H 31 Het Hart van den goedsn Herder. Keer weer, o dolend Schaapken, En dwaal niet langer naeer, Keer uit de buoze wereld Terug tot uwen Heer. Wat kan de wereld geven Aan 't onverzaadbaar hart 'i Slechts kommer en ellende En bittre zielesmart. Haar glans is oogverblindend Slechts schijn, ja! ijdle schijn; Haar vrucht vergiftigend, Verwekkend kramp en pijn. Haar vreugden en vermaken Achhoe beto wrend ook Verdwijnen als de nevel, Vervliegen als de rook. En heeft zij eens haar dienaars Gestort in leed en druk, Dan laeht zij met hun lijden, Bespot ze in 't ongeluk. TIENDE JAAR N° December *?38aSiï*5Sê KERKELIJK NIEUWS. Sluiting VAN DEN JUBILÉ. SERMOENEN t'AaLST. Feestdag der Onbevlekte Ontvan genis. I ecember, menschen, dc laatste maand van dit ,merkweerdig jaar 1881't is in dees jaar, in 'Maarte, dat de Keizer van Rusland vermoord werd, en de koeriers brengen heden de tijding van een aanslag op 't leven van zijn zoon Alexander III; in zijn paleis-kasemat opgesloten, is, per wonder geval, aan d'ooren der Policie gekomen, dat de Nihilisten een groote luchtbal bereidden, vol dy namiet, dat deze luchtbal over 't Paleis moest klimmen, den dynamiet er in werpen, en een algemeen ontploffing en moorderij verwekken. Geleerdheid! geleerdheid! roepen euvelen; enge ziet wel, dat de geleerdheid een lokomotief is voor de schelmachtige zielenEen ongeleerde boef zal brood en eenige centen stelen en haast gepakt zijn; een geleerde dief zal valsch geld maken, valsche wissels, val- sche handteekens, zal zijn Ouders en Familie fijn bedriegen, en aldus jaren lang pratikeeren.... Braafheid en deugd moet er zijn, de kerk opgepast, zijn Christelijke plichten volbracht en geen ge meens hebben, met al die nieuwerwetsche valsche sekten en lee- ringeri. De Jubilé van dees jaar, hij gaat eindigen met 8sle° Decem ber, dus, gij allen die nog ten achteren zijt, 't is zoo goed den laatsten dag als den eersten, doch de 8' December nadert met rasse schreden, de Jubilé, zeggen wij, was gegeven om de Roomsch-Ka- tholieken in deze moeielijke tijden, te versterken, te verblijden en om den terugkeer der afgedwaalden te vergemakkelijkenEen Jubilé, eene Missie, ach, wie zal de heilzame gevolgen dezer oefe ningen kunnen opsommen? Zielen afgetrokken van ondeugden en misdaden,van haat en nijd, van gierigheid en verbrassing, in d'her- tender kinderen en jonkheden, gevoelens geprent van deftigheid en eerlijkheid, van eerbied en behulpzaamheid aan hunne brave Ou ders, welke zij nooit genoeg kunnen dankbaar zijn. Velen hebben het aan de Missie-Sermoenen te danken dat zij eerlijken treffelijk zijn gebleven. Wie daaraan mocht twijfelen, wij beroepen hem em naar de St Martens-kerk te gaan, alwaartegenwoordigeeneerweerde Priester predikt, die het talent en den iever heeft van de grootste kerkredenaars, welke Vlaanderen ooit heeft gehad; 't is de E. H. COLLIN,tot op den 8" December preekt hij, dewerkende dagen ten 5 ure 's namiddags in 't Fransch en ten8 ure'savondsin 'tVlaamsch, en Zondag alsmede den 8en December, onder Hoogmis en Lof Ach, zijn er die den vrede deshertcnhebben verloren, die misschien jaren en jaren dolen en sukkelen en uitstellen, of die versteend zijn geworden, dat ze 'ne keer naar die groote Sermoenen gaan, dat ze 'ne keer bidden, rechtzinniglijk, en zij die 't Geloof loochenen, ze zullen de werking van 'l Geloof in hün hert gevoelen, en de Ser moenen en 't Gebed zal hen leiden tot den Biechtslel; zonder strijd en moeite zal zulks niet gaan, doch achter de Biecht, ze zullen moeten bekennen met den ouden Schipper, die t'Aalst in een der eerste Missiën na 1850, zijnen Jubilé kwam te verdienen; al zuch tende en krochende was hij naar de kerk gestrompeld; de Schipper had in geen 20 jaren zijn Consciencie gezuiverd, en als hij uit de pontstraatkerkdeur kwam, de vreugd stond op zijn wezen, zijn hert Pfij;S IN BURKL OF WINKELS i CENTIEMEN. «ET DE POST OF TE HUIS 6ESRACH7, 2,SI S JAARS VOOR FRAHIRIJI EN HOLLAND 4.U P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Wordt gerecommandeerd: De Almanak van 't Land van Waas» aan 10 c. en «'tAalstenaarken zelfde prijs. Daarom, o dolend echaapken, Dwaal, dwaal niet langer meer, Iloor naar den goeden Herder En keer tot JesuB weer. Zijn Hart is vol genade, Zoo liefderijk, zoo goed Voor u gaf het zijn leven En laatsten druppel bloed. 