r OVERZICHT.Twee Vastenbullen van ons Land handelen over de Godslastering, I niet alleen over't vloeken op straten, en in herbergen en werkwinkels, over die grove j onbeschoftheid welke in alle deft g gezel- schap en door alle treffelijke bazen moest j Verboden worden, maar ook over de gods- lastering van zoogezegde geleerden, schrij- j vers en sprekers die, in hunne onwetend- j heid van de Christelijke Waarheden en ver- j blind van hooveerdij, d'eeuwige Waarheden bespotten en belasteren.... Eu wilt ge weten wat de liberale gazetten daarover schrijven? Ja, dat moet geweten worden en dan zult ge beseffen, achtbare lezers, wat die liberale ga zetten, scholen, sociëteiten en g'heel dien logieboel beteekeuen. Er zyn liberale ga zetten die onbeschoftelijk spotten met den Aartsbisschop van Mechelenen die schrijven dat er niets dommer is als die goddelijke Waarheden.... En met zulke sektarissen liggen de civiele Meesters aangespannen; zulke gazetten moeten ze lezen en versprei den; zulke gazetten zijn de vlaggedragers Van 't officiéél ouderwijs Achteruit, weg met zulke valschheid't En is van zijn leven niet g'hoord of gezien. Uit Engeland is er nu 'ne zaakgelastigde bij Z. H. den Paus, zoodat die Protestantsche Mogendheid de macht van den Paus erkentIn Frankrijk zijn z'iets bezig tegen de Geestelijkheid; er ontbreekt niets dan de giljotien. Gambetta werkt onderduims met de Ministers die 't meest goddeloos zijn. Die aktiën heeft op PARLOIR. Uit St. van M. D. G. B. 2,5f> tot 1 Maart 1883. Oiitv. eon Prijskamp en boekjes uit R M" Vr. V. te Ruy, 245, Jani Clerker is ouder de p. isjde prijs zal waar schijnlijk 2 fr. zijn. Een boek in octavo, madam. Voorden timber in uw brief zend ik eetf boekjmnadeinaa! da nt woord hier kosteloos is. Uit Aarsch 7.50 voor 3 aj«p4Iit Naz. van M. G. V. 5,00 voor 2 ab. Uit Ei 2.504Ï7Si IM voor 1882. A TIENDE JAAR. N° 488. 24 Februari 1882 Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post ofte huis gebracht, 2,50 'sjaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Frankrijk cn Pnrij's, voorzichtig; want, 'tzo* daar kunnen katten spuwen en katers rege- gen. Ge vindt er nog die zeggen: 'k Heb verkeerd nehaudeld! 'k zal alies erstellen, maar zeggen en doen is twee, en 'ne Pruis is weinig le betrouwen; Eismarck wilt zijn on gelijk jegens de katholieken erkennen; maar 're spej,er, die met de kaarten of teerlingen in'ZipienXzak wilt loopen, wat is dat voor een bekeeringe? Den Rus kijkt halfver gramd naar den Oostenrijker; de Russische generaal Skobeleff keeft iets verklaard, dat voor den vrede doet vreezen; "t schijnt dat Rusland een jodenoog heeft op 't klein Azië en den Oosten. Altijd meer willen, in stee van in zijn Russische Staten, vrede en wel vaart te aoen floree.ren. Keizer Frans van Oostenrijk heeft in Herzegowitia, 'ne weer te doorzagen; d'iulunders zijn sterk gewanend en verlaten hun gebergten niet; daar zijn zij onoverwinnelijk. Ilerzegowiiia heefteen Vrywilligers-leger, gelijk Engeland, gelijk Engeland, geb.k Amerika en gelijk ons Bei genland zou moeten hebben. Rechtuit ge sproken. In Engeland lijdt 't Ministerie Gladstone moeielijkheden over de zaken van Ierland; verscheide zijner werkingen worden bij stemming afgekeurd en er is besloten, een onderzoeks-kommissie naar Ierland