MOORDEN te St Petersburg. op éen dag; een officier van 't voetvolk, 'ne sergeant en 'ne mecanicien! alle drij doodgeschoten door agenten van't Nihilismus... Een slecht razend'volk kan moeielijk gedempt worden. De moorden in 't Walenlandkunnen niet meer opgevolgd worden. Brussel gaat talrijke FAKTEURS bijkrijgen; er zullen voortaan 10 briefuitdeelingen zijn; Brugge heeft 50 gardevils; z'hebben dienst dag en nacht; D'Ergelsche Politie is op't speur Brief van Macharis. men d opstokers niet vinden. Alia, zijn eigen zeiven rechten, is slecht, maar de Vlaamsche jongens zijn geen verraders of verklik kers. Deze zaak is maandag voor den krijgsraad gekomen; er waren 3 betichten, kaporaal Wynen, 'ne Gentenaar en twee simpele solda ten. Den baas Diels legt alles op zijn ergste uit, en zegt dat de sol daten 595 lr. gestolen hebben; doch er wordt gezegd dat Diels ver- scheide schulden te betalen had,bij brouwer, doctoor enz. en 'ne mensch die schulden heeft, houdt zooveel geld in huis niet; de ver warde verklaring van Diels komt in verscheide punten niet overeen met 't geen zijn vrouw zegt, o. a. in de som, uit wat stukken zij samengesteld was; den baas Diels, in zijn getuigenis, heeft een rep- plement gekregen, omdat hij de soldaten PIOTTEN noemde vol gens zijn vrouw en zoon werd de danszaal aangevallen door 120 mineurs. LOOPENDE NIEUWS. De Belgskes waren nog nie genoeg ge pluimd; de garde-civiks gaan zich 'ne nieuwen tenu moeten koopen, en 'nen hoed met pluimen.... Enavant arrrche! 'tZal een compleete Zoölogie zijn, al die Burgers met gepluimde hoeden. DRIJ der groote DI&MANT-DIEVEtï; de diefte was lang op voorhand bestu deerd; een der verheelers van de diamanten zou te Brussel zitten; In'teiland Korsika, vanwaar de Napoleons zijn, werden dezer 'dagen twee GENDARMS vermoord; vermoord gevonden op 'tveld.— EFN RIJKE PONK is gevonden door een madam van Yerviers, die ging verhuizen en uit haren kelder eenige oude flassciien wijn haalde en er twee koflèrkes vond, met 27,000Ir in't een,en kostelijke juweelen in'tander; die twee kistjes stonden in liet Testament van den grootvader der dame, doch waren niet gevonden; ergo, t is hare volle propriéteit. Minister BARA ging zoover in zijn verbreken van Testamenten dat de Rechters van 't Hofvan Kassatie hem onge lijk hebben gegeven. Alhoewel lileralen, ze konden er niet over. 't Was een fundatie van 1601, door 'ne Kanunnik, ten vooraeele van Misdieners, die wilden studeeren. De Geuzen hadden zich er meester van gemaakt, maar 't Hoogste Gerechtshof van Brigië heeft die fon- datie doen eerbiedigen. Op den weg dat B ira en zijn Yólk is, kan allen eigendom betwisten ingepalmd worden; en daaraan roeren, is met 't vuur spelen. In October zijn er te Brussel 1024 protesten geweest; de menschen worden TE rijk, met die liberaaiderij;—en te HARLEROI zaten de prisons gestampt vol, toen er nog 18 nieuwe kostkoopers arriveerden; officiéél onderwijs en officiéél prison, zijn confreer en compagnon. STORM EITtEMPEEST. Van zaturdag avond was het te zien, dat een noordsche wind op zijnen poot ging spélen; ook had hij reeds in Zweden en Noordwe- gen de rotsen doen kletteren, den sneeuw tot in de lucht vliegen en de grofste zeeschepen benevens de kolessale ijzeren stoom booten geslingerd en geschud alsof 't nootschelpen