lllJCki, laatste Binders Tan Vlaanderen, of de 7 j -7 verhalen uit den Fransclien Tijd naar het uitgebreid werk ran S. VAN BEE GUC1IT, Kunstschilder te Aalst. 32* Vervolg. XXVI. KRIJGSRAAD. GELD TERUG. 't Was rond 9 ure 's voornoens: Jan Clerker en Victor Leefmans zaten in d Afspanning de Koornbloem hun pijpje te rooken. Jan schudde half droefgeestig zijn hoofd. Victor, zegde hij. Wat is er, vriend Jan Dien braven Mr De Winter,waarvan ik u zoo dikwijls gespro ken heb. Ja, die dit groot losgeld moest betalen. Hij is dood! de bazinne komt het mij daar te zeggen. De laatste maal dat ik hem zag, had hij een ziek en lijdende opzicht, maar dat de Dood zou gevolgd hebbenach, wat is 't leven hier toch Kom, kom, sprak Victor, men neemt de zaken gelijk ze zijn; t is komen en gaan! Wat gaan wij nu verrichten? John Stiermarck is alleen op jacht, en wij? Wij, zegde Jan, den rook zijner pijp naar 't plafon blazende, we gaan eerst achter geld zoeken Dat is van allereerste noodzakelijkheid; want joos zit bij mij in de kas. En we kunnen toch van den eersten dag, aan kapitein Delfoer, geen pree gaan vragen, sprak Jan. Ondertusschen, bemerkte Victor, ergaat hier te betalen vallen. Zonder een woord te zeggen, nam Jan Clercker zijn portefeuille uit den zak, haalde er een klein papierken uit en toonde het aan zijnen vriend. Victor las. i) Ik, ondergeieekendeJ. B. Be Winter, grondeigenaar te Aalst, geve en legalere aan Joannes Clercker, zoon Adriaan, gebortig van Uoraegemde som van negen en veertig duizend franken, te ontvangen bij den Rotans Jacobus Vosselaer te Aalst, welke somden vermelden Notaris is toevertrouwd door mijne huisvrouw Maria Van der Gucht om mijne verlossing uit de gevangenis te bewerken en die hij tot dezen dag onverrichter zake heeft behouden. Oordegem, 30 April 18 Jan Baptist De Winter. Ai, ai,sprak Victor lachende, eerder zoudt gij een duif uit de klauwen van den grijpvogel in de lucht nemen, als... Als dit geld, wilt gij zeggeu. Di ^ail> a's dit geld uit de klauwen van dien eerlijken duiten dief te balen. Victor, zegde Jan, we gaan twee vliegen met een lap slaan, of beter gezegd, drij.... k Luister. Ik moet mijn 49,000 fr. hebben; gij, 't geld van het erfdeel uwer tante door Sprietvlechler ingeslokt; tot hoe hoog beliep het? Tot 30,000 franken. Welnu, t is rond den tienen, vooraleer de noenklok slaat, hebt gij uw dertig duizend en ik mijn negen en veertig duizend franken.... Is dat geen twee vliegen in een lap? Ja, en goudvliegen; maar de derde, vrieud Jan? victor, we zijn opspeurders der Fransche Republiek? vrijwillige, doch thans verplichte opspeurders! W ij hebben gezworen niet te rusten, of die vervloekte Bende der Binders moet uitgevoerd zijn? nat hebben wij. Welnu, er valt zonder uitstel te werken; en wat mij aangaat, mijn vader-zaliger zegde altijd: Recht naar 't hoofd! en 'k ben van zijn princiep. We moeten 't hoofd van dien draak afkappen. En dit hoofd? Is, zegde Jan in d'ooren van Victor, dit hoofd is Nota selaer. Hum, hum, sprak Victor, t is gemakkelijk gezegd; er zijn eenige halve preuven; maar moest ge luidop zeggen, wat g'in mijn ooren fezelt, g'en zoudt. hier niet lang in de Koornbloem vernach ten. 