liroot Parlement. weldig in Antwerpen. Van de Diamant-dieven, dixit te Londen werd er gestolen en te Brussel vijl kerels gepresumeerd, waarvan er 3 in de Karmelieten Jiitten en 2, in 't Grand Hotel van nabij bewaakt, doch, allen schij nen plichtig, doch doen refuus van spreken. Er zitten nog mede plichtigen in Engeland. Zondag avond, te Brussel, in de Rue Montoyer, ten 10 ure, is er batailje geweest tusschen burgers en soldaten 'ne sergeant major, heelt een wonde aan zijn hoofd bekomen, dat bij in 't mili tair hospitaal ligt, 's anderdaags wilden de soldaten vengeance ne men en stonden voor t huis van M. S. in de Handelstraat maar een aldeeling grenadiers is gekomen om d'orde te handhaven. 't Parket van Gent heeft 'nen Engelschman gepakt, die ge presumeerd wordt den dief te zijn, van 1 miljoen ten nadeele van zijnen meester te Parijs... Die vrijdenkerswereld wordt een hol van monsters, smeerlappen, dieven en moordenaars... Alle schelmstuk ken zijn goed voor dat ras, om aan geld te geraken en al de lusten en driften te voldoen. Te Gent, op St Amandsberg is 'ne mensch van Laerne zijn 1200 fr. ontstolen. In een herbergske gaan beslag n.aken met zijn geld, daar ten beste geven, zat geworden, in slaap gevallen en als hij ten 8 ure 's avonds wakker werd, al zijn geld kwijt... 't Is ont dekt, door 't klappen eener gebuurvrouw dat de bazinne was ko men taarten koopen en een bankbriefken van 100 fr. liet wisselen 5 zijn er als dief aangehouden, maar zal den boer zijn geld nog weerzien? That is the questionZien in welke herbergen men gaat, dat is gewonnen, en nooit boffen op zijn geld, dat is voor zichtig Te Boussu, och armener is daar een kind van 5 maand dood verbrand. De moeder was maar tien minuten weg, en had het wiegskeu dicht bij de stoof laten staan, en als ze terugkeerde, ze moest haar ongeluk beweenen. Heilige Engelen Bewaarders, waakt toch over de kinderen, en gij, moeders, wees vooruitziende en voorzichtig -Te Berlijn heeft de bankier Beckmann, zijn twee kinderkes vermoord en daarna zijn vrouw en zijn eigen zeiven... Voor een geldverlies!'t Is schrikkelijk! Als'ne mensch zijn Geloof en zijn Hoop in Ons Heer verloren heeft, 't wordt een monster. 't Is in Amerika, langs den stroom Mississipi, dat er schrik kelijk wordt afgezien door een buitengewone overstrooming 30 hertogdommen staan onder water, en 43,000 menschen zijn uit hun woonst moeten vluchtenEn om een gedacht te geven van den toestand, langs Austin is't water met zulkgeweld losgebroken, bijzooverre dat het zich een bed gegraven heeft van 20 voet diepte. Ge zult zien, dat zullen nieuwe stroomen zijn; want namate dat de landstreken bewoond worden, dat is hier ook gebeurd, namate ook graaft het water zich uitwegen. Die 't wel navolgt, bemerkt in alles een almachtige Voorzienigheid; d'ontdekkingen der houil- lekolen, van den petrol, enz. zijn allen gekomen, op hunnen tijd, als er strikte behoefte aan was. Te Thuin, in de koolmijnen tegen de Samber, is 'nen balk gevallen, met de gevolgen dat drij werklieden verpletterd werden en verscheide gekwetst. Te Weenen is aartshertog Eugeen, 'ne manskerel van I9jaar, hij is van zijn peerd gevallen, lag er onder, werd eruit getrokken, naar huis gebracht en moest dadelijk te bed liggen. Hij kloeg in zijnen kop. '11e Mensch is nog beter met uitwendige blessuren, als