geweest waren, 't Is za turdag nacht dat de noprderwind ons hier overviel. Op de kusten van Engeland spreken ze van talrijke schipbreuken; boven Ant werpen zijn verscheide schepen gestrand; men vreesde voor het stoomschip Switserland met 500 passagiers naar Amerika en dat vastgeraakte op de Nollenplaat; maar ten o ure 's nachts kwam 't schip met eigen stoomkracht vlot en kon geankerd wordende stad Antwerpen heeft door de storm veel geleden,aanhuizen, daken, boomen, lantaarns en al wat aan onweêr en wind staat blootge steld; in 't Park te Brussel zijn verscheide der oudste boomen ont worteld; op de bolvards, twee gazetten-huizekes omver geslagen, en 'ne nachttrein uit de rails geworpen; in de Fransche straat een zinken dak van 30 meters lengte afgeworpen, en 't regende daar pannen; t'Elsene 'ne peerdenmolen ingestort; te Charleroi ver scheide huizen die men opbouwde,ingestort; te Gilly, een fabriek- schouw ingevallen; telegrafpalen en boomen, overal weggerukt in groote menigte; kortom, een algemeene schokking g'heel België door, en bijna geen prochie, waar geen ongevallen zijn geweest, doch die spoedig t'berstellen zijn; want God zij gelofd, w'en heb ben, hier in ons Land ten minste, van geen persoonlijke malheu ren gehoord; en dat ze toch wel passen van op geen daghuur te zien en de daken wel te doen in staat stellen, bijzonderlijk de scha liedaken; want een schalie die van 't dak waait, is al zoo erg, als ne kogel die in de ruimte vliegt. Te Nederzwalm is veel schade geweest aan de Katholieke school; te Sottegeui is een suuiflabriek ingevallen, tot groote treurnis der snuiverste Rotterdam is een schip gezonken; in Spanje, een schip vergaan dat van Liverpool kwam, 15 slachtoffers. De zee was alleronstuimigst,in de Pruisische Rhynprovincie is een nieuwe schok van aardbeving gevoeld. 2Ö November 1881. Mijn allerliefste Vrienden, wat gaat er toch om, in ons Belgenlana? Mijn pen beeft in mijn handen, ais ik er op peis, dat het Vrije Ko ninkrijk van Belgenlaad, door die Geuzerij in een schrikbewind is veranderd. De katholieke Belgen worden als overwonnelingen behandeld, bespot, getergd, gepluimd, verdrukt, gespion- neerd, van hun kostbaarste Vrijheden beroofd! In 1830. de Staats mannen van dien tijd liepen Gloria en eer voor 't Vrij Onderwijs! en nu wordt het bijna een schelmstuk van 't Vrij Onderwijsgonegen te zijn!!! omdewilie van 't Vrij Christelijk Onderwijs, ach, de Paus is vervolgd geworden, de Bisschoppen zijn gelasterd eu bedreigd, eu hoeveel Geestelijken zijn voor d lnkwisilie niet geciteerd, en als misdadigers behandeld, omdat zij zorg dragen voor de ziel der geringe en kleine Christene menschen! In de jaren 30, menschen, die vat? kerkhofschending had durven sprekeii, zou als Orangist, als Rus en Turk en Barbaar uitgescholden zijn gewees'.en als dief van d'beilig- ste Vrijheid, omdat il'Overledenen hun eigen r.i't meer kunnen ver- d digen... En nu! de kerkbofschendingen gebeuren menigvuldig; en nu? de Geuzerij proklameert dat de Katholieken 't recht niet hebben van een gewijdde laatste rustplaats En nu? wat is er gebeurd te VLIcRZELE, maandag laatst! WIE is daar moeten naar 't prison tr.