firitf nau IHadiarts. ging her door den Laatste Nieuws. Petje Pruis is gevallen op de marmeren trappen van zijn Pale'is, maar heeft toch zijnen verjaardag kunnen vieren; Op Hulf-Vasten zijner te Brussel schandaleusheden vertoond voor welke de Policie d'oogen heeft gesloten, omdat het Geus is. De Prins van Oranje is ziekskes; 4 docteurs! slechte teekens! Stenograf en Glazenbrekei' zien er bot uit en mottig. Paschen. De Vrede des herten, niets dat zoeter en kostelijker is. Als de koetsiers van Brussel 144 en 102 verzekeren van de blonde madam te herkennen die Peltzer vergezelde, dan moet de Justicie gemakkelijk op 't speur geraken. Welke korte blonde da- men in Brussel en Antwerpen, waren kennis met de Peltiers? Och waren er katholieken in 't spel, al de Geuzen stonden keersreclit met de vuist voor de Justicie... Hier is 't geval: Zoekt en ge zult vinden Te Mechelen, Hanswijk, is een jongsken gestorven, a! spe lende, 't is 'ne Van Tilborg; zijn kameraad gaf hem 'ne marmol, als hij hem in zijnen mond mocht werpen. Van Tilborg aanveerdde, er werd geworpen, den marmol schoot in de keel en 't manneken verstikte. Bismarck zijn tabaksmonopolium mislukt; de Kanselier Noordsch; de Duitschers houden aan hun vrije pijp. Te Thieu, in 't Doornijks, een jonge weduwe die trouwen, ging zondag over d'ijzere roet, werd getroffen trein, afgrijselijk verminkt en overleed na eenige uren. Gevochten is er te Genck, over Leuven, en zoo erg dat Pol Baers 36 uren nadien overleed. Zekere Conings wordt beticht. Gisteren namiddag zoo schreef 'lHandclsllacl\a.u maandag, reed in de stad een platte wagen rond. waarop zier eenige kerels bevon den in vrouwen verkleed en die op hun voorhoofd en op de wangen j kruiskens geteekend hadden. Voor aan den wagen zateen kerel, ge- kleed als priester, met een rozenkrans ons den hals, en die ge kaarde in een brevier te lezen. Zijne makkers in den wagen bakten koeken, die zij aan de straat- jongens uitdeelden, welke hen achterna liepen. De kerel alspriester gekl ei d, zag van tijd tot tijd eens uit zijn boek op, om nok een koek te eten. Die wagen isgansch de stad doorgereden, en de policie heeft de kerels gerust laten begaan. Ons dut kt nogtans dat de wetten in België verbieden den spot te drijven n et eenen erkenden godsdienst en dat een pulicie-reglement van M. De Wael het verkleeden met geestelijke kostumen verbiedt? 18 CENTIEMEN PER DAG. Te Maler betaalt hot Armbestuur voor kost, kleederen, slaping, wasscheu, vuur en licht voor 15 arme menschen inhet klooster,om trent duizend franks per jaar; 't is te zeggen den eenen armen door den anderen 18 cm imen per hoofd per dag. Nietteger staande die geringe som, wordt er cp het hof van Jan- sens verzekerd dat met de maand van Mei al de arme menschen door den geuzenbureemeester uit het klooster zullen worden getrok ken. De Werkman is curieus om te weten 1 welken armmeesters die handel wijze van den geuzenburgemeester gaan goedkeuren? 2 Bij "wie die arme menschen zulten verpacht worden? 3 Aan hoeveel. OVEKZICHT DER MARKTEN. TARWE: Brugge 17 a 25.5o (dat is nog al'ne zotte prijs); te Mechelen, 27.75; te Gent 22,5o; te Audenaarde 21 a 23. te Gee- raardsbergen 28; te Thienen 28 75; te Mechelen 27,75; Aalst 27328 AARDAPPELS: Te Brugge 5 a 7,5o; te Gent 7.50; t'Audenai rJe 6 a 8; te Geeraardsbergen 8; te Thienen 7,25, te Aalst 7,50 a 8.5o. VLAS: ie Geeraardsbergen 't ruw vlas 1,10; t'Audenaarde 1,27 a i.45; re Aalst 4 a 5,25. BOTEk: T'Aalst, alwaar 't een groóte botermarkt wordt, 2,82 a 3,3o; te Doorrijk, maar dat is waalsche boter, 2.70 a 3,00; te Diest is de kempische boter tot 3.68 geweest; te Poperinghe 3,3o; te Gent 3i5. t'Audenaarde 3 a 3.36; te Geeraardsb. 