't Wil uwer zich erbarmen Dat Goddelijke Hart, In heilige liefde omarmen En bals'men uwe smart, lvom dan, o dolend Schaapkcn, En dwaal niet langer meer, Uw Jesus staat te wachten, Uw Vader, God en Heer. Pater ITolbauer, de groote Miss ionnaris, reoiU grijsaard en het graf nabij, zong nog zeer dik wijls een duitsch Jied, waarvan wij eene stroef vertalen: Springt op van vreugde, bergen, dalen, Zingt, rijk en arm, op vreugdetoon, Strooit lelie», laat uw rozen pralen. Vöor 't beeld der God«inaagd, rein en sehoon. Dat blijde uw jubelzangen schallen: I Krbarmingsvolle Maagd, gegroet Bteeds van ons alle» I was 30 jaren verjongd en hij riep uit: Voor geen schuit tonnekes goud wil ik die Biecht terug geven. Dal er toch niemand on verschillig blijve aan dezen Jubilé, hij is nog op alle plaatsen te verdienen, en t'Aalst de menigte stroomt naar de ruime en groot- sche St Martenskerk en men bereidt zich lot het plechtig vieren van den Feestdag der Onbevlek te Ontvangenis. J v «;-w >vrni, RECHTBANKEN. De Tribunalen hob- ben in deze verloopene quinzaine de volgende vonnissen gestreken: T'ANTWERPEN een offi. ciéele Meester der Middelbare School veroor deeld tot jaren prison, dat hij lang zou moeten leven, om effen te geraken; 'ne mensch is goed of slecht; en die zoogezegde onzijdige scholen zullen slecht uitdraaien; daarbij de meeste Staatsonderwijzers kunnen niet biechten, z'enkzen niet en dan is de braafheid en deugd van 'ne mensch, de vlamme van een keers- ken in open veld; de goei officiéele Meesters dieer nogzijn, zuchten in stilte over die stomme en domme wet van 1879 en deszelfs ra- bouwachtige uitvoering;—te BRUSSEL zijn twee kerels veroordeeld tot lang gevang; die venten gebruikten escrokkerie met huizen of land te doen annonceren, zonder dat d'Eigenaars het wisten en dan zonden zij een blankenbergsche rekening; te Brussel is nog tot 200 fr. boet veroordeeld 'ne man van eer. civiele onderwijzeres; die ci viele onderwijzeres was naar Parijs opgestoken met 'ne gemeine vent; hare man schoof er achter, vond de echtbreekster en bracht haren medeplichtige 'ne messteek toe; te Gent is door d'assisen tot 5 jaren gevang veroordeeld, Pieter Gobel, van Hamme, beschul digd van moord op De Baere; z'hebben hem nog d««r de vingers gezien en de zachtste stral toegepast; maar 5 jaren opgesloten! geen oogenblik liberteit, nooit de vrije lucht zien en aan zijn kennissen en familie maar mogen spreken, van achter een ijzeren tralie,'t wilt iets zeggen; van honderd die achter d'ijzeren tralie zitten, dat z'om hun passiën te modereeren, bijtijds eens voor 't houten griljeken van den biechtstoel gekomen waren, ze zouden in die gevallen van droefheid, schande en eeuwig verdriet niet gekomen zijn. Een onzer goede Vrienden, die vrijdag te Brugge was, heelt er op 't banksken zien zitten, een meisken van Thourout, die naar Frankrijk was gaan werken, aldaar slecht was geworden, in België terugge keerd, getrouwd en baar kind vermoord; maar 22 jaar en reeds monster en moordenares; moeten gescheiden worden en afgeperkt.. Och, er zijn er die bun loopen, zoo bitterlijk bekoopen. De moor denares krees, maar die tranen ontroerden niemand; iedereen bezag haar met afgrijzen en de donderendste woorden werden door 't O- psnbaar Ministerie tegen de rampzalige uitgesproken; 'tis gedaan met hare vrijheid voor g'heel haar leven; mits rechtzinnigen rouw en ware boetveerdigheid, bij den Heer alleen is er vergiffenis voor haar te bekomen. - Voor dito Assisenhof is zekere Balcaen, een koeiwachter van 44 jaren, als brandstichter veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en 20 jaar surveillance, 't is te zeggen, geenen voet mogen verzetten, zonder inken te doen bij de Policie. T'ANT WERPEN voor d'Assisen is zekere Van Gelder, kleermaker oud 57 jaar, van Sichem en wonende tot Aarschot, beschuldigd van inbraak en dielte te Rymenam en te Keerbergen, kleine sommekes, maar toch dieften brengen tot moorden, hij is vercondamnecrd tot 10 jaren gevang. Ge ziet dat de Jugen niet afschamfelen en z'hebben gelijk; de misdaden moeten gestraft worden. In Frankrijk is er een gazet veroordeeld om laster verspreid te hebben tegen de Non- nekes, en voor de Convoi-ramp van Charènton, is de Statie-chef van Bercy veroordeeld tot 20, de nalatige excentriekwachter tot 10 dagen gevang en de Sociëteit tot al de kosten en schadevergoedin. gen. Over de door de Mineurs danszaalinstukkenslagerij, kan

De Werkman | 1881 | | pagina 1