"M - vS&PS®® ïT) llpiyiSMi TIENDE JAaR. N° 480. 3o December 1881 GROOTE SPREEKPLAATS.—Alia, jaar 1882, [Willekom I en eerst en vooral lof en dank gegeven, aan Hem die ons schenkt het leven... Geve de Al machtige, aan al onze Konfraters, Vrienden en Lezers, een jaar van geluk en van hphagen, van voorspoed naar ziel en naar lichaam, gezondheid en blijheid, geen processen, verdrieten, of welkda- ■ige kwellingen ook. De Werkman zal met Gods gratie zijn devoiren blijven doen, voor de Waarheid, om 't Goed Rocht te doen zegepralen, J om de verdrukking en 't volksbederf te bevechten zonder iemand te willen kwetsen of beleedigen,maar ook zonder iemand te vleien of te vreezen. En wie is er die met het aanbreken van 1882 niet zal zeggen en wenschen: Och God, dat er toch peis en vrede in Europa kwamel dat de Paus in zijn Rechten her steld werde! En voor wat ons partikulier aangaat, och God, dat wij verlost geraakten uit de slavernij SJvan dit Geuzen-Ministerie! Laat ons daarvoor bidden en werken, menschen, tot vervulling van dien alge- meenen wenseh. En zijt zeker dat Leopold II ook in vzijn hert dezelfde wenschen doet, als hij nog hoop 'heeft in zijnen Troon, zijt zeker dat onze edelge. strenge Vorst naar zijnen kelder zou trekken en een flassche ophalen van 't beste, want hij komt van de imarkt en heeft ondervonden hoe de Geuze rij en Li- Iberaalderij Belgenland pijnigt, verarmd en afknaagt, 'tls een dure les voor Land, Volk en Koning die lang zal onthouden worden... Kom, in vrede en in vreugd 't Nieuw Jaar ingetreden. Salut, Valde aimuiii Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post of te huis gebracht, 2,50 's jaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. DAF.NS MAYART. Achterstraat, AALST. PARLOIR, Ontv. 2,50 van Mr F. F. te O. voor 1882.Uit G m van Mr P. D. C. voor 1882. Uit B. 7,50 voor 1882. A. E. te M. ontv. de 13,04, 't boekje Vagevaur is er niet. Uit Oet. van M. F. D.C. 2,50. H. J. B. te A. 't moet gaan; wellicht was uw sterk water te flauw; op ijzer pakt salpeter zeer weinig; beter op koper. Te koop in onze Bureelen, Maria's Almanak, 't Aalstenaarken en 'negroote keus van fraaie Leesboeken; ontv. uit Holland de 10,10; de boeken gaan komen; Al de Inschrijvingen, nieuwe en oude, worden stipt verzonden, en verhopen, dal er geen een mankement zalzijn; en dat elk zal op tijd bediend wezen: we zullen 't onderzoeken. Elk vare wel, Lebe.wohl. Macharis,"Machiej en Doka-Fiene^wij.zullen uw Nieuwjaars-Brieven ver wachten, en De Werkman zal ze met plezier in druk geven, a tour de róle. PUNTEN VAN OVERWEGING, I. Van den J eenen kant roepen de liberalen dat ze tegen den Gods-I] dienst nietzijn, en wat doen ze gedurig als de menschen* van den dienst van God aftrekken? En wat roepen ze nujj met vreugd? ja wat roepen en schrijven ze? dat er veelU Belgen van hun Katholiek Geloof zijn afgevallen, zoo-n veel zelfs dat er Pastorijen moeten afgeschaft wordentl en dat Oost- en West-Vlaanderen onder éenen Bisschop® moeten staan. Daarin veroordeelen zij hun eigen zeiven,{j en toonen dat die Liberaalderij een heleche sekte is cnll anders niets. Wie dat rechtzinnig overweegt, zaJ de Li-li beraalderij vluchten en verfoeien. II. G'hoort veel klagen, hedendaags, over jonge# werklieden, die thuis op logist liggen, hun kosten beta len en met de rest van hun winst zich kleeden en hun]| vermaak zoeken. Al spaarden ze nog dat geld, hetgeenjl dat die jonge gasten doen, is een misdaad tegen God enj tegen hun Ouders; maar hebben die kinders