Samenspraak. PARLOIR. Alia,we gaan een Procla matie doen 'ne Prijskamp kort en goed die ons binnen de 14 dagen, het schoonste nieuw gezang zendt ter eere van den H. Joseph, zal als prijs ontvangen eender eerste boeken van de BINDERS, zoodra de zelve afgedrukt zijn, binnen een paar maanden t geen wij in de gazet geven, is maar een schets 't Is dan verstaan Prijs kamp voor gezangen ter eere van St-Josef. Aan verscheidene De groote JAN CLERKERis onder de Pers; 't eerste blad gaat afgedrukt worden binnen eeoifre weken, de conditiën van verkoop. - Ontf. van M. V. D. te W. 2,50 voor 18M2. Uit Ols. 2,82 voor ab. 1882 de boekjesdie gaan komen van deW* M. te W. 2 50 voor 1881; UitEingh. Holland van M.R. 13,20voor j gezondene boekwerkenvriendelijk ge groet. M. L. B. te S. wij ontvangen geen A. Uit B. de 19,50 Ja M 't is voor Maastricht, gelijk voor d'ander Holland- sche Prov. 4,50's jaars. Vr. L. St. te H. j die Keukenboek moet erdrukt worden. j E H. te C. ontv. 't Post-mandaat; wij zen- i den u een quitancie-b. We zijn verwon- derd, geachte heer P. Th. nog de boekjes j niét ontvangen te hebben. Ja, wij moe ten den heer PETRUS VANÊA ER, gewezen Pauzelijken Zouaaf, onze alom geachte i Medehelper, loven en prijzen ever zijn moed en aanhoudenheid. Die nog geen di ploma hebben, gelieven ons te schrijven. Z- H. de Paus heeft onlangs het ver- TIENDE JAAR. N« 489. spreiden van goede gazetten krachtdadiglijkaangemoedigd, ja gezegd dat liet een waarachtig Missionnarisschap is Moed en volharding, dus, geërde vrienden, we zullen, als God belieft, samen deltig ons brooiken winnen en onzen Hemel. Te koop in onze Bureclen De Belgische Illustratie 1, 2, 3, i en 6e jaargang, fr. 2,50 franco 3.00.Boekje van de Mis. 64 bladzijden prachtdruk aan 15 c. II fr. de 1.00; 6 fr. de 50. BIJ 'T STERFBED EENS RIJKEN.__ LOOPENDE NIEUWS. - Gaat daarmee op! ze willen in Frankrijk nu verbieden, dat er op de preek stoelen Brieven van den Paus voorgelezen worden. En die dwingelanden noemen zich liberaal, precies gelijk de volks- en kinderbeulen in Belgenland; ge lijk de verdrukkers der armen, weduwen en weezen, Mr Lippens, zoon van den Inkwisiteur, is ziek en was van d'ander week al berecht Ze zeggen dat den Rus zou willen vechten met den Oostenrijker; en t'Exaarde is er ook rusie tusschen den wagenmaker en den Brabanter; maar de Stenograf werpt daar zijnen slabaris van autoriteit op. Schoon affaireas, altemaal! De Frarische boeren van rond Rijssel en verder destreek in, zijn ten uiterste content van 't weêr; profijtig en goed, wel, bon, zeggen ze, dat ze nu ook eens hun devoiren doen, want op veel Fransche boe ren valt er nog al te zeggen; 't is in 't zuiden dat men de beste vindt, die den goeden patriarkaien geest behouden hebben. Te Marbaix, in Henegauw, is een weef overleden, in $Jen hoogen ouderdom van 102 jaren; t'Aalst is overleden een mensch van 98 jaren, d'achtbare moeder van den Gemeenteraadsheer Van Mol, die op St-Jobs woont. Ze maken nu te Bordeaux wijn, niet van de bees, maar van roo ien beetwortel; een goed vlaamsch glas bier, dat is gewonnen Te Brussel zijn de kalveren op voet per kilogr. verkocht 80 c. tot 1,35; de Vrijdenkers staan er tegenwoordig boog getakseerd. Te Weenen zat een dochter al 4jaar vast, voor moord; en na is een jon geling zich als de ware plichtige komen aangeven; 't geweten is meer dan duizend getuigen; de vermaarde Nihiliste Sophia Ber- mina, is uit haar gevang te Siberië gevlucht, en reeds ia Zwitser land. 