tiampcn, Misöaöcn en ©ngelnkken. Brief van Macharis. werd gpbluscht dcor 'ne geweldige stortregen. Ze spreken nu in Spanje van de Pyreneën te doorbooren, Frankrijk zou de kosten hel pen betalen. Een wonderbaar werk zou dat zijn! 9 Augusti 1882. Zeer geliefde Vrienden en Lezers. «Aan allen den goeden dag en de goede dagen, en het beste en zaligste geluk dat men op de wereld kan genieten; te vredezijn in zijnen staat, zyn begeerten intoonen, want hoe meer men wenscht, hoe meer men hebben wil; Napoleon I, als hn meester was tot aan den Rhyn, wilde nog Engeland en Spanje en Italië hebben, en einde lijk boven Ons Heer zijn. zijn echtscheiding door de Kerk doen bekrachtigen: maar éen Geloof, éene Wet; de oude Paus Pius VII weigerde, werd vervolgd, doch vaa dan af, verloor Bonaparte den eenen veldslag ach ter dea anderen, en 8 jaar nadien zat hij op de rots van St. Helena, alwaar hij stierf in 1821. En hoe dat de tijd toch vliegt! Als 'ne mensch eens rond de vyftig is, de dagen en jaren hebben niets meer van; maar patiencie, zij die gelooven, weten waar zij heen gaan en varen gerHS- telijk naar d'have van ons eeuwigheid. En Temsche, ge west z'ongetwijfeld liggen, die schoone Gemeente aan de boorden der Schelde, waar die stroom al zijn macht en kracht uitspreidt: rond de 10,000 zielen heeft Temsche en maar zeer weinige die hun ziel loochenen,want 'ne mensch die leeftzonder zijnen Schepper te dienen, hij loochent zijn ziel en moet zijn eigen zeiven dier noemen. Ik spreke van Temsche, omdat aldaar d'ander week donderdag een groote ongeluk is gebeurd. Op de Schelde, een schip dat gezonken lag en de scheepvaart belette; men ging het doen springen onder entrepre- natie van M. Lisnyer van Antwerpen, en toezicht van M. Dive, een jonge luitenant der Genie, die te Dendermonde ligt; 'twas 2 ure van den achternoen en de luitenant kwam na zijnen diner de werken bezichti- en; het springen der wrak ging plaats grijpen; de duikers stonden aar gereed; maar eensklaps, wel lieven Hemel! de lading dynamiet ontploft terwijl er verscheide personen op 't schip staaneen afgrijse lijk geruchtstukken van armen en beenen die in de lucht vliegen! gehuil en gekermg'heel de Schelde vol rook en ramp! Men loopt zien, met Geestelijken en Geneesheeren: eilaas! de ramp is groot: de machi nist en de meestergast Calfhoutdood! in stukken en brok eneen dui ker ijselijk gesteld en luitenunt Dive zijn twee beenen afgeslagen; geen hoop geen hoop! op den boot zelve werd hij van zijn H. Rechten be diend, verders met alle zorgen omringd, doch ten 11 ure was hij een lijk! Maar 30 jaren oud, een snelle üingsehe jonkheid en schielijk weg gewaaid Ach, wat is ons leven hier en wat durven wij boffen en razen en koppig en trotsch zijn De andere gekwetste duiker stierf onder weg» naar 't Gasthuis IJselijk was de slag geweest, want er was een sterke lading dynamiettotHnmmeen Rupeluionde is't gehoord en zelfs verder den Scheldekant op en af, is 't gerucht en de schok gevoeld. De verongelukte Meestergast Calfhout woont t'Antwerpen Capu- cieneDgaug 16,en laat een zieke vrouw en 6 minderjarige kinders; over twee jaren is de oudste zoon verdronken, en sedertdien had de moe der geen gezondheid meer!?Dat de jonkheid toch oppasse van niet waag- halzig te zijn Detoezichter van bruggen en wegen M. Brack, ligt gekwetst te Temsche en nog verscheide ander personen hebben blessuren, doch niet doodelijk, als er niets bijslaat; 't Is mij geschreven uit Temsche en ze moeten 'tniê zweren, dat g'heel de Gemeente, om zoo te zeggen, neerslachtig is over de wreede ramp. En t'Antwerpen op St. Anneken zijn ze gelukkig dat er d'ander week geen honderde en honderde menschen verdreuken zijn, door 't overzetten, toen er t'halvent de Schelde bemerkt werd een lek in 't schip te zijn. [Had de kapitein iets laten blijken, welk geloop en wanorde zou er niet geweest zijn! En 'k bemerk nog uit Antwerpen dat de Geuzerij voortgaat de Stad te verpesten met alles wat slectit is en er besloten heeft den buitenmet allerlei liberale gazetjes te vergeven! Ach lieve buitenmenscben, past toch op: een slechte gazet in huis, dat is 'men dief van uw eer en reputatie, van uw geluk en welvaart; en wee, die