Marcus. Die zonder vrees eens wensckt te sterven! Parlement. weg. Hij is dadelijk naar de Klok gedragen, er verzorgd, en's avonds naar huis gevoerd. Nog gelukkig dat den Docteur van Aygem tkuis was, want in zulke gevallen, hoe rapper verzorgd,hoe beter. Er is te St-Gillis Brussel, weêr 'ne vreemden dief aangehou den, zekeren Vei Het, franschman, die te Rijssel, ingebroken had bij 'ne goudsmidAl dat dievenras, dat naar 't liberaal Brussel komt. Bloed trekt. Tusschen de statiën van Obav-Bazet en Nijvel is den 26sten dezer door 't convoi gedood, 'ne werkman van den ijzeren weg,oud 50 jaren. Stokb geweest, zondag; geen bijzonder aksidenten g'hoord, als op den steenweg van Beveren naar Melsele, verscheide boomen uitgerukt, die den weg versperden en oorzaak waren datverscheide personen 's avonds den trein te laat kwamen... Verders spreekt men van lokomotieven ofte kalfetrommels in 't Land van Waas achteruit gewaaid. Te Brussel en Luik, veel geboomte uitgerukt. Den 19 Meert, 's avonds rond half tien, te Wareghem, de grijsaard Karei Be Prost, ging naar huis, als hij eenige stappen van zijn woonst, aangerand werd door den jongen kerel, Henri Lanssens, aangerand en met mutsaardsstokken ep 't hoofd geslagen, dat hij neérvjel, zwemmende in zijn bloed, 't Parket van Kortrijk is ter plaats geweest; De Prost, dié nog leeft, noemde Lanssens die aangehouden ii. 't Zal hem 'ne dure keer zijn. Er is gestolen in de kerken van St-Maria Leerne en Deurle. T'ANTWERPEN hebben twee jonkheden, van onder de 20 jaar, zich gczelfsmoord, voor zaken van vrijagie; dat komt, ten eersten, bij gebrek van godsdienstige gevoelens en secundo door 't lezen van zotte romans. Zelfs als 't nog geen zotte romans zijn, veel lezen verwart den kop: laai ons 'ne keer wel de zaak onder zoeken: lezen is met iemand klappen in algemeenen regel, veel klappen maakt dwaas,en met slechte kerels klappen,maaktslecht... Als er ep de Prochie 'ne vent is, die noch van God «och van zijn gebod weet, wat zeggen de brave Ouders aan hun kinders Past op, zeggen ze, dat ik u met dien veugel niet zie!... Welnu, wat staat er in 't Beknopt Verslag der Kamers Den dikken helft, praat van Vrijmetsers en Vrijden- df kers, van menschen die noch naar kerk, noch yïjf -g®- naar kluis omzien! Dat staat erinEn dat lezen, zou nuttig, zoo geoorloofd zijn? Allo, gij krimme liberale avekaten uit de Kamers, die daar stondt jfeËA. te roepen: Die ons niet leest, 't is een preuf van ]lp zijn domheid; allo, kruipt in uw bedde, want 't geen gij daar zegt, is supra-deraisounabel. Tot Antheit, ia de Walen, wordt een vrouw beschuldigd van zich in mansmensch verkleed te hebben om Mme Preudhom te ver moorden. Het schelmstuk mislukte en 't slachtoffer heeft de vrouw erkend eu aangeduid als haar moordenaresse. Er was boeze ja- loerschheid tusschen. M. Luesemans, GOUVERNEUR van Luik, is zendag noen in d'Universiteitstraal doodgevallen; hij kwam een kennis te saluée- ren, waggelde, viel en was dood... Weest altijd bereid, want ge weet dag noch uur! Gelukkig zij die altijd hun papieren in regel hebben, want de dood kent geenen almanak. Geuzenlappen en krawatten zijn te Luik in een kerk gegaan 's morgens vroeg, g'hecl den nacht hadden zij 't stekelverken ge speeld, en een ruige schavuit, heeft iiij de frankheid niet, van zich op de Communiebank te gaan zetten! maar 's