't Parlement, jes, want de jonge werklieden die t'huis hun kosten koopen, zóó veel afgeven en de rest houden, zijn op den weg van ontaardheid en ondankbaarheidEen kind, 't mag 20, 3o jaren zijn, 40 jaren zijn, 't is altijd onderdanigheid en behulpzaamheid aan zijn Ouders schuldig. BUITENLANDS. De moordenaar Guiteau van Amerika is veroordee.d tot de dood. De Groothertog van Baden prost met zijn oogen. En dat is droef! Er zijn menigvuldige oogziekten, en deze ruime stof kunnen wij hier niet behandelen, doch om d'oo- gen te versterken, is 't goed, verscheide keeren daags de geslotene oogdeksels met speeksel t'overwrijven; en als d'oogen doleeren,dan moet men vermijden 't vuur, den rook, het stof, den wind, de te groote koude of te heete lucht, sterke dranken, ja geenen genever of schiedam of boonekam, verders gezouten en gepeperden kost, dit alles te vermijden, benevens celderij, porei ajuin en look; en slapen, het hoofd tamelijk hoog in het bed.... 't ls zeer voorzich tig te zijn met de remedien voor d'oogen, en den raadvande Chirur- gyns of Oogmeesters te vragen en te volgen. In China, provincie Kautcheau is een aardbeving geweest en 250 personen zijn dood, en te Lyons zijn veel geldbezitters zot geworden, gansch zinneloos ten gevolge van groote menigvuldige verliezen van geld aldaar ge daan. G'heel Frankrijk door is een slach van geld-krisis; dat de papieren in weerde verminderd zijn en veel die spekuleerden, plat geruïneerd. In Amerika is er geschil en kwestie van gevechttus- schen Chili én Peru, twee schatrijke staten; Chili vraagt naar 20 millioen dollars en een distrikt. Weelde steekt, en maakt koppig en orgueilleus, orgueilleus, ordinaris toch gelijk 't Proverbia schrijft: Illi fuerit superbia, ibi erit et contumelia; nogtans, ge ziet ook dikwerf: Een platte beurs met hoogen moed. Enfin, alle standen brengen hun gebreken en planeten meê. In Amerika is 't ook zoo buitengewoon zacht weer, dat zelfs t'Ouderlingen ver klaren W'hebben dat nooit of nooit, in ons leven bijgewoond De gekroonde hoofden zijn te lang gerust geweest. Nu hebben ze den ijzeren weg willen derailleeren, als de Koning van Spanje er op reed; en er is een samenzwering ontdekt tegen 't leven van onzen vriend, Koning Jooris van Griekenland. Verscheide personen zijn g'arréteerdJa, 't is gelijk Thomas ii Kempis schrijft: Men be rispt de anderen en zijn eigen gebreken ziet men niet! De groote Engelsche gazetten vallen uit, in verwijtsels tegen Rusland en zijn dwingelandij, en wat heeft Engeland niet gevolksbeuld, en nog, in Ierland en in Indië? De Moniteurs van alle landen moesten van lijd tot tijd eenige extrakten uit ii Kempis geven. De Keizerinne van Oostenrijk gaat naar Engeland, 't is haar jaarlijksehe gewoonte, en ze zal dees jaar niet zonder onrust zijn, vermits er een specie van revolutie is in Dalmatië, alwaar benden van 500 tot duizend man gerevolteerd staan en van achter de bergen op de gendarms en* troepen schieten; want't volk in üamatië, Bosnië en Hërzegowina, 't Boerevolk aldaar leeft bij de jacht en is geoefend in 't schieten, gelijk de lands-jonkheid in 't krullebollen en de pêkes in 'tsmouse- jassen. Ze probeeren zelfs van versterkte steedjes in te nemen Als een volk met revoltatie opstaat, er is daar weinig aan te doen, af ge moet ijsbeer zijn gelijk den Rus in Polen; maar 't moet gezegd zijn, dat Polen tüsschen drij groote sloekkers stond, die alle drij een stuk gepakt hebben. In Holland zijn z'er bovenop, omdat er dees jaar geen overstrooming is geweest. DRIES. Marcus, jongen; wa nieuws in de wijde wereld? MARCUS. Wel, dat is een weêr- ke, hé? Wie heeft d;>t van zijn leven gezien!... Ziet de sterrekens daar'nc keer zachijes pinken, en'tiseen avond lucht, gelijk in Maarte. DRIi S. Gisteren heb ik 'nen Ouderling van 85 jaren gesproken nog nooit had hij zulk zacht winter- saisoen beleefd! Maar 't schijnt dat de Russen klagen, van ziekten. MARCUS. Och, Dries, die Rus sen zijn wintervogels; de shnaps moet aan hun knevels vriezen of ze zijn niê content. In 1815als de g'Alliéerde hier binnen kwamen, de Kozakken sliepen onder hun peer.ien op den sneeuw. DRIES. 