't Is een wonder geval als iemand uit Syberiëkan ontsnappen, en de dood ontkomen. Generaal Skobelefï in Rusland en generaal Brialmont in België, zijn reblameerd om beterswil,en pour le besoin de la cause. Die leeft en niet blind of doof wordt, zal hoorenen zien. Ze schrijven uit Antwerpen dat de Carnaval toch zooontstichtend en walgelijk is geweest. De Policie der Geuzen, schrijft't Recht, ze lachte met, die eerloosheden, maar wij hebben haar twee kinderen zien wegleiden die met pepernoten gesmeten hadden: 't Is prontl Den 14"n Meert is er in Oostende te kiezen voor 'ne Representant. Alia, weerdt u daar'ne keer, vrije Belgen, endeffendeert uw vrijheid en uw zuurgewonnen penningen. Een geheime sekte in Ierland blijft 't beta en der Pachters verbieden en de overtreders met de dood straffen. Een Volk, ten uiterste getergd, verstaat dikwijls geen rede meei'. ln Z>abna<ië gebeuren dagelijks schermutselingen; 't is er droef leven voor de rustminnende buitenlieden; want onder sabels en trompetten zwijgen alle goede wetten en 'ne soldaat in oorlogstijd is 'nen heiligen of een woeste wilde prij; nu, in Dalmatië staan de Volkeren op tegen den Oostenrijker, ze willen onderzijn gebied niet meer staan, zs zijn gewapend in de gebergten getrokken en worden er achterna gezeten vaD d'Oostenrijkschesoldaten. Van weerskanten worden er gedood en gekwetst, maar 'nen boer op zijn hof aanranden is nog al gevaarlijk,en al zou den Oostenrijker op den duur winnen, hij zal er toch geweldig aan toeleggen. T'Antwerpen zijn er in den Katholieken Kring op de Vastenavonddagen, schoone Feesten ge weest, ten profijle van den Armen, om hem t'helpen in den nood en tegen de verdrukkers zijner Vrijheid. De eerste dag bracht 15 a 16,000 fr. op. - Er is in 'Rusland een zee die verslijkt, de zee van A- zoff; zoo zal Peer Van Humbeeck ookverslijkeuen moeten ophouden van de Belgen te pluimen, te rantsoeneeren, hun kostelijk geld te doen geven voor vast onnuttige en hoogst gevaarlijke zaken. Een paard met vier voeten valt wel en hoe zou zulk zot spel blijden duren! Men zegt dat Holland dadelijk de Vaart vanGent-Terneuzen gaat verdiepen en verbreeden. De groote suikerfabriek uit Basvan Gent is gekocht door M. Laane bankier te Rozendaal. Te Heinenoord is de ooievaar reeds bézit komen nemen van zijn nest; t'Aalst zijn er al nieuwe wortelkes op de Markt geweest; van dezen winter zullen de Jaarboeken gewag maken; maar heigeen dat er ook in moet, tot brandmerking van de Geuzen, is boe dat ze t'Antwerpen 't Gasthuis, dit Katholiek Gesticht behandelen: overtijd was er 'ne man ziek; alvorens naar 't Gasthuisovergebracht teworden, vroeg hij'uePries- ler, ji want, zegde hij, 't gaat daar zoo aardig; men zou mij wel eens kunnen beletten de Sacramenten te ontvangen, alvorens te sterven en ik wil niet sterven als 'nen hond. -Men zegt dat ermoeielijkheden gemaakt zijn, omde Professie dernieuwe Gasthuisnonnen Id de kapel te laten gebeuren; maar dat Mr den Deken, Mgr Sacré gezegd heeft: Dan zal dit gebeuren in ons Kathedraal! Een Gasthuis willen vergeuzen, God uit den hoogen Hemel, waar zijn hun gedachten! En van de weeskes wordt geschreven dat ze bijna eiken zondag den SchoolpeDninger beleeriigen, die aan den ingang der kerk staat. Geuzerij, Liberaalderij, tot welke afgrijselijkheden zijt gij in staat Trien. Ha, Tenia, 't is nu zondag noen, en 'k peisde in mijn eigen; 'k loop algauw met zeven haasten 'ne keer bij de gebuurvra- En hoe is't hier Tonia. Goed; den baas is met de kinderen eens wandelen ge. ess Maart 1882. