Uampen, filisbadm tn (Dngelukkfn de stad uit. De Werkman. O gi hottentot! ge durft daarop roemen van een oude Fondatie van haren weg af te keeren, tegen den wil der Vol keren! En ge zegt de Stad uit! 'tZal u anders wijsgemaakt worden! Hoort: de Burgers en 't Volk van Geeraardsbergen willen hun Colle- gie behouden en op dees oogenblik is eral een ander lokaal! d'Abdij, Minister! d'oude abdij van St Adrianus, gaat g'huurd worden en g'approprieerd voor een Collegie! Dat is ander fransch, he! Bara. Projekt in de lucht! De Werkman. Zekere tijdingen! schrijven uw lappers van Geerdsbergen u dat niet? Hoe er daar een algeméene beweging is, om in te schrijveD. vrijwilliglijk voor't nieuw Collegie. Daar zult ge dan staan met 'ne neus zoo lang als uw piek, en affronten met steerten, ais 't niéuw Collegie triomfantelijk zal ingehuldigdworden. De ledige lokalen moogt gij aan uw vingers houden, of er 'nen dipo maken van al uw buizen i'n Vlaanderen. Bara. We zullen daar école Moyennes etabliseer! De Werkman. Voor eenige jaren! Bara. Voor altijd! wee die er aankomt! Be Werkman. 'Hoort, Bara, als de Katholieken bovenkomen, al wat gij, Geuzen, met uw eigen geld hebt opgerecht, mag blijven; maar al wat met ons afgeperst geld van geuzenwege recht staat, dat moet weg, al bleven er geen twee steenenrecht in g'heel Belgeniand! 't Zijn harde koppen in Vlaanderen, meesterke Bara! En ge zijtgij toch zeker zoo dom niet, gelijk uwen konfrater Piet, van te gelooven dat gij 't Katholiek zult begraven! Bara. Van 't portaal in de kerk, 't is 'ne stap te zet'. De Werkman Manneken, manneken! in de jaren 93 was er t'Antwerpen ook 'nen bult die alzoo sprak, maar 't en duurde niê lang of hij lag op zijn strooi. Bara. Ik dat weet! en werd hij in de kerk niet begraaf! De Werkman. En werd eiken nacht zijn kadaver er niet uitge- trok' en geworp' op de straat! Gij hier't Katholiek Geloof verdelgen! Maar, trekt'ne keer uw walenkijkers openen ziet in Gods naam, 'ne keer rond: Heeft 't Katholiek zijnen moed verloren? Heeft de kiezing éen kind meer in uw scholen bijgebracht? Ziet ge niet dat er steenovens aangezet worden, om nieuwe katholieke scholen te bou wen? Bara. Mais, we zul' meester geraak, comme in 't Frankrijk, en dan gare a vous! Be Werkman. Ten eersten, Belgeniand en is geen Frankrijk: ten tweeden in Frankrijk zelf, 't is met bedrog dat uw volk boven ligt. Bara. - Pas op! 'k Zal Gambetta op uw hekken zenden! Be Werkman. - Ge moet niet dreigen, wij vreezen u niet; mees ter Bara, ge zegt Frankrijk; maar wat is er daar te Ryssel gebeurd? De Processiën op straat zijn verboden; slonsen en slijpen en lappers en rakkers mogen op de straat komen, Ons Heer niet! en wat heeft men gezien te Ryssel? Er is Processie gegaan in de kerk; 6000 per sonen namen er deel aan, en 3C00 met flambeeuwen! Bara, Bara, uw piek zal wel uw handen verbranden; weet ga wat ge zijt? 'ne slechte wind, een donderwolk, een patatterplaag; en hoort! ge meugt daar zeo kwaad staan als een huis; van tijd tot tijd zult gij compa- reeren en uw zaligheid hooren. En peist ook wei dat uw eindeken 'ne keer zal komen. Daarmeê zijt ge geprezen voor vaandaag.... Ge - moogt afkrabben.... BUITENLANDS: 't Is in Konstantinopel groote Conferencié van de Mogendheden, over de zaken van Egypte. Men peist dat die groote pourparlés 'ne slag op 't water zullen zijn, omrede dat geen enkele Mogendheid er afzonderlijk kan tusschen komen. En Fran krijk, dat altijd zooveel te zeggen had in den Oosten, nu staat het in een hoeksken, door de schuld van zijn goddelooze Regeniie. Men spreekt dat Rusland zou 7 miljoen Roebels uitgeven, om St Petersburg en Kronstadt te versterken. Veel Nihilisten zijn wegens d'ontdektc samenzwering aangehouden, o. a. major Tichowski, 'ne luitenant en de dochter van'ne Procureur, sinds lang verdacht. Te Marseilje is 'nen agent der koolputten aangehouden, onder de zware verdenking var. z53,ooo fr. achtergehouden te hebben, en te Lyons is 'ne peerdenkoopman aangehouden, beschuldigd van schrift- vervalsching en van schrokkerie.Door