Correspondencie uit Brussel. Korrespondentie uit A ut werpen. aan Geuzen roe te vertrouwen! De werkstaking is in Frankrijk geëindigd... Er moer toch gewerkt en er moet gecommandeerd worden. G'hebt maar op een simpel bolspel; als elk zijn eigen ge dacht volgt, 't wordt éen verwerdeling. KERKELIJK NIEUWS. Zaturdag begint er een Algemeene Novene tot den H. Joseph, voor 't welzijn van Kerk en Vaderland en in 't bijzonder van alle Christene Huisgezinnen. De boekjes van den H. Joseph zijn toegekomen, formaat van de Boekjes der Mis en 104 bl. aan 20 centiemen. De kerk van den H. Joseph te Aalst, het eerste deel ervan, zal binnen eenige maanden voltrokken zijn: Prachtig, grootsch! een waardig gedenkteeken van de de-votie der hedendaagsche Volkeren, tot den H. Joseph; en als die Kerk vol bouwd zal wezen. God geve dat wij dit binnen eenige jaren mogen zien, die Kerk voltrokken, dan mag Aalst zeggen en g'heel de wereld zal 't getuigen: Er is in Vlaanderen een kathedraal, ter eere van den H. Joseph. De Meditatiën op 't Bitter Lijden worden overal met grooten iever bijgewoond, en ook d'eerw. Predikanten trachten met kracht en zalving, dit verheven Lijden van den God-Mensch voor oogen te brengen, en nuttige toepassingen te maken op elks gesteltenis in 't bijzonder en d'algemcenheid van den toestand. Even als ten tijde van de Joden, willen ze nu ook de Kerke Ghristi be spotten en door valschheiden geweld, aan den eerbied der Volke ren onttrekken. In Belgenland, hadden de Bisschoppen niet waak zaam geweest benevens hun Eerw. Medehelpers, hadden d'Ouders en d'ander Personen niet verknocht geweest aan hun Geloof, niet derwijs, door de blinkende goudstukken verleid, de wet van 1879 volgden, terwijl zij dezelve in hun hert moeten verwenschen... Ja, men heeft wreede afvallen gezien, onvergetelijke afvallen, afvallen die't officiéél Onderwijs moeten dooden... Wat verschil met d han delwijze der Geestelijkheid in de jaren 1793, alswanneer er met don derde liever de dood'stierven, liever in ballingschap naard'Eilanden vervoerd werden, dan iets te doen tegen hunne Moeder d'H. Kerk wat verschil tegen de Seminaristen van 1811 en 12, die, liever als den trotschen Napoleon te volgen, die liever allen soldaat werden en met den ransel op den rug, van alles ontbloot, naar de kasemat- ten gestuurd Verden.Maar veel offlciéelen waren t'hooveerdig; van over lange jaren was er een officiéél venijn in bun ziel gelegd; ze wilden klimmen boven Kerkelijke en Burgerlijke Overheid ze volgden liever den Piet Yan Humbeeck, die de goudstukken in zijnen zak liet rammelen, dan den Paus, de Bisschoppen,de Geestelijkheid, de brave Katholieken die, mat volle betrouwen op God, al ware het langs vervolging en lijden, den weg van hun plicht volgden. Ja, we volgen den Heer en Zaligmaker, in zijne Kerk en in zijn Dienaren, en we zijn zeker van op den Triomf uit te komen, terwijl zij die de Vrijmetselarij, de Geuzerij aanhangen, geld hebben ze, ja, hun hui zen en hoven, de gunst van den Keizer, maar Judas had ook geld, Herodus en Pilatus hadden ook rijke en prachtige woonsten, ze kre gen ook gunsten en decoratiën, maar hoe ellendig is hun uitkomst niet geweestAlia, dat ze toch in hun hert gaan, en peizen op de Dood en 't Oordeel, en dat alles hier maar van korten duur is, en dat er in de Kerk vergiffenis is voor alle zonden, en dat er niets den iu- wendigen vrede te boven gaat, en dat al de partisans van 't Officiéél Onderwijs hun eigen niet kunnen gerust stellen, na de verklaringen van de Geestelijke Overheid, van den Paus van Roomen.die onlangs nog de Belgen bedankte voor hunnen iever voor de katholieke Scho len; neen, neen, gerust kan dit officiéél Volk niet zijn; zelfs een mil joen fr. op de Consciencie gelegd, kan hare stem niet verdooven. Woensdag was de Feestdag van den H. Thomas van Aquinen, den feleerden Preêkheer; dagelijks klimt de vermaardheid van zijn boe- en, waarin hij in 't Christendom, het werk toont van den Schepper, zelfs door natuurlijke redens,omdat volgens ons Geloof alles in