kostersoog had hem ontwaard en met affronten vloog hij de kerk uit; e» ander rakkers van denzelfden bedorven deessem zijn dan van achter in de kerk kouten huilen en tieren... Welk ras van al d'helscho smecrigc dui vels! Nog de menschen niet kunnen gerust iaten, 's morgeus in de kerk! En de Fransche Geuzen hebben te Solesmes de Beuedik- tijnersuit hun klooster gejaagd en te Lom bes. de Paters Trappisten. Ondertusschen, en door deschuld datzij d'handengebonden hebben aan de redders en de bewakers der Samenleving, de Fransche groote steden liggen in 't diepste bederf en riskeeren te vergaan in hun vuiligheid... Niet lang geleden, de Prelëkt van Parijs, een sta tistiek ziende van de slechtigheid der stad, sloeg-zijn armen overeen en stond daar een half uur te sakkeren. En wat kan hij met zijn wereldsche middelen doen? de wonde toematselen, zoodat ze va* kinnen verergert en later geweldiger uitbreekt als een algemeene kattastrofEen rede om voorzichtig te zijn, élk voor zijn eigen Familie, bijzonderlijk legenweordig dat 't bederf uit den grond komt en i*et de lucht vermengd schijntEen groot middel van bederf is de dansorgelderij. Ze plaatsen daar orgelstet van 2000 fr. bijzonderlijk in de volkswijken; als ze mogen spelen, 't is een ge rucht, dat ge vijf akkers ver hoort; 't lokt aan; de slechtste kerels komen daar op af; de jonkmans er. dochters willen ook eens gaan zien, geraken in de gewoonte en worden nachtloopers, uitzitters, tot verdriet, onkost en schande van hun Ouders. Een dochter bijzon derlijk die de dansorgels achternaloopt, dat ze zich 'ne keer als dienstmeid presenteert, zelfs in liberale huizen, behalve in huizen waar men 't slecht zoekt en voedt, door vuige begeerlijkheid, maar dat een zwierende dochter zich eens presenteert in elk deftig huis, de poort voor den neus!... Dat d'achtbare Ouders toch oppassen! Ecu zorgvuldige moeder zal liever verhuizen als in de naaste ge buurte van een Dansorgelkaveet te wonenBeter verhuizen met eere, als vastgeplekt zitten met. schande... Want dan komt'tverdriet langs deuren en vensters, uit den grond eu uit de schouw, intra et extra... Men weze toch oplettend Op een zeeschip, een soort van Water-postmaal, komende ■it. Rio, is een som gestolen van 825,000 fr.; gelukkiglijk, dat men de dieven ontdekte, vooraleer zij aan boord waren, 't Is zekeren Daumas, en een vrouwspersoon. DRIES. Marcus, wat nieuws? heb ben ze nog't blond-rost juweel niet, dat zoo dikwijls figureert in de moord van Brussel? Marcus. 't Schijnt van neen. i DRIES. Nogtans, gelijk dc gazet ten schrijven, de twee Peltzers zijn kra- watten MARCUS. Ja, ambiiieuse geuzen, ongeloovige rekels, die ul de kerken en kapellen zouden omver gezien hebben. DRIES. De preuven van hun venaal conduit zijn er; maar de Peltzers zijn d'opstokers niet; er zitten er ander ach ter de gordijn. MARCUS. Waarom zou Leon Peltzer dien avekaat vermoord hebben? DRiES. Hij zat in Amerika zoo arm als een luis; was Nihil in zijnen aak; en er is iemand geweest, die bem geschreven heeft, dat er veelgeld te winnen was, dat bij maanden en maanden mocht brasses en zwieren, mits'ne groote dag te doen, dat hij alsdan naar Amerika terug mocht gaen, met een kapabele som gelds. MARCUS. Dat is kleer, zei den beer en hij blies de lamp uit. DRIES. Ze zullen zeggen: 't Is Armand die Leon g'inviteerd had; maar