Rampen, JUisirakn en 0?tgelukkcn en de stukken op de vuilniskar geworpen. TeDouai is in al de sc kol en een wreeds ziekte uitgeborsten de herpes tousurans, een soort van hoofdzeer, dat voortzet gelijk de cholera of de pokken. Men spreekt van al die scholen te sluiten. D'ALGIERS. De fransche trotschheid is ontwaakt en verne derd door slechte tijdingen uit Algiers welke zaturdag toekwamen, en onmiddellijk vergaderden de Ministers, welkers besluit was van de publieke opinie gerust te stellen. Ziehier de feiten: Twee com- pagniën fransche soldaten, op verkenningstocht met een convoi levensmiddelen voor 2 dagen, werden bij Tirgié aangerand door 6000 voetknechten met hunne vrouwen en 1800 ruiters. Hevig is 't gevecht geweest; veel honderdë Arabieren sneuvelden, van de Franschmans maar 37 dooden en 80 gekwetsten,zoodat de Fransch- mans viktorie roepen, doch men vindt het aardig, dat zij hun pro viand hebben moeten in brand laten... Frankrijk riskeert nog al zijnen invloed op Afrika te verliezen. LOOPENDE NIEUWS. Zondag beginnen er te Leuven, Heverié, 3 dagen van Vlaamsche Kermis, ten voordeele van de Armen, geholpen door de Sociëteit Vincentius a Paulo en 't Be schermend Komiteit der Armen. Die den armen geeft, leent aan God; en de Geestelijke Werken van Bermhertigheid moeten be- hertigd worden nevens de Lichamelijke. In veel Familiën is er een deel van de winst als GODSDEEL voor d'H. Kerk, voor de Katho lieke Scholen. Groote zegeningen dalen aldus neer en in d'uur on- zes afsterven, ach, hoe zoet te mogen zeggen: Ik was ook een der Strijders voor de Goede Zaak; der Ophelpers en Beschermers van de Katholieke Scholen, zonder welke ons Vaderland in 't Ongeloof zou vallen. Den 22 Mei is't Kiezing voor de Provinciën. Daar nu! de koeriers uit Rusland: Wat nieuws, kameraad Dat de Kroning van den Czar onbepaald is uitgesteld! En waarom Men vreest voor schrikkelijke kadijsters, Godweet zou de Kei zer levend te Mescou geraken. En hoe stelt de Keizer het Hij zit verborgen in zijn Paleis, bewaakt door gendarms en geen potteken gaat uit de keuken naar zijn tafel of 'ne kozak steekt er zij nen geneverneus in... Droef, droef, droef Keizers en Koningen, zult ge nu uw ongelijk gaan erkennen en zeggen Med culpa W'hebben den Paus en de Christene Kerk verdrukt en laten ver drukken; d'hand Gods ligt loodzwaar op ons... Salomo schreef het van in zijnen tijd: De hoop des goddeloozen is als eene wolvlok,die de wind wegwaait en als dun schuim, dat de storm verdrijft,lanugo est et spumagracilis; want zij, voegt Salomon erbij, zij die over anderen gesteld zijn, zullen een allerstrengst oordeel ondergaan want den geringen mensch wedervaart erbarming; maar de machti gen zullen machtig gestraft worden. Men schrijft ons dat er officiéelc Meesters in hun Avondschool de Protestantsche Dominés prijzen en de Katholieke Geestelijkheid verachten... En dat zellste volk leert hypocrietelijk: Wat zijn 1'astoors en Priesters Wettige navolgers van de 72 Discipelen van Christus. De karabiniers van Brussel zijn naar Beverloo tot den ioen Juni en de Grenadiers ko men uit 'tkamp naar Brussel. Te Bergen is er een Concert ge geven door de krankzinnigen in hun gesticht. Men zegt dat het slechter zou kunnen geweest zijn. Op Tweeden Sinxendag wordt te Lootenhulle een Eeuwelinge gevierd, Dorothea Van Nieuwlandt weduwe De Coster; ze werd te Lootenhulle geboren op dato 29 Mei 1782. Zondag 7 Mei wordt te Wetteren de vlagge ingehaald van den Schoolpenning, dat is anderen the' als die rijke Geuzen der Inkwisitie die nog met d'handen open staan, om geld te ontvangen voor hun hatelijk werk van haat en van nijd, van dwang, van antichristerij! Tot hiertoe was dit in België ongehoord! In Sardinië is 'ne Lotcling afgekeurd, voor de rede dat hij zon der tanden is, en nooit een enkel dier kostelijke steentjes in zijn kinnebak he ft gehad. i'Hekelgem is een brave landsvrouw van d'ander eeuw, die nog 's avonds zonder bril kan boeken