dat thuier niet zien doen van Vader? Heeft de man ook niet 'ne potl paart gehad? In aide goei huishoudens, al de winst L komt in éenen pot bij de Moeder, alles tot den laatstenjl eens. Zekerlijk er zijn tegenwoordig ii. de wereld, grootef gevaren, slechte compagniën; doch er wordt dikwijlsjj onverstandig gehandeld en bijzonderlijk, men peist opa 't spreekt oord niet: Woorden wekken, voorbeelden f[ trekken, h De Depere Standaard, een Vlaamscbe gaxetil van Amerika, zegt ook zeer wel: Vele Ouders bemin-® nen hunne kinderen, meer naar het vleesch, dan naar# den geest des Christendoms, en dit maakt hun blindu voor hunne in het oog loopende gebreken, doof vooralle!] waarschuwingen die verstandige en weldenkende lui hun H geven, om geschikt de gevaren in te zien, die de kinde-f i-en bedreigen. CONVOI-RAMPEN. Ja, menschen, 't wordt wéér Nieuwjaar en d'een Ramp verwacht d'ander niet; d'ander week drij Convoi-botsingen in ons Land, een op de linie vanB-ussel naar Luxemburg, alwaar 't convoi ontriggelde en dat de reizi gers ten 6 ure 's morgends uit den trein moesten springen; er zijn daar geen licha melijke gekwetsten geweest; maar degeen die naar huis loopen, de dood op hun lijf, z'en worden niet geteld; Te Denderleeuw zijn ook 's morgends rond 6 ure, twee treins opeen gebotst; gelukkiglijk dat 't Convoi- volk wakker was en wakende, of de malheuren zouden er wreed geweest zijn; maar woensdag noen, van d'ander week brachtten de vliegende koeriers ons de tijding van een ergere ramp nabij de statie van Eecloo; men sprak van verscheide dooden; doch om niemand nutteloos te verontrusten, w'hebben de latere berichten afgewacht; en dezojve waren luidende alsvolgt: De nieuwe trein van Zelzate is voorbij Eecloo op een marchandise geloopen: waren de signalen kwalijk gegeven of kwalijk verstaan? immers, er is maar éen spoor op die linie, en een der treins moet blijven staan in de statie en den anderen,passage laten. In alle geval, de ramp was er en de botsing geweldig: 13 reizigers gekwetst en zelfs eenige zeer gevaarlijk; de gekwetste Personen «ogen niet nalaten hunnen toestand te doen constateeren, alsmede de schade welke zij lijden; men spreekt over een vrouw die van Moerbeke kwam, die te Zelzate verzuimde van trein te veranderen en aldus baar ongeluk te gemoet liep: ze werd de twee beenen afgereden, gebroken.... Zou 't somtijds niê gebeu ren dat er Compagnies, om den onkost te sparen, te weinig bedien den nemen? In alle geval, Staat en Compagniën, dat ze toch oppas sen! dat ze de bedienden niette veel overlasten! is't waar dat er Machinisten 15 ja 20 urendienst achtereen hebben? 'ne Mensch blijft toch mensch, en moet op tijd zijn rust en zijn vermaak heb ben. De Ministers bandelen omnenschelijk met een leger van luie renteniers t'onderhouden en 't convoi-volk af te prossen. Daarbij, nog een punt, er zijn Chefs en pikeurs, die meer vragen of hun onderhoorigen geus en liberaal zijn, dan wel of zij goeden dienst deden. In sommige kantons, doet den besten dienst enge zijt katho liek, geen avancement! De katholieke Ministers, 't zij t'hunner eer gezeid, de katholieke Ministers zagen niet naar degezindheid hunner bedienden, maar wel naar de bekwaamheid en den goeden dienst.. En een ander punt, wordt er gezorgd dat de menschen 's zondags kunnen mis liooren? 