firief wan iUadjaris. 't üapittrl uau ör bemerkingen. niet willen leveren van nu,ten aanschouwe van Hemel en Aarde,te toonen, wat de Volkeren van Vlaanderen over d'Eerw. Bedienaars van den Godsdienst denken. Belgenland wordt beproefd, Belgen- land wordt in den smeltkroes gebracht, maar 't zal verlost en ver heven worden. Het nieuw Justicie-Paleis van Brussel, de laat ste steen is er van gelegd, maar 't laatste miljoen nog niet. En als kunstgebouw, beteekent het niets. Nevens 't oud Stadhuis, 't is zoo lomp als 'ne steenoven. En is 't niet te St Gilles, Brussel, dat «'een prison bouwen, hetwelk zal 6 miljoen kosten? De burgemeester van Doornijk is verwezen naar de warme Landen; dat is gelijk op den buiten: Laaft hem! Ze spreken van Brussel-Kermis wederom in Juli te leggen. De Gouverneur van Antwerpen heelt voor den Prov. Raad verklaard dat, om de schoolonkosten te dekken, de lasten op sterke dranken en tabak moeten verhoogd worden. 't Zoontje van'nen Inspekteur i5 a 16 jaar oud, is hulp-onderwij zer, trekt 1200 fr. om tweemaal daags de bel te klinken... en krijgt ondertusschen les voor zijn Normalische studiën. Gelukkige papa, die zijn zoontje laat studeren en geld optrekt. Mijn allerliefste Vrienden.'tis sedert de Kie zing, dat wij malkander niet meer gezien of gesproken hebben. Is «haastig gegeven,dobbel gegeven,» omdat de nood dikwijls niet kan wachten, van den anderen kant: haastig ge- scnreven, is meermaals zijnen nek aan 't strop gegeven. En bijzonderlijk in dezen tijd, moe ten wij oppassen,want er spions en mouchards zitten, gelijk onder alle slechte besturen. Cromwell van Engeland, kon geen twee menschen zien spreken ol hij werd achterdochtig; Caïn kon geen bladrken hooren verritselen of hij liep als 'nen haas; want er staat immers geschreven Geen vrede zal er zijn voorde booswichten... En is't waar dat de Minis ters nu willen weten wat er op de Katholieke Concerts gezongen en gedeclameerd wordt! 't En zou mij niet verwonderen, mijn acht bare Lezers, want die op een gestolen peerd zit, draait met zijn hooid rond, gelijk 'ne windwijzer! Ergo, van de Kiezing sprekende, in volle kalmte geoordeeld, veel grond hebben wij gewonnenden toren van Malakoff is ingenomen; maar Sebastopol blijft nog recht Frère, Bara en Van Humbeeck hebben nog de macht de Belgen te pijnigen en te plui men. alhoewel dat de groote meerderheid tegen hun Schrikbewind opkomt,.gelijk de cijffers der Kiezingen het getuigen zonder de kieswetten door dc Geuzen in hun voordeel gemaakt, wij lagen bo ven te Gent, t'Antwerpen, te Soignies, te Verviers en op veel ander plaatsen, zoodat de Vrijmetsers der Kamer scherlings op de Dulle Griet van Gent hadden kunnen zitten. Maar 't lot is geworpen, alea jacta est, en deze verdrukking hebben wij nog noodig om beter de boosheid der Liberaalderij te zien en 't verderf van alle officiéél On derwijs. Ziet g'heel de wereld naar, overal is 't officiéél Onderwijs een wapen in d'handcn der Vrijmetsers en Vrijdenkers. De couragie of 't hert om zelf te geven,hebben ze niet, maar ze nemen diploma- telijk en valschelijk van 't onze, voor hun scholen;en wat er nog aan hun lange vingers blijft plakken, dat is van onzen tantième was. Ondertusschen, als de Katholieken oppassen, de Geuzen moe ten hier van 't bestuur en met sehande, om plaats te ruimen voor een waarachtig volkslievend Regiem, en de aandacht wordt geroe pen op de gebeurtenissen in Europa. Mijn achtbare Vrienden, 't is een geluk dat Gambetta gevallen is, want den kadé liep met' mui zennesten van oorlog; terwijl de Franschmans vochten, zou hij zijn foeffengemaakthebben;en dien armen Rus! ge weetdathij metdeCza- rinne en hare suite, in de kasematten van Gatchina is gevlucht; gen kunt daar geenen steen werpen ol 't is op den kop van 'ne Kozak geen muisken kan er in of uit, dat de sentinels het niet zien;en nog- tans er was daar een mijn gegraven, onder d'Appartementen va^i Alexander III, om hem in de lucht te doen springen. Hij gaat nu wonen, hooger op, naar Peterhof. Zc zeggen dat er 3o van de sen- tinels opgehangen zijn en