De Scholen en Piet an Humbeeck. Den Oorlog* Egypte. Piet, Piet, dwaze Piet, ge com pareert daar wederom in uw funk- tie van Grafmaker dienaam blijft u bijmen zegt Judas de Verrader, Julianus den Apostaat, en d'Histo- rie zal schrijven Piet Van Hum beeck Grafmaker, die, dom als een brusselsch kieken, 't Cbristene Ge loof wilde begravenVoltaire had gezegd: Binnen 20 jaar, en't is ge daan met den Zaligmaker en 20 jaar nadien, dag op dag, de vuile rakker en dief stierf, stierf de dood van 'ne Vosselaer. 20 jaar nadien, dag op dag. Piet, in I864 hebt gi) in de Logie van Antwerpen d'ijse- lijkste woorden en profetiën uit- - gesproken. Te naaste week zullen wij uw woorden, letter voor letter, in de gazet druk ken om d'oogen t'openen van de- geen die nog twijfelen aan de slech tigheid van uw scholen. Doch gij, Piet, hebt noch dag noch datum genoemd, wanneer gij t Christene Geloof aan Lucifer zult leveren maar past op, manneken, want Ons Heer zal u vinden, ge zijt toch in zijn oogen, al staat gij stijf in 't zilver en in 't goud, ge zijt toch maar een mier die daar den grond bekruipt, 't is te zeggen dat uw leven broos is, en aan een zijden draadje hangt, maar uw ziel is onsterfelijk, en een goede of slechte eeuwigheid zal uw lot wezen. En wat gebeurt er, Piet Ge zijt op zoek naar 'nen tenue voor uw officiéele mammezel- len. Volgens recht en rede zouden zij moeten gekleed zijn, gelijk gij, in den tenue van Framassonschap, trekkende en sleurende om u 't Christene Geloof bij te brengen, dat gij tons in den put zou- det werpen, en met aarde bedekken, zoudende alsdan de wereld wezen een renne van wilde verkens, een spelonk van roovers en moordenaren... Ja, Piet, geef uw Volk een bijzonder kleed, dan zullen ze zooveel te min den valschaard kunnen spelen. D'archeo- loguen kunnen u zeggen, welke kleederen Judas droeg, doch was er in 't officieel kleed geenen zak, voorde gelden en speciën, Piet, ge stond daar alleen, met uw schup in d'hand; wat zeg dt gij zelf zoudt de pijp aan Merten geven. Maar als uw Volk 'nen tenue krtjgt,'t en zal maar zijn voor de groote steden, alwaar de Libe? raalderij vlakaf mag schrijven Wij zijn de vijanden van alle Christelijkheid! menschen, gaat niet naar de kerk, gaat nooit te biechten, en ge zult er best meê varen Op den buiten en in dt klein steden moet er nog gesimuleerd worden, daar steekt het schootsvel in den zak; t'Aalst mocht niet een officiéele Meester op de solidaire begraving zijn, terwijl in de groote steden er pompeu- selijk achtergegaan wordt, alsom te bedieden Bravo voor zulke dood En van Aalst sprekende, Piet, 't huis van die solidaire dood en indelving wordt nog gedurig met den vinger gewezen; en zoo lang als Aalst staat, zal er gezegd worden Daar woonde hij! want Piet, bij uw volk zijnde, ge zult huilen met de wolven in den bosch, maar in de kalmte en 't geheim, kunt gc zonder sidderen op de Dood peizen en op 't gene er volgt? er- als ik 't volgende zeg,^ Piet; dat al d'eerlijke en deugdzame menschen van g'heel den aardbol ten allen tijde vastelijk aan een toekomstig leven geloofden, wat zult ge dan zeggen, o Piet En ge moet niê peizen dat uw scholen meer trok zullen heb ben; wc zeggen u oprecht:. Onverschillige scholen zijn goed voor honden en zwijnen, maar redelijke christelijke menschen, moeten