met die inwendige schokkingen, welke somtijds weinig gekend zijn, want Galenus schrijft: Er huisvesten zoovele kwalen in de men- schelijke ribbekas, dat allen onmogelijk in de boeken kunnen op- geuomen worden. TeThourolte, Frankrijk, 80,000 dweershouten van den ijze ren-weg verbnmd, 230,000 fr. schade, Te Parijs, 'nen theater beginnen te branden; in dito Parijs, bij zekere vrouw Florel inge broken en gansch haren middel, 30,000 fr. aktiën genomen te Chateauroux den tunnel van Argenton ingestort; twee werklieden morsdood; te Lyons, groote schandaleusheid onder de klooster-in brekers, dat ras van volk is tot alles in staat. LATER NIEUWS. In Frankrijk is er door't Senaat gestemd dat zelfs de naam van Ons Heer in de scholen niet mag voornoemd wordenWelke schandaleusheden zullen wij nog hooren! T'Ostende hebben de katholieken stemmen aangewonnen, maar nog niet genoeg om te triomfeeren. Er begint goed order in Amerika le komen; de sergeant Mason, die den moordenaar Guiteau wilde doodschieten, is tot 8 jaar gevang veroordeeld. In Panama, vier steden verwoest, door eep aardbeving. Te Meulebe ek heeft 'ne vent van Calmphout, terrasser van stiel en met name Nelen NysseJ, hij heeft naar zijn vrouw Emerence Ruysens geschoten en zit vast. Men wilt t'Aalst geen maatregels j nemen tegen de dansorgelderij ei u zijn reeds wreede gevolgen verschenen, over welke Dendermonat- zware veroordeelingen heeft uitgesproken. Op verscheide plaatsen is er weer groot schan daal, gevecht en baldadigheid geweest met de Miliciens. T'Exaarde doet men beter: eenige achtbare parochianen gaan met de jon gens meê; men vermaakt zich deftig en treffelijk, en keert in vrede en vreugd terug naar huis. Zulk voorbeeld verdient navolging. T'Antwerpen is 'ne soldaat-artilleur g'arreteerd, die te Namen uit de Policie-kamer was gevlucht. SARA. Wel, Trien en Sabina, w2 bonheur van u te zien TriEN. Och, Sara. SARA. Ja, 'k peisde daar juist op u en 'k figureerde mij hoe spijtig het is dat 'ne mensch nu geenen tijd heeft, om 'nen halven dag teklappen. SABiNA. De tijd is kos telijk, mensch Sara. 'k Weet het wel, profetebezeken, maar als de menschen nu niet klappen, de boomen en staken zullen het doen in ons plek. Trien En wat zijn de novellen, Sara? Sara. Moei-je 't vragen? SIIll NV 'k Heb 'ne vent gesproken die met melk naar Brussel rijdt en g'heel de stad gelicht van die moord in de Wetstraat. Trien. T'Antwerpen is 't ook een strikse van d'ander wereld; en 't Volk wilt daar hebben, dat al de plichtige in 't kot moeten of ze zullen vol affrontatie de stad moeten uitloopen... En hoeveel zitten er nu vast, Sara Sara. Volgens den voyageur met de botermelk, TWEE, de twee gebroeders Peltzers, Leon Peltzer Trien. Ha, dien hersepikker van 'ne Geus die niet lijden kon dat er op den Jubilé van den Paus jaarschriften hingen! die lage vilaine ziel. G'heel de wereld ziet nu wat veur kerels da zijn... Dien kerel heeft zich zeker ook geweerd om door Volksbeulderij de scholen van Peer Van Humbeeck te proviandeeren SABiNA. Natuurlijk; want die zoo ver geraakt, is kapabel tot alles. Trien. En wat voor menschen zijn dat, die Peltzers? Sara, weet gij datnietï SARA. Groot volk. Trien; rijk paréteerende; in huizen wonende met balkons eng gesloten poort, enfin, altetnaal hceren en madammen, gekleed volgens d'allerleste mode en te