orde, vrede, en overeenkomst is, omnia clara... Thomas van Aquinen gaf den raad van niet te veel boeken te lezen, maar wel den keus te doen en rijpelijk te overwegen In dezen tijd mogen wij bijzonderlijk recommandeeren van de romans daar te laten. Er wordt daar wei nig goeds in geleerd, en met den Vastentijd, het betaamt van 'ne christelijken boek te lezen. Antwerpen, 7 Meert 1882. Ik, Schipper Marinus, ligge hier met ons vaartuig aan Schelde, bezig met laden om af te varen, en zal met oorlof, UEd. berichten van hetgeen ik op mijn waterrei- zen hoor en zie Nu is 't grof nieuws in Antwerpen de zaak van Vaughan; de Iotospelen liggen stil en datge op Ons Lieve-Vrouw-toren gingt, g'en zoudt niets zien, dan stadsluiden en landsluiden die klappen en peizen over dit schelmstuk en de daders; en nu partikulier over den genaamden Leon Peltzer die onder een advies van de Justicie ligt.... Als madam Bernays naar de warme landen trok, 't was de broêr van Leon, die haar aan de statie zijn adieus kwammaken; en dit alles daargelaten, gisteren ben ik binnen Antwerpen geweest en 'k heb daar een litanie hooren afgeven op dien Leon Peltzer, wat veur 'ne Geus da was, en hoe dat hij laveerde in al de Geuzenwerken.... Ja, zulke schoften zijn dat, vreemd ff*boefte,... maar'k zal u stipt overschrijven water mij verteld is, Tan dien Leon Peltzer, die waarschijnlijk op iemands last, den ar men advokaat Bernays heeft vermoord', 't Is'ne Sicjaor, die gaat spreken En dezelfde lap vinden wij later als falsaris,als bankrottier en pa- rêteert nu als sclielm en moordenaar!... Mr de gazettier, aanveerd de groetenissen van Schipper Marinus, en tot later. Vier Belgische Missionnarissen zijn naar China vertrokken, o. a. de E. H. Bruyiands van Antwerpen, en de E. 11. Be Brabanders van Elversele. - Te ZELE is er groote Feest geweest op de wijk Hassevelde, voor d'intrede van den E. H. Van Heche, Missionnaris in Mongolië (China). Hij werd aan de statieontvangen door zijne zes Broeders. 't Is dijnsdag 14 Meert, dat t'URSEL de plechtige Inhul diging van den nieuw-benoemden Pastoor geschieden zal; groote toebereidsels worden gemaakt; M. den Pastoor zal te Bellem toeko men ten 10 ure en 15, en van daar af, begint de Festiviteit. PARLOIR. Uit V. van Juc. V. D. V. 2,50 Maart 1881. G. te A. S. M. het pak was verzonden volgens gewoonte, gelijk UEd. heeft kunnen zien op 't adres. uit Waarl. 32,50 voor d'ab. uit Cl. 2,50 van M. Ch. G.tot Maart 1882. M. Ed. V. te P. voor een Illustratie franco is't 3.00 fr. vermits wij 0,62 c. voor 't port moeten geven: dns blijft er ons maar "2,40 over. Moet zegezonden worden? uit Hulst 'nen brief ontf. met 5 c. frankering er moest 30 centiemen opgelegd worden; debrief is geweigard. Hé, vriendje Hollander, was uw schrijven van belang, brief een tweede reize, met behoor lijke frankeering. Het schoon St Josefslied In dees N' is ons ge zonden uit Exaarde; het muziek met begeleiding kan men nazien en overschrijven in ons Bareel.—Ontv. uit W. de 2,76. Ja, alle 3 maan den. we gaan daar een artikel onzer Grondwet van maken. —Ontv. 5,00 van Gull, van M. P. D. tot Dec. 1882; Vr. te A. ge zult w eer zien dat de Liber-Pensée onder dit schelmstuk zit. Is 't waar dat men weet welkers Juweelen, Peltzer in den Berg deed zetten? en dat er een groote dame g'arret.eerd is Spijtig voor d'oude moeder Peltzer, maar de misdaden moeten gestraft worden. Werkman-Vriend, n Nu is 't een affaire in ons Brussel op al de Métten, aan al de Poöten,'t is dezelf de nouvelle dat de Vaughau ontdekt is en zijn twee gebroêrs g'arrêteerd. Peltzer, die naam reed al lang op de tong, maar de straatgazetjes der geuzen, omdat Peltzer ook 'ne Geus is, ze wilden die zaak in d'ob- scuriteit brengen. Geuzen zouden in volle liberteit mogen stelen en moorden! Peltzer, dat is de kadé, 'ne vent die al veel water- kes doorzwommen heeft, een soort van am bulante geus en vrijdenker! en zijn broêrs schreven over twee dagen nog in de liberale fazetten,met een soort van gekwetste poin- onneur. dat hun broêr gansch onschuldig