*kken!Ja,naar 't prison, naar die plaats van dieven en branders en booswichten, om er onder 't bedwang te staan van 'ne porteclé, cm er opgesloten te zijn in een eng celleken. Om latdeeerweerdePastoor van Vlierzele, als ware Herder, gelijk hij over dè kinderen waakt, dat hij ook de Rustplaats der Overledene verdedigd heeft, geweet dat 't Hol van Appel hem tot 3 weken gevang had veroordeeld. Bara was bpschaamd van dien achtbaren grijsaard in 't kot te steken... Ach, gij die ais erin meêgewerkt hebt, klopt op uw borst, want er is 'ne God die zijn Gezalfden verdedigt en die u schrikkelijk zal straffen. Bara zou gewild hebben dat de Pastoor verschoonitig vroeg; Bara zou vol le genade verleend hebben; maar de Pastoor van Vlierzele was in niets piichtig en moest voorgeen Geuzer verschooningvragen; zijn kerkhof verdedigen was zijn plicht, gelijk het een Pastoorsplicht is, over de zielen te waken, d'ondeugden te bestrijden, do kinderkes in de onvervalschte Leering Christi te doen opbrengen; d'eerste Christenen baden voor hun vervolgers, voor hun beulen, doch ver nederden zich niet en getuigden: Eerder aan God gehoorzamen dan aan de menschen! Neemt ons 't leven af, wij blijven toch immer getrouw aan ons plichten... Dan heeft 't Ministerie eindelijk de straf gebracht op 5 dagen, en maandag na de sluiting van den Jubilé, na de Plechtige Mis gezongen te hebben,is de Herder van Vlierzele van zijn Parochianen gescheiden en naar Dendermonde gatrokken, om er iu 't celgevang vijf dagen opgesloten te worden.... Dekt uw aan schijn, Be,gen; roept tot den HemelWij hebben geen deel in dat feit! Bidt met den Belijder; want 't zijn schrikkelijke zaken dat 'ne Geestelijken die meer dan 70 jaren telt, die gebroken is door dejaren en den arbeid, dat bij op 't einde zijner dagen van zijn Parochianen wordt gescheiden, en zich naar 't kot moet begeven, of door degen- darms zou opgelicht worden! Maar zondag gelijk ik g'hoord heb, zo'rdag, als de Ouderling uit zijn prison komt, dan zal 't vollen Tri omf zijn,om het hert van den Man Gods te verblijdenen de gevoelens van alle ware Roomsch-Katholieken te toonen, waarmede, want 't is mijn voornaamste punt waarvan ik schrijf, waarmede ik u allen hertelijk groote; en machte,laat ons daarvoor Ons Heer en zijn Heiligen te voet vallen, menschen, mochte in Juni aanstaande, den rukwind der publieke verontweerdigingal die vervolgerij, die twist- zoekerij.die spionnerij en dielandopeterij uit ons geliefde Vaderland verdrijven. Nogmaals mij nommeerende, Uw toegenegeno Vriend en Dienaar MACHARIS. I'. S. Eeuig nieuws per groote vitesse. Lange Maria-Audenhove ge weest; er zijn daar volkrijke kwartieren, bijzonderlijk 't Peperzele, waar men in dees saisoen niet kan passeeren.nochte voet noch te peerd; morrassige wegen waar een g'heel sckadron garde-civiks zouden weg zinken, en 't ware nu spijtig met den nieuwen tenue welken zij gaan krijgen en zullen mogen betalen uit eigen zak; laat de Pruisen nu maar komen; ze zullen zich dood lachen, op 't zien van al die gepluimde Bur gers met groen blousen; en in plaats van te Maria Audenhove voor de verbetering der wegen te zorgen, er zijn er daar ook die 't stekelverken loopen om officiéele scholen te doen bouwen en achter scholieren te zit ten, hy middel van Volksbeulderij. Wij mogen niemand verwenschen, maar die afpersing der Prochiën, 't is te wreed!... Nog over Vlierzele, dat er daar 6 geuzen-scholieren zijn, die te samen kosten 4000 fr. 