Peter Ï)au§tjinbeeck,ijttïier't kapittel ding toelaat en vergemakkelijkt. Meer en meer 't menschdom verbeesten, dat willen ze! En dat durft spreken van de civilitatie... Allo, achter de viervoeters stelt gij u, met al die Geuze-ij en Vrij denkerij; want, 'ne keer gezond gesproken,'ne mensch die zijn ziel en zijn eeuwigheid vergeet, die in opstand leeft en zijn dagen en jaren doorbrengt, zonder den Heer en Schepper te vereeren of te dienen, moet hij niet zeggen: Kom hier, zwijn uit de stallen, geef mij 'ne poot, we zijn konfraters; maar neen! 'ne Vrijdenker is slechter als een zwijn een zwijn is nog goed voor het menschdom. terwijl de vrijdenker en geus, jn zijn leven, en na zijn dood niets doet, als bederven, verergeren en schandaal geven. En daarmcê zijn ze nu geprezen. Zondag i8de, verjaarde het, dat Lowie Napoleon te Waterloo zijnen slag van gratie kreeg ge heel den dag werd er wreed gevochten; 's avonds deed Napoleon zijn garde tegen d'Engelschmanschargeeren, maar ze botsten op 'ne muur van bajonnetten. Dan hoorde men in de verte 't geschut van nieuwe troepen; Napoleon riep: We zijn gewonnen 't is on zen generaal! Doch 't waren de Pruismans; dan begon de wanorde en de slachting van 't Fransche Leger. 6 jaar nadien stierf Napoleon op Sint Helena. Die tegenwoordig geld hebben, zijn aan veel gevaren blootgesteld: Te Parijs is weeral 'ne financier verdwenen en laat een tekort van i miljoen. Braaf zijn en werkzaam,dat is het beste geluk des levens; altijd geweest en nog. Nu is het gedaan met menschen en beesten; te Berchem, bij Oudenaarde,uit ordonnancie van den Burgemeester, mag de Champetter niet meer in de Processie gaan. Wie boosheid spreekt, zegt de Wijze Man, kan niet verborgen blijven en het straffend oordeel Gods zal hem niet voorbijgaan. Rijke Pier uit de gelapte schuur,is niet kunnen naar de kiezing gaan, met dat zijn twee peerden weggeloo- pen zijn; maar hij heeft akte van devoiren gedaan met de menschen te bespieden die uit d'eerste Mis kwamen, en hier in ons streken, mag men het dank spreken, aan den Uil, den Boer. 't Prutsken en Morras, dat de buis nog niet grooter was; op veel dorpen werden ze van genegenheid uitgejouwd en hadden ze nog eenige dagen de kiezing kunnen bewerken, iooo stemmen meerderheid hadden wij. Nu, van wat anders gesproken Wat 'ne schoonen oogst te weeg! Als er geen malheuren aankomen, dan wordt leugenachtig gemaakt 't Fransche spreekwoord, dat zegt Année de gelee, année de blé. Veel verst in 't jaar, veel koorn. Maar ze zeggen dat zaturdag nacht rond Hasselt, bet aardappel- loof is afgevrozen; en ge moet niet vragen of die koude nachten veel schade doen aan d'hop, en spijtig van dien aanhoudenden re gen. 't wordt een soort van diluvé; en als er maar later geen over stroomingen komen, want er niets gedaan is, om die rampen te beletten, niets! miljoenen om Geestelijken en Katholieken den dui vel aan te doen, om Inkwisitie te houden, maar niets voor den Landbouw. T'Amsterdam is er groote Feest geweest voorden alombekenden M. Kimsbergen, 'nc gepensionneeide militair, die d'ioo jaren heeft bereikt. Nog maar 10 jaar zijnde, was hij trom petter, diende Napoleon, en later Drij Willems: is nog in 't genot van al zijn zintuigen. GARIBALDI, nu overleden, was een der grootste laplanders die onder de zon loopen: manhaftig tegenover ongewapende lieden: lafaard, als hij voor kerels stond, die zich kon den verwecren: in 1870 was hij vol embras Frankrijk ter hulp ge trokken.Hij had 6 a 8000 roodhemden onder zijn gebied;een korps van 4000 Duitschers randde een