't Hoofd, zegde Jannaar 't hoofd; en 't hoofd getroffen, alles valt; Victor, we gaan, zondereenigen uitstel naar de Nieuw- straat. Kom, eerst naar ons kamer, zien of onze pistolen in goeden staat zijn, misschien hebben wij ze noodig, want Vosselaer en zijnen Sprietvlechter zijn niet te betrouwen.... Zouden wij Moor laten méégaan? Wel, waarom niet, wij moeten ons immers niet geneêreH bij een persoon die onzen schuldenaar is. Vijf minuten nadien waren onze vrienden, gevolgd door Moor, waren zij op weg langs de Kerkstraat over de Groote Markt om zich naar t buis van den Notaris Vosselaer te begeven. Reeds waren zij in 't zicht dier woning, toen Jan eensklaps bleef staan en tot Victor zegde: Maar, kijk nu eens, er staat een cheese voor 't huis van den sch.... Notaris. Ja, En is 't niet M' den Doctor Du Bien, die er uit stapt? Inderdaad, 't is onze achtbare vriend. Victor, mij dunkt dat we best zullen doen eenige oogenblikken te wachten en in den Tapperij een glas bier te gaan drinken. Waarschijnlijk komt de Doctor zijn geld halen, hetwelk ik hem sedert lang had aangeraden. Vosselaer en Sprietvlechter, 't en gaat u geen plezie rige dag zijn; uw geld moeten afschieten en uw eigen op weg naai de galg zetten!... Terwijl Jan en Victor in de Tapperij zijn, zullen wij maar eventjes bij den Meester Notaris Jacobus Vosselaer binnentreden, j Hij zit in zijn bijzonder kantoor, zit er te spreken met Sprietvlech- I ter en beide belsche schurken lachen van voldoening; binnen twee dagen immers moet de groote slag gegeven wordende Post maal intgestroopt en in d'hofsteé van pachter Ganzerik den ponk geroofd. Laat Dischgers daarmeê geworden, zegde Sprietvlechter- en wat de Postmaal aangaat, Pieter La Marche zal er aan 't hoofd' staan. —Een miljoen en honderd duizend franken, sprak Vosselaer; t is maar dat er daar dag en nacht moet opgepcisd worden. En eens die som in ons bezit, we laten al d'ander in brand en te samen Sprietvlechter, te samen gaan wij in een vreemd land, leven als prinsen. Zijt ge dan toch zoo haastig, Notaris? Ja, vriend er hangt mij zuiver een ongerustheid op 't lijf; mij dunkt, dat het ons onmogelijk gaat worden onder den schijn van eerlijkheid de menschen te blijven bedriegen. En ziet, men begint ons te mis trouwen. G'hebt daar Mr De Winter, van de Zoutstraatpoort, die altijd zooveel betrouwen in mij had hij is gestorven zonder mij te roepen voor zijn testament; een andere Notaris heeft hij doen ont bieden.... Ja, men begint mij te mistrouwen. Nu, -dat doet er niets aan. Wat geeft ons 50, 60, 100 duizend franken, wij die binnen twee dagen over 't miljoen in ons bezit zullen hebben. En als ik u den raad mag geven,al wie om zijn geld komt, geeft het dadelijk; en nu kan ik niet verstaan, hoe ik zoo dwaas geweest ben van vooreen som van 52,000 fr. die weduwe te Mei re te gaan vermoorden en mij zooceel onaangenaamheden od den hals te halen. F De Notaris ging op 't gezegde van zijnen meesterklerk antwoor den, als t gerucht van een rijtuig dat voor zijn huis stilhield, hem opmerkzaam maakte. Er werd gebeld en men hoorde d'oude meid de straatdeur openen. Hoortzegde Vosselaer, den wijsvinger met veelbeduidend teeken omhoog heffende. Sprietvlechter spoedde zich naar zijnen lessenaar, en de Notaris begon statiglijk zijn boeken te doorbladeren, even alsof hij iets zeer belangrijk te verrichten had. Nauwelijks waren zij aan hunne geveinsde bezigheid onledig, als de klerk kwam aanmelden dat de lieer Du Bien, doctor van Oordegem, den Notaris wenschtte te spreken. Laat dien