WAASMUNSTER, HAMME. DE LEIE. BRUSSEL. RUSLAND. EGYPTE. X., 2 Augusti 1882. Mijn allerliefste Vrienden en Lezers, Ma- ,charis wenscht u alle geluk en voorspoeden partikulierlijk de vrede, want dat is 't fonde ment van alle geluk en welvaart. Goed leven is dikwijls moeielijk; maar slecht leven, dat is plonsen van den eenen droeven pardaf in den anderen, dat is maljonnig en miserabel zijn; 'k heb er alzoo gekend die meer plezier schenen t'hebben als een g'heel Prochie te sa men, maar in hun kalm element zijnde, 't waren duivels van kattij- vigheid.... Maar ondertussctwn, als getrouwen correspondent, ik moet u verscheide mijner rondreizen en voyagiën melden; 'k ben op verschillige poincten van ons Land geweest, gedeeltelijk voor de zaken van mijn Commercie en om eenige kennissen te bezoeken. Veel kennissen hebben is overlast, maar eenige ware vrienden be zitten,dat zijn rustpunten in ons bestaan en perkenbioemek.es die in de wandeling van ons Leven, d'oogen verheugen, 't hert verkwikken, de couragie opbearen en d'hersens uitrusten. Zoo heb ik d'eer gehad van te bezoeken de groote gemeente van Waasmunster; een kleine stad, mijn Vrienden; schoon propere stra ten, och God, 'k heb van mijn levenin Frankrijk geweest, maar viva ons Vlaamsche Gemeenten! en 't is maar,dat Waasmunster rond de 6000 zielen heeft en dat die kronkelende gelijkgekalséide straten u tegenlachen, en dat ge daar een groote welgebouwde en rijk ver sierde kérk hebt, en braaf Volk; de menschen leven daar werkzaam en gerust; elk is in de week aan zijnen arbeid; ze zitten daar in den kop niet met gedachten van Algemeen Stemrecht; daargelaten de planeten die g'overal hebt, elk is daar te vrede in zijnen staat, en al wat de menschen vragen,is dat de Staatsgelden nietnoóloosverkwist worden en dat er niemand gemolesteerd wordt in zijn vrijheid van Religie; want dat is toch schrikkelijk, als een wereldsche Overheid de Christene Zielen wilt beletten van aen God en Schepper te dienen; zulke zaken moeten een maledikse op de Natiën brengen.... En hoe vloeit de Derner daar met prachtige kalmte! en wat zijn de velden goed onderhouden! Ha, de boerkens doen hun werk wel; dat de wetten geschikt en geregeleerd waren gelijk de Velden, we zouden mogen bravo,bravissimo roepen; maar d'advokaten lullen er onder; de wetgeving wordt 'nen doolhof en ge vindt veelarchislechte wetten, die revolteeren. De wetten moeten kort zijn, klaar en altijd geschikt volgens de wet van den grooten Meester. En 't geen een ramp is voor g'heel de Sociëteit, dat is, als er grootenen rijken, niet alleen slecht zijn, en bedorven, want de weelde is een kwade beest en Salomon met al zijn wijsheid, kon de macht van 't geld niet bestieren, maar dat is toch geen verontschul diging, desintegendeel, hoe hooger gezeten, h®e meer wind en hoe scherpere rekening; en die veel geld en goed hebben, 't is om de goei orde te vervorderen, om den Evenmensch te laten leven met zijn werk,en in occasie van nood, door aalmoesen. Hamme, veel steden hebben zulke bevolking niet, over d'elf duizend zielen, noch zulke nette bevolkte straten; Hamme staat mij bijzonder welaan, maar een plaag over die gemeente, is dat er een werking bestaat van An- techristerij, om 't Volk uit de kerk en van hun plicht te trekken en op 'ne weg van goddeloosheid en slordigheid en losbandigheid te brengen. Ach, hoe durven de menschen zulke zaken aanvangen! En weten, hoe broos hier ons bestaan is, dat wij omringd zijn van arti kels van de Dood; dat wij toch vroeg of laat den kop moeten neer leggen en voor de groote Vierschaar verschijnen; want er is toch geene mensch van trefs, van gezond oordeel, die ons aan de dieren zal vergelijken, ja slechter maken dan dedieren.... Zie, op dewerking van antechristerij peizende, 'k was droef uit Hamme gegaan, en uw vriend Macharis bleef verscheide dagen droef, totdat 't Convoi en zijn twee beenen hem,met den bijstand,brachten, boven Gent aan de boorden van de Leie, die schoone rivier, welke al kronkelende en krullende,en dorpen en weiden en kasteelen bespoelende en in haar armen drukkende, naar Gent zich in de Nederschelde gaat werpen. Bijzonderlijk langs Deinze- heeft de Leie lieve bochten en er is daar een plaats die weerd is van bezocht te worden; op 't grondgebied van Astene, langs genen kant g'hebt weiden, zoo ver uw oogen dragen, en hierwaarts een heuvel,met zwierige boomen beplant,en in 't mid den derzelve op d'hoogte, een kapel van O. L.. Vr. van Lourdes; dat is 't Frgnsch Lourdes, genomen en gestolenjdatiseen geruste plaats alhoewel de steenweg er aan paalt; een plaats om te bidden en te denken, en 't en geeft geen wonder dat er daar personen zijn, met de gerustheid van een kind, de zoetaardigheid van 'nen engel en de manhaftigheid van een rotse... Zie, die plaats staat mij aan, en eiken keer dat mijn affairens mij naar Astene roepen en 'k heb tijd, ik be geef mij naar die plaatse, en 'k vaar er altijd wel meê. 