De Loting. 5 LOOPENDE NIEUWS. Groot Concerto, kunstlievende en vermakelijke Avondleest te DOEL, ten voordeele der Katholieke Scholen, op O. L. V. Lichtmis, 2de februari en den zondag die volgt 5 februari. Men begint ten vier ure stipt; behalve verscheide zang- en muziekstukken wordt daar uitgevoerd het groot Historiek Drama Hermenegild, (van 't jaar 586) in kleeding van dien tijd met apotheose. Plaatsen van 2 fr. van i Ir. en van 5o c. Ze spreken te Parijs van schromelijk veel bedriegelijke faillieten, en weinig faillieten of ze zijn hoogst berispelijk; een oprecht eerlijk man ris keert zich niet verder als zijn midlels het vermogen. Rond Arlon spreken ze veel van razende honden; zelfs is er een peerd gebeten en moeten afgemaakt worden. Veel menschen zijn er in onzen tijd, razig van goddeloosheid; we schrijven dat tot les en waarschuwing; en geenszins om iemand in wanhoop te doen vallen; want de H. Kerk is een Moeder, altijd gereed om de verdwaalde schapen op te nemen, te verzorgen en te koesteren, 't Is $aarom expresselijk dat er'ne feestdag is, dander week is hij gevierd, 'nc Feestdag van de BEKEERING VAN DEN H. PAULUS, die van vervolger der Christenen, den grooten Apostel en Missionnaris werd, die in ver scheidene Landen het Geloof preêkte, onbevreesd, onbeschroomd, en te Roomen de dood der Martelaars stierf den 29 Juni van 't jaar 66, denzelfden dag dat den Eerste Paus gekruist werd. Twee jaren had Paulus in 't gevang gezeten, 5 maal was hijgegeesseld geweest; 3 maal met roeden geslagen, ens gesteenigd en had op zijn lange reizen allerhande gevaren en vervolgingen afgezien... En wij zouden klagen als wij iets moeten lijden, wegens den naam Christi welken wij verheerlijken en aanbidden? Wij zouden niet kloekmoedig blij ven in deze tijden van vervolging! Paulus leert de standvastigheid maar ook 't betrouwen, al mocht men nog zoo lang en zoo ver zijn afgedwaald. De Minister der Openbare Werken, Sainctelette, staat in de beet van d'ander Confraters, omdat hij alles aan den afgod van 't officiéél onderwijs niet wilt slachtofferen. Van Hnmbeeck draagt de vaan en den staf, Van Humbeeck gaat met de vetste brokken weg, en omdat zijn Ministerie een Antichristen-Ministerie is, al de rest zou moeten souffréeren... Ja, ja, Piet, we zijn niet verlegen van u de waarheid te zeggen, al zij de-gij Minister; en ga maar uw beklag doen, overal waar gij wilt, en dat uw satellieten maar sakkeren en dreigen, en hunnen slabaris ellenlang slaan, de Waarheid mag in deze tijden niet verzwegen worden. Liever pen en inktpot in den Dender smijten! Dit Geuzen-ambacht heeft al ge kost 756,i34,5oc. zonder de steerten, 58,201 fr. voor de Lippensen, 45,000 fr. voor de vertalers, 114,765 fr. voor de liberale drukkers (geen wonder dat ze maar alles drukken, gelijk het hun opgegeven wordt) 20,000 fr. voor d'Enkwesten inde Normaalscholen, enz. enz., elk mag eens meêlekken.... 't Is wonder dat Lippens niet a paart wordt betaald voor zijn waterduitsch... En ondertusschen, al dit geld moet uit den zak komen van de Belgen, arm zoo wel als rijk. Liberaal zijn, van tegenwoordig is de menschen doen in hunnen zak gaan zoolang als er 'ne eens in zit en verder; er zijn er zooveel die hun schulden niet kunnen betalen en die toch bij den O itvangerjmoe- ten storten; want daar is 't: LAATSTE WAAR SCHOUWING! KOsteni Het tafelken voor DE DEUR! In Rusland klagen ze dat het te wei- TIENDE JAAR. N« 485. 