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel Winkels 0,05 centiemen. Met de Post of té huis gebracht, 2,50 's jaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. DAENS-MayaRT, Achterstraat, AALST. -L. ,-®n Daar ligt hij, de smachthals, geknakt als een riet, Ontzield en ontademd!,,. Zijn rijkdom verliet Hem aan de ingang, van 'tlandschapderdoode*.. Zijn geld, hier ep aarde zijn opperste goed, Gafhem geen vaarwel of 't en sprakhemgeen moed In het herte toen hij werd ontboden. Miljoenen! Miljoenen, uw heer is in nood! Doch neen, ik vergis mij, uw dienaar is dóöd!.. Gaat en stelt u te weêr tot zijn voordeel; Gaat, pleit zijne zaak voor de vierschaar van 0od, En doet daar zooveel en verdedigt hem tot Het naar wens'ch hem verga in Gods oordeel. Welaan dan, op u heeft hij immer betrouwd, Met u was hij wijs en verstandig en stout. En zoo deed hij 't onbuigbaarste buigen; En 't kromme werd recht en het rechte werd krom; De man was zoo rijk, was zoo rijk en daarom Moest eenieder hem eerbied betuigen!.. Maar vruchtloos is 't hopen op stoffelijk goed, Wanneer men zijn intrede in de eeuwigheid d«et; Want daar zijn 't maar de deugden die tellen; Die houdt men daar enkel voorgoed en voorschoolt En daarom vermogen ze een eeuwige kroon Op het hoofd van den stervling te stellen. Wie dan op deze aarde den rijkdom geniet; Hij wete dat God hem het, weldoen gebiedt, Of: door 't oog eener naaide geen kemel!., En, wie onvermogend zijn dagen doorleeft; Die denke dat hij ook geen vracht op zich heeft, Die zal hind'ren bij 't gaan in den Hemel.(F. W. KERKELIJK NIEUWS. 't Is nu Vasten; en die een beetje mensch is, komt nu tot inkeer en overweging, peist op 't Bitter Lijden en volgt de Meditatiën welke 's zondags overal gepreekt worden. In den ouden goeden tijd werd de Vasten algemeenehjk gevierd; zelfs in de groote steden der Katholieke Wereld, de theaters gesloten, alle open bare vermakelijkheden opgeschorst, gelijk het ten anderen betaamt. Nu erkennen de Mogendheden en de Machten der groote steden de Vasten niet meer, en van jaar tot jaar, zelfs de liberale gazetten erkennen 'het, van jaar tot jaar vervalt en verderft de menigte en om 't recht woord te zeggen, ze wordt afschuwelijk en plaatst zich door hare uitspattingen en werken, onder de dieren... Waar gaat dit onafmeetbaar verderf van geest en hart ons brengen? Niemand weet het, maar 't is om verveerd te zijn voor de toekomst van ons Vaderland... Een rede te meer, voor al de weidenkenden, om binnen de'Familiën, den Vaste-tijd te vieren. De Passie Christi verheft 't gemoed, vertroost het hert, geeft sterkte in 't lijden, medelijden in 't welvaren; de Passie Christi doet ons de weerde kennen van 't Geloof, de schande der verraderij; de lafheid der onver schilligheid; we zien daar verschijnen, eerst en vooral 't Lam Gods dat wegneemt de zonden der wereld, zijn Heilige Moeder, het medelijdend Volk, zijn Apostelen onder welke Petrus die afvalt, doch berouw heeft en later tot Eersten Paus wordt verkozen; Judas, de geldzuchtige ver rader; Pilatus, de onrechtveerdige Rechter; Herodes, de trotsche rijke, die Ons Heer voor den zot en voor zijn plezier wilt houden... De Passie Onzes Heeren, 't is de Geschiedenis der H. Kerk; miskenning, vervol ging, lijden, maar toch glorie en heerlijkheid op den lijdensweg zelve, wonderen om d'oogen te openen en eindelijkhet groot bedrijf der Helle Ons Heer gekruist, ter dood gebracht. Te Roomen heeft Paus Leo d'ander week al de Geestelijken die er de Passie preêken,inverhooront- vaugen en deed een treffende Aanspraak waardoor hij cl'eerw. Predi kanten opwekte om ieverig 't Woord Gods te verkondigen, zullende dit werk nimmer zonder vruenten blijven; de Paus sprak verder over den gevaarvollen toestand der Samenleving, want, zegde Hij, de boozea door ongeloof en zedebederf, doen een hevigen en gedurigen oorlog aan de Kerk en wij moeten alle mogelijke middels gebruiken om de ge- weuschte hnlp van den Hemel te bekomen. Over eenige dagen heeft Z. H. de Belgische Bedevaarders uit Luik ontvangen en aan deze Per sonen en hun Vaderland zijnen Panselijken zegen gegeven.

De Werkman | 1882 | | pagina 1