's Anderdaags, wat verschil, 'k was te Brussel; ach, vivan 't ruime veld; daar kunt ge vrij asemen; en gewordt daar niê bedwelmd van 't gewoel of ge moet niet altijd op den kivi zijn voor de rijtuigen en voituren, voor de trams, voor de dieven en beurzesnijders, en ge ziet daar geen paleizen van Ministers; te Brussel komende, 'k ben, 't was op mijn route, in Sinter Goelie, in de kapel van Lourdes. mijn drij wees gegroeten gaan bidden en k heb er nog een intentie bijge voegd voor ons geliefd Vaderland; 't speet mij van daar mijn vriend Machiel niet te zien op zijn voituur zitten; maar k heb hem elders geren contreerd; hij begint het in zijnen post gewoon te zijn en zalkor- telings zijn schrijven hernemen, dewijl hij in relatie blijft met de koetsier van d'ambassadeurs, en dat zij malkaar somtijds vinden in een estaminé. Machiel zegde mij dat die affaire var; E.ypie veel po tentaten bekommert; den Ooston is een lekkere brok, en als er aan den Oosten geroerd wordt, bij al de Monarken staat de stok achter de deur; ik vroeg, op de korte momenten dat wij klapten,aanMachiel vroeg ik hoe den koetsier van Rusland er uit ziet: i) Daneminsch, zegde Machiel op zijn Brussels, en za ni veul; mo droef daterdacén bruer uitziet, en als ge sprekt, bena geen antwode; 't begint do slecht te wudde. En Machiel voegde erbij, dat de Russen moeten zwijgen, op pene van naar Syberië g'exileerd te worden. En 'k bemerkte daarop, hoe verre dat Rusland inde slavernij zit,door zijnschis- matiekerij, de Keizer is er Chef van de Reli gie; en kan dat samen gaan?moet dat op geen tirannie uitkomen? Hoe min ware Religie, hoe min vrijheid; hoe meer goddeloosheid, hoe meer tirannie; en we dronken onzen halvenlieter uit, en 'k drukte d'handvan Ma chiel, gelijk ik ad figura doe met al onze vrienden en Lezers, met mijn beste weDschen van geluk en welvaart, opdat wij allen door oprechte vriendschap malkander ondersteunen in deze ongelukkige tijden; en zooveel schade door dien regen,en nog altijd waterwolken zien drijven, en geen stabel weêr kunnen krijgen; en naar huis keerende, 'k hoorde op 't convoi dat da katholieken te Merchtem in de ballotteering met 24 stemmen boven lagen, maar dat een depêche uit Brussel was komen berichten, dat d'eerste kiezing goed bleef, dat er nog een brief ken gevonden was voor den kandidaat der li- berhaters. Waarschijnlijk zullen ze Sprietvlechter niet geguiljoti- neerd hebben; en niet ver van de Durme is er een Mie Savoei N° 2, hoe dat Stenograf en den Uilen Pruts het stellen of de grooteMadam, dat weet ik niet, ad referendum, we zullen er later van spreken: en nogmaals allen gegroet van uw Vriend en Dienaar, MACHARIS. 'T POLITIEK EN EGYPTE. Wat gaat er nu gebeuren? De Fransche Kanier heeft de kredieten geweigerd voor een expeditie naar Egypte, om de rede dat het al te vernederend is, daar aan de sleppen van Engeland te hangen. Veel fransche politieke mannen zien den toestand zeer zwart in; de Ministers hebben de pijp aan Merten gegeven. Italië weigert ook; zoodat Engeland alleen blijft, en zou er inderdaad konkledefous in zijn? de geruchten loo- pen dat den Engelschman aan den Turk Egypte zou willen af- schachgeren, gelijk er gebeurd is met 't eiland Cyprus.... Dan, dan» dan is 't la guerre générale; want noch Pruisen, noch Frankrijk, noch Rusland zullen dat gedoogen; Frankrijk zou er meest aan geschoren zijn'; als Engeland maar Pruisen naar zijnen kant niet trekt! Want Frankrijk en Pruisen zijn wolf en schaap. Te Kaïro zijn veel Egyptische Overheden en ander notabele personen bijeen gekomen en hebben gelijk gegeven aan den Minister van Oorlog Arabi-pacha; 't schijnt zelfs dat Arabi op eigen hand een Ministerie heeft gevormd. Hij draagt nu den groenen Tulban en de kleeren van Mahomet. Men verzekert dat zijn leger 100,000 man sterk is, en dat den Engelschman er