Armand zat ook in 't krot; ze zeggen dat zijn huishuur betaald werd door een vrouw.,. Marcus. Foei, foei! Dries. Och, als ge rondziet inde Geuzenwereld, ge moet conseketief foei roepen! MARCUS. En die soort, hun gazetten en hun blagueurs spre ken gedurig op de katholieken. DRiES. Ja, als er 't minste voorvalt. MARCUS. Dries, 'k en versta niê hoe dat éen mensch die 'ne kop ep zijn schouders heeft, zich door die deugenieterij kan laten bedriegen; 't is altijd d'historie van den balk en 't strooiken; die zoo zwert zijn van schelmstukken als de zwartste lavoor, durven spre ken als er onder de katholieken een schurft schaap is. DRIES. Alla, 't is walgelijk MARCUS. G'hebt daar te Gent weêr d'historie: in een treffelijk gesticht nemen ze 'ne wereldsche professor; d'informatién waren goed; maar na eenigen tijd, 't blijkt dat den kerel 'ne Geus is in de ziel; hij doet geuzenwerken, moei vluchteD en al de liberale gazet ten zitten hun inktpotten uit te schrijven! Dries. Hadden ze ten tijde van Judas geleefd, ze zouden 't verraad van den Iscarioot op Ons Heer en zijn Leering gelegd hebben... Wat domheid, wat domheid! maar om op 't kapittel van de moord weêr te keeren, Armand eltzer, als hij 't geld aan Leon gezonden heeft, van wie heeft hij dat geld getrokken MARCUS. Ongetwijfeld van iemand voor wie dat Bernays in den weg liep. DRIES. - Ongetwijfeld, Marcus, en zoeken ze daarop niet? MARCUS. Ze zoeken wel, maar 't zijn altemaal geleerde en doortrapte schelmen! DRIES. En waar is Piet Van Humbeeck nu, die met zijn ci viele geleerdheid de wereld wilt verbeteren? MARCUS. 'ne Schelm die drij vier talen kent, zal meer kwaad doen, alseenen die geen A voor een B kent. DriES. Liever als al dat geld aan civiele scholen te geven, ae zouden 't beter met kerren en wagens naar de zee voeren. Want al dat geld is olie in 't vuur... Maar ze zeggen wel, Marcus Marcus. Wat zeggen ze? DRIES. Dat de Framassons thoop gekomen zijn. de kopstuk ken wel te verstaan en dat ze besloten hebben van achter de Pelt zers naar niemand anders te zoeken! Marcus. Maar zullen de Peltzers zwijgen, als ze veroordeeld warden? Zullen ze de compliciën niet noemen? DRIES. - Ze zijn ook Framasson, Marcus, en de beloften doen dikwijls veel. Marcus. Och God wat 'ne wereld is dat met die Framasson- nerie! is er nog recht en rede? Die Framassounerie is waarlijk den draak, waarvan den Apocalypsus spreekt!.. Dries, Dries, Dries! ®RIES. Wat is er, Marcus? MARCUS. Dat 't droeve tijden zijn; maar he-je zondag de Werkman gelezen, i DRIES Dat moet ge niê vragen; g'heel ons huis leest hem. Marcus, ja, maar die De Werkman maar pef flaks en leest, weet niets, ge moet daarop studeeren, dikwijls heeft elk woord zijn bijzonder beteekenis... G hadt daar in, 't liêken gezonden door de Zangers van 't Genootschap! DRIES.Ja, da voosde well MARCUS. Maar de zin, man; er stond daar een regelken in, waarop ik wel een uur gepeisd heb! DR'F.S. Te weten? En geen écnen Geus of Framasson kan dat lezen zonder sidderen en beven. Die zonder vrees eens wenscht te sterven! Dat zijn woor den die pakken... Wie is er die zo: der verpinken op den Dood mag peizen? Dries, laat ons dat eens onderzoeken.. Maar zie. ze komen mij daar nu juist roepen. DRiES. 't Zal voor een naaste Parlement zijn. Marcus. Goed! alla, tot wederonazions'

De Werkman | 1882 | | pagina 2