naburige stad aan; men liep Gari baldi verwittigen: ik ben ziek, zegde hij; en zijn officiers, zoo plat- broekachtig als hij, zegden Zonder onzen generaal strijden wij niet!!! Er moet te Namen gekozen worden voor 'ne Katholieke Representant die dood is, en een der Senateurs, M d'Asprimont, ligt in een zware ziekte. De Werkman. Ha, ge zijt daar alen weêrom in uw grafmakers habijt! Piet Grafmaker. En waarom metliggen wij niet boven De Werkman. Ja, met deugenieterij! Piet Grafmaker, Hoor 'ne keer, 11 koes houden of we zullen korte metten met u spelen. Je vous dis, dat wij boven lig gen en dat 't Volk met ons is! De Werkman. 't Volk met ufüDat dur ven uitspreken voor 'ne mensch die nuchter is en bij zijn vijf zinnen! 't Volk met u! Maar bekijkt 'ne keer uw scholenheeveèl scholieren hebt gij, onge dwongen! In de steden, op verre na den helft niet, en slaafkes van packakkers! Piet Grafmaker. Dat ge moet zwijgen De Werkman. De waarheid mag niet gezwegen worden: 't is schandaleus; ziet ge niet, Piet, hoe met honderde van uw meesters daar zitten te luierikken den grondigen dag door, tot affront van 't mensehelijk geslacht? en hoe dat veel van uw staatsdammen de Prochién afwandelen, in 't volle van de week met 'ne parasol in d'hand en overal frank inziende. Klodden zullen daarvan komen, want de luiaardij is't princiep van alle boosheid! Ha, 't Volk is met u!? Piet Grafmaker. In de Kiezing is 't gebleken! De Werkman. Komaan, trekt 'ne keer uw blaffeturen open, we zullen u met cijffiers «00 plat kloppen als een zesken.Zonder uw valsche kieswetten, waart gij in Java geslagen. Piet Van Humbeeck. Ge zegt gij dat! De Werkman. 'k Zal 't bewijzen: In 1878 waart gij te Gent boven met 571 stemmen, g'hebt 640 van ons kiezers afgeschaft, 120 van ons briefkes vernietigd •n ge wint met 60 stemmekes. Piet Van Humbeeck. Hoort, 'k en hem geenen tijd om u verder t'hooren. De Werkman 't Publiek zal booren in uw plaats: Te Soignies, in 1878, de Geuzerij lag boven met 83 st., nu zijn er van ons kiezers af 120 en ze winnen met 21 stemmen; te Huy is de meerderheid der Ministers gevallen van 214 op 140;t'Ath van 444 op 167;te Brussel vau 4300 op 1020,te Doornijk,van 780 st. op 300; te Charleroi, van 770 tot 317. Wat wilt dat zeggen 't Publiek. Dat de Geuzen achteruitkraboen! De Werkman. En zie nu eens Vlaanderen: in Audenaarde was ons meerderheid in 1878 van 252 st., nu is't 352; in Eecloo, Dendermonde, St Nikolaas, zelfde augmentatie; t'Aalst, vroeger 6 a 7l 0 stemmen; nu dat er meer dan 200 kiezers zijn afgesteld,nu is de meerderheid tot 82Og0k!ommen. 't Publiek. Maar die afschaffing van katholieke kiezers, is zij inderdaad merke lijk? De Werkman. Als ik u zeggen moet, dat er Prochiëü zijn van 2000 zielen, die nog 10 kiezers voor de Kamers hebben! De stad Gent heeft 5S35 kiezers en den uitgestrekten Buiten, Steden en Prochiën maar 2834. Brussel heeft met stad en foboers, 15,000 kiezers en den Buiten maar 3500. Ge ziet daar een teeken in, hoe dat wij veel stemmen in de steden moeten heb ben. En gij, Piet Van Humbeeck durft zeggen dat 't Volk metu is? En al was 't nog met u, slecht is en blijft slecht en moet verworpen wor den. Piet Grafmaker Hoort, met al uw protocollen, wij zijn toch meester en we gaan. De Werkman. Wat gaat ge doen? Piet Grafmaker. Ge ziet wel dat ik bezig ben dezen put nog dieper te delven; in 1864 heb ik t'Antwerpen gezegd dat 't Christene Geloof een kadaver is; nu moet dit kadaver den put in,we schieten er aarde op,en Vae Victis! wee die onderliggen, zoo staat er te Gent uitgeplakt. De Werkman. O