3 Februari 1882. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. GROOTE GEBEURTENISSEN. - In Frankrijk, Gam- betta, die als Minister is afgestemd; in België, de Janson- nisten die de Grondwet willen getaken; in Oostenrijk, uit breiding van den oproer, langs Dalmatië; 't menschenbloed is er al vergoten, de oproer: breidt zich uit; - in Pruisen, Bisoiarck die aarzelt voor de Katholieke Vrijheid. Als 'ne Pruis u iets geeft, ge moet eerst 't stuk geld in den zak, ja thuis hebbsn, eer ge kunt zeggen; Ik heb het! Napoleon, heeft ook over de Pruisische beloften gestronkeld. RAADSEL. PARL01R. Ontv. 5 fr. uit Br. van M. Deh. D. —Ontv. uitL. 30 c. voer een boekje Korrespondent van Antwerpen, wfj moeten u bedanken, en zekerlijkalle nieuws is willekom. t asthma, kolieken, maagontste- nig vriest, dat er ziekten komen, kingen. Droeve dagen, van de droefste die er kunnen uitgepeisd worden., 't Is waarlijk als een straf van God dat die wreede Bloedwet in ons Land blijft en alle jaren verergert, bijzoover dat nude kleine Burger •en Landb uwer zijn zoon niet meer-kan vrijkoopen cn dat rneii werkt om alle plaatsvervangerij onmogelijk te maken... Welke sla vernij die alle huishoudens en alle mans-jonkheden komt te treffen! Ach, laat ons bidden om daarvan verlost te zijn, en dat de Kiezers met vastberadenheid hun plicht doen... Op groote legers volgen groote oorlogen, en als de zaken niê keeren, die dagen Van Loting kunnen nog honderdmaal schrikkelijker worden... Ondertusschen, zekerlijk, op een buitengewone dag van droefheid of blijdschap wordt al een glas meer gedronken, maar in braafheid en deftigheid, achtbare Jonkheden; baldadigheid is geen vermaak, zou 't wel! Er zijn er, door de blijdschap vervoerd endoor de slechte gezelschappen meegesleept, die den dag hunner loting en den nacht nadien, in slemperij overbrengen, en allen beklagen het bitterlijk; is 't Lot u gunstig geweest, eerst en vooral wees dankbaar, doe 't een of ander goed werk, petst op arme vrienden en geburen, en neemt uw vermaak in de Familie, opdat de duurbare Ouders en Bloedverwanten met u kunnen verheugd zijn... Is 't niet monsterachtig, wreed? Terwijl degene die aan de kasern ontsnapt is, zijn vermaak neemt, dat de Vader, dat de Moeder, Zusters en Broêrkes thuis in angst cn in droefheid zouden zitten!!! Neen, jongens van hert en gevoelen, zullen anders handelen en een vreugd zoeken die best smaakt en geen bittere 's anderdaags heeft... En voor degeen die slechte num mers trekken, ach, waarom te veel droefheid maken, in iets daar men geen schuld in heeft of niet kan gebeteren? Eenige jaarkes zijn toch geen eeuwigheid... Op verscheide plaatsen is er reeds gelot: Maandag begint het voor Aalst en dan d'omstreken, dito voor Au- denaarde, Hamme, St Nikolaas, enzoovoorts. Te Westerloo waren tien man van West-Meerbeeck, en alle tien eruit; de Zangsocieteit is de lotelingen komen inhalen, en ze trokken de gemeente binnen onder't zingen van; Wij zullen toch geenen ransel dragen. Te Meirelbeke heeft er een tweeling gelot en de eene trok 110 en de andere io3, groote nummers,ver uit! 