slechte gazetten aan hun kinders laten lezen; zekerlijk weehoe bitter zullen ze dit later beklagen! de lessen en spiegels zijn er. overal. In dezelfde stad van Antwerpen is verdronken zekeren Henri Claes, 'ne vaartwerker van 40 jaar en gekend als een der beste zwemmers van de stad; hij was zoo onvoorzichtig geweest van korts na zijn eten, in't water te gaan en laat een weef met 7 kinders, Mijn geliefde Vrienden, ik was naar Aalst gevraagd voor de Vlaam- sche Kermis en zou zekerlijk niet gemankeerd hebben, deze schoone feesten in de Verblijfplaats van Be Werkman te gaan bijwonen, maar iemand van mijn nare Familie ligt ziek en ik ben hem sito gaan bezoe ken, want is het een werk van liefde de zieken te bezoeken, 't is plicht als 't iemand van de Familie aangaat. Ongetwijfeld zal er 'ne schrik van een Volk naar de Vlaamsche Eermis gegaan zijn, want de menschen verstaan en begrijpen de buitengewonighcid van den tijd, en hoe meer dat de verdrukkers in arragie klimmen, hoe meer dat de Ware Belgen zich zullen vereenigen en versterketi. Ten anderen, er is geen mensch in de wereld, of hij heeft belang in een goed Christelijk Onderwijs, om het opkomende gesticht in eer en deugd en treffelijkheid op te brengen, hetgeen zoo onmogelijk is met de civiele scholen, als sneeuw iu den oven te bakken, ze kunnen wel de kinders schoon leeren saluéeren, nettekes een fabelken opzeggen, maar 't hert verstalen in de braafheid, nooit of nooit, 't is daarom dat een groote geuzen-gazet van Brussel geschreven heeft, dat tothier toe, de Liberaalderij geen éen wel inge richt Pensionnaat heeft j! En watschrikkelijkheden hooien wij van dit rampzalig Ministerie! O gi kiezers die daarvoor gestemd hebt Als ge peist op hun helsche propoosten van de dorpen onder de (500 zielen, hun Onderpas torij af te nemen, om aldus d> n Goddelijken dienst te belemmeren, het bedienen der Sacramenten moeielijken bijna onmogelijk te maken en veel Geestelijken onder den last te doen bezwijken... En dat gebeurt niet om te sparen, maar uit helschen haatAch, laat ons bidden om van dat geuzenras verlost te zijn en wie zal er kontent zijn, als de roovers en dieven, en al 'tslecht volk, als er op de prochiën des zondags maar éen Mis zou kunnen zijn.... 'tls niet genoeg dat die Vrijdenkers zelf leven gelijk dieren, elk zou in een dergelijke walgelijkheid moeten vallen. n Maar hetgeen 't bloed van al de ware Belgen moet doen koken, is dat ze durven de Fondatiën verschalken; te Gent had in 1724 een Chris telijke Juffrouw een Fondatie gedaan voor een school van Nonnekes; ze zullen er nu de Zusters uitzetten en die Fondatie geven aan den Geuzenraad van Gent: te Namen gebeurt 't zelfde! En Leopold IIheeft met zijn handteeken bekrachtigd, een zaak die wrake roept, omdat zij een verdrukking daarstelt tegen Overledenen en een schreeuwend on recht Alia, er valt te bidden en te lezen voor ons Vaderland, en te wer ken, en toch niet onverschillig te blijven, getrouw te zijn aan de wet ten en princiepen van ons Katheliekschap, niet alleen katholiek zijn met den naam, maar metterdaad, dan zullen wij haast uit de slavernij verlost zijn en triomfeeren, waarmede ik, U allen den goeden dag en den vrede wenschende, blijvende met hert en ziel Uw toegenegen Vriend en Dienaar, MACHARIS. NOTA BENUM. Er is in 't Handelsblad een inschrijving geopend voorde weef en kinders van Calfhout te Temsche verongelukt; en 'k geloof dat de lijken van stoker en duiker maandag nog niet gevonden waren; voorzichtig toch, als men met poeder en dynamiet werkt; en 'k hoor uit Brussel dat Z M de Koning al dub bende loopt, den kop in den grond en d'hand opzijn hert; hij mag well zijn Minis ters schalotteren leelijk 't Belgenland, en zit hij nu niet, gelijk 'ne Vader van Familie die zijn kinders heeft laten vergeuzen en 't hert vol pijn en spijt leeft 1 Al dat Liberaalderij is, komt op slechte nesterijen uit en op vuile brobbels, waarmede ik nogmaals mijn afscheid neme, ualle geluk jonnende Brussel levert weeral een aantal criemen en o. a. 