heerdadelijk binnenkomen, zegde de Notaris Van weérskanten werd er beleefdelijk gegroet. - Goedendag M Du Bien, hoe gaat het met uw gezondheid? Zeer wel "dijk ge ziet. Wees zoo good u néér te zettenik ben aanstonds tot uwen dienst.... En meester Jacobus doorsnuffelde nog eenige blade ren totdat hij miene maakte van gevonden tTiebben hetgeen hij zocht, de pen achter zijn ooren slak en op den vriendelijksten toon der wereld zegde: Wel, mijn goede heer Du Bien, 't is zoolang geleden dat ik de eer niet gehad heb u te mijnen huize te zien? Ja, Mr den No taris, het is reeds van den avond dat de Binders mijn kasteel heb ben willen planteren. En gelukkiglijk verjaagd zijn. Sedert dien, M' den Notaris, ben ik nog in uw studie geweest en heb de eer met gehad u te zien; het was telkens uwen geleerden meester klerk die mij ontving. Hier volgde van weérskanten een lofspraak over Sprietvlechter bij wijze van inleiding, gedurende welke de Notaris plaats geno men had aan de tafel rechtover den Doctor: Vergeef mij, Mr, zegde Dr Du Bien. dat ik u in uwe bezigheden kom stooren; maai ^ik vmde mij gedwongen u iets te komen vragen, dat u misschien zoo aanstonds eenigzins moeielijk zal vallen. Laat hooren, goede Mr, ganseh t'uwen dienste. Ik beviiide mij, heer Notaris, in eene dringende omstandig heid en heb geld, zeer veel geld noodig. Ge weet dat ik u over meer dan een jaar de som van negen en zeventig duizend franken heb gebracht, welke gij op intrest hebt willen aanveerden, indien gij mij die som binnen korte dagen kondet wedergeven, gij zoudt mij zeer verplichten. De Notaris verbleekte zichtbaar; zoo groot was zijn aandoening, dat hij in 't begin niet kon antwoorden.Sprietvlechter bemerkte zijns meesters verlegenheid en verhaastte zich te zeggenDe Notaris zal zeer gevleid zijn, M', u aanstonds de vereisehte som te keeren. De goede man staat daar te bubben, hij vreest u te moeten uitstellen, en dit is mijne schuld, daar ik vergelen heb hem te zeggeu dat er dezen morgeud twee maal honderd duizend franken van zijn geld is ingekomen. Ik zal u aanstonds de som aftellen. In welke munt be lieft Mr betaald te zijn? Dat is mij gelijk, doch als ik mag verkiezen, betaalt mij in goud Sprietvlechter telde t geld, schreef een kwijtbriefje, de Docteu? teel kende, streek zijn schijven op en de Notaris, tot bedaren gekomen sprak hem vriendelijk toe: Mr indien ik u met een meerdere som kan helpen, ge moet mij niet sparen. Ilertelijk dankbaar, heer Notaris, ik heb heden geen grootere som noodig.. Deze woorden zeggende, haastte den Doctcur zich de som in een lederen zakje doen; want de man was bevreesd en gejaagd om uit den huize te ziinde bleekheid van den Notaris, zijn gloeiende oogen zijn verslagendheid hadden hem bevestigd in al hetgeen hii van Jan Llerker had gehoord. De Notaris mocht pramen en bidden om te blijven middagmalen, om een glas morgendwijn te drinken; de Docteur weigerde beleefd, doch met nadruk en was maar gerust, als do valies met de 79,000 franken m zijn cheese bernstte. M', vroeg de knecht waar moet het peerd gestald worden? Nergens, Dries, nergens ion gen ik ben zeer haastig om thuis te zijnwij kunnen onderwegè als t noodig id, t peerd in d'een of ander herberg wat laten rusten De knecht legde de zweep op 't paard en de cheese reed kletterende de Nieuwstraat uit. ('t Vervolgt

De Werkman | 1882 | | pagina 3