LOOPEN DE NIEUWS. TIENDE JAAR. N° 486. 10 Februari 1882. een Zondag is er t'Antwerpen weede groote Meeting, om te bekomen d'afschaffing der Bloedwet en een Leger van Vrijwilligers.... Och, konden wij zoo ver eens geraken, welken vreugde in't Vaderland.... Wij mogen het als een plaag en een straf aanzien, dat die Bloedwet hier blijft bestaan en van tap tot tap, onder elk liberaal Ministerie verzwaard wordt. En men ovcrwege het wel: Op Groote Legers volgen groote oorlogen, wreede bloedstortingen! De ex-Notaris De Vriendt is provisoir vrijgelaten wegens ziekte; *t en zijn maar de treffelijke menscheti die onder liberale Ministers, in 't gevang moeten sterven. In Engeland is een groote Meeting geweest wegens de vervolging op de Joden, en Msr de Kardinaal Manning heeft er een redevoering uitgesproken, van welke de protestansche gazet de TlMES zegt dat zij de allermerkweerdigste was. Dat is verre van, gelijk de libera len in België doen, alles wat Priester is, te bespotten en te belas teren.... De Priesteihaat in de Christens Samenleving, dat is iets schandelijken grouwelijk, iets dat de zwartste malledikses op 't hoofd trekt. Waakt en bidt, tracht u bereid en gereed te houden; t'AALST, d'a'nder week over, moesten wij melden het schielijk over. lijden van den braven meesterklerk van M. Leirens, den vernulii- gen M. Fr. VAN GEETRUY, en de week opvolgend, dag op dag, in de zelfde fabriek, stierf bijna plotseling den heer Deurwaarder Noteris, die aldaar sedert 52 jiren eea der Bureel-oversten was.... Die tijding vloog rond Aalst als een bliksemsctiicht, gelukkig en gerust is hii en hij alleen die tracht zijn plicht te doen, in deftigheid en nederigheid, en die zijn verstand onderwerpt aan de Waarheden door d'Eeuwige Almacht veropenbaard. Van de moord op den Schepene ven Tilly is nog niets uitgekomen; men zoekt.men hoort getuigen; ach, hoe zouden de schelmen en booswichten in hun han den vrij wen, indien er geen eeuwige en allesziei de Rechter was, in wiens handen elk moet vallen. En wat zijn die Geuzen en Vrij denkers, s;omme bliksems en zaaiers van misdaden en schelmstuk ken.... Zekerlijk,'ne mensch die met voorbedachtheid en misdaad doet, die schande en tranen verspreidt door eerlooze bedriegerijen, die steelt, rooft, brandt en moord, op 't punt van zijn misdaad te bedrijven, hij peist op de geusachtige leerstelsels, zegt: dood! alles dood! en de rampzalige gaat voorwaarts. 't Is Lippens-den Tweedenen niet den grijzen patriark die te Gent is gekozen op een sobere wijze, en die Burgemeester zal worden.... Niet zijn kop en hert, maar zijn geldkas is derede van deze glorifikatie. Er lag dander week in Antwerpen een zeilschip van 33o voet lengte; 8 meters diep ligt het; en 't kwam van San Francisco, met 68,220 zakken tarwe.... En de zee, in woede zijnde, speelt daarmee gelijk wij met een kaatsoalleken. San-Francisco, de naam zegt het, dat is in Amerika, 'ne spaansche naam, want de Spanjaards het zijn, die eerst van de nieuwe wereld h :bben bezit genomen, doch heeft de soldaterij en de geldzuchterij er dikwijls slechte voorbeelden ge geven. Al de christenen zij 1 geen heiligen; 't is daarvoor dat de Catechismus bescheideiijk zegt van de Kerk, dat haar doel en BESTE DEEL heilig is. Dat er nog eerlijk volk in de wereld is, zeggen we. Zoo vond onlangs te Brussel de postbode R. Goen, 'ne portemonnaie met 125.40 c. zonder de postzegels. Aanstonds gaf hij ervan inken aan de policie en de Eigenaar werd opgespeurd cn gevonden.... 't Verloren geld is dikwijls t hert en t bloed van weduwen of weezen, dikwijls om een dringende betaling te doen of uit den 1 ood geholpen te worden. Te Schyndel, in Holland^ is een meezennestje gevonden met 3 estjes. In AALST kamt groot zedebederf door de dansorgelderij. De Communale-Raad, alhoewel katholiek, is veel te toegevend in dat punt. Dat d'Ouders oppassen en hun kinders onder een strenge autoriteit houd. n; 't is voor hun eigen geluk; 't Is te GENT dat't Geuzen-ambacht'resi- deert, die kostelijke zaak, gansch tegen de vrijheid en de weerdig- heidjder Belgische Natie. Leefde Leopold den Eersten nog, hij zou dat Geuzen-ambacht ineen slaan. Te RETHy gaan nu ook twe staatsdammen geplaceerdworden; dat 't pront is 1 BUITENLANDS. 8 Personen gaan te Weenen vervolgd wor den wegens den grooten Theaterbrand; de directeur van den thea ter is erbij, en de burgemeester De Newald, die overlest zijn ont slag gaf. 