Ik'-:-";; r Ue Werkman HOOREN TELT NIET. (Nieuw Liedekeu, op een betamelijke wijze.) 'nen Boor; 'nen boer; 'nen. boeéerevcnt, Stond yoor den Tribunaal... Zegt ons, sprak hem de Pre-é-sident Eeus alles juist en klaar. Pataaten, patafiten, Pataten me rosbif. 1S Den Boer zei: Mr de Pre-é-sidont, Dit en d&t heb ik g'hoord; Van Doka-Threse, ha-a-ren vent, En de Juge was gestoord. Pataaten, pataaten, Pataten me rosbif. 1 De Juge riep met veel sta-a-tigheid Gehoord en telt voor niks! Ziet dat gij op uw pla-a-atse zijt En houdt daar maar fix. Pataaten, enz. Ons Boerken trok weer na-a-ar de Bank Van de getuigenis, Vol schrik liet hij daar ee-e-nen klank, In zijne broek.... 't was mis. Pata&tcn, enz. Er schiet hem een genda-a-arm op 't lijf Vol van indigniteit Gi boer, gi prij, uw vui-uil bedrijf Wordt op proces geleid. Pataaten, enz. I Den Boer vraagt zeer eenvou-ou-diglijk, Gendarm, hebt gij 't gezien? Gehoord heb ik promèn-èn-telijk, Gehoord, maar niet gezien. Pataaten enz. Gehoord, Gendarm, 't is da-a-ar gezeid, Gehoord en telt voor niks. TIENDE JAARN» 25 November :88i. PMIS I» SURCIL OF WIPIELS S CEKTItKEV. «T OE POST Of TE HOU SE8RKII7. t.SS '5 JMSS VOOR FFUSIRIJ» Efl HGLIANR 4.EO P Daens-Mayart, Achterstraat. AALST. PARI,OIR Hoe komt het dat er dikwijls gazetjes, zelfs 2 dagen later histoid worden. Ze gaan nogtans allen denzelfden dag. in de Post? Ontv. 2 65uitSch. van M. A. M. tot Oct. 1832. Uit Ass 5,00, uit B. D. Fj 2,50; Geachte H. er isg-reclameerd; wij recommandeereu den Alma nak van't Land van Waas, 0,i0c. Ziet dat gij op uw pla-aatse*zijt. En houdt u daar zeer tlx. Pataaten, pataaten, pataten me rosbif. bis. BERICHTEN Zoo! zoo! er zijn prijskamp-uitschrij vers, die om zoo te zeggen, met de Raders lachen.... 't Is wel: onze Algemeene Raad is bijeengeweest en heeft besloten, van geen Prijskamp meer te aan veerden, of de heer Verspreider der Plaats moet teekenen en verantwoordelijk blijven... Dat is nu éen-Secundo, men wordt verzocht, plaatselijk nieuws te zenden, als zijn: Feestelijkheden, Rareteiten, Rampen en Ongelukken, doch kort en juist; geen: men zegt's! 'tmoet de visu zijn,ooggetuige of weten van geloofbare personen; voor elk nieuwsken van belang sturen wij, volgens ons advies en goeddunken, een boeksken terug. Te VLilERZELE zal Maandag 28 dezer gevierd worden den 25 jarigen Jubilé der Conferentie van den H. Vincentius a Paulo: ten 0 uren, eene zeer plechtige Mis, onder dewelke het Woord Gods zal verkondigd worden door eenen Pater Jesuiet. Verscheide Conferen- tiën van het omliggende zullen door hunne tegenwoor digheid deze plechtigheid komen verluisteren. De arme menschen zullen ook niet vergeten worden. TANDPIJN. Veel menschen loopen nu met tandpijn en zien meer af, als tien zieken in hun bedde; wat gedaan, om eenig solaas te verschaffen? er zijn er geholpen geweest met ijskoud water in den mond te houden, met het taad- vlecsch te overwrijven, met eenige graantjes peper op den zieken tand te leggen, met het rieken aan den geest van ammoniak; 't snuiven van poeder van galanga- wortel, bijzonderlijk als men een valling presumeert; waggelende tanden geraken vast, als men kalmus-wor tels knauwt; en d'H. Appolonia, die al haar tanden uitgetrokken werd en schrikkelijke tormenten uitstond, deze Martelaresse is een groote voorspreekster tegen de tandpijn. KERKELIJK NIEUWS.