te zenden. Over de zaken van Egypte schij nen Engeland en Frankrijk in akkoord te zijn D'Engelsche gazetten beginnen te spot ten met de Belgische Justicio en haren loop achter moordenaars. LOOPENDE NIEUWS. Een officieele.... alia gezant is te Reckheim, in Limburg, 250 fr. uit de kas van den Armen komen halen, om die som naar den zak der ©fficiéele onderwijzers te dra gen. En M. den Pastoor van dezelfde prochie is geciteerd tot 5000 fr. te betalen, omredewil zegt 't exploit, dat hij in zijn pastorij school heeft gehouden.... Piet, Piet Van Humbeeck, ge zijt nog niet volleefd, en als de peer rijp is, ze valt zoowel in 't modder als daarnevenE11 dat nog een christene meusch voor die rap sodie van Liberaalderij gaat kiezen! "t Is FOultre dat den ofli- cieelen verstandige briefkaarten heeft geschreven; die vent moet in d'horlogiekas van Piet Van Humbeeck; volgens hem vliegt 't kaf van voren, 't graan valt naar achter en daarom moeten de kinderen naar zijn gemeenteschool..., Geeft den kramer een oortjen. 'ne Pastoor uit de Walen, beschuldigd en reeds 6 maanden in 'tgevang, gefigureerd in al de slechte gazetten, eindelijk is het uitgekomen, dat hij valschelijk en zonder eenige schuld was vervolgd. In alle eeuwen en landen moet d'H. Kerk hare Martelaars en Belijders heb ben; en 't is een teelten der goddelijkheid van ons Geloof, dat de Christenen gedurig bloot staan aan een helsche vervolging. Op gepast: men spreekt van veel valsch geld dat in omloop is: valsclie dobbele franks van 1884 en 1882. Piet Van Humbeeck mag er wezen; hij heeft te Vorst als Looper van zijn scholen 'ne vent be noemd, die reeds op den loop was, als bankroetier. —Te Chicago, in Amerika, is ook een groote paniek geweest op de Beurs er was 'ne groote koopman, loopman geworden en d'aktiën daalden gewel dig. Men vreest dat verscheide huizen in katoen en graan hun beta lingen zullen moeten opschorsen... Waarom zich zoover geris keerd? Al te haast, brak den hals. Zondag is er 'ne mensch van Welle, die naar de kerk ging, dood gevallen. In de Walen zijn verscheide koolmijnen, die moeielijk hunnen intrest opbren gen. 't Is in tijden van krisis, dat al de drogredens der Socialis ten vaLen, ten minste al wat ze zeggen tegen 't kapitaal: Ge zijt fabrikant! er is een krisis! ge moet 3, 4 maand voor 't magazijn werken; en ais gij geen kapitaal hebt, niet rijk zijt,ge zult van de eerste maand uw werkvolk moeten opzeggen. In een land zonder kapitalisten, zou 't volk van honger sterven. De jongen zal men eeren, de ouden eeren, de wijzen vragen en de zotten verdra gen. Als gin Belgenland 'ne mensch ziet, buiten d'opetersklik, g'hoort een klacht; de vreemde koe likt hier 't vreemd kalf we mogen God bedanken dat de winter buitengewoon zacht is geweest, of't zou schrikkelijk geweest zijn in ons arm verdrukt landeken! En te Zeveneecken is er een versch muziek tot stand gekomen en 't heet Polsmuziek en "t bestaai uitsluitelijk uit artisten, wel te weten in de pint, en dit muziek is geroepen om langs alle kanten de geuzefeesten op te luisteren en de prijsdeeling der geuzescho- len, gelijk over veertien dagen te Doorselare en alle d'artisten wa ren nuchter als zij 't huis kwamen, en meester Leopold heeft eenen buiten tusschen Exaarde en Moerbeke en gij hebt er de compli