en ga zetten lezen. Dat't raar is te Brussel, in de Spiegelstraat, hebben d'cchtgenoten Lievens, lieden uit de werkende klas, hun gulden Bruiloftsfeest gevierd Men schrijft uit Moerbeke-Koewacbt. Op zondag aanstaande zijnde zevende Mei en volgende dagen, zal binnen onze Gemeente wederom de jaarlijksche, en verre vermaarde Kermis plaats hebben, en die van dit jaar wederow beloofd luister- lijk te zijn, te zien naar het stellen der menigvuldige barakken en kramen, en wederom verwachten wij eenen grosten toeloop van vreemdelingen, en bijzonderlijk van het groote enaau onzegemeente palende Stekene. MeDig vreemdeling zal ook verwonderd staan, als hij het Nederlandsch gedeelte zal betreden, dat daar op een zeker fetal herbergen het geschrift za! geslagen zien met aau het iioofd en Naam des Tappers of Tapsters met daar onder vergunning, en dat nu sedert l Mei in voegen is, al degene die zoo geen geschrift hebben, dat zijn degene die geen vergunniDg hebben bekomen om genever te schenken, omdat, er in hun huis de een 0!' andere ge meente of van rijkachbelastingens vergaderingen gehouden worden, en de een of andere bediening aan het rijk of gemeente bekleeden, en dan eenige die het laten voor de moeite en de groote jaarlijksche lasten. BRUSSEL. Twee élèven van de Militaire school zijn zondag naar Terhulpen gaan vechten met de sabels, dat 't bloed stroomde. Ze moesten z'alle twee een week achter de grendels steken. Maandag, 'ne kerel van 18 tot 19 jaar vroeg aan 'ne knaap van 9 jaar of hij voor hem een boodschap wilde doen; 60 centiemen zou hij krijgen; doch zijn bottinen moest hij uitdoen ombeterte konnen loopen, hetgeen hij deed, doch als 't kind terugkeerde, was de kwast verdwenen. Zondag nacht is er op de Muntplaats tumult en revolt geweest van d'huurhouders-koetsiers, vermits zij nu niet mogen rijden, zulks afgestaan zjjnde aan een Compagnie; 50 agents- de-ville rukten er op af, om dorde t'herstellen. De Vriend Machiel is nu koetsier in een rijk partikulier huis veel werk in 't begin, kan niet schrijven; zijn binders wilden hem thuis houden, maar Machiel is nog te kloek, zegt hij, om op zijn renten te leven; gë ziet dus, dat is een heel ander huishouden als bij den lezer van de Chroniqiie, alwaar ge door regen en hagel en tempeest, duizend uren ver zoudt van wegloopen, een oprechte helle, ja, dat is 't huis van den Brusselschen lezer van liberale gazetten. ANTWERPEN. 't Piket dier stad is naar Schooten geweest voor d'aanhouding van 'ne vader die zijn zoon onmenschelijk zou mishandeld hebben. Ja. zoo gaat het dikwijls In 't begin, alles toelaten, met goeden raad spotten, en als 't spel verbrand is, dan ei' op kloppen, geiijk de smeders op hun aambeeld. '11e Sol daat g'anêteerd, die te Brasschaet in de kamer der officiers 9 zilve ren couverten bad gestolen. 'ne Noorweegscbe zeekapitein aan gehouden, die volgens de manier der Vrijdenkers leefde, alsmede 'ne Franschman, insgelijks vuile boef. Zaturdag uit de Schelde 't lijk gehaald van Mauritius Bergmans, soldaat van 't 5d0 artiljérie, sedert 13 april verdwenen, en zondag avond is de schipper Van den Brouck, oud 31 jaren in d'oude dok gevallen, terwijl hij naar zijn schip Louiza Maria ging, en verdronken. GENT. Zondag avond, ten half negen, op de linie van Gent naar Terneuzen, de garde Meeuwsen, te Wondelgem afstappende, viel, geraakte onder de wielen, die zijnen voet Verbrijzelden, wel ken zal moeten afgezet worden, volgens declaratie van Docteurs uit Gent, Selzaete en Evergem, ter plaatse geroepen. Er komt eenig licht over de dieverijen te Oostakker, Evergem, St-Amands, enz. Maandag morgend, een nachtwaker, zag een vrouw van Won delgem, die 'ne groote zag droeg; hij vroeg uitleggingen, de vrouw klapte gelijk 'nen Bara, gaf explikatiën op alles, doch zemoest meê, verklaarde dat haar man op de steenweg van Meulestede woont; er gebeurde daar huiszoeking en men vond een magazijn van gesto- lene voorwerpen; wel 20 paltós, vrouw-kleèren, gleierwerk, juwee- len, zilverwerk, alsmede veel pandbriefjes uit den Berg van Berm hertigheid en ander effekten die naar diefstal roken. De man was terrasser aan de dokken, pro fama, doch inderdaad, hij slachtte de Binders van vroeger tijden, gelijk er officiéelen zijn die spotten met de geringe afkomst van katholieke Onderwijzers en die de verkes slachten ofte gelijken. Zulke gasten zijn niet te betrouwen, zoomin als de rijke Balthasars die naar Frankrijk loopen als 't Volk roept: Een God, éen doopsel, éene vronw. LUIK. 