—De groote KERKELIJKE JUBILE wordt gesloten den 8,len December aanstaande, op het Feest der ONBE VLEKTE ONTVANGENIS. Er blijven dus maar eenige dagen meer over om deze buitengewone Kerkelijke Gunst te verdienen. Z. H. de Paus had den Jubilé uitgeroepen, om door gesamentlijke gebeden, verstervingen, en ander goede werken, den Aimachtigen God te verheerlijken, zijne getrouwe Dienaars in zijnen Dienst te verster ken, eereboet te doen voor zooveel verergernissen, verleidingen en hemeltergende blasfemiën van dezen tijd, en bijzonderlijk om ver doolde schapen op den rechten weg te brengenDees artikel dient dus, om elk te vermanen nopens den Jubilé! Godweet hebben wij nog de gelegenheid van zul ken Aflaat te kunnen verdienen... Op veel plaatsen is de Jubilé gesamentlijk gevierd en werden de Geloovigen door buitengewone Sermoenen opgewekt; de dagen die komen, zal zulks het geval zijn voor AALST; van zondag af zijn er buitengewoon Sermoenen, door een der beste Vlaamsche Predi kanten van onzen tijd, door 'ne Priester, die in vroegere jaren ge heel Antwerpen bewoog, en waarvan al de gazetten spraken, door den E. H. COLLIN.... De Missie zal duren, van zondag tot 8 de cember; de zondagen, groot Sermoen in Hoogmis en Lof; de werk dagen, Onderrichting 's morgends na d'eerste Mis, onder 't Lof, Fransch Sermoen, en 's avonds ten 8 ure, Groot Sermoen in 't VlaainschEr zijn ongelukkig in Aalst, menschen, door de libe- raalderij verleid en die leven als heidenen, ja ze'fs die doof blijven als de groote klok de menigte naar de Jubile-f® rmoenen roept! Ze noemen zich mannen van 't vrij onderzoek en z en durven niet komen, als de groote Waarheden door Mannen van Ambt en We tenschap onderzocht worden; hun Licht gaan ze putten in liberale gazetten en in liberale Sociëteiten,bij personeu die misschien nooit een serieus boek over de Religie hebben gelezen en ze meinen groot en verstandig te handelen, als zij hun eigen 't grootste nadeel doen, dat iemand kan geschieden, het nadeel der zielsbelangen want, neemt de rijkste vent van AalstOns Heer, de Religie kan hem missen, er zijn met millioenen menschen in de wereld, dage lijks nog gebeuren er met duizende bekeeringen maar wij, wij, koning, miljonnair of bedelaar, kunnen wij God en zijn II. Kerk missen is 't voor elk niet: HEDEN ROOD, MORGEN DOOD? Moe- tem wij allen buiten de Zoutstraatpoort niet komen? En onze ziel!!! Er is toch niemand die gerust en plechtig durft zeggen, dat 'ne mensch gelijk de dieren komt en verdwijnt! Neen, onze bestem ming is hooger, en dat blijkt uit duizende teekens; dat is gegrift in 't diepste van ons hert... Dat ze daar 'ne keer op pelzen en ze zullen die bedroefde Liberaalderij laten varen, om te doen gelijk ons Voorouders van over duizende jaren... De Sermoenen, de Jubilé- Sermoenen, 't is ongcloofelijk het goed, onder alle opzichten, dat zij te wege brengen voor de werkende Familiën. Achtbare Vaders en Moeders der werkende klas, is er moeielijkheid in uw huis,mis schien wanorde, ontevredenheid, past de Sermoenen op; bidt, wekt uw volk op; en doet niet gelijk er zijn, die de kinders zenden en zelve thuis blijvan; woorden wekken, voorbeelden trekken! schikt