't Publiek spreekt nog altijd schande aan veelgetrouwde lieden, daar aanwezig en kleine kinders thuis latende. In Fran krijk wordt er nog altijd veel afgezien door de geldbezitters; twee kopstukken eener groote bank zijn aangehouden; men zegt dat die Bank gevallen is, tengevolge eener samenzwering en wraakneming van de Joden; talrijke zelfsmoorden zijn gepleegd door dit ongeluk kig geld.dat er zoovelen naar d'helle brengt en er zelf uitblijft. Te Parijs heeft zekere Laroche 50,000 fr. gelegateerd om voorde kinders der Christelijke Scholen jaarlijks 50 boekskons te koopen op de Spaarkas; sprekende van sparen, w'hebben nieuwe boekjes over de Spaarzaamheid aan den geachten Schrijver gevraagd en recommandeeren voortdurend dit boekje, alsook 't Boekje van de Mis, naar den Hemel, 't Gebed; allen aan 15 e. 't stuk, 6,00 voor 50; en verders wordt als Familiestuk aanbevolen, d'lLLüSTRATiE, jaren 1, 2, 3, 4 en 6, Premie voor ons Lezers 2,50 franco 3,00, zoolang als ze duren; doch, wie goesting heeft en te lang wacht, i;iskeert van te laat te komen. Nu, over Rusland; terwijl er nog gedurig Nihilisten aangehouden worden en dat een nieuw Nummer van de gazet dev Samenzweerders is verschenen, behelzende melodieuse verklaringen en nieuwe doodsbedreigingen tegen den Czar; teiwijl zulks gebeurt, worden d'invitatiën voor de Kroning rondgezonden; de Shah van Persië zal komen, alhoewel zulke Feest niet plezierig kan zijn; 't is een sobere bruilofsfeest waar't brood ontbreekt, maar hier is 't nogslechter, nademaal alles wat de sekte reeds heeft gepleegd en nog dreigtAch Rusland gelijkt aan een 011de liberaal of geus, die zijn kinderen zonder Re ligie heeft opgebriacht, mcinende dat zij altijd zijn bedwang gingen respekteeren; doch de jaren komen; de driften spreken en op den duur wordt het huis vau deu geus of liberaal een helle... Gelukkig als hij dan zijn dwalingen erkent en uitroept: Mca Culpa! Wat ben ik toch 'nen dommerik geweest! Want, niet alleen, die de opvoe ding zij ïer kinderen veeprost, hij lijdt in dit leven, maar welke rekening zal hij niet moeten geven! T'Astragan, in 't Noorden van Rusland op den weg naar Syberië, ze spreken van 600 visschers die zouden vergaan zijn, door een ijsbraak. Gewonelijk isd'ijs daar zoo sterkals'ne Romeinsche steenweg; ge zo udt ersteden op bouwen maar nu met dezen uitzonderlijken zachten winter, 't en moet ons -""TO DE GEUZEN IN VLAANDEREN, Stemme La faridondaine. 1. Niegoed, nie goed, het geusch gespuis Speelt baas in 't sehoone Vlaanderen En slaat er orde en rust in gruis En eendrachfrzin tot spaanderen Zoo daalt en zinkt de welraartzon, La faridondaine, la faridondon, De goede tïjd 'is hier fini... Biribi, A la fafon de Barbari, Mon ami. 2. Reeds heeft een staatsche sprinkhaanwolk, 't Vernielingswerk begonnen Reeds menig plaagdekreet voor 't volk. Van Vlaanderen klaar gesponnen... Maar geuSGh ;dat krijgt ge 't nooit, WalLon, La faridondaine, la faridondon, 't Buigt voor geen afgod ooit een knie 1 Biribi, A la fafon, enz. 3. t Is uit met kerk en kweezlarij Dat schreeuwen metselaren... 't Is uit parbleul en Pek mag vrij Zijn plannen openbaren En preêken óp een faro-ton La faridondaine, la faridondon, «C'est moi qui est le maitre, ici I... 1 Biribi, A la fajon, enz. Men vraagt den Vlamen al hun geld, En al hun jongelingen En, dralen zij, het staatsgeweld, Dat zal er hen toe dwingen... Want geld is thans thh question, La faridondaine, la faridondon, En 't overige is maar cermonie... Biribi, A la fafon, enz. 5. Ons Vlaamsche Schelde wordt voorzien Met Krupp-kanons en forten En zoo zal men ('t lijdt geen misschien), Des vijands vleuglen korten... En rammlen hem op zijn japon, La faridondaine, la faridondon, Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post of te huis gebracht, 2,50 's jaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. DAENS;MAYART, Achterstraat, AALST. Zij'n dat geen preuven van genie Biribi, A la facon, enz. 6. En wil men 't puik der kemels zien Men zie de geuzenscholen Ontkinderd, schoon het Landruïen, Had "zachtjesaan» bevolen... Maar voor het beest van Chatillon, La faridondaine, la faridondon, Was geen genade, sapristie 1 Biribi, A la fajon, enz. j 7. Al gaat de landbouw niet meer goed, En lijdt de Vlaamsche handel Al gaan de geldmans bankeroet, Meê heel de ponk op wandel Toch raast de geuzerij: "'t gaat bon; La faridondaine, la faridondon, 't Gaat bon, maar zeg voor welke liê Biribi, A la fajon, enz. 8. Voor venten die noch naar gelóóf; Naar ziel noch Godsdienst vragen, Die, voor de rechtste rede doof, En volk en priester plagen... Daarvoor is 't zeem en macaron La faridondaine, la faridondon, Die hebben 't goed in ons patrie.... Biribi, A la facon, enz. 9. Zoolang de geus hier gouverneert, En wetten geeft en keuren, En Viaandei en pluimt, en plukt en scheert, Zal men geen goeds bespeuren Al kwaam' de lamp van Edison, La faridondaine, la faridondon, Dat ik moest sire zijn: akkrrri... Biribi, A la fagon, enz F. W.

De Werkman | 1882 | | pagina 1