3,29 a 3.47; te Thienen 3.45; bijna overal een kleine opslag, gelijk in dees saisoen nog al gebeurt. Maandag, 20 Maart 1882. Geachte Werkman, allerliefste Vrienden, Och God, dat is een weêrken, hé gezoudt inde lucht springen; uw hert wordt verjongd en verheugd, als g'op de velden en d'akkers treedt; en wat is OnsHeer toch goed en genadig voor de menschen! en hoe durft er iemand zijn Al- mand zijn Almacht betwijfelen! En als de Schepper u al zulke verrukkelijkheden ten aanschouwe en !en geniete geeft, voor zijn schepselen in hun ballingschap, wat zal 't zijn, in Paradijs, ad Paradisum! wat zal 't zijn, na den proeftijd,in het hemelsch JerusalemAlia, menschen, ons devoiren gedaan, braaf zijn en mild dadig, zonder haat of nijd leven, als er iets misdaan is, mea culpa gezegd; en bij zonderlijk 't werk van den Grooten Meester, de Kerke Christi, daaraan niet onver schillig gebleven, verre van die Goddelijke Stichting te durven bevechten... Ach, 'k peis er dikwijls op: Hoe is 't mogelijk van zoo dwaas en rampzalig te zijn, van promentig voor ons oogen al die werken van den Schepper te zien en ons aan zij nen wil en almacht niet over te geven! Dat is tegen Ons Heer om te verst loopen, en al wie dat doet, keizer of koning, als hij niet rap zijn kaart keert, breekt hals en beenen. Ge ziet wel dat Petje Pruis zich overgeeft en zegt dat hij niet geerne zou sterven in vijandschap met den Paus. En ze beginnen daar 111 Pruisen de kerkelijke goederen terug te geven, terwijl menig dorp zijnen Pastoor zal mogen inhalen, en gaat het daar zoo luislerlijk niet als t'URSEL, alwaar ik present ben geweest, er zullen toch'tranen van aandoening gestort worden; 't is maar als een stad of dorp zonder Priester is, dat men de wreedheid dier afwezigheid bemerkt. In Amerika en Afrika, de Christenen reizen soms 20, 30, 50, 100 uren vei', om eens een Mist'hoo- ren, eens te biechten, zich t'ontlasten, t'Onzen Heere te gaan, hun kinderkes te doen doopen; expres daarvoor doen zij een reis van menigvuldige uren en als er 'ne Missionnaris in een streekkonit, waar menschen wonen die geea kerk hebben, z'om- helzen de plaats, door zijn voeten betreden... 't Was Napoleon die zegde: Laat een dorp 10 jaar zonder Priester en g'hebt een wildernisse... En in 't jaar 1801 of 1802, 'k wil er af zijn, na 't Concordaat, als de kerken heropend werden, vele ja ren waren ze gesloten geweest, 'k heb dat dikwijls van mijn grootvader-zaliger hoo- ren vertellen, elk weende van aandoening, als de klokken terug luidden en als men de Kerk zag en den Outaar en de Mis bijwoonde; tot zelfs de felste en de strafste manskerels weenden van ontroering. T'URSEL geweest, ja, per occasie met dat ik te Somerghem en die streek op af- fairens was; want de gezondheid is allerbest, en 'k moet 't spreekwoord getuigen Na groote ziekte, zeven jaar te fraaier; maar'k moet het voorop zeggen: heb ik van mijn grondig leven een schoon Inhaling gezien, een feest van herlelijkheid en een drachtigheid, dan was het tot Ursel; ach, ware Piet Van Ilumbeeck of Bara daar geweest of importe wie van de Grafdelvers, ze zouden hun slaap muts tot over hun ooren getrokken hebben of van schaamte in den grond gekropen.... Uw ootmoedige dienaar Macharis, voor aleer de stoet aankwam, heeft de Parochie in oogeuschouw ge-_\ nomen; och God! dat was daar schoon! vlaggen overal waar uw) oog kon zien, jaarschriften, welkomredens, arken, sparre-dreven! en de Kerk! iedereen stond er verstomd van, en de Urselaars herkenden bijna hun Huis Gods niet meer. Meer dan 50 ruiters waren den Herder naar Bellem gaan afhalen. Het rijtuig van den edelen heer Raymond was voor het Feest ter beschikking; en op 't grondgebied van Ursel werd de E. H. Pastoor verwillekomd, door M. den Burgemeester, met den Gemeenteraad, de Kerkfabriek en ander Personen van Autoriteit; M- den Pastoor dankte in ontroerde woorden en de stoet zette zich in optocht. Mijn oogen heb ik daar uitgezien; g'heel de Parochie was daar: Kinderen, Jonkheden, Mannen, Grijs aards, Congregatiën, Gilden en Genootschappen, arm en rijk, Overheden en Onder- hoorigen, allen gingen den Herder voorop, om voor God en de Menschen te getuigen dat zij hem eeren en huldigen, dat zij hem ontvangen als de Dienaaf en Afgezant Gods, als de Leidsman hunner Zielen, als hunnen Vriend, van welke geschreven staat: Die u hoort, hoort mij; en die u versmaadt, versmaadt mij! Want d'Ur- seiaren benevens aide Belgen van goeden aloi, eeren in hunnen Priesterniet alleen lijk den Persoon, allenzins weerdig van geëerd te worden, en ook noodig, want men kan den persoon niet raken zonder ook het kleed en 't ambt te kwetsen, maar nevens dit alles, aanzien zij 't Priesterschap, dit Sacrament, dit eeuwig en oneindige wel daad! Alia, bravo voor Ursel 1 'k Heb een oogenblik in de kerk geweest als de Te Deum werd aangeheven en van daar weggaande, terwijl de Feestelijkheid voortging, en 's anderdaags is er een overvloedig.