vies om 'ne werkende mensch te bezien. TriEN. En nu alzoo varen SARA. Ja, ja, Trien, 'ne mensch ziet 't einde van zijnen vinger, maar 't einde van zijn leven niet; ge ziet nog groote bergen zakken; elk mag hem op zijn pointdje hou- den, maar die glorieusheid is zand in de soep, mijn kind; van de vier broeders Peit- zer zitten er nu 2 in 't kot, den derden is onder surveillance en den vierden resi deert in Amerika. TRIEN. En dat is g'heel de familie SaRA. Hun moeder leeft nog, Trien; en ze wisten mij te zeggen dat als dat mensch aan de Statie kwam en daar boorde roepen Arrestatie van Fogon Fogon was Peltzer Ze zakte thoop gelijk 'ne klomp aarde. SABINA. Geeft het wonder g'hoort daar uw eigen zoons als moordenaars uitroepen 1 Trien. Dat mensch moest afzienl SABINA. Och God! dat kon een gelukkige Familie zijn: een Moeder met vier struische felle zoons! hadden ze daar 'ne keer gerangeerd geweest SARA. Maar als ze niet meêwillen SABINA. Sara, mijn kind, 't is d'elekatie die mankeert; waarschijnlijk zijn de Peltzers in geuzescholen geweest, in civiele Collegien, en achterna in sociëteiten van geuzenkoppen en geuzengazetten. 't Zelfste mogen we zeggen van Antwerpen over de familie van den avekaat 1 TriEN. Is 't waar, zit de weef geconfiskeerd in haar eigen huis SABINA. De Policie zoekt, menschen, en God geeft, dat alles uitkomt nie mand moet onschuldig lijden, maar die misdaan heelt, mag publiek gestraft worden. SARA, En hoe ging het daar bij den avekaat SABINA. Sara, hij won zijn honderd duizend franks 's jaars Sara. Maar Sabina, wat g'u laat opvijzen Sabina. 't Was een van d'eerste avekaten, Sara; alia, hij won toch schrikke lijk veel en om geenen eens geluk en had hij; elk zocht zijn plezier langs 'nen dif- frente kant; had de man nu ongelijk, of was 't de vrouw; we zullen daar niet tus schen komen; maar de madam was een geweldige geuzinne en na diffrente alleba- dekes was er zelfs spraak geweest van te scneiden... SARA. Zoo dat 't geld toch altijd geen geluk bijbrengt. SABiNA. Verre van daar: Een werkende Familie, die aan den kost geraakt en waar vrede is, en patiencie en verdraagzaamheid, 'k aebte dat gelukkiger als de grootste noblesse. Trien. En ze zeggen dat die Peltzers zoo geleerd zijn SABINA. Ze spreken vijf, zestalen. Trien. En Piet Van Humbeeck die met zijn civiele geleerdheid de Belgen wilt gelukkig maken!!! SABINA. Ja, in den vuilsten dompel brengen. Sara. We zullen hem de complementen.doen dragen, met den botermclkman, dat hij nu wel de staalkes ziet van zijn geleerdheid zonder braafheid, welke nier en dient als om de menschen te vervoorderen in alle slach van schelmstukkerij... Alla, Sabina en Trien, tot wederomzien!we zullen nog die Peltzers moeten onder han den nemen.... Nog Later Nieuws Oostenrijk heeft gevochten en moet nu den petrol belasten; In de groote steden loopen er al op hun zomers. Onvoorzichtig. Meert kan fraai pralen, maar geeft nog somtijds sneeuw, doch als zij valt, ze smelt, Precies gelijk ons geld, onder de liberale Ministers. Z'hebben gestolen in de kathedraal van Doornijk. Te StDenijs bij Gent, de weduwe H. in den gracht van haren hof een stuk lijnwaad spoelende, is in 't water gevallen en verdronken. - De Inhaling van den E. H. Pastoor van URSEL, was allerplechtigst; Macharis zal erover schrijven.

De Werkman | 1882 | | pagina 4