was en dat zij vervolgd werden door 'nen troep honden.Nu zitten z'alle twee vast, na een verhoer welk geduurd heeft van 6 ure 's avonds tot 12 ure 's nachts... G'heel Brussel is opgelicht;de straatgazetjes hebben hnn kaai t gekeerd; er wordt gezegd dat de Vaughan ook in Brussel is; de Procureurs loopen met portefeuillen onder den arm, al dubbende over en weêr; de sensatie en de rumoeren zijn groot; elk is bra content dat er licht in de zaak komt; en nu gaat er nieuws met hoopen zijn, waarvan ik u fix au courant zal houden. (Wel, Machiel, en ge moet op geen depêche zien, man! alle onkosten op ons En nu, V erkman- Vriend, nu vraagt 't Publiek vau de Volkeren, z'hebbec nu de gardens van de moord, nu vraagt 't Publiek naar de meesters en d'opstokers; want enfin, welke reden konden de Peltzers hebben om den advokaat Bernajs te vermoorden? Wat zit daar achter Misschien een helsche ongehoorde misdaad, waarvan jaren lang in al de diffrente werelddee- len zal gespioken worde». En nu ander nieuws... De kadé-Chronique- lezer is van zijn vrouw en kinderen; hij loopt met een slons; zoo hebben z'hem 's avonds toch gezien! Eo waar haalt hij de sous? Dat zullen wij niet klappen; maar ze zeggen dat de krawat nu meer als ooit afgeeft, op de Priesters, op de calotins, op al dat kerkelijk is; en overlest heeft hij 'ne Werkman in een huis gestolen en in stukken gescheurd!... Is het geen eer zulk volk voor vijand te hebben? Ik bezie hem niet meer en zondag, ten 7 ure's avonds, brand geweest op Meulebeek, Brussel, Princessestraat. AI de lokatarissen waren weg; een peerd is er in ge bleven; zekere negociant Obeyn, ja, zoo is hij genommeerd, dane vent is g'arrêteerd, voor misbruik van vertrouwen: van 'ne Parisian 37,500 fr. te bewaren gekregen en geusachtig gezegd: 't Is 't mijn! Zijn explicatiën waren onvoldoende en kadé zit vast. En een wreede moord is er geweest op Schaarbeeck, Bue Rogier; Charel Geems van Antwerpen, soldaat bij de Gieden,'le regiment, welk bataljon weet ik ■iet, maar dane soldaat heeft zijn lief, Katrien Rillacrt, dochter uit een itaminé, in de staminé zelf heeft hij haar doodgeschoten en daarna zijn eigen kapot gemaakt; en in de Ghislainstraat heeft de man Eisermans zijn vrouw met 'ne sleutel geblesseerd en liep er met een schoenmakers mes achter; werd bijtijds g'arrêteerd: een affaire van malcouduite en de gardevils hebben 3 Engelsche heeren en twee Engelsche dames ge snapt; ze worden beschuldigd van in december, gepasseerde jaar in Engeland, voor 4 miljoen diamanten gestolen t'hebben en van 't Glazen- huis hooren wij niks er wordt daar niet gekuischt, maarvoortgedoeb- berd, waarmede ik u groet en blijf Den toegenegen, MACHIEL. Peltzer woonde in de Markgravestraat. Rond de jaren 1871/72 was •reen feest (het jubilé van den Paus, gelooven we) en de heele straat was gevlagd: alle geburen, zonder onderscheid van denkwijze, hadden meêgedaan. Peltzer van eigen niet; doch het toeval had gewild dat een jaarschrift, natuurlijk in het vlaamsch, gedeeltelijk op zijnen gevel was vastgemaakt. En wat deed hij? Zonder iemand te verwittigen trok hij den chronicum aan stukken. De geburen lieten den halfgescheurden wimpel hangen; doch plakten er onmiddelijk het volgende versje naast: Gij, vrienden die niet weet waarom Hier deze schoone ehronicum In stukken hangt en brokken, Weet dan,dat een Verviersche Waal, Uit haat van 't feest en van ons taal, Er d'helft heeft afgetrokken; Maar de geburen zeggen luid. Dit beest, dat moet de straat hier uit Met knuppels en met stokken. Sindsdien is de woelmaker van ons Antwerpsch teoneel verdwenen waar zijne persoonlijkheid thans op zoo schrikkelijke wijze weêr voor het voetlicht gebracht wordt. In 1876 hingen de bewoners der Marckgravestraat, bij eene nieuwe feestviering de volgende dichtregels op Hangt nu gedicht In 't volle licht Chroniscums met hoopen! Hij die ze in brok En stukken trok Is uit de straat gaan loopen. Zij hadden er kunnen bijvoegen dat ook hij reeds lang de stad ont- loopen was.

De Werkman | 1882 | | pagina 2