- Brooddeeling geweest, van daar wtggaande verkwikt door die Feesr, verheugd door de lachende zonne en 't liefelijk veld ik zegde in mijn eigen: Er is tegenwoordig grouwelijke boosheid! de slechte gazetten spuwen vuur en vlam, venijn en vergil tegen Ons Heer en zijn Dienaren; dat roept straf en wraak! maar hetgeen Ursel vandaag, ter eere van zijnen Godsdienst heelt gedaan, zal in de jaarboeken van den Allerhoogsten opgeschreven staan. - En 't is een schoon Parochie dat Ur.-el, 2.197 zielen, deel makende van 't kanton Soonegem, dat eeD oppervlakte heeft van 10 655 h. 38 a. en 43 c. op 20.191 inwoners, welke de Vrijmetselarij door haar civiel onderwijs zou willen vergeuzen, maar ze zullen de moeite aan hun been hebben; en dat ze ne keer aan den Builen t zelfste kiesrecht geven van de Steden, ge zult ze 'nePostzien pakken, hetgeen toch, in weer wil van die ongelijkheid, mpt Juni zal geschieden, als 't God blieft, want 't kan ge beuren ook dat die Liberaalderij nog verder moet gaan. om d'oogen te pellen van de verblindste die er zijn, waarmede ik u met achtbaarheid en genegenheid groete en bijzonderlijk groet en bedank de lofweerdige Urselaren. Uw Dienaar en Vriend MACHARIS. N. B. Te Luik alles wel, omnia bene, toch onder ons Vlaamsche Konfraters, die veel aanwinnen; en met rede van gelijk, want de vreugd en 't goed orde eu 'f geluk er door stralen; ge weet dat er 200 soldaatjes te Luik bijua vergiftigd zijn door vreemd spek; zoo wordt de Troep gevoed en de Nationale Commercie aangemoedigd; terwijl de verkoop van vette beesten kvijnt, de Ministers doen vleesch koopen in AmerikaAlia, 't is een publiek affront... En minister Sainctelette is genezen, maar ze spreken bijzouderlijk te Brussel van de moord in de Wetstraat; dat gaat de Geuzen tegen, omdat huil slecht leven IS Pecher, de schoonvader van Bernays, iseindelijk terug uit de warme landen.. Kent hij geen blondrostedame, die in kennis lag met Armand Peltzer? Een Hol- landsche naaister van Antwerpen kent een pereoone die in 't valavond van gsten Januari naar Brussel is gereden. Zij en de twee koetsiers, ziedaar hoogst gewich tige getuigen... Er zou een goede les moeten gegeven worden, aan rijk geuzenvolk uit Antwerpen en Brussel, dat leeft gelijk de zwijnen. PARLOIR A- H te Arcy Frankrijk men Is bezig met het boek der Binders tedruk- ken het vraagt not; al tijd rond de 400 groete patrinas TJed. Is aangeteekend Nog gezangen van St Joseph omvangen van u Van Lierde St Nikolaas, MeJ, C Van nuyze Belcele en verschelde mei muziek van M' T, Miguot uit zele Allen bedankt daarbij uitkomt, foei!... 't is altcmaal slechte aanhouderj dat ge tegen komt! en men ziet ook als comparanten de vrouwen uit de civiele Pen- sionnaten. die zwieren gelijk Jesabels; in die moord der Wetstraat spreken ze veel van een blonte franke jonge dame die verscheide malen bij de Peltzers werd gezien, als ze voor 't plegen van hun moord, naar huizen of appartementen zochten. Mij dunkt dat de Justicie die blonie dame kan en moet vinden, om dezelve te confortreeren met de bazen, eigenaars van huizen of dienstmeiden, wanofkwestie!nogmaals gegroet van voornoemden Macharis en proficiat aan al d'E-rste Communiekan ten Ach welke sch oue'dag Ihoe zijn al die kinderkes wel bereid en hoe mot t er nadien opgepast worden door oversten van Familie, van Steden en Dorpen, om die onschuldige herten van t bederf af te hou den... Nu ziju lie Kinderkes altemaal Leliën, dat er toch gewaakt en gezorgd worde; atenmal Leliën zeg ik; maar Machiel heeft nu, verteld dat er g-cn jaar is, of ge ziet te Brussel Eerste Commuuikauljes, reeds bedorven tot in de ziel Brr,, die vermalcdijdde Geuzerij Tot in 'tkort ai pijn in mijn lijf! t wc-êr zal veranderen; Kwinoks. Opgepast veor de leste koude, dat is eer. oude Spreuke van experiéncia, SUBIETE D )OD OP EEN SCHIP 't AALST. Zondag korts na den noen, is 'nen Hollandsche Schipper Slagboom genaamd en die met kolen opvaarde, hij is plotselings dood gevallen, ten gevolge van een aderbreuk. De gramschap is niet vreemd aan deeg droef geval. -S5W

De Werkman | 1882 | | pagina 4