Rampen, IHisiaömenngelukken. MKIlpïdM t y m ■BBBnonaBBaBWai.;,,::.' qi mi**-^er^^p^rm FEESTELIJKHEDEN. De Prijsdeelingen der Vrije Katholieke Scholen zijn overal zeer merkweerdig geweest en van de deftigste en achtbaarste Ingezetenen bijgewoond. Den 8 September Groote Feest te St Martens- Lierde. 's Voornoens, Inwijding der nieuwe school; 's namiddags ten half vier, Luisterlij ke Prijsdeeling, met zang, vertooning en twee aanspraken. Den Zondag 24 September, Groot Concert te Herdersem, men zal er o. a. 't stuk spelen van Geeraard de Zwarte. Ten einde veel Volk te konnen plaatsen, zal er een groote tent gemaakt worden. Uit Her dersem zijn de plans gekomen voor een zeer groot getal Scholen. Vrijdag van de toekomende week is het prijs deeling aan de kinderen der Katholieke School van URSEL en er zullen geene wanten van kattevellen gegeven worden. Ze zeggen dat de katers te Ursel zeer goed zijn. Eene belooning der geuzen. Te MATER is er 'ne man, Louis Truyen genaamd, die geheel zijn leven lang slaaf is geweest van de Geuzen. Hij heeft altijd in groote en in kleine kiezingen voor de geu zen gekozen, en heeft zelfs, twee jaren lang zijnen jongen naar de geuzenschool gezonden. En als de man nu oud en onnoozel geworden is, en dat hij niet meer kan kiezen, wilt gij weten hoe Louis Truyen van de geuzen wordt beloond Hij moet te Kerst dag met vrouw en kinderen verhuizen. Klare antwoord In welken staat moet men zijn om te sterven Levend, meester. Stoute ant woord -. Ge zoudt hier willen wonen, dochter? Ja, madam, doch éene vraagIs de kelder hier ook beneden? in dat geval, kom ik hier niet.Geleerde vraag: Is 't waar dat de maan invloed heeft op het weêr Ter contrarie, 't weer heeft macht op de maan, want als 't slecht weêr is, ziet men de maan niet. Fijne antwoord. Ge zijt keukenmeid Ja, madam. En waar hebt gij lest gewoond ELFSTE JAAR. N° 5i5. i September 1882. -is BRUSSEL: Zoo weinig als 't voortgaat, mogen ze daar een zaal aan 't Gasthuis bijbouwen voor desluchtoffersder misdadelijkheden: g'hebt den baas Parent, die met zijn door petrol begoten geschon den wezen ligt; d'herbergiersdochter Maria Petigniot, nu is de kogel uit haar borst gehaald en 't gene dat meisken souffreert, wie zal bet-achterhalen? g'hebt den geur Dcveuger, doorschoten gelijk een wild euverzwijn; g'hebt er. een menigte andere, te veel om te melden; en nu is zondag nacht vennoord de weef Van Cutsem, een mensch van 70 jaar, wonende Rue des Bogards, n°41; z'had'ne jongen opgebrachl, haren neef, die zich slecht compoi'teerde; Sis Vingerhoeds is zijn naam en geboren in 't jaar 56; 's avonds te voren had er een sterke allibade geweest tusschen matant en neef, die geen geld genoeg kreeg voor zijn wereldsche plezieren en in den nacht heeft de rampzalige zijn oude tante vermoord in haar bed en is dan met een pakske kleeren de straat opgeloopen; maar de patroeilje va» de 2Je divisie zag er iets aan, dat niet juist was; hij vluchtte weg en werd vastgegrepen achter de Kapelle-Kerk op '11e zolder der brouwerij VanVolxem. 's Anderdaags ten 11 ure, de geburen, de weef niet ziende, gingen op haar kamer, en vonden 't mensch dood, vermoord op haar beddeVingerhoeds heeft bekend zijn vaders zuster vermoord te hebben, maar zegt in gram schap geweest te zijn en bedronken.... 't Zal hem anders wijs ge maakt worden!En 't gaat gelijk tusschen katen hond, met eenige jonkheden van de Marollen, geholpen door St. Gillenaars en dito van Meulebeek, die als geleende mannen, eenige Anderlechtsche hebben. Oprechte nachtplodderijen zijn 't, en de policie van 5 divi- siën is moeten komen, benevens een gedeelte van de karabiniers. Eenige slachtoffers zullen weêr den duren dans betalen. 