't Mag zijn voor brave jongens, schrijft men ons; spijtig dat er 's avonds nog al serieuselijk is ge worsteld door een ander peloton gebroeders; dat schendt de com missie, surtout onder Familie en dat is dikwijls 't gevolg van den drank, nogtans niet prijsbaar, wel ter contrarie, integendeel. De Kamers van Belgenland hebben't Handelstraktaat met Frank rijk aangenomen, alhoewel het den Handel in 't g'heclniet voldeed, doch in den tegenwoordigen toestand van Frankrijk is 't beter een mager akkoord dan geen desalniettemin moesten de Ministers beter op hun ban den gepast hebben; maar z'hcbben te veel sla baris te maken om de menschen te plagen en te reneweren. In 1881 hebben wij gehad 't steeltje van 'ne schromelijken winteren 't begin van 'nen allerzachtsten; Een sociëteit van aktie-koopers te Marseilje heeft 't lot van 5oo,ooo fr. gewonnen ze zijn maar hun's getienen; dus elk 5o,ooo; er is geen een jonge ambachtsman, of met zijn spaaroordjes, en de centjes die uit de vingers no&loos rollen, hij kan een aktie koopen. Wij zeggen, met zijn spaaroord- 'T RIEKT AANGEBRAND. 1. Al meeu'ge kok is van gedacht Dat als de spijskleur tegenlacht, Men van den smaak dan met zal klagen Doch ik zou wel het smaaklijk vragen; Ik ben nogtans geen lekkertand, Maar 't riekt mij soms wat aangebrand. 2. Bij die zich maar aan 't potje zet Omdat hij daar zijn vingers vet, En wien het weinig schijnt te raken Hoe 't aan een ander moge smaken, Daar gaat het vet naar ténen kant; En 't riekt er doorgaans aangebrand. 3. Wat zaak men d'advokaten toon', Zij maken alles licht en schoon; Ja, 't is u goed te procederen, 't Moet alles in uw voordeel keeren; Maar eer gij g'raakt uit 's schrijvers hand Dat potje riekt al aangebrand. 4. Wanneer men voor den stemmingsdag 't Program der liberalen zag. Zij gingen d'handel doen herleven, En ziet, 't bestuur wordt hen gegeven. Maar tot onz' schade en tot hun' schand' Riekt hun geknoeisel aangebrand. Hun groote disch, wel wat gekleurd, Maar die daarom niet beter geurt Dat zijn de nieuw gestoofde wetten, Geschikt om 't slecht gebroed te vetten; Maar 't grootste deel van 't vaderland Roept overluid: 't Riekt aangebrand IIIHM—M» Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post of te huis gebracht, 2,50 's jaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, 'Vv*. -T xjft, -Tpxjfe, Men bracht de nieuwe schoolwet in, Geschilderd naar een'goeden zin; Vooral met Zedeleer en Vrijheid, Maar als men 't ziet in de nabijheid 't Is Satan die zijn strikken spant, En 't riekt wel duivelseh aangebrand. 7 Onz' legermacht die wordt verzwaard, En geld, noch volk daartoe gespaard; Men zegt: Het geldt onz' vrijheidsborge, Doch schijnt het mij zoo dwaze zorge Als geld te zaaien in het zand, Dat riekt niet minder aangebrand. 8 Wel spijtig is 't dat menigeen Zoo licht vergeet hoe in 't verleên, De geuzerij het ons kwam stoven, Dan zou zij vrucht'loos goeds beloven, Men gaf ze toch nooit d'overhibcd langeBïarflr En 't rook voor 't land min aangèb Een Esschencax. Mijn eerste (ik zeg 't u zonder gisten) Kan hier schier toch niemand missen, Want zelf, waar mijn tweede geschiedt, 't Is vast dat gij mijn eerste ziet, Daarom is 't dat mijn eerst op mijn geheel - Geboren wordt voor 't tweede deel. Ch. Louis Rasschaert, Smetlede.

De Werkman | 1882 | | pagina 1