Kiezerslied. Brief Tan MACHAKIS. TWm oaaeaaftöïK? aa&a »8W»&®a3, I Sa Kiezers, komt met vlijt Aan'tvolkuw'bijstacdgeven; G'beel België treurt en lijdt, Ach, is dat nog een leven? Toont, Kiezers, dat gij zijt Van 't oude Belgenbioed, Kiest voor de liberteit Zoo komt weêr alles goed 2. Stelt toch niet aan uw hoofd Den Geusdie wilt verpletten' Al die aan God gelooft En aan zijn heilige wetten. Toont, Kiezers, dat ge zijt Van 't oude Belgenbioed Kiest voor de liberteit, Zoo komt weêr alles goed Kiest voor de makkers niet Dergeen dieü verdrukken'; Die ti'Ouders vol ve.öriet, Als siavenras doen bukken. Toont, Kiezers, dat ge zijt Van 't oude Belgenbioed Kiest voor de liberteit, Zoo komt weêr alles goed! Kiest niet in uwen Raad, Die deden spionneeren Wat in de Kerk omgaat, watmenonsdaarkomt leeren TIENDE JAAR N" 470 October PRIJS IN EUREEL DF VkUUELS S CENFIEBE». KET DE POST OF TE HUIS «BHKHT, 5,50 'f JAARS *00» FBtMSIJÏ EN HOLLANS «.EO Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. PARLOTR. J. B. te Viane, ze wordt hier den donderdag verzonden. Ontv. uit Alv. van M. D. M.2,50 tot oct. 1882.— A. P, te M. ontv. de 11,14, Ja, 't is zeer wel aanveerd, op uw recommandatie. Gij ziet, dat is op iemand in Frankrijk, men iehen. Ontv. uit G. van M. T. S. 2,50 tot 1 februari 1883. Dit Nr wordt gezocht. Toont, Kiezers, dat ge zijt Van 't oude Belgenbioed, Kiest voor de liberteit, Zoo komt weêr alles goed I 5.! De geus zelt wilt geen knecht Die goddeloos is van leven; Hoe zoudt gij dan aan 't Slecht Die heerschappij gaan geven? Toont, Kiezers, dat ge zijt, Van 't oude Belgenbioed, Kiest voor de liberteit, Zoo komt weêr alles goed 1 6. Kiest niet voor 't boos geslacht, Dat zelfs, ja zonder schroomen, Door zijnen haat betracht, En trelt den Paus van Roomen. Toont, Kiezers, dat ge zijt, Van 't oude Belgenbioed, Kiest voor de liberteit, Zoo wordt weêr alles goed. 7. Kiest niet voor die de asch Der Ouders kwamen schenden Die onder boos gekras Gendarms op 't Kerkhof zenden. Toont, Kiezers, enz. 8. Sa, Kiezers, gaat verblijd, Uw kruis met potlood zetten; Want 't wordt hier hoogen tijd Al 't onrecht te beletten. Toont, Kiezers, enz. Aalst, 19 October 1881. Ér-. Beminde Lezers, achtbare Kiezers, t Zal er spannen, beminde menschen; want zelfs te Brussel beginnen ze te zeggen dat de brand nog iets laat, maar dat die Geu zen niets laten; jawoll, zegt de Duitschman, schuld, daf laten ze; Brussel heeft tegenwoor dig 245 miljoen schuld; er zijn daar ver- schillekes gedaan van 700,000 ballekes.j En t Antwerpen is er GO millioen weg, een leening van 60 millioen, zondereen geldopbrengend werk,en ze spreken nog van een nieuwe leening van 100 millioen franken. In de groote steden is 't Volk verblinddoor de slechte gazetten, maar nood doet oude wijven loopen; de Brusselaars komen in me nigte t'lroop; ze willen van dat Geuzenbestuör niet meer; als 't slecht te Brussel niet over 't hoofd is gegroeid, de Groen Kokarde zal 't Glazen-Huis innemen; en als we dat zien en overwegen, hoe is het toch mogelijk, dat er iemand in de Provinciën moet gepraamd wor den, om te stemmen tegen d'Opeters en de Verdrukkers van 't Volk! Ten eersten, ik vermaan iedereen van kloekmoedig en blij moedig te voözen tegen al wat liberaal is, en vanieverig te werken om nog ander bij te winnen, ten eersten en principaiijk, wegens dien boozen haat tegen de Religie; ten tweeden, uit liefde voor 't goed order eu de gespaarzaamheid; ge ziet door Hofstade wat er kan gebeuren in een Parochie, met 'ne liberalen Burgemeester; groote rijke Vrijmetsers en Geuzen, willen niet gediend zijn door goddelooze domestieken, omdat dezelve dikwijls vuiligheid in huis brengen en maar eerlijk zijn onder d'oogen van hun Meesters; en wij, Bergers van een Stad, Landbouwers van een Parochie, wij zou den voor 6 jaar aan ons hoofd stellen, kerels die de Religie be vechten; wij zouden ons Vrijheid en ons belangen toevertrouwen aan afgevallene Christenen die lacheninetGod en zijn gebod!!!... Allons dan, peizen ze dat de Vlamingen keikoppen zijn gelijk de Walen die daar, zondag en werkendag in de koolmijnen kruipen en geen vlas uit klavers kunnen onderscheiden? En een derde punt, mijn achtbare Vrienden, is dat al degeen die tegenwoordig liberaal en geus zijn, dat ze