m Arabi-Pacha. Arabi Pacha is 'ne korten dikken Egyptenaar, 50 jaar oud, en tot heden onbekend in de wereld; 17 jaar is hij officier geweest, werd dan kornel, Minister van Oorlog en stelt als dusdanig Europa en Asia in rep en roer; g'heel de wereld spreekt van Arabi Pacha. Recht. 't Recht van Antwerpen, sprekende van Volksbe- derf en van de gruwelijke misdaad die tegenwoordig bestaat, met medehulp van Overheden, om de jeugd te bederven, 't Recht schrijft alsvolgt De Werkerskinderen verloopen en verdierlijken zich in die kroegen waar 's zondags en's maandags tot laat in den nacht op d'orgel gedanst wordt; wij hebben het reeds geschreven en kunnen het niet genoeg herhalen want wij hebben er het bewijs van die kroegen zijn de voorraadschuren der on tuchthuizen. Slim!!! Een jonge Procureur, op zoek naar eenen dief. schreef de volgende onderrichting aan de gendarm^ en champetters: De vermoedelijke dader had bij het plegen des diefstals, 'nen bruinen castorhoed op 't hoofd. En Moest het gebeuren dat hij zulken hoed niet meer opheeft, 't is een rede temeer, om hem te verden ken en aan te houdenHerleest da 'ne keer en spreekt tons. Raadsel van 4 woorden. O Een, wanneer mijn twee zal komen Geleid mij dan met and re vromen Uw zalig DRU toch in. Om eeuwig U aldaar te roemen Met mijnen zoon dien'k vier hoor noemen. TIENDE JAAR Augusti 1882. Verschijnt alle Vrijdagen. 1 Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. et de Post of tehuis gebracht, 2,50 'sjaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST ~>6 TE KOOP IN ONZE BUREELEN. Belgische Illustratie, 5 jaargangenvoor de Lezers vanLANDVAN Aalst en Werkman aan 2;50, franco 3,00. Volksvoordrachten, door den Z. E. H. Kanunik Mertens. I,oo Bieboek, of de ware wijze van honingbijen te kweeken. o,5o Robespeer en zijne voornaamste medeplichtigen. 1 00 Gedichten voor kinderen, door vrouw Brlderwijk. o,5o Nieuwe troost der armen. Oj50 Lotgevallen van Robinson. T0o PARLOIR. Ontv. van M. Tr. te G. 2,50 tot augusti 1883. Yr. te Cl. er is goede noticie van genomen. V. te C. ja in 't Bureel der Molen straat zal Ued. vinden een schoone keus van priji- beeken; verders al wat den boekhandel betreft, en veel vlaamsehe tooneelstukjes alles, in volle con- fiencie. Te naaste week een samenspraak van Slijper en Janus en 't echt portret van Arabi pacha. Wordt gerecommandeerd Levensschets der vier roemweerdige Mannen, onlangs Heilig verklaard, 191 bl. in S° dat is groot formaat, aan 1 frank. Dit verlangde boek is geschreven door den Eerw. Heer 1 Scheerlinck, onderpastoor van 't H. Kerst te Gent, en te koop bij alle goede boekhandelaars. Straks gaan ze Bouvier met zijn Inkwisitie in de Walen beestje jagen: Weet ge wat er nu gebeurd I is, te Paliseul? Hoort, 't is schrikkelijk en hertroe- rend: Een bejaarde Staatsmeester verschijnt, een ouderling die zeer nabij zijn pinsjoen is. Bouvier I valt er tegen uit, omdat hij achter de scholieren niet I loopt, de Catechismus niet leert; de man wilt ant- 1 woorden, maar Bouvier huiltZwijgt, slechte On derwijzer! ik zal u doen afzetten! ik.... Eensklaps klinkt er een stem van onder 't VolkDe man die 1 daar voor u zit, is mijn vader; ik ben zijn zoon, doctoor te Munogij dreigt hem zijn brood af te] nemen, omdat hij zijn Geloof niet wilde verzaken; Welnu, doe maar op, ik zal hem voeden. En 't volk riep bravo; en Bouvier schorsttede zitting op- Ontf. van M. D. V. K. uit M. 2,50 voor 1882. 