van jongsaf, God leeren kennen, dienen en beminnen. Al is uw wet nu op haar vierde jaar, ze blijft slecht; en 't contingent vah uw civiele Normaalscholen, daar'ne keer van gesproken wie doceert er in die scholen Is d'opvoedi' g daar niet gansch geus Al die er in komt, moet hij niê zeggen; Ik verzaak mijne Religie want in dien er redens van dwang kunnen zijn, om zoolang de dwang be staat, een Ouder te verontschuldigen die zijn kind naar d'officiéele scholen zendt; NOOIT OF NOOIT is het iemand toegelaten in ^d'officiéele Normaalscholen te treden. En ge ziet wel te Gent, o Piet, wat er gebeurd is met een Onderwijzeres van de nieuwe Schoolwet! Is dat geen plechtige vermaning aan alle Vaders en Moeders welk ellendig moraal Een juffer, beschuldigd van haar kind vermoord t hebben Een juffer, die tot den laatsten moment harer schande in de school gepermetteerd is en voor welke de Marchessés moeten komen Piet, dat bewijst den gang der zaken cn hoe komt het dat al d'ander meesters en meesterssen van lang te voren niet schandaal geroepen hebben?.. Ach, Piet, tusschen vier oogen, we zouden u zoo eeuwig veel kunnen zeggen De mamme- zel zal voor de Rechtbanken verdedigd worden; uv.a zal spreken van onvrijwillige dood; doch dit verandert den grooten casus niet Ten anderen, uw scholen zijn en blijven veroordeeld, volgens de plechtige verklaring der Belgische Bisschoppen die luidt alsvolgt: Dis Wel is gevaarlijk en nadeelig IN HAREN NATUUR; zij is eenen aanslag tegen het Geloof, de godsvrucht en de godsdienstige Rech ten van 't Belgische Tolk wij veroordeelen die Weten ons gedra gende naar de voorschriften van den H. Stoel, waarschouwen wij alle geloovigen, en verklaren hun, dat men in geweten dergelijke school niet mag bijwonen, als zijnde zij ingesteld tegen de Katholieke Kerk. Welnu, Piet, ge ziet, dat is klaar en formeel, en van deze VEROORDEELING is geen letter, geen puntje ingetrokken, en wat gij of uw kajevins anders zegt, zijn leugens en is bedriegerij. Verstaat gij dat Vlaamsch? En nu, tot de naaste week, als 't God blielt. De Werkman. Of St daar- uw Nonkel, met permissie een vraag Te weten Ge staat daar zoo aan dachtig lezen Ik doorpluis dc gazet ten en depêchen over den oorlog in Egypte. Want die de gazetten leest zonder er zijn studie op te maken,weet nog 't vierde van den helft niet. Och, Nonkel, ge moest u gelasten met d'Oorlogstij- dingen aan DE WERKMAN meê te deelen, kort en goed, fix en waarachtig Een moeielijk werk: ge moet daarvoor batailje leve ren tegen de valsche en over- drevene berichten, dikwijls gezonden uit beurs speculation. Maar, ge zult plezier doen aan duizendc brave menschen, die den tijd niet hebben om lange artikels te lezen Welnu, 'tis aanveerd; wat begeert gij te weten Nonkel, wat is er d'ander week gebeurd Den Engelscbman Heelt besloten van op Arabi te vallen, zon der d'hulp van den Turk af te wachten. - En wat heelt hij verricht Zijn sterke Hoot is uit Alexandre vertrokken, zonder dat iemand de bestemming wist, heeft voor de sterke stad Aboukir ge legen en is 's nachts voortgerukt tot in de vaart van Suez. In die onzedige Vaart, den direkten weg naar d'Indiën! Maar, Nonkel, er is een Konkordaat tusschen al de Mogendheden van Europa dat die Vaart moet vrij"blijven. Gelijk ge zegt, en de bezetting