meêhelpen, 't is van moetes, meêhelpen om de Bloedwet te verzwaren; den oorlogsbnd- jet is al 44 millioen, ze spreken van 30 miljoenen van200,000man; gij dan, maljonnigen vent die liberaal kiest, en komt niet meer kla gen over de krijgslasten; want g'hebt het gezocht en gewild! Ach, wat zijn de Parochiën gelukkig waar dat er geen liberalen zijn! Ach wat zou ons Belgenland in peis leven,en floréeren, indien dat Liberalismus niet was opgekomen en tot zulke groote lieer- schappij geraakt!... Ik, Macharis, begin van jaren te worden, ik rappeleer mij nog tot de jaren 60, de Katholieken waren gelijk ze nu zijn; dc liberalen, klein ingetal en nog verdoken; maar de slechte Collegiën efi Ecoles Moyennes hebben er veel in de steden liberaal gemaakt; en ge ziet nu hoe het begint katers te spuwen! Zemeinden met de wet van 1879 de Prochiën ook te liberaliseeren; en ware dit gelukt, wee Belgenland voor altijd! Komaan, mijn goei Vrienden van Steden en Parochiën, geeft mij allen d'hand, en dijnsdag, als 't God blieft, een goed kruis ge maakt en met korragie, zonder veel gedruis, naar de Kiezing. Voor niemand gekozen die van ver of van bij, aan de Liberaalderij g'atta- cheerd is! Hoe meer en hoe vastere katholieke Gemeenteraden, hoe eerder dat dit vermaledijd Ministerie zal vallen! En zijn er die de zen brief lezen en die misschien 't inzicht hebben van 'ne liberaal of geus te kiezen, och, in den naam van hun Vaderland, in den naam van hun Religie, van hunnen Intrest, van hunne Eer, van hunne Rust, dat ze van gedacht veranderen; 't is tijd, totin 't biecht stoelken; daar, niemand ziet u, slechte beloften, zelfs eeden mogen niet gebonden worden, en ik, Macharis, die al honderde keeren gekozen heb, ik heb nooit grooter vreugd gevoeld, als na deftiglijk mijn kiesplicht vervuld te hebben. Zoo dan, scriptam est; 't staat vast, dijnsdag een broekske gepast, aan de Kerkvervolgers, Volksverdrukkers en Geldverkwisters van ons Belgenland..Er valt niets te doen als een kruisken te zetten in 't vierkant boven den naam der Vrije en Katholieke Kandidaten. Waarmede ik blijf vol achting en respekt, en dat de Geuzen maar eens peizen op lnin uiterste, 't is er soms vroeger als men peist;en er zal n 'nen brief geschreven worden van 3 liberale wolven die op d'Inkwisitie in een stad, de Priesters en huil kleed en hun eer wilden verscheuren; twee zijn er al van dood: den ergsten, in d'inpenitentie, waarschijnlijk Imvaakt; den anderen rouwmoedig gelijk de goede moordenaar, zijn schuld bekennende en zeggende: Ik heb geen grooter spijt en knaging over mijn voorgaande, dan van de Priesters zoo aangevallen te hebben op 't Schoolonderzoek. Het was mij opgelegd door groote Geuzen. Nu, dat de dood voor mij staat, nu beoordeel ik dat geuzenvolk gelijk bet is: Een dcugeniet* boelZoo sprak die stervende liberaalDat zijn lessenen spiegels, waarmede ik blijf, met vriendschap cn respekt, Uw toegenegene MACHARIS. N. B.'k Verneem uit Brussel, Antwerpen en Gent dat al de deftige liên manhaftig tegen de Geuzerij opkomen; indien er t'Antwerpen geen falsarisse kiezers waren, de Meeting triomfeerde met 1000 stem men. En Mie Suvoei en Stenograf, geraken in hun zware straf; zo kunnen nog 'ne keer te biechten gaan bij de Frnmassons, om Lippens zijn krêemers-latijn t'hooren; en in Herzele moeten ze maar op 't vuil Concert peizen, om te weten waar de wis ligt: Al dat geus is. slecht en achterstaak; konden de menschen van de jaren 1600 terugkomen, ze zouden hun armen hemelhoog verheffen tegen de Geuzen, die alsdan g'heel 1 laanderen gereneweerd hebben, bijzooverre dat er steden en dorpen verlaten waren; Satan is wel in 'tbegin 'neplezierigecompagnon maar als 't nieuws er af is, hij agisseert als eenstekelverken;en nog niet genoeg met u te bestelen, hij doet gelijk 'nc geusin dejaren 90 t'Herzele in den preekstoel heeft gedaan; en die geus heeft later geleefd, gelijk ecu verdoemde zieltot spiegel van iedereen... 2dc N. B. 12 miljoen zijn beschikt voor middelbare Scholen!!! T'Ant werpen hebben de Geuzenmeesters gezworen van Piet Van Humbeeck getrouw te zijn tot den bedelzak; volgens mij wilt dit zeggen, totdat zelfs de welstellende Belgen moeten gaan hun brood bedelen.... Allo, i/vten/lcn 71...^.,1-. 1 1 .1 T.1 1 V -»

De Werkman | 1881 | | pagina 1