alles in huis, opdat een van d'hoofden des Huisgezins het voorbeeld geve... En ge zult zien hoe alles zal verbeteren en hoe te vreden en gelukkig dat ge zult wezen... In ons volgend Nr geven wij een bijzonder artikel over den Jubilé en over den 8 December; 't is on gcloofelijk de wonderen die tegenwoordig geschieden door 0. L. V. van Lourdes; bijna geen bedevaart of er zijn er genezingen, en dit allemaal om de zielen te raken, en de zondaars te bekeeren; de Onbevlekte Ontvangenis komt op als hulpmiddel tegen den slechten geest van onzen tijd, tegen dien Zondvloed van ongebondenheid.... En van 't begin al, is die zaak van Lourdes een wonder hoven alle wonderen geweest; aaneen nederig kind verschijnt d'H. Maagd; dit kind verhaalt het: Pastoor, Deken, Bisschop berispen dit kind; de liberale gazetten bulderen er tegen; de wereldsche macht verheft zich in al hare lengte; er gebeuren verscheide genezingen; de Gees telijkheid onderzoekt zonder iet» te beslissen; maar 't Volk stroomt naar de Grot van Lourdes; 't Volk stroeit er bloemen, ontsteekt er licht; en een der aandoenlijkste bladzijden der Geschiedenis van O. L. Vr. van Lourdes is als de wereldsche Macht decreteerde dat al de ofTergiften en huldebewijzen uit de Grotwog moesten... 't Was in Mei I8o8; 't Volk te Lourdes was ten hevigste verontweerdigd; de kommissaris van Policie moest karren en peerden hebben om alles uit de Grot te vervoerenjdoch bij niemand vond hij zijn gerief, zells de Postmeester weigerde; men kan mij een Proces aandoen, zegde hij, mij afstellen, maar mijn peerden lijn voor zulke zaken niet; zells d armste boeren weigerden kar en peerd te geven; doch na lang gezocht te hebben,vond hij iemand die voor 30 fr. zijn gerij wilde Ieenen; aan de Grot stond er een zee van Volk; Revolutie zou 't geweest zijn, zonder d'heeren Geestelijken, die 't Volk bedaarden; niemand wilde aan dit boos werk helpen; de Commissaris en zijn agenten moesten alles verrichten; en elke maal dat er iets weggeno men werd, dat een bijlslag op d'liouten grilje bofte, 't was 'ne st 'ek in 't hert der menigte... AI't geld werd ook nieégenoinen;...'s a- vonds, om de Moeder Gods te vereereu, er mochten geen lichten in de Grot geplaatst worden, maar 't Katholiek Volk der Fransche Stad Lourdes stond daar in ontelbare menigte, elk een bougie in d'hand. 't Was d'eerste fakkel-processie. En 's anderdaags de huur- houdster, die haar gerij had gegeven, viel van den zolder en brak een ribbe, terwijl de ambachtsman die zijn bijl had geleend om de balustrade af te hakken, terwijl hij de twee voeten door'nen hooi» werd verpletterd.... Dat gebeurde in 1838. En nu, de wereldsche macht heeft al gedaan wat zij kon, en de Verschijningaan 't nederig Bernadetje is de grootste gebeurtenis der Negentiende Eeuw ge worden. Loopekde Nieuws. Ze zeggen dat in Amerika, de krinolie- nen weer opkomen; als de liberale Ministers hier maar weggaan! De Keizerinne van Pruisen wordt gemeesterd te Baden en betert zoowel, dat men de terugreis van hare hoogedele gestrenge Maje steit naar Berlijn op 't einde dpzer maand te gemoed ziet. De oude Pruis is zoo gezond, als zijn gekwetste staat en hooge ouderdom Het laten verwachten. De zangeres Patti is in Amerika en zal

De Werkman | 1881 | | pagina 1