1 Rampen, iRisöa&m en ©«gelukken. roostering ondergaan. Hij meint in den Uitkomende zijn Krooning te vieren, maar de Nihilisten hebben laten weten dat zij daar zijn, om dit feest te beletten... En in Ierland, ons brave katholieke me debroeders worstelen voor hun recht, tegen een wreede verdruk king. Veel engelsche Mylords geven Ierland gelijk; maar 't is een kwestie van qiomam-bonls; ze zouden hun rcvenus moeten ver minderen en 't geld trekt meer als duizend peerden, alhoewel het geld geen once waar geluk bijbrengt, maar velen op den dompel brengt en in eeuwig verderf; waarmede ik allen, zonder uitzonde ring, nogmaals geluk weusche, een zalig Jaar, 'ne vrolijken Drij- Koningen, en 't beste vermaak is nog altijd thuis te vinden, bij de Familie, en laat Europa maar door de wissen loopeu, die wel doet, moet niê vreezen, en waarbij komt het dat er zooveel zijn die in onrust loopen? omdat hun eigen hert den vrede niet bezit; want ge lijk't Masker van de Wereld schrijft, folio 276: Alle dingen kan den mensch vluchten, behalve zijn eigen hertwaar hij reist of niet, de consciencie die plichtig is, en zal hem niet verlaten; en de genuchten dergenen die niet elfen staan met hun geweten, hun ge nachten zijn vol vreeze en vermengeld met verschrikkingen; waar mede, en laat ons met kloeken moed 't Nieuw Jaar beginnen, te vreden en vergenoegd zijn in onzen sl«.at, want terwijl 'ne mensch ontevreden en misnoegd is, de Tijd vervliegt en 't Leven passeert, bijzooverre dat ik nogmaals allen d'hand drukke en mij noemende ben, Uw toegenegene Vriend en Dienaar, MACHARIS. LOOPENDE NIEUWS. 1881 dat verdwenen is, zal geken merkt blijven dooreen luidsprekende manhaftigheid der katholieke Ouders voor 't Vrij Onderwijs. De Vrijmetselarij kanwelmet bedrog en geweld, de Miristeriéele zetels overmeesteren, maar de brave Huisgezinnen, maar 't bert en de ziel der Christene Kinderen, nooit of nooit! Kleine gemeenten, gelijk Rymenam, leveren aan't Vrij Onderwijs 252 kinderen; op andere, gelijk St Lievene-Essche blijft d'officiéele school sedert twee jaren een doodsch graf, een prison, waarin de Vertegenwoordiger van Peer Van Humbeeck gevangen zit... Er is veel kwaad in onzen tijd, maar voor deze leiten der jaren 1880 en 1881 zullen de Nakomelingen in bewondering staan; veel wordt er gedaan om Bclgenland in een eindelooze goddelooze dom pelstraat te brengen; doch met groot betrouwen mogen wij op de Goddelijke Bermheriigheid steunen, mits elk voortga deftiglijk zijn plicht te volbrengen. Te Gent willen ze vaneenigeliberale meis jes prolessoressen maken, op de kosten van Jan en alleman; ener zijn5 Professors vcor3leerlingen en elke leerling kost r33o fr. 's jaars; lapt ze mij daar! De plaats van Burgemeester te Gent is open; er komen ge; n liefhebbers; Aalst gaat tot een nuttelooze schaol- onkost gedwongen worden, van 75,000 fr. voor 't onderwi|s van welhebbende liberale meiskes, en op NlNOVE gaat een dergelijke belasting vallen van 60,000 fr; 't is schande en 't roept wraak, bij God en bij Je menschen. - T'Aalst op 't Concert van 't Collegie, is ...een jonge Violoncellist verschenen yan 8 jaar, een knaapje uit Ber gen, en tot elks groote verwondering, 't speeldeop meesterlijke wijze de moeielijkste stukken. Met Gods bijstand, dat zal een groot talent worden. T'ANTWKRPEN heelt eer. onbekende rooo fr. gezonden voor de katholieke Scholen. Edelmoedig hart, uw groote daad zal in 't eeuwige dagboek opgeteekend zijn. De veepest is in Batavia, maar de groote pest in Belgenland is 't zedenbedeif, dat vooruitge dreven en verspreid wordt, tot ramp en malheur van zoovele Fami- lién. Ach, zoo menige jonkheid, na eenige jaren gemald te hebben, 'tzou d'oogen uit zijnen kop geven, om te kunnen herbeginnen en deftige cn propere jaren beleven. De Vrijmetsers willen hebben dat zij door hun scholen en kaserns al 't Volk zullen heidensch maken en gansch zedeloos. BüGGENHOUT, boven Dendcrmonde, den