't Is veel gelijk 'ne mensch hem dat gewend maakt; en hoe zou 't nu gaan in Rusland? MARCUS. De Nihilisten houden zich koes, schijnt het toch. DriES. Gelijk ration in 't meel, als de meester komt. MARCUS. Perijkeleus. Want als de revolutie begint, houdt ze tegen!.... En dat is wreed, hé Dries, van Mr Van Geetruy, den meestergast van Mr Leirens: alzoo subiet opzijn werk doodvallen! DRIES. 'ne Braven mensch! MARCUS. Al zijn leven geweest.... DRIES. Wat is 'ne mensch toch op de wereld MARCUS. Een keersken op een blakerken, altijd gereed om uit te gaan! rtDRlES. En dikwijls «ooveel embras maken. Marcus.gelukkig ^jggeen die gelijk de meestergast van M. Leirens, de subietc dood mgLmocten vreezen.... En he-jc zijn begraving gezien Alzoo een Volk MARCUS. Hl) verdiende die eer, en zonder twijfel zal Ons Lieve Vrouw van Halle hem bijzonderlijk bijstaan. Hij was een van de Meesters der Confrérie. DRiES - Alzoo een volk! En'k heb g'hoqrd dat M. Cuyper zoon treffende Lijkrede op 'tgraf heeft uitgesproken,dat er weinigen hun tranen konden inhouden! Marcus. Ja 't is daar deftig gegaan en alles in de beste ge voelens, gelijk de brave man het verdiende, maar van sterftens sprekende, Dries, mijn makker, he-je van uw leven g'hoordgelijk dien rijken avekaat daar te Brussel vermoord is, in de Rie-la-loei? DRIES. Ja, daar wordt van geklapt! MARCUS. En op honderde verschillige manieren! Godweet zullen z'ooit kennen hoe en waarom die moord is gepleegd! Dries. Spijtig dat John Stiermarck niet meer leeft! Hij zou somtijds zoeken waar de Justicie geen gedacht op heeft en mis schien de dades vinden. Marcus. En dood is hij toch 'ne kerel die zijn 20,000 fr. 's jaars won, gelijk wij ons dobbelfranksken daags.... Dries. --En niet veel geluk, nogtans, zoo wordt er toch gezegd. Marcus. Geen Religie hebben, Dries, en dan wordt'nemensch een droef, lomp en wreed gedierte... Ze zeggen dat er in dat rijk huishouden minder piezier was als in 't armste hutteken; man en vrouw akkordeerden niet, DRIES. - Ja, en als er dan in 't hert geen princiepen van Religie zijn. elk loopt langs 'ne kant en 't wordt 'nen helsche Sabbatdag. MARCUS. Ach, Dries, er zijn er zooveel die te Brussel en te Parijs in een koets rijden en die droef en treurig genoeg zijn, om in een vagevuur geschilderd te worden. Dries. En weten ze nu nog niets van die moord, Marcus? hebben ze den vent nog niet, die dat huis is komen huren en ten minste de complice van de moord is? MARCUS. Dries, ze weten nu zooveel als den eersten dag; en 't zal een oordje geld aan Belgenland kosten voor al die Prokureurs en Jugen! Er zijp er zelfs naar Zwitserland gezonden; maar ze ko men terug en weten zooveel van toeten als van blazen. Ge weet dat die't huis huurde zich VAUGHAN deed noemen: Nu zeggen ze dat dit 'ne valsche naam was, dat men hem gezien heeft ineen koets met een gevoileerd vrouwspersoon. DRiES. Hola! licht in mijn lamp! MARCUS. Enfin, er wordt daar op alderhande manieren van geklapt! Een zaak is zeker dat hij dood is en vermoord, en dat de schelmen vrij loopen, tot hiertoe toch, loopen ze vrij, de Geuzen en bandieten... En g'hebt dat g'hoord Dries, uit Frankrijk? DRIES. Van Lyons, dat er daar zooveel zot worden van geld verlies. Wij, Marcus, zullen daar geen tandpijn van krijgen; want 't is maar schrabbekcs bij den werkende man, en