's Zondags geen Mis booren, is zijn ziel te kort doen, en die zijn ziel te kort doet, geeft ordinaris te veel aan zijn lichaam, drinkt een glas bier te veel, de kop is verdraaid en dik wijls er komen rampen en malheuren. TeMARSEiLLEis 'ne vapeur in 't zand geloopen. Drij kondukteurs erg gekwetst en verscheide reizigers, lichtelijk. In Engeland, op de linie Great Western, is 0ok een botsing geweest; ze willen te rap rijden, ze willen vliegen; jat ze 's morgends liever een uurke vroeger opstaan en den eersten trein nemen; ze spraken eerst van 12 reizigers gedood, doch 't schijnt dat er zooveel niê zijn.... Ach, laat ons een poosje ademhalen, want al die convoi-rampen, 't is als een gedurige doodstraf. En om op die Theaters te komen, 't is uitgerekend dat er meer menschen verbrand worden, op de Theaters als in de koolmijnen! En men betaalt dan nog grof geld, om in die theaters te mogen zitten!.... d'ander week is er wéér een begin van theaterbrand geweest in dezelfde stad Weenen; 't Volk was om de dood te sterven; en g'heel de Pompierderij was fluks aanwezigOm nu voort te gaan met de Convoi-rampen: Te Java bij Andenne is de kantonier Jamar, op zijn ronde zijnde, de twee beenen, afgereden en korts nadien overleden; Te Cincy, in de sta tie, bleef de garde-centrik haperen tusschen eenrail.de trein kwam en vermorzelde zijn been. Op de linie van Luxemburg, tusschen Chartier en Gemblours, is 'ne jongeling die over de route liep, dooi den trein gevat en vermorzeld; en t'Aalst aan den Molendries, is zondag avond rond 10 ure, 'ne mensch den kop afgereden; de bar- reel was gesloten, hij kroop er onder, ging eenige stappen voort en vond er zijn dood. 't Was 'ne jongeling die nu woensdag moest trouwen; zijne dood is gerechterlijk geconstateerd door M' Doctor Claus, van op de Werf, en de Policie heeft zijn lijk naar 't Hospitaal doen vertransporteeren; men klaagt dat er aan 't Hospitaal geen bel hangt; en als er's avonds of's naclits iemand verongelukt en naar 't Gasthuis moet, dat men moeielijk binnengeraakt. Deverongelukte s de genaamde De Veylder Jan-Baptiste. Te Cuillet, bij Cliarle- roi, ging 'ne werkman over een verboden weg op de route; bij is vermorzeld door 'nen trein. Ze zullen nog, langs op en néér, die spoorwegen moeten afspannen, en 't getal der huizekensmans ver meerderen. Wel, dat 't Gouvernement zijn olliciéele scholen langs- heên de spoorbaan bouwt; dan zal de Magister van uit zijn venster, hij mag nog zijn leliepijp rooken, hij zal de route kunnen bewaken en toch iets doen voor zijn groot jaargeld. Peer Van llumbeeck, wat peisde gij daarvan? ANDER RAMPEN EN ONGEVALLEN. Te Capelleu is 't groot pachthef afgebrand van J. B. Schepers: 12,000 fr. schade; T'Ant- werpen in d'8" wijk haalden metsers 'ne zwaren steen op; een der metsers die op de stelling stond,viel, en sleepte 'ne kameraad ineé; de eerste Jef Wouters van Berehem, dood op den slag; de andere erg gekwetst; in dito Antwerpen zijn nog drij geheime sLchte hui zen gesloteu; de Geuzen moeten hun eigen bederf tegenwerken; want al dat zedebederf komt van Geuzerij en liberaalderij, en als dat volk de christelijke zedeleer studeert, ze zouden van schaamte in den grond moeten zinken; en pro memoria gezeid, t'Aalst mogen ze niet vergeten dat al wat vasthangt aan de logie, genegen is om de jonkheden op allerhande manieren in 't slecht te doen vervorde ren en te bederven, en dat laat zich wel uitleggen: Een brave jonk heid geraakt in 't verderf; ze wordt stante pede, ja stondelings liberaal, zooniet werkelijk dan tocli in den geest en in de ziel. Een woord van volksbederf, in een vergadering gezegd, kan 'ne rol van verergernis worden.

De Werkman | 1881 | | pagina 1