1 Uit Welle schrijft men ons een brief van bedan king voor d'Aalstenaars, over 't Concert van zon- dag, in den naam van g'heel de streek;Den 20 Augusti, Concert t'Haaltert, door heeren Studenten uit Geeraardsbergen onder de katholieke'studenten is tegenwoordig 'ne vinnigenen kloeken katholieken geest LOOPENDE NIEUWS. Men denkt dat de nieuwe lokalen van t Collegie te Ninove zullen gereed zijn rond October. Te PARIJS heeft een vrouw 74 dagen in letargie gelegen; te WESEL waar zooveel Vlaamsehe Seminaristen hun dood vonden, in die sterke duitsche stad heelt 'ne luitenant die in 1866 tegen den Oos tenrijker zijn twee beenen verloren had, hij heeft 25 minuten lang inden Rhyn gezwommen. Veel regen en hagel in Duitschland geweest.TÖsnabruk, 'ne soldaat van 't y3° Infanterie werd naar een Mrafbatailjon vervoerd;" onder een tunnel gekomen, wilde hij eraf springen, doch botste dood tegen de muren. D'Aalste naars, de Zangrnaatschappij uit de Meiboom en d'Heeren Mees ters der Zondagschool hebben zondag een schoon Concert gegeven te Welle; men zegt dat veel volk uit WELLE en omstreken naar de VLAAMSCHE KERMIS van Aalst zal komen; die VLAAMSCHE Kermis, och God! daarvoor is iets gedaan! g'heel den Hof der Jonge Garde staat beslagen met barakken; er is 'ne cirque van hup- pelpeerden; er is een menagerie; een herberg van Vlaamsehe liêkeszangerij; een hollandsch koffijhui?; den ketel van d'Helle zal vertoond worden, met al de verdere explicatiën, wie dal er de ketel in moet, en wie dat er riskeert van in te vliegen als hij zijn leven niet betert; dat zal merkweerdig zijn om zien en om hooren en om onthouden, tot les en spie- gel-van oud en jong; vermaarde liefheb bers vertoonen de Dood van Keizer Maximilianus in Mexiko, met levende personen, ge zult daar zijn aanspraak hooren, zijn laatste adieus aan weef en kinderen, zijn bedanking aan den Aalmoesenier die hem helpt sterven, en daarna wordt hij gefusiljeerd van de Me- xikaansche soldaten, en valt voorover in -den put; er zullen daar Vlaamsehe liêkeszangers zijn,ambulante Chirurgyns,tandentrekkers die tanden trekken met pijn of zonder pijn, ad libitum; molens met rijke prijzen voor loten van 5 of 10 centiemen, kans om voor 'ne civiele prijs een schoon meubelstuk te winnen voor degeen die in hun huisüouden zijn, ol er schikken in te komen, of om op de schouw te zetten; ge zuit daar aantreffen 't vermaardste konijn van de gan- sche wereld; schietingen met karabijn en pijl; peerdekensmolen, en binnen den kioske, 'ne Fancy fair of Foor, waar gij aan 'ne civiele prijs u alles zult kunnen aanschaffen. En 't merkweerdigste van al, de VLAAMSCHE KERMIS en FOOR, 't is altemaal ingericht en be stierd en uitgevoerd door Personen van Aalst. Wie daar niet gaat zien, mag in geen twintig jaar meeklappen; maar wacht, we vergeten nog iets bijzonders: in de Vlaamsehe herberg, waar van tijd tot tijd een airken zal gezongen worden, daar zal ook g'installeerd zijn den befaamden Beyaardist van Aalst, met een oud en merkweerdig Beyaardspel; men zal daar zien en hooren, in 't klein, hoe de Bey- aard op den grooten Toren van 't Stadhuis wordt bespeeld; en waarschijnlijk hebben wij nu veel vergeten; doch 't en is maar een schets; ge moet gaan zien, achtbare Lezers, we zeggen niet van de stad, want uit Aalst zullen er geen tien overschieten;maar we raden de Buitenmenschen aan,die VLAAMSCHE KERMIS te komen bewan- deren; ge zult uw oogen uitzien; 't is maar 'ne civiele prijs, 0,20 centiemen, en die daarvoor geen arme tien eens in zijnen zak en heeft, wel, dat