verscheide chefs,zelfs van de gendarmerie tot aan de grenzen van Syberië gebannen. Rus! Rus! g'hebt m uw leven zooveel onschuldige Polakken naar Syberië gestuurd; nu is de baan vervuld van uw eigen slecht volk! Ons Heer betaalt met de week niet, maar hij komt toch; dixit, gelijk ze te Temsche zeg gen, alwaar men nu ook een Mie Savoei bezit; en Stenografs zijn er overal; maar de Parisianus is naar Frankrijk getrokken, alwaar er meer van zijns gelijke zijn, als in ons deftig Belgenland; en ze zeg gen dikwijls: Vox populi vox Dei! De stem van 't Volk is de stem van God! hetgene waarachtig is, als 't volk, zonder opgemaakt te zijn, de krawatten achterna roept, die langs alle kanten* slachtoffers gemaakt hebben en nu met gro .te poindonneur t e steden en pro- chiën, hun bloed komen aftappen Maar in Ierland blijft 't volk nog veel afzien; 't is zonde, gelijk ze daar de pachters, zonder proces, met vrouw en kinders op straat zetten; bij een Christens Natie zou dat niet gebeuren; er. dat Enge land is nog niet volleefd! Macharis zegt het, en onthoudt het maar: een volk verdrukken is een misdaad die wraak roept, en dat al de Potentaten van Europa veel invloed verliezen, en waggelen, is nu te zien in de zaken van Egypte. Ge weet dat er daar'nen oproer is, een Revolutie tegen al de Europeanen; over de 600 zijn er reeds vermoord, en met duizenden gevlucht; die er blijven, zitten met den schrik op 't lijf. Alexandrië, d'hoofdstad van Egypte, is in roer en rep, en de Giptenaars, hun krom zwaard wettende, roepen dat zij willen meester zijn in hun land, dat zij de Kanaal van Suez, zullen opstoppen en den weg naar d'Indiën afsluiten, en aldus aan Europa veel schade veroorzaken en Engeland den sleutel van zijn schatkist afnemen. Ge moet nu weten dat Egypte nevens de domeinen van den Turk ligt, dat de Turk een groote hypotheek heeft op Egypte en dat de Monarken van Europa hem verzocht hebben, van de rust in zijn hypotheek-land te het stellen. Maar de Turk gebaart van krommenhaze, hij zendt d'Am bassadeurs met een beeldeken van Mahomet weg, en na veel pour- park's zijn d'Ambassadeurs van de groote Monarken uit Europa te Konstantinopelen in een Conlerencie bijeengeraakt. Wat gaat er uit volgen? Stonden de Potentaten hier vaster op hun voeten, een schrikkelijke oorlog zou er volgen, maar nu simuleert den eenen voor den anderen, en ze zoeken een visikatorie om Egypte te stil— len. Den Turk wilt er niet gewapenderhand inkomen; en waar schijnlijk zal Engeland, als de meest g'interesseerde, een deel zijner vloot zenden en een deel troepen uit Indië roepen. Misschien ook zal de Conferencie onverrichter zaak scheiden, en mits zekere kon trakten, elk laten agieren op eigen rekening. Zoo zijn de stekken geslagen maar in afwachting, lijdt de Commercie en verliest't vreemd papieren-geld van zijn weerde,om dat er toch altijd risico is van 'ne generalen oorlog, hetgene wreed zou zijn in dezen tijd van algemeen bewapening,en om welkeredewij tot God en tot de Gekozenen moeten roepen Een Vrijwilliger»- leger, dat vragen wij! En al dalen d'aktiën, laat ons den peis van t herte bewaren, niemand verergeren, ons dagen wel overbrengen en goed doen aan den evenmensch naar ziel en lichaam gelukkig de werkzame aaensch die met zijn lot te vreden is, die wel op zijn kinders waakt, en zich verwijdert van alle Liberaalderij want een der felste liberalen was Luther, en Luther schrijft: Sedert 't opko men van ons sekte, zijn ons aanhangers zeven keeren verslecht» diefte en brigandage zijn d'eenige zaken voor welke zij iever heb ben; ander zelfsopoffering steekt er in ons volk niet, en ons socië teiten en scholen, moesten ze door ons bestaan, er bleef geen éen recht! Zoo schreef Luther, en dat is aangehaald door den geleer den Rektor Laforêt van Leuven, en klaar bewezen door de handel wijze van d'bedendaagsche liberalen, waarmede ik allen vriend schappelijk groete, en t zal hier beteren, menschen, als wij manhaftig blijven, ge ziet wel dat de geuzescholen meer en meer gevlucht worden, en zonder de Volksbeulderij.wie zou erin