van die Vaart heeft een groote opschudding te weeg gebracht, een over en weêrgeloop yan diplo- maters! doch Engeland heeft verklaard te werken voor 't algemeen belang van Europa, zonder eenig vooruitzicht van eigen intrest, en in de Vaart van Suez maar eenigc dagen te zullen blijven... meê zijn die zwarte wolken weggedreven. Waar zijn d'Engelsche troepen nu Hoort, g'hebt in Egypte vier groote steden Eerst aan rechter kant. ALEXANDRiE. De stad die eerst geplunderd is jn beschoten Geplunderd en gebombardeerd, dan hebt ge op dezelfde lijn rechte linie de sterke stad PORT SaïD; dan onder u, d? sterke stad KAiRO en dan schuinsgewijs, hebt ge SUEZ, waar die fameuse Vaart ui.komt; langs weerskanten zijn de woestijnen, en onder Kaïro en Su§z hebt ge d'uitgcstrekte Indiën. Is dat verstaan Allerbest, nonkel Volgt mij nu eens wel den Engelschen generaal Wolseley ligt met 40,000 man tysschen Port-Saïd, Suëz en Kaïro en is van zin met éenen slag die dnj steden in te nemen, na Arabi afgeklopt te hebben. Poe sterk is Arabi Pacha Daarover weten wij 't finaal r.iet, vermits hij geen- depêchen kan zenden; maar zijn leger is talrijk en wel geoefend, zijt daar zeker van;deze week hadden d'Engelschen op 1 uur afstand 'ne con. voi Arabisten neêrgeschoten, en's anderdaags had Arabi'ne gekur- rasseerden Convoi. Zijn er al gevechten geweest Oprechte gevechten niet, maar schermutselingen met de voorwachten; d'Engelschen maken bolwerken, zetten Hun geschut in orde, en wachten waarschijnlijk tot d'aankomst der troepen uit Indiën, die Arabi tusschen twee vuren zuilen zetten. Wat is uw gedacat en beoordeeiing Dat misschien op dit oogenblik Arabi geklopt en verslagen wordt. Den Engclschman zal de kans niet wagen, zonder zeker te zijn van te overwinnen; zijn eer in Europa hangt er van af, en zijn macht in Indiën. Zouden er geen slechte gevolgen nadien, kom n Eene zaak is zeker dat dc rust in Egypte gestoord is voor langen tijd. En in Europa Indien Engeland een overmacht in Egypte wilde nemen, dan zou een generale oorlog op volgen, en ceti wreede bloe dstorting, in gezien de groote legers die er op de kaders staan Als ge peist dat de Keizer van Duitschland, in oorlogstijd kan bijeen brengen 1 mil joen 6 honderd duizend manen oneffen. En Rusland al niet min! En dikwijls is 't oorlogsvuur zoo rap ontvhmd 't Is vreeselijk.... Nu, nonkel, een laatste vraag. Wat vindt gij van zekerheid in de laatste depêchen Dat er gevochten is rond de stad Tei-el-Kebir, waar Arabi pacha ligt met 10,000 Egyptenaars; deee randden 't Engelsch kamp aan, maar zijn achteruit gedreven. Ze schrijven ook dat de groote pacha Mahmoud-Fehnin krijgsgevangen is genomen. En daarmeê heb ik d'eer van u vriendelijk te groeten. Te Kassassine hebben d'Arabiers d'Engclschmans aangerand. D'Engelschmans hebben 'ne generaal van Arabi gepakt. D'En gelsche troepen lijden veel van d'nitte, en de lange tochten door 't zand. Veel bloed is er reeds vergoten in de schermutselingen. De groote batailje is aanstaande. Engeland vormt ;nieuwe troepen. Nu randt Turkije Griekenland aan; ze vechten te Zobbas en 't moet gemeind zijn, want Koning Joris zendt 4000 man naar de grenzen. De twist tusschen Turk en Griek is voor een affaire van grenspalen, 't Is gemeind van wederskanten.

De Werkman | 1882 | | pagina 2