menten van. Mechelen reklamcert tegen de Kiezing 551 kie zers vragen een onderzoek. Maar die aan de Geuzen recht vraagt, gaat bij den duivel te biechte. België, gelijk het waait en draait, is het tienduizendste deel der aarde, in grootte. De Burgemees ter-Representant van Oostende is overleden; hij was van 't jaar 16 liberaal geweest, maar gebiecht en berecht. Te Mater zijn de menschen nog altijd verontweerdigd over de benoeming Van den nieuwen burgemeester. Iedereen zegt dat het eene schande is van te durven afstellen eenen wijzen, deftigen en gematigden man, ge lijk Van der Straelen, onlangs nog door de twee derde erkozen, om 111 zijne plaats te noexen 'ne vierkanten geus die 's zondags naai de mis niet gaat. Fama volat, de geruchten loopen dat de ge wezen Burgemeester yan Gent erg ziek ligt. Ons Heer moge hem genadig en bermhertig wezen; maar op 't artikel der Dood, ge zoudt liever arme sukkelaar geweest zijn, schiptrekker of lepelde- giet, als miljonnair geweest, 20 keeren, en uw geld en goed tegen God en zijn Kerk gebruiktDe groote kanselier van Engeland Wolsey, vermaarde hofvleier, ais hij op sterven Jag, riep uit: Ach, zooveel riemen papier verschreven voor mijnen Vorst en Koning, en op mijn ziele-zaligheid niet gepeisd.... 't Is schrikkelijk Nog- tans de goddelijke Bermhertigheid is oneindig. Er gaat uit Rusland een karavaan naar Nova-Zembla. Van nu af bereiden ze zich tot EINE, om op 2den Paaschdag aanstaande, een Concert te geven voor den Katholieken Schoolpenning; en te Knesselare is er weer fameus gelachen met de prijsdeeling in d'olficiéele jongens- en meisjesschool; tot brugsehe zotten toe waren er komen zien; be halve de gerookte kloeffen, waren er nu ook mastellen uitgedeeld; bier was er nog te kort; en er werd een aanspraak gedaan van Eendracht maakt macht, «laat Peer Van Humbeeck van de Staats- kas gejaagd worden,"en ge zult die Eendracht '11e post zien pakken; nu is er al een Staats-onderwijzersgazet die schrijft dat deMeeslers bereed zijn onder alle Ministeriën te dienen en een goei deugdzame opvoeding te geven. Wil-je, zoo werd er gwdicht van over 200 jaar, wilje lage zielen vangen, Hebben is hun gansch verlangen, Geeft, ge zijt er meester van... Doch, we zijn met geen valschaards ge diend, met geen venten en ventinnen die gedurig in den spiegel staan te kijken, hoe den barometer van 't geld slaat. T'Aalst is Carnaval zeer stil- lekes geweest; als de gewoonte der nachtfeesten komt, dan verdwijnt de oude, gemoedelijke, openbare vermakelijkheid. Ze mogen zeggen wat ze willen; maar, de ware vreugd gaat uit de ste den weg; te Lokeren zijn de Chinezen, die t'Aalst ook geweest zijn en zooveel ophef maakten, ze zijn door den Geuzenraad belet van uit te gaan Liberaalderij, dat is immers, geld in de schuif enbederf in hert en huis; maar 't is te Zele dat er dees jaar door de zorgen der Hoop in de Toekomst en der Moedige Jeugd, dat er schoone openbare Vertooningen zijn gegeven, namelijk De Kerels van Vlaanderen en een Afrikaansche Karavaan, zeer prachtig gecostu- meerd; alles deftig om van elk toegejuicht te kunnen worden, ge lijk de Zeienaar het vraagt; want ze moeten daar niê afkomen met spotternij en dwaze verbeelding, 't moet deftig zijn en oprecht 'VS 3»s*« CS"""®"' 2»

De Werkman | 1882 | | pagina 1