gi stj.ol, giduts, gi langstekant; hebt gij dan g'heel en gansch d'Historie vergeten! Die't Christene Geloof in den put kan werpen, moet nog geboren worden, man! Den Antechrist zal'nen andere man zijn als gij, met een ander macht, eu na al zijn furie en razernij, zal hij nog moeten bekennen: Ik ben overwonnen en verpletterd en 'k worde door de Dood meegedaan. Piet Van Humbeeck, 't, staat geschreven van over 4000 jaar in 't Boek der Wijsheid: De Heer laat beproeving toe, n' doch verlaat den verkochten gerechtigen niet, maar verlostte hem van v de zondarendaalde mei hem neder in de groeve en toonde dat het leugenaars waren, die hem belasterd hadden en verleende hem een onsterfelijken roem. Wat zegt ge daarvan Piet Van Humbeeck. We zijn toch meester van de Staatsscholen en de katholieke scholen zullen wij doen vallen. De Werkman. Eer düt zal gebeuren, Piet, zullen de wormen al lang met u weg zijn! De Katholieke Scholen doen vallen! weet wel dat die scholen niet inge richt zijn, uit partijschap, maar om een zaak te hebben die er zoo noo- dig is in de wereld, als goed potabel water.... Wie zou van zijn leven gepeisd hebben, dat men de kinderen in een katholiek Land wilt op brengen, in den haat tegen hun Religie Piet Grafmaker. Maar ons scholen zijn onzijdig De Werkman. Onzijdig! Kan'ne wolf onzijdig gaan nevens een kudde schapen? Daarbij, die niet voor mij is, is tegen mij, staat er geschreven. Onzij dig! er moeten goede gevoelens in d'herten der kinders zijn, of er zal alle slecht opschieten. Mag een kind onzijdig zijn jegens zijn Ouders? mag 'ne mensch onzijdig zijn in 't punt van eerlijkheid of van eerbaar heid! In Amerika, Piet, waar Volkeren van allen aard en land wonen, daar zijn d'enzijdige scholen eenigen tijd in voege geweest, en de men schen riepen: Er moeten Godsdienstige Scholen komen of we vergaan onder de misdaden...Alia, dat is genoeg gekend en ge moogt wel we ten, Piet, hoe dieper gij graaft, hoe dieper dat gij en uw volk zult zinken.... De Van Peene's vrienden van CAPRYCKE zijn de gelukkigste menschen vaa de wereldl Zij krijgen koek op koek. Hun eere-president heeft ze gedoopt met den glorieusen titel van IS per centen, en hun onder-president van zaliger memorie,zijn klaksken komt te jongeren en al de vrienden hebben er een jongsken van gekregen: een schoon blauw gegaloneerd klaksken; zij zijn ermee uitgekomen zondag, en af hoewel hunne Sociëteit van geen politiek wil en den godsdienst eerbiedigt (I!I),heb bes zij toch zondag verleden bij uitzondering eens gevierd voor de Geuzen, gescho ten en gezongen voor den triomph van den duivel, Piet den Grafmaker en zijn slechte scholen en geheel zijnen aanhang... Maar waarom bleven de drapeaux binnen? waarom gingen de kopstukken niet meê? TelSEGHEM is eene broederliefde voor zieken of sociëteit van onderllngen bijstand, 't is jammer dat de hoofden ervan geene katholieken zUn. 't is te bekladen dat het werkvolk onder de vaan staat, van zulk eeue vergadering waarvan sommige mannen lachen met Godsdienst, met Katholiek Onderwijs met alles dat heilig is in onze Religie. Dat de werkmenscheu alle zondagen eeneu dikken stuiver of 10 centie men in de Spaarkas geven eu zij zullen een kapitaaiken maken tegen ziekte en nood BERICHT aan de inwoners van lseghem en het omliggende. Degene die begeeren hunne huizen, meubelen of koopwaren, 1vel, getrouwelijk en goedkoop te verzekeren tegen brandgevaar, dat zij zich begeven bij den Agent der Brusselsche Maatschappij, Emile Neirynck-Ghekiere, Marktstraat, lseghem.

De Werkman | 1882 | | pagina 2