hij maar afkomt, ze zullen hem nog geld toegeven, en hem in de Kronijken van Aalst schrijven. De dood van Keizer Maximilianus is t'Aalst nog vertoond over 15 jaren, doch sedert niet meer; en 't portret zal daar te zien zijn van Arabi Pacha, met een liêken volgens d'historie en 't portret van Vosselaer, ook met een liêken die g'heel zijn levensbeschrijf behelst... üm in den Hof toegelaten te worden, ge moet noch Aalstenaar zijn, noch deel ma ken van een of ander Sociëteit; men zai niet vragen of ge Stevemst of Schismatiek zijt, miljonnair of rentenier, van rusten d'handen, dan vasten de tanden; ge moet niet vreezen dat er iemand zal eenig inj'uur lijden 't is Vlaamsehe Kermis: Vreugd en plezier; Ingang voor ieder treffelijk man die twee dikke stuivers presenteert; en die niet kontent is, als hij eruit komt, krijgt ze terug met den intrest dat is nu anders geklapt!... Maar 't bijzonderste van al, dat d'op- brengst zal dienen voor 't Vrij Katholiek Onderwijs in Aalst;'t Vrij ONDERWIJS, er moet daar eens goed opgepeisd worden, 't Vrij Onderwijs moet ons redden van 't officiéél onderwijs en aldus 5o miljoen per jaar doen sparen; 5o miljoen die in den zak van Burger en Boer zouden blijven! 5o miljoen min op te brengen!! in dien zin genomen, is 't Vrij Onderwijs een redplank en een have van assu- rancie voor eikendeen. NOG LOOPENDE NIEUWS. - Den admiraalvan Engeland, Seymour, is 'ne man van in de 80 jaar; krijgsman intra et extra! Te TURNHOUT is een herberg geweest in de 12 gebroeders, en die waarachtig door 12 gebroeders was bewoond. Te JoDOIQNE was overlest brand de pompiers liepen niet, ze stormden erheên en daargekomen zij willen werken, maar hun darmen hadden zé vergeten. Die vloekt en die naar den hemel spuwt, krijgt 't speek- selin zijn gezicht. 'ne Man van scherp oordcel zegde ons d'ander week, dat de schoonste boek in 1882 verschenen, De ONDERRICH TINGEN ZIJN OVER DE VOORNAAMSTE KWESTIENONZER DAGEN, door een E. H. Onderpastoor van Mccbelen in't licht gegeven prijs 2 1. franco 2.16. Er zijn daar hoofdstukken in, die goud weerd zijn; 't is 'ne schat voor een huishouden Vaders en Moeders én Kinders, Meesters en Onderdanen leeren er hun rechten en hun plichten. Geen wonder dat dit boek, in begin van Mei verschenen, op korten tijd, g'heel 't Vlaamsch België door, gekend en geacht was.Ze zeggen nu dat er'ne middeluitgevondeni* om dezeeziekte me te krijgen.... Ja, wanneer voyageren ze scherlings op de zink- draden van den telegraf! Geen kleine muilpeer voor Piet Vaa Humbeeck en zijn discipels; De Hooge Raad van den Elzas heeft d'adviezen rondgesiuurd dat den Godsdienst de grondslag moet zijn van 't Onderwijs. Rene oolijke nachtwacht. In eene hollandsche stad stond aangeplakt: Het is verboden, voor al wie 's avonds na tien ure naar huis gaat, onderwege te zingen of gerucht te maken, op straf van vijf gulden. Eenige studenten hadden wat veel in 't glas gekeken, zoo dat zij aan 't verbod niet dachten, en zongen en schreeuwen dat de straten weergalmden. Zij werden door eene nachtwacht ontmoet dio hun vroeg of zij het verbod niet hadden gelezen dat al wie 's nachts naar huis ging, geen leven mocht maken? Ja zeker, hebben wij het gelezen, maar wij gaan nog niet naar huis. Ha, da's wat an ders, zei de nachtwacht, en liet ze gaan. Ze spreken van vergiftigde mossels; om te zien of de mosselkes vergiftigd zijn, leg er een stuk ajuin in, wordt de ajuin zwart de mossels zyn niet goed.

De Werkman | 1882 | | pagina 1