Lande door vermaard om zijnschoone Feesten van Davidslonds gaat wederom, op zondagen 29 Januari en 5 februari, telkens om 5 ure, gaat wederom, zeggen en berichten wij, Sehoone Concerts geven. UTILE DULCi, dat is te zeggen, elk die van deze Feest thuis komt, drukt zijn genoegen en tevredenheid uit. Eere zij de moedige Zangaideeling van Davidsfonds! Hier is de winter zachtekes, in Rusland en Amerika ook; hier is bijna nog geen sneeuw gezien, maar in Duitschland, langs Eifel en Buttgenbach, ligt hij verscheide meters hoog n zijn verscbeide steden en prochiën ongenaakbaar. In Frankrijk gelijk hier, werkt 't Geuzen-Gouvernement, om de Geestelijkheid, eerweerde Bisschoppen, Dekens, Pastoors en Onder pastoors, onder 't bedwang van den Staat te brengen; 't is altijd T zelfste refrain van den eersten Lucifer: Wij willen God niet dienen! wij willen Heer en Meester zijn, onder geen hoogere wetten staan, om 'tVolk te kunnen verdrukken en ons en ons vrienden te wentelen in 't goud!.. Welke ijselijke Volksmoordende taal! Tc NiNOVE is er'ne groote Priiskamp met den trekpop bij L. Waltniel, alle zondagen, tot 3o,n Januari. Tc SCHELLEBELLEis 'nekie'-endief op heeterdaad betrapt van diefte; en 't schijnt dat er daar een Vieze Sis ka is,die 'ne middel weet om zijn frans op eenige oogenblikkcn teker.nen, maaktu zwart, maar nietkwaad; Te üEN T is ingericht een katholieke Handels- Niiverheids en Kunstgilde; er is onderdat omdat het een droeve waarheid ;s. Die iets van Gent noodig heeft en zijn geld aan geen geuzen wilt geven, adresseere zich tot een der hooiden van de Gilue, Goudstraat 21, Steendam 17, Mariaknng, Klein gevat 7, enzoovoorts.Tegenwoordigperoreert Sieur Lippens te Antwerpen: te Herzele moest hij toch ptkennen van naar zijn pachters li ftien prieven cheschrefen te heppen. De Vigne, van Gent en Joltrand van Brussel, zijn er ook bij; doch ze mogen hun offici- éele Meesters doen kleppen zooveel ze willen; g'heel Antwerp .1.1 weet, dat er in 1880 en 1881, 1700 werkende Familiën van allen on derstand beroofd zijn geweest en berooft gebleven, omdat hun kin ders naai de Vrije Katholieke School gingen. Te DAUSSOUL ~1 is een boerewerkman van 'ne wagen hooi gevallen en was den sche del verpletterd; te H.WRE, een dorp in Henegauw, was de Geuzen-Burgemeester een der 100 die zijn paksken heeft opgekregen; een zijner laarsteakten isgeweestden Onderj astoor uil/ijne wrning te doen verdrijven; dit huis is van de gemeente; als de Burgemeester na zijn laatste publiek Geuzenwerk, uit 'l Gemec-nrehuis kwam, de Volkéren jouwden hem affrontelijk uit; t'Antwerpen is er zondag nacht gestolen in de kabien van den stuurman der Roseville; de zeegast sliep en de dieven hebben gesnapt: Een gouden horlogie, 'ne revolver, een paar bottienen en een k.-.ske sigaren;— Er zijn nog geen zeerampen genoeg; ze spreken van op 5 dagen de reis te doen van Europa naar Amerika-.nu heeft men 14 a 20 dagen zee van doen; 't is met hun rap-rijden op d'ijzcre route, dat er zooveel malheuren zijn. RECHTBANKEN. Z'en doen nog met de Rech ten niet wat ze willen: men heeft gezien hoe een li- beraal geschrift van Geat als lasterend is veroor deelden tot eerherstelling gedwongen, in een zaak «/""H l-ïf=w'van Ninove; - te Moutpellier is 'ne Gbus, die vuile M J J jj t'1-1 romans schreef over Z. II. Pius IX, hy is tot 60,000 'V 1/ fr- boet veroordeeld, publieke woordherroeping ia 60 gazeften en het intrekken van zijnen boek, op Hl pene ran 100 fr. boet daags. I)at Zijn lapkes! Doen -1 rr-1moesten al de liberale lasteraars ten blakke komen lij en voor de Vierschaar, de Rechters zouden mogen 1 zetelen van 's morgends ten vieren tot half nacht, en oordeelen 10 per uur, z'en kregen nog niet gedaan. En dat ze ua 'ne keer durven afstrijden! De Mineurs van Antwerpen zijn te Brnssel ook vrijgesproken. Doch, die in schoon herbergen zijn censkes ver teert, zal al deze moeiehjkheden en tribulation niet