zou gauw niet zal meê gedaan krijgen. In de Kamers van Frankrijk, als 't Ministerie om zeep ging, is er een woord gezegd dat ons aandacht verdient: Men zou zeggen, sprak de depute Clemenceau, dat er in Europa een geheime hand is die de zaken van Egypte verwart en de vei effening tegenwerkt.» Inderdaad, als wij alles wel nagaan, de houding van den Turk is wonderbaar; zijn spotten met de Conferencie moet op iets gesteund zijn: Zou't somwijlen niet zijn,dat Pruisen, den totalen ondergang van Frankrijk willende bewerken, dat Bismarck de macht van Frankrijk in den Oosten wilt ten onderen brengen. Engeland en Pruisen zijn twee aartsvijanden van Frankrijk; Engeland zal nooit vergeten dat Napoleon I den ondergang van Groot Britanje wilde; en Pruisen weet wel,dit in 't hert van eiken Franschman de gedachte leeft van een kletterende revanche, om den Elzasen Lorreinen terug te hebben. Sedert vier maand is de zedelijke macht van Frankrijk op Egypte veel verminderd. Engeland is daar, Engeland zal toch iets eischen voor zijn tusschenkomst, misschien de stad Alexandrië, en in Frankrijk,men twist, men bevecht't Vrij Katholiek Onderwijs', men bederft 't Volk, men vergoddeloost 't leger.... De zaken, aldus aanschouwt, toonen een groot gevaar voor Europa.... Mochten wij ons bedriegen, doch Eurcpa is te sterk gewapend om lang in rust te kunnen blijven. KERKELIJK NIEUWS. Dander week hebben wij vergèten te spreken over de Xaverianen van Brussel- Wf dees jaar hebben deze achtbare confreers t'Hal hun 25st° Bedevaart gevierd en ter- zelvertijde den E. P. Stichter en Bestier der Van Caloen, zijn geschilderd portret aangeboden. ,t Is er plechtig en hertroe- gi^rerid gegaan, een gezang van Tinei is er uitgevoerd en verscheide redenaars van grootsprekers-talent hebben er't woord gevoerd. Dit Feest zai lang in 't geheugen blijven; en detijd nadert dat de Xaverianen van Aalst ook Jubilé zullen vieren van 25 jaren bestaan en 25 opvolgende Bedevaarten naar Lede- Deze week is't de Feest geweest van Drij Groote Stichters van Religieuse Orden de H. Ignatius, de H. Alpüonsius de H.Liguori en °ei4- Domimcus; Drij mannen van groot verstand, van edele man haftige oeugdehjkbeid en die nog voortleven in hunne achtbare Reugieusen, de wereld door verspreid; de grootste ongeloovige schrijvers,in hun momenten van rechtzinnigheid,hebben hulde bewe zen aan de kloosterlingen en hun bewondering uitgedrukt voor deze personen van zelfsopöffering, die alles verlaten, dikwijls rijk dommen, hoogen stand, groote toekomst, om den Evenmensch te dienen in zijn lichamelijke of geestelijke Noodwendigheden. Van in d eers.e tijden des Christendoms, zijn er Religieuseu geweest en van dan af werden zè belogen en belasterd door de Machiavels van't hoos geslacht. Te Gent, in Oost-Eecloo, werd de lofrede van St. Ignatius uitgesproken door den E. P. De Laet, preêkheer. - Dijnsdag H Cyriacus en gezellen, woensdag H. Romanus, donderdag H. Lau- rentius, allen martelaars, ter dood gebracht voor '1 Geloot zatur- dag H Clara en zondag H. Gertrudis, en heden vrijdag eerste mi- dag der Maand, Devotie tot het H. Hert Jesu, en t'Aalst in de Kaoel der Jesuiten ten 8 ure Gezang, Lof t n Sermoen. RECHTBANKEN. Men onderzoekt nu, van wie Leon Peltzer al die huizende en duizendefranken gekregen heeft? Hij noemt een per- sonnagedie niet te vinden is; eindelijk men peist dat dit geld van Armaad Peltzer kwam; doch Armand Peltzer, van wie heeft die Geus dat geld gekregen? Baar ligt de wis!. En daar zal men d'opstokers vinden. De moeder der Peltzers komt dikwijls haar zoons bezoeken Ach, hoe moet zij nu beklagen haar kinders een civiele opvoeding gegeven t hebben! 2 kloeke felle zoons, en alle twee in 't gevang beticht van laffe moord! Geld en goed maken niet gelukkig! Braaf heid gaat boven alles! Te Brugge zijn veroordeeld: Van Keirsbilck tot IC jaar gevang, en Wittouck tot 15 jaren opsluiting voor diefte en dea.nacht van 10 april gepleegd op Karei De Coutere. Ie Charleroi is een klacht ingediend tegen een officiéele Meester die met te vrede met een zijner leerlingen duchtig af te rossen zelfs de moeder dezes zou geslagen hebben. De Meesier, van Lovende- gem, beschuldigd van brandstichting, is tot 5 jaren dwangarbeid ver oordeeld. - De monsters die er toch zijn: Te Brussel heeft de meid vau de Juge haar kind in de stoof geworpen en verbrand, OW

De Werkman | 1882 | | pagina 2