zitten, als iets dat elders verworpen werd, waarmede nogmaals allen gegroet van den Vriend en Dienaar, MACHARIS, 'Wat is t, dat de Familiën doet bloeien, doet vooruitkomen, en dezelve waarlijk gelukkig maakt? Dat is d'onderdanigheid en de behulpzaamheid der kinderen. De kinderen moeten g'heel hun leven lang, Vader en Moeder bijstaan in hunne ziekten, ondersteunen in hunnen ouderdom, en zoo zij arm zijn, in hunne armoede het noo- dige onderhoud bezorgen,natuurlijk in evenredigheid van den staat en 't vermogen der kinderen. Maar deze behulpzaamheid staat uit- drukke!ijk in de Goddelijke Wet geschreven, en de Burgerlijke Wet heefter een klein gedeelte van overgenomen. Wat is er, dat meest d'eendracht der Familiën breekt en de kin ders aftrekt van hun plicht der behulpzaamheid? Dat zijn de nacht- uitloopingen, de dansvergaderingen, ten allen tijde geschuwd en veracht, maar tegen welke er nu niet genoeg kan geschreven wor den. Hoeveel huishoudens zouden gelukkigzijn, zonderdit duivelsch nachtloopen! Dikwijls hebben vader en moeder groot gebrek, nau welijks het dagelijks brood, maar de zoon heeft geld om te zwieren, de dochter heeft geld om zich op te trotsen en ijdel als een mug rond het vuur vanalle ongeluk te fladderen. ..Rampzalige kindereB, weet het wel, oog voor oog, tand voor tand! Met de maat waarmeé gï( uw Ouders meet, zult gij ook gemeten worden. En schrikkelijk zal uw rekening zijn bij den grooten Meester. KERKELIJK NIEUWS. In West-V laander en, fkvélgem hadden eenige Geuzen ongemanierdheid getoond voor Z. H. den Bisschop die aldaar het II. Vormsel had bediend, en wat is er gevolgd? De Katholieken zijn bijeengekomen en hebben als herstelling'ne stoet ingerioht van ü'l8 Parochiën der Dekenij, het schoonste dat ooit mensch daar gezien heeft. Een oprecute grootscbe zegetocht was 't- 390 ruiters en 93 rijtuigen, mensehen! En die stoet defileerde langs de versierde banen, van Aveighem naar Heestert, en 't geroep van Leve Monseigneur steeg krachtig in de lucht.—Te Lourdcs, inFran- knjk, zijn weèr verscheide wonderbare genezingen geweest en in 't Belgisch Lcurdes blijft de toeloop groot en aandoenlijk. Wonder bare zaak! Aan de kleinen en nederigen is dikwijls gegeven hetgeen aan de machtige en geleerde wordt geweigerd. Rijke kapellen wor den gebouwd, door personen van invloed.epblijvengewonebidnlaat- ssn; waar een nederig kind de stem Gods hoorde en ontving daar vertoont zich de Meester der Natuur, er komt toeloop die immer aangroeit, daar wordt liet een bad voor de Zondaars; daar ziet men de grootste monumenten oprijzen. De Nuntius van Parijs bliifl ziek; de toestand van Mgr Schaepmann verbetert niet, en zondag is 't de Feest der 19 Katholieken die te Gorcum, 4 uren van Dordrecht in Holland, werden gemarteliseerd in een turfschuur, in den nacht van 8 tot 9 juli 1572. Er waren er verscheide hij, diete Leuvenroem rijk hun Stu iiën hadden gedaan, verders Minderbroeders, Pastoors en Onderpastoors, en nen broeder van de Recoilecten genaamd Pip- ter en gebortig van Assche in Brabant. Franciscus Rodius was een Brusselaar en maar nauwelijks Priester gewijd; en Lacops, onder pastoor te Munster, was van Audenaarde, alwaar hij nu in d'Hoofd. Kerk wordt vereerd. Allen werden geboeid naar de turfschuur ge bracht, aldaar wresd mishandeld en beurtelings opgehangen terwiil een Dominé daar stond te preêken en 't leven en allerhande gunsten beloofde aan die zija Gelooi wilde afzweren. Doch de Martelaars ble ven standvastig en de Mirakelen door hun voorspraak verkregen toonden hunne bijzondere macht in den Hemel. Vrijdag H Bona' ventura, zaturdag H. Ilenricus II en zondag O. L. Vr. vanfiarmehis TE KOOP IN ONZE BUREELEN: Boekje der Mis, 0,15 c. voor 100, U fr. voor 50, 6 fr. Naar den Ben eiaanmoediging voor hen die lijden, per stuk 16 c. per 100 12 fr per 50, 7 fr. Gelijkvormigheid met den wil van God, zelfde prijs als 't boekje der Mis. Botertarief, van 1 tot 12 kilos aan alle prijzen om op ne second de juiste som ie zien, met kilos en oneen, 0,50 c. Juli 1882 nnumrr

De Werkman | 1882 | | pagina 2