tegeukomen. De geuzen-bazen beschuldigden te geweldig en dat ging de Mineurs meê. GENT. De wisselaer Hage-Buydens, van Gent, tot 2 jaren gevang veroordeeld, voor schrokkerie, is door de gendarms gepakt. De schaliedekker-diender Jan Van de Putte is van de batimenten van 't slachthuis gevallen en erg gekwetst naar 't hospitaal overge bracht. Op Nieuwjaardag 's avondsziju versclieideschelHistukken gepleegd, o. a. te Gent op den Ottergemschén steenweg; in De Nieuwe Zaal, een danszaal,is'ne jonkman zekere Van der Cruyssen, bijgenaamd Korente, hij maakte kweste en kreeg '11e slag van derf baas, 'ne slag op d'hersenen, die zijn dood gekost heeft. Te Rooigem, buiten de Brugsclie poort, is '11e kerel aangehouden, die des nachts de groensels ging stelen. En in d'Hospitaalstraat van genoemde stad Gent, hadden twee werklieden maandag avond twist gekregen, waarschijnlijk onder de geneverkoorts, twist gekregen, malkander uitgedaagd, huiten gegaan; men dacht, 't gaat een sim pele vechtpartij zijn; maar eenige volgden toch tot aan de Nieuwe Wandeling, en z'hoören dat er 'ne mensch valt en roept: Ik ben ver moord! Hij zwom 111 zijn bloed, had 'non hamerslag op zijnen kop gekregen en ligt in 't Gasthuis... Wat verdriet voor die twee huis gezinnen! en altemaal de gevolgen van twist en baldadigheid. Een droef geval is gebeurd te Brussel, steenweg van Boen- dael S5; de genaamde Sanglier stond 's nachts op,om d'uur te zien, waarschijnlijk op een horlogie der straat; hij hukte zich te ver voor over, kreeg een hoofddraaiing, viel en was morsdood. Vroeg verliefd, is dikwijls vroeg berouwd; t'Autwerpen was een koppel v.<n 19 jaar; alia, ze moesten trouwen, er was niet meer tegenhouden aan, als aan een peerd dat stermt; na eenige maanden huwelijk, 't was krakeel alle dagen, 't leven werd onverdragelijk, geen geduld om malkanders gebreken te verdragen en er werd ge scheiden. Maar nu, maandag avond, ze rencontreerden zich in de Bonte Mantelslraat, als ge dat weet liggen, en vielen aan 't kijven; de jonge vrouw greep een mes en bracht haren lieven man een erge wonde toe aan d'hand, dat hij ervan in 't hospitaal ligt... Zoo gaat het 1 Een zonderling ongeluk is in eene kazern te Tours gebeurd. De kantienhouder, de heer Julien Drouault en zijaeechtgenoote zijn in hunne slaapkamer versmacht aangetroffen. Daags te voren had men eene gazbuis in de rue de la Bouide hersteld; de arbeiders verlieten 's avonds hun werk vooraleer het geheel voltrokken was en verwaarloosden de buizen zorgvuldig te sluiten. De gaz, die in massa ontsnapte, was tot in de slaapkamer der eehtgenooten Drou ault doorgedrongen en heeft den dood der ougelukkigen veroorzaakt. Op zondag laatst, zijnde len Januari, zijn dieven bij Frans Berys, schaapherder te Koewacht Zeeland, in huis gebroken, terwijl hij met zijn vróuw des morgends naar de vroege mis was, en hebben uit de kas ruim honderd gulden en eenige klecdingstukken mede genomen,en tot hiertoe is men niet op liet minste spoor der daders. Vapeur-Rampen. In de statie te Lier is d'ander week omtrent half zeven 's avonds, de werkman Verhulsel tusscheu de buffels van 2 waggons dood gepletterd. In sommigestatiën is het's avonds bijna zoo donker als in de consciencie van 'ne Geus. E11 dat is veel ge zegd. Tussehen de statiën van Leignon en Haversin, is 'nen bui- tenmenseh door 't convoi doodgereden. Peerdendikven. Ja, twee jonkheden, Chard-Lowie Van den Bussche, van Langemarck, en Ricus Serryn, van Woumen, zijn te Turnhout in arrest genomen in den Hertog van Aren berg alwaar zij logist hadden te voet en te peerd, met een peerd en '11e muilezel door hen in Frankrijk, te Houplinès gestolen. Dj Veepest, de besmettelijke Veepest resideert inOostenrijk- Hongarië en iu Duitschland; allen invoer van vee, vleeseli, vellen, hooi, strooi, mest en stalgerief uit die lauden is streng verboden; ook langs via de zee, is strenge surveillance.

De Werkman | 1882 | | pagina 2