't Is den landbouwer Karei Van Nieuwenburg, vanKnesselare, die in de statie van Hansbeke doodgereden werd. Worden die statiën genoeg bewaakt? En dat z'ont de liefde Gods toch chefs zetten en bedienden die de twee talen machtig zijn, anders worden d'ijzeren- wegen oprechte doolhoven. Te Fontaine-l'Evèqtje werd er gekegeld, inden huiven dem- steren; en ziet!een bol treft den genaamden Givron en hij valt dood os't spel: 52 jaar oud, laat 5 kinderkes en een weef. Te Gent worden veel gardevils afgeranseld.... De gazelten schrijven dat ze te veel kaboutermannekes alsgardevilaanstellen.... Docli zijn 't altijd de dikste en de grootste, die de felste zijn! O de kra watten 't Is te Roubaix of te Rijssei dat ze vodden petrol gesloken hadden aan 't huis der Paters Recolletten, om dit gebouw in brand te steken.... D'Helle is uitgelaten, is d'Hel uitge laten Ostende. Een oprecht hondenweer is 't aldaar'geweest! Dat d'oudste visscliers verbaddereerd opkeken! En eenige dagen te voren,dan was de ?cckalm,maar 't is in de zee gelijk onderde men- schen, men vindt baren die scliijnheiliglijk verraderlijk zijn: twee rijke juffers zijn door een baar meegetrokken en bijna verdronken; Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post ofte huis gebracht, 2,50 's jaars- Voor Frankrijk en Holland 4,50, P. BaENS-MaYART, Achterstraat, AALST Van d'Illustratie zijn nog te koop de jaargangen t, 2, 4 en 6, voor onze geëerde Lezers, aan 2,50, de gewone prijs dier boeken is 10 fr.; wij sturen ze franco thuis voor 3,00. Er zijn er misschien nog 12 van elk jaar. Als een goed huis- houdelij k hoek recommandeereu wij straf het werk van den E.H Jongenden, over de voornaamste, punten in dezen tijd besproken, en elke stof verrijkt met schoone voorbeelden. De kapittels der Ouders, der Kinders, der Scholen, van de tegen woordige tlevotiën zijn bijzonder treffend.Prijs 2 fr.franco 2,16 - "MaaaaiB^aKiiriaiMiïï-TiimriiiiraaBiiBMMMmBi Bij 'nen blinden, daar verhuisd - madam. En waarom - Hij zag te nauw, madam. zijt ge* Tot geluk van ons geliefde Vaderland Oestatigen wij, dat er langs alle kanten Vrije Gestichten van Onderwijs ontstaan en met de genegenheid der Vol keren in grooten bloei verkeeren; 't officieel Onder wijs zou alles bederven; 't Vrij Ónderwijs moet ons Vaderland redden. Te DËNDERMGNDE heeft op de groote Zaal van 't Stadhuis de Prijsdeeling plaats gehad aan de 3 0 leerlingen van de Bewaar school der jufvrouwen Van der Linden, en de alge- meene roep luidt tot aanbeveling dier voortreffelijke school, welke bestuurd wordt met bekwaamheid en zelfsopoffering. Zondag IC*" September, ten 3 ure namiddag, de Processie der H. Kindsebheid te Sinay (Waas), dees jaar met buitengewonen luister voor het 25jarige Jubelfeest der Inrichting van dit Genootschap. - De uitwendige Eeredienst is nood zakelijk; de ziel vereert God door den inwendigen eeredienst, 't geloof, de hoop, de liefde, de aanbid ding; ons lichaam moet den Allerhoogsten vereeren door den uitwendigen Eeredienst, de kniebuiging, de Processiën, het bijwonen der Diensten. - OVERWEGING. De geest van Familie, de gehechtheid aan 't Huisgezin is de bron van geluk en welvaart. De Natiën, waar de geest van Familie bestaat, hebben een krachtig nationaal en zedelijk leven. De vermaarde Le Play, de groote economist, geeft als de twed fondamenten der Samenleving De !1 Tien Geboden en 't Vaderlijk Gezag. Op 't einde der ij jaren