de Windhoos in den staat Jowa van Amerika, zijn 69 personen gedood en 5oo gewond; groote huizen werden opgenomen en 1000 voet hoog inde lucht geslingerd; men kan zich geen gedacht maken van de macht dier windhoozen; als dit orkaan opkomt, moet men zich plat op den grond leggen, of de dood pakt u onmiddclijk. Men zegt dat de cholera uitge borsten is in de Philippynsche eilanden. In Hongarië zijn de Volkeren verbitterd tegen de Joden; veel smousen zijn daar rijk en durven tot 20 a 3o t. h. intrest vragen. Nogtans, alle geweldadig- heid is hier af te keuren. Te Genua is de koningsmoorder en sikaris Mazzini op een peterstaai gezet. Te Berlijn zijn er al 7 0/0 echtscheidingen; In Engeland zijn de Katholieken, onder 't Pre sidentschap van de Bisschoppen, vergaderd geweest voer't Vrij Katholiek Onderwijs. Zelfs de geloovige Protestanten verwerpen het onzijdig onderwijs. De theater van Riga, in Rusland, is afge brand; geen menschenlevens zijn te betreuren. Koningske Hum- bert is bezig met zich aan de galg te teekenen. Nauwelijks zijn wij in de warme maanden en reeds hebben wij verscheide rampen van zwemmers aan te stippen: T'Antwerpen, den soldaat Jef Gerom, van 't 7e linie die in de kielsche vesting korts na den noen ging baden en verdronk; te Yvoir 'ne jongen van 17 jaar die in de Maas ging zwemmen; hij werd meêgesleept door den 1 stroom, riep om hulp; zijn vader hoorde het; springt in 't water; vader en zoon verdwijnen onder de golven; menschen van daar om trent komen bijgeloopen; eilaas, z'halen er twee uit't water, maar 't zijn twee lijkenMen overdrijft al te dikwijls de nuttigheid van 't baden. Voor de gezondheid van veel personen is het nadeelig. Een afschuwelijke misdaad in 't Antwerpsch, te Gooreind: het dochterken Maria Cass, 11 jaar oud, al naar school gaande, aangerand, mishandeld en wreedaardig vermoord door 'ne walge lijken verdierlijkte kerel; er wordt achter 't monster gezocht; hij is groot van gestalte, zonder baard, vuil en slordig. ...Zulke misdaden doen gruwelen; doch men peize er wel op: De leering der Vrijden kers is er de schuld van; als de mensch geen ziel heeft, hierna geen loon of straf te verwachten, dan zijn zulke schelmstukken niet te verwonderen. De dieren handelen eveneens en die Vrijdenkers en Solidairs en Vrijmetsers stellen zich pari-gelijk met de dieren Foei voor dat ras en voor hun scholen.... De reine onschuldige kinderen aan dat gespuis leveren, is 't niet roozen strooien voor de verkens T'ANTWERPEN is zaturdag, op den Dries, een kind van 2 jaar en half, Jefke Wouters, door 'nen brouwerswagen doodge reden Nabij NEUFcn.iTEAU is de trein gederailleerd; per bon- heur, een marchandise, twee rijtuigen liepen in 'ne vijver; te Brussel is aangehouden, zekere burggraaf Edgar Dupleix, dood arm en deel makende van bende aftrog gelaars; Rond Antwer pen worden al de vagebonden aangehouden en ondervraagd; ge- wonelijk van lnibakkerij komt schelmstukkerij; in de Walen, een boereknecht, in een schuur werkende, kwetste lichtelijk zijnen voet aan eenige distels, de voet begon te zwellen en 4 dagen nadien was de man doodte Morialmé is in de kerk gestolen, d'offer- blokken geruimd van St. Rochus en van de geloovige zielen; als schelm en dief is aangehouden, 'ne vent die onlangs in de prochie was komen dienen; langs alle kanten, malheuren door den bliksem; 't is een jaar van onweer, te Gent hebben drij liberale studenten alwillens den E. H. Aalmoesenier van 't celgevang om ver gereden, dat die achtbare Heer erg gekwetst-was; 't werkende volk was diep g'indignearden te Brussel zijn bij de Weef C. een vijftigtal lithografiesteenen in beslag genomen, waarop de vuilste figuren geleekend waren. Een hellegeboefte werkt om de Volkeren naar 't zedebederf te trekken! Twee personen van franschen oorsprong, vergezeld van eene vrouw, maakten te Gent groot verteer. Den 22 dezer deed de kom- missaris, M. Vyt, hen naar zijn bureel komen en hij ondervond dat een hunner een valschen naam had aangenomen, en de twee andere geene papieren hadden. Zij konden