in menig huishou den, dat de jonkheid nog zoo weinig meêbelpt- A wé, wat is er van Frinkrijk? MARCUS. Dat GAMBETTA, die meinde den eersten van 't Lanite worden, dat hij afgeklopt is. DRIES. Dood! MARCUS. Neen, maar al z n adviesen door de Kamers afge stemd. Gambetta heeft vol affrontatie zijn demissie moeten geven, benevens den Franschen Van Humbeeck en ze zitten daar nu, met hunnen mond vol tanden. DRIES. En de ziel vol arragie. Alia, is Gambetta weg, hij is goed weg en daarmee punctum. Salü en goeien avond, 'k trek ons kasteel binnen. KERKELIJK NIEUWS. Deze week, maandag, St Amandus, die in de jaren 621 in Belgenland kwam, als Missionnaris, preekte in de stad Gent, waar 't volk niet alleen boomen en bosschen als goden ver eerde, maar zoo wreed was, dat de vorige Priesters zich hadden moe ten verwijderen, Amandus preêkte te Gent, te Brussel,volgde de streek langs den Dender, bekeerde er velen en werd in 640 Bisschop van Maastricht.Veel kerken in Vlaanderen zijn den H.Amandus toegewijd.. Laat ons dien grooten Missionnaris te voet vallen, opdat 't Geloof in België moge levend blijven; 't Geloof is een gave; geleerde mannen zijn er geweest, die met tranen in d'oogen betreurden van geen geloof te hebben en aldus in 't leven niets dan bitterheid en droefheid te vin den... Veel werd er in Belgenland in 1881 gedaan tegen 't Geloof De schoolwet uitgevoerd, volksbeulderij gepleegd; Katholieken, Priesters vervolgd, in 't gevang gestekeu,o. a. den ouden Pastoor van Vlierzele; maar 't Vol heeft gesproken en zijne liefde voor 't Goloof getoond, als die eerweerde Man uit zijn gevang kwam en dat er van zijn Inhaling mocht en moest gezegd worden: 't Was op Vlierzele als een Jaarmarkt van St Lievens-IIautem. Dan is 't dijnsdag II. Romualdus, patroon van Mecheleu, donderdag. St Apollonia. de kloeke Christene Maagd, die liever stierf als haar Geloof te verzaken, die in de tormenten God loofte, op bevel der Rechters de tanden werd uilgerukt en daarom met profijt aanroepen wordt als Patronersse tegen de wreede tandpijn; cn zondag, Sexagesima, den zondag voor Quiuguasegima of Vastenavond, Carnaval, dagen van vermaak en herschepping, maar iu de groote ste den onder de civiele menigte dagen vau verbeesting en uitputting naar ziel en lichaam. Voor velen, moest Carnaval tien dagen durenze lagen doodziek te bed; en ze noemen dat vermaak.En 't is juist het contrarie; YERmaken, dat is herstellen, beter maken, uitrusten en krachtenaan- wiuuen. Alzoo zon 't moeten zijn en alzoo is 't bij alle treffelijke en achtbare lieden. MOERBEKE KOEWACHT. Op zoudag 29sten was het binnen onze kerk wederom, de jaarlijksehe plechtige Hernieu wing of Opdracht van de nieuwe en oude Leden van h't A arts-Broeder schap der Heilige Familie,en ten dien einde was den Eer weerden Heer Van Groeniugen, Pater Redemptorist te Roozend&al, Nederland, opge komen. Eu waarin Spreker den bloei en groei van ons Broederschap wist af to schetsen, en ook het loon welke men daarvoor hierna was af te wachten, na getroaw aan zijn plicht beantwoord te hebben, en dan wist hij ook iu zulke schooue woorden, onze eerweerde Geestelijken te bedanken, en dan bijzonderlijk onzen eerweerden Van Breugel, ka pelaan,sedert nauwelijks twee maanden Bestuurder des Broederschaps, en aan wien men nagenoeg geheel den luister van het feest en het overgroot getal nieuwe Loden te danken heeft, en mocht God hem nog laugo jaren in ons midden als Bestuurder geplaatst laten. De Be gankenis te Mespelare naar d'H. Aldeg .ndis, duurt tot maandag aan staande lieden, eerste vrijdag der maand, toegewijd aan 'tH. Hert Jesu, 's morgends, Diensten in al de kerken, 's avonds ten 8 nre Lof n Sermoen t'Aalst in 't Collegie.

De Werkman | 1882 | | pagina 2