TO, had Napoleon III een vergadering van IJ geleerden bijeengeroepen om middels te zoeken tot I de verbetering der Samenleving: Le Play verscheen er, en na hem gehoord te bebben, men besliste dat de doelmatigste middel is te werken op elke Familie in 't bijzonder. ze lagen al buiten kennis en gingen in extremis geraken, als zij bemerkt werden en gered. Geen roosjes zonder doornen! Aan de zee zijn, is lustig; maar geen jaar zonder malheuren, en ook ge moet tegenwoordig voor uw plezier op de convois niet rijden de malheuren zijn er te menigvuldig; en gelukkig die niet verre van buis moei gaanEigen vuur en hein! kookt best. De heesters mogen niette rap zijn om hun dienstboden te beschuldigen; want 't komt nu uit, dat. de meid van de rue d Avroy te Luik, die beschuldigd was van vergif in 't kindereten gemengd te hebben, dat zij niet schuldig is; een enkel fosforkopken is in een tasken thee gevallen en dat kon er bij toeval in geraakt zijn. De meid in in vrijheid gesteld. D'eer van 'nen dienstbode is zoo kostelijk, als d'eer van een baronnes; daarom moeten de meesters voorzichtig zijn, en de policie mag niet licht tot een aanhouding overgaan, en in alle geval, hel onderzoek niet lang uitstellen. ANTWERPEN.Mrs en Lezers van De Werkman, vrijdag vai. d'ander week is hier '11e schrik kei ijken brand geweest in den Fer- dinandus-polder; als ik u zeggen zal, dat er houtmagazijncn zijn afgebrand van 6000 meters oppervlakte; de brand was ontstaan in een herberg; aan d'houtmagazijnen van M. Fiévé Goemaes, palen andere uitgestrekte hangars van guano, maar deze stof brandt niet, en verder magazijnen waar 6500 vaten petrol in lagen. Ei, had liet vuur daar eens aangeraakt En wat is er moeten gewerkt worden om den brand af te snijden! De soldaten der genie hebben de pom piers bijgestaan en 't was een allerschrikkelijkste brand. Men heeft de guano-hangars plat gelegd om den petrol te redden. De brand was begonnen ten half vijf, en slechts ten 2 ure mochten de pom piers en soldaten eenige rust nemen. Er is misschien voor 550,000 fr. hout verbrand en 5000 tonnen guano bedorven. Ze zeggen dat de soldaten der genie bijzonder dapper gewerkt hebben. Een welgekleed persoon is zaturdag avond aan den barreel van de Wan delende Jood door 't Convoi, ei! rat den kop afgereden. De stoomboot Verona, op d'hoogte van Wiboorden zijnde, er sprong een buis en de stoom ontsnapte, mekanicien en stoker werden erg verbrand; de mekanicien bezweek korts nadien. Te Lier was er een trouwfeest en er werd met vuurwapens geschoten; en 'ne vent zijn oog uit daarhij er is proces-ver- baal opgemaakt voor 't schieten zonder verlof. GENT. Zondag, Ezelskoers, feest geweest aan d'Heuvelpoort; geseholen, een kanonsken gesprongen; den baas uit de Vier Winden erg gekwetst, zijn been is moeten afgezet worden; Twee Weeskcs hebben tol maandag ten 9 ure in de mammelokken gezeten Te Berlaer heeft zondag avond een herbergier, een daglooner met 'ne Bteeu den kop ingeslagen. De Graanmarkt te Brussel i., zeer kalm geweestD'hop 175 fr. Petrol, de 3 laatste maanden, 17 en 7;'8. Kolen, in opslag. HOPMARKTEN. Nuremberg. Vaste Markt, en bijzonderlijk d'ou.le hop wordt uitgezocht en dagelijks aan hoogere prijzen geleverd. In d'hop van 1882 is weinig handel gedaan; 5 of lo balen uit Wurtemberg en Steiermarck zijn verkocht aar, 260 tot 3oo Rm. PARLOIR. -- a. V. te Mech. UEd. heeft bet. tet aug. 1883. -- Uit Holland 1,50 van 1 boekdeel. -■ Uit Luxomb. 3,5o voor een ab. tot Juli 1883. - Vr. te U. nu is hü naar Frankrijk.

De Werkman | 1882 | | pagina 1