'ne Chirurgijn of Doctoor, die een zijner vrienden drij kogels in't lijf heeft ge schoten. Zijn vrouw is daar grootendeels de schuld van; ze zien nu wat er komt, van de jonge dochters een civiel onderwijs te geven z'en hebben later de kracht niet om in de plichten van hunnen staat te blijven; hun deugd is 't ijs van eenen nacht; ze vallen, en brengen man en kinders in slameur en in affronten. De chirurgijn voornoemd is Dr De Paepe,'ne Gentenaar die met neerstig te werken en te studeeren, tot een goede positie in Brussel is gekomen; in de Verwersstraat heeft hij d'ander week zekeren Geus Duverger willen doodschieten als 'nen hond; zijn revolver was op vijf scheuten Schelm, riep hij, g'hebt mijn eer gestolen en mijn leven kapot gemaakt! Wilt gij dadelijk naar Amerika vluchten en nooit meer den voet in Belgenland zetten? Duverger weigerde en dan schoot De Paepe hem twee kogels in oor en hals en een derde in den rug, die nevens de long uitkwam... Eenige uren te voren had er spekta kel geweest in zijn huis; zijn vrouw had liem vergiffenis gevraagd; maar zij kon hem gezegd hebben, gelijk den Notaris in Frankrijk aan zijn moeder riep't Is uw schuld! g'hebt mij goddelooze schriften te lezen gegeven! g'hebt mij in geuzen-vergaderingen ge bracht; g'hebt mij de Religie ontnomen; en kan 'ne mensch dan deftig leven?... Duverger is 'ne Geus, oud-veroordeelde en schrijver in een libe rale gazet; hij ligt ter dood geblesseerd in 't Gasthuis en De Paepe zit in 't Prison; vier kinde"en heeft hij, waarvan 't jongste eenige maanden en een dochter van zijn eerste huwelijk, een dochter van 16 jaar, aan wie geus Duverger ook slechte brieven schreef; ge ziet wat er komt, van slechte kerels in zijn huis te laten frekenteeren al wordt Doctor De Paepe nog vrijgesproken, 't is een gekreveerd huishouden; en nogtans, er is hier geld, gezondheid, geleerdheid, maar ééne zaak is in mankement; dat is de deugd! Ge ziet dus,wat wreede stommigheid Piet Van Humbeeck uitbalkt, als hij door ge leerdheid de wereld wilt verbeteren 'nen olmen tronk zou deze dwaasheid zien... Ondertusschen is deze zaak te Bmssel 't voor werp aller gesprekken. Den Docteur is reeds, d'handen gemenot- teerd, voor zijn Rechters verschenen hij heeft twee vermaarde advokaten genomen en geweend als een kind0 gi dompelaar, gi armen duts, 5, 6 talen sprekende; en zoo ongelukkig, zonder hoop of zonder troost Te St Joost-ten-Noode, in de rue Beriot, houdt er een weef herberg: Au Cruchon de Hasselt. Zeerwel! maar de weef leefde met'ne zekere Karei Van derBorght; onze Karei meinde daar ge heel den dag te mogen pintjes drinkenjmaar de weef hield van zulke adviezen niet, en zond hem weg. Zaturdag ten 7 ure is hij terugge- komen, heeft een schot op de weduwe gelost dat 't mensch gewond is aan de kaak; daarna de pistool.voor zijn hoofd brengende,schoot hij zich d'hersens uit den kop, en viel morsdood Gaat het daar reéel niet lief, in Brussel, met al die losbandigheden en die ver keeringen op zijn Vrijdenkers! En we weten nog het honderdste, nog het duizendste niet; dat alles publiek en in de gazet moest komen, er bleef niets Geus, dan lappers en roovers en salamanders van walgelijkheid In de Nieuwbandstraat, te Brussel is er ingebroken bij M. Pierre, n° 162, er gestolen over de 600 fr. in geld. Bekende dieven moesten 't zijn, want de sleutel der kas was op een plaats verborgen waar niemand anders hem kon vinden... Op luiaards en leegloopers dient men een waakzaam oog te houden, want dit ge vaarlijke kerels zijn. Eindelijk meinen zijn advokaten een plausibele rede gevon den t'hebben om de vrijstelling te bekomen van Armand Peltzer den anderen Geus heeft 12,000 fr. verteerd en ze zouden willen bewijzen dat die som, om zoo te zeggen, uit de locht is gevallen. Leon Peltzer is gezond en blozend geworden, van 'ne magere bleeke kwast, als hij vroeger was. Armand blijft dezelfde franke gaillard en de roste Geuzinne loopt vrij; t'Antwerpen loopen de geruchten, dat M. Staeyen die in Holland schielijk gestorven is, een voorge voel had van zijn dood en publiek zegdedat hij wel de moordenaars van Bernays zou gesnapt hebben... G'heel die zaak is zoo donker als een Logie van Vrijmetselaars. Er is d'ander week vrijdag nacht t'Aalst gestolen,zilverwerk, op 't kasteel van M. Leirens-Eliaert, dat aan Overham paalt.

De Werkman | 1882 | | pagina 2