niet zeggen waar zij de groote som geld die zij bij zich hadden, gehaald hadden. Men telegrafeerde naar Parijs en er werd geantwoord, dat er ten laste van dengene, die een valschen naam droeg, een mandaat van aanhouding was afgeleverd voor ontvreemdingen en misbruik van vertrouwen, en dat er tegen den tweede een onderzoek geopend is. Deze personen waren voornemens naar Holland te gaan, om daar voor Amerika in te schepen. Zij hadden reeds een groot reiskoffer naar Amster dam gezonden. Zij zijn aangehouden en hun reisgoedisaangeslagen. Te Meciielen, 'ne werkman van 't Slachthuis, die bedronken thuis kwam, is in 'nen beerput gevallen en verdronken.Te Brus sel is er 'ne geweldigen brand geweest in de Gaz; veel schrik in de stad, vermits er met rede een ontploffing gevreesd werd. De werk man Delstanche is gekwetst. Op 't kaatsspel t'ELSENEis een kind van 2 jaar uit de venster der 4de stagie gevallen en was botsdood. Ge kunt u imaginéeren de droefheid der Ouders; en te Couillet, in de Walen, 2 grammins die vochten; twee stekelverkes, deneenen zijn oog kwijt en den anderen, den mond opengescheurd tot aan d'ooren. Zondag is er een erg gevecht geweest te Hombourg, in 't Luiks, tusschen gendarms en 'nen brakonnier, met de macht van 'nen herkule, genaamd Vaeseu van Galoppe, in Holland, en schaliedekker van stiel. KERKELIJK NIEUWS. Iemand die veel lijdt, is ongetwijfeld Z. H. de Paus Leo; g'heel da wereld door, ziet hij zijn kinderen ver volgd, ziet hij plannen smeden om da Christene kinders van hun Geloof af te trekken; daarbij, de Vorsten en Potentaten, door de Re volutie bedreigt, zitten daar als Pharao's, in't geheel niet of maar zwakskes beantwoordende aan den Vaderlijken oproep welken den Paus in hunnen intrest en voor den Vrede en de Welvaart der Vol keren gedurig herhaalt. Al wat er nu gebeurt, dien opstand tegen 't gezag, dat groot zedebsderf, is voorzegd geweest door de Pauzen Gregorius XVI, door Pius IX, als zij de gévaren aanduidden der valsche Vrijheid, die geen Vrijheid is maar losbandigheid, en die welhaast de ware en goede Vrijheden vermoordt. Een persoon die onlangs Roomen bezocht, schrijft datmenophet uitgemergeld wezen van den Paus, het diepelijden zijner ziel kanlezen en datzijn heldere oogea schijnen te roepen: Ach mijn Volk! mijn Christene Volk! En zoovelen, die naar mijn stem niet luisteren! Onlangs is er nog te Roomen een publieke verheeriijkinggeweest van Garibaldi, op welke de Roodhemden zich in groot getal vertoonden. Al de Kerken en Bidplaatsen waren uit voorzichtigheid gesloten; 's avonds riep een der walgelijke geuzenbenden: Naar 't VatikaanNaar 't Vatikaan En inderdaad, ze liepen als razend naar de laatste schuilplaats van den Paus, maar werden intijds tegengehouden. Z. n. de Paus zal in eene Aanspraak deze nieuwe onteering van Roomen en schending zijner Vrijheid, aanklagen, want de Pauzen zwijgen niet, zelfs als 't mes op hun hert staat. Zij spreken voor't Recht van God ea de Vrijheid'en Welvaart van 't Volk. T'Haesdonck is er groote Feest geweest op alle manieren luisteriijk, voor twee Meesteressen dar Zondagschool, d'oppermeesteres Jufv. Maria Verhraeken en Jufv. Sophia Van Laeredie Jubilé vierden van 50 jaar neerstige en ieve- rige toewijding aan dit verdienstrijk werk! Welke eer,weiken troost als man, oud geworden zijnde, achter zich kan laten zooveel jaren de nuttigste en zaligste Leering onderwezen te nebben. Neen, alsdan moet men zijn vervlogen leven niet beklagen. De Catechis mus, Vrienden, met de Leering in dat boeksken begrepen, is 't Hei dendom overwonnen; wij ailen, zouden het van tijd tot tijd eens moeten herlezen en al die waarheden in ons verstand prenten. O11- deriusschen, aan Haesdonck Proficiat gewensclit voor de twee Ju bilarissen en den luister aan hun Jubilé-viering gehecht. In zulke momenten, 't hert overloopt van een onbeschrijfbare vreugd; ach, rüenseher, wat zal 't zijn, na dees lijden en strijden, in den grooten Jubilé! De Aartsbisschop van Utrecht ligt onder zijn H. Rechten.

De Werkman | 1882 | | pagina 2