't is 650 fr. per kop, men kan ze daarvoor in 't Pensionnaat van Melle leg gen; en tot Erwetegem is t 5500 fr.; leg ze me daar! en nog niet genoegl er 1110 ten verjipt! officiéele avondscholen bijkomen. Wat zullen ze nog al uitvinden om do menschen te kruisen en te p jnigen! en 'k verneem uit Thielt dat aldaar zulken buitengewonen Lijkdienst is gecelebreerd voor den Zounaf-Missionnaris Felix D'Hoop, in Midden-Afrika overle den. Mgr Sacré, Pastor-Deken van Antwerpen celebreerde 't H. Misof fer en werd g'assisteerd door den oud-zouaaf E. H. Van den Driessche, nu ouderpastor van Eeghem en den E. H. Yserbijt, vermaard door zijn vervolging en gevungzitting in de zaken van Heule; een ander vriend derZouaven, di E. HPaeps, deed een treffende Aanspraak. Thielt was in ontroering en rouw.... En ze zeggen dat Z 11. de Paus allangs- ommcer hinderpalen ontmoet, om in Vrijheid.de Kerk te bestieren. Is er iets wreed er? dat de Maatschappij, door üns Heer gesticht, van bijna al de vvereldsehe machten bevochten en bestreden wordt, terwijl nogtans de regels dier Maatschappij de beste waarborgen zijn voor de Potenta ten, om geëerd en ontzien te worden, voor de Volkeren om doer een treffelijke levenswijze, vre ie en welvaart te zien heerschen? Alia, zoo lang die zaken te Roemen niet vereffendzijn, d'eeri katastrof zal d'ander opvolgen; e* wie is de schuld dat in Roemen de l'auzelijke Vrijheid te kort gedaan wordt? De Liberaaiderij, de Geuzerij, de Vrijmetselarij, en niemand anders Ergo, wie durft er bij die sekte blijven. Waai mede nogmaals gegroet. M. MOERBEKE, bij Geeraardsbergen. Ramp ofte ongeluk; Verle den week tusschen dijnsdag en woensdag is hier binst den nacht door eenen trein overreden, een man dezer, weduwnar wonende te Sulique in Henegauwen. Hij was naar deze gemeente gekomeu oin zijn papieren voor te trouwen; reeds twee dagen had hij hier dronken geloopen, en waarschijnelijk is lnj met zijn kelderkoorts onder den traver gesukkeld die wel gesloten was. Rond vier uren heeft men hem gevonden bijkans geheel den kop, armen en beeneu afgereden. Zijne toekomende had reeds haar bests kleeren aangetrokken om te trouwen maar helaas, hare vent is verdwenen en ligt in 't donker graf. Men zegt dat er bij de begravenis eenige bespieders waren om t'hooreu of den Pastoor niets zoude gedaan of' gezeid hebben dat men aan de geuzerij zou kunnen overdragen en alzoo de gunst te winnen van d'hooge baten die burge meesters en schepenen noemen. - Aangezien men niet verzekerd was of de dood vrywillig geweest is, heeft men de arme sukkelaar hegraven volgens de gebruiken van onze Moeder de H Kerk; en de vieze guiten van bespieders mochten terugkeeren gelijk zij gekomen waren, spijtig, omdat zij niets gehoord of gezien hadden dat hun voordeelig kon zijn. Er zijn hier immers speurhonden die door groote geleerde mannen van Geeraardsbergen opgezonden worden om t'hooren wat er gepreekt wordt en teweten hoe de priesters zich wegens kiezing en school gedra gen. Zaterdag morgend heeft de genaamde J, Van Puynbroeck blok maker te St Nikoluas, beter gekend onder den naam van Klieveling zich onder de trein laten lic-t hoofd afrijden, men schrijft de oorzaak toe aan geestverbijatering, gelukkig laat hij geene kinderen achter.

De Werkman | 1881 | | pagina 2