't Is schrikkelijk gelijk er menschen geld verliezen aan de Bank van den Geus, die weggeloopen is. Bij de katholieken kunnen judassen, valsche kerels inslibberen, maar de Geuzen en Vrijdenkers erkennen't gebod niet: Gij zult niet stelen. Der halve, bijgevolg, itaque, hun eerlijkheid staat op 't hoogste herre ken; en dito met d'ander geboden, zoodat 'ne professor van den Athéne,te Brussel moest bekennen van jonge Geuskesen liberaalkes: z'hebben geen eerbied, noch voor ouders noch voorgrijsaard, noch voor kind; en dat de Chronique ook in 'ne moment van rechtzin nigheid schreef: Ons kinderen zijn oprechte wildeman!... Als dat geen stukken van bewijs zijn, 0111 de Liberaalderij te vluchten, uit respekt voor zijn eigen geluk, loopt dan maar naar de berre- bietjesEn met veel rede schrijft 't recht van Antwerpen, over d'opvoeding der liberale dochters, dat veel rijke Papas leelijk ach ter hun ooren krabben over de gevolgen der liedendaagsche libe rale opvoeding. Zondag avond, feest geweest op Mijlbeke; zeker Sis Klinck, sto kerbij M. Van Assche, in 't naar-hms-keeren, tegen zijn deur aan den Bolleweg. gevallen en zijn recht been gebroken; ligt in 't gasthuis. Te Mnysen (Mechelen) is'ne marcliandise-trein maandag nacht tegen iets ge loopen. De trein-overste is lichtekes gekwetst. Op St-Amands, Gent, is de genaamde Van Imsehoot, door zijn onvoorzich tigheid met te willen langs 'ne verboden weg over d'ijzere route gaan, hij is door de lokomoticf gevat en erg gekwetst; ligt in de Byloke. Moerbeke-Koewacht, In ons naburig Hulst Nederland heeft vrijdag avond laatst eenen persoon die men verdacht den dader te zijn, den heer J. Van Deinze, advokaat en notaris aldaar, getracht te dooden bij middel van revolver-kogels, maar dewelke geenzins hun doel bereikt hebben, doordien dat hij afwezig was hij had zijn wapen gelost, om hem te treffen waar hij gewonelijk werkzaam was, en dat hij dacht daar wederom aan dien lessenaar te zitten; op het gerucht is de meid gekomen en heeft de ramen opengedaan, en dan heeft hij wederom een schot gelost zonder die dan toch ook te treffen. Het schrijven eens Testaments schijnt daar de oor zaak van te zijn, en tot nu toe heeft men den vermoedelijkeu dader nog niet kunnen aanhouden, ofschoon er geene moeite gespaard wordt om zulks te doen, door deze zaak zijn twee van de treffe- lijkste familiën van Hulst als het ware in rouw, zoowel van den bedreigden als van den verdachten. Een schoon dineetje had zondag te Cureghem plaats zekere E. ging bij D. te eten weldra geraakten ze bij drank en E. kreeg twist met dé vrouw en wilde haar slaan. De mnn kwam er tusschen maar de Convief 11am een mes en bracht D. verscbeide wonden toe aan 't hoofd. Dieven hebben willen dringen in de kerk van Cortenbasch doch werden door de naehtwakers ontdekt en moesten met de vlucht hun vrijheid redden. De boschwachter van Aartselaar, Vereist, is bijna doodgeschoten, per malheur of misdaad door den wildstrooper J. A. W die vast zit. CHARLEROI.Zondag mergend wilde N. Grisez, mijnwerker te Chatelineau, werkende in de koolmijn der Ontvangenis te Monè-sur- Marchienue, in den ophaalbak springen, welke in beweging was. Hij viel en zijn hoofd werd tusschen den balten een schoorbalk verpletterd. De dood was oogenblikkelijk. Zondag morgend is te Bilbao een geweldige brand uitgeborsten. Twee kinderen kwamen in de vlammen om.

De Werkman | 1882 | | pagina 2