Brief van Macharis. BRUSSEL. Ei, een dochterken van drij jaar en halt', op den, bijgang spelende, rue des Vers, misstapte, een mestkar kwam ge reden en verpletterde 't kind d'Ouders wonen rue Haberman 23.. 't Is gevonden, maar in lijken, in de Beekkant, waarschijnlijk in 't water gesukkeld. Met de complementen der Damen van Ber- laimont heeft een rat van 'ne Geus te Brussel, Miniemestraat, aan de weefSidon, 10 fr. ontfutseld. Tegen Soignies, een ijselijk geval op een pachthof 't water was slecht en een der knechten daalde in den put om te zien wat er was; maar Je gaz-Iucht verstikte hem en hij viel bedwelmd in de diepte de pachter, 't noodgeschrei hoorende, daalt ook in den put en ondergaat 't zelfde lot. Een half uur nadien haalde men er twee kadavers uit. T'Afflighem, in d'herberg rechtover 't klooster, heeft men zondag nacht willen inbreken; een der ruilen was al met zeep be streken, doch op 't gerucht van onraad,zijn de dieven gevlucht; Te Wervick, de kleine Juliaan Leire.oud 4 jaar, kwam uit zijn bed, liep een petrollamp omver, verbrandde en stierf binnen de 24 uren; te Landelies, tegen Charleroi, is een weduwe doodge brand in haar bed. T'Hamme, wijk Theet, voor een trouwfeest werd er met geweeren gescholen; doch een geweer sprong in stuk ken en zekere Russens oud 17 jaar, erg gekwetst, en doodelijk; een ander persoon ook trekwelst, doch niet zoo erg; te Luik, Jon- l'osse, een baanwachter doodgereden door een nachttrein. CONVOI RAMPEN. De champetter van Obaix-Ruzet in He negauw is door 't convoi verrast en vermorzeld 't is maar dat 't convoi niet afschampert, en voor velen rijdt de Dood op t loko- mofief; Iaat ons altijd bereid zijn, want wij weten dag noch uur. Te Brussel, in de statie van Schaarbeek, G. Andries, oud 27 jaar, stapt zaturdag over de linie; een exprestrein komt, hij is dood en vermorzeld. De treinwachter Van Einde is nabij de Statie- Ruysbroek van den trein gevallen, en ei, zijnen kop verpletterd... Ach, in plaats van al die nuttelooze scholen, dat ze de wagons veranderden metgangskes langs binnen,en de bedienden zullen da gelijks in geen naaste gevaar van sterven zijn. Bloedzuigers zijn die geuzen; in de 16" eeuw, was 't de schuld der Geuzen niet dat ver- scheide gemeenten gansch ontvolkt waren?en nu herbegint dezelfde schobejakkerij. X., 2 October 1882- Mijn allerliefste Vrienden, v Macharis groet U uitterherte, allen zon der uitzondering en wenscht u den vrede en 't geluk, in den staat en conditie; want die zijn wensctien kan beperken en te vrede zijn met hetgene hij heeft, is 'nen gelukkigen mensch Uit Frankrijk teruggekeerd, heb ik met geluk het Vaderland teruggevonden, mij duurbaar en minnelijk,alhoewel geplaagd en verscheurd door de Geuzen en Vrijdenkers, maar toch al tijd ons manhaftig katholiek Vaderland; als ge peist dat wij in ons scholen te Brussel de twee derde van de kin- ders hebben, overjaar waren er maar 7000 en nu 13,000, en de loka len zijn te klein,en met reden mogen wij allen zeggen ONS scholen, want z'hebben ons hert en ons ziel en ze worden onderhouden met de vrij willige giften van arm en van rijk, terwijl de geuzen, ze moesten beschaamd zijn, terwijl zij bandietelijk ons dwingen hunne veroordeelde scholen te onderhouden. Achtbare Vrienden, voor de toekomst van 't Vaderland, roept met Macharis: Vrij Leger en Vrij Onderwijs n En over Frankrijk zou ik moeten spreken, want te Parijs en te Rijssel heb ik met overdenkende lieden gesproken over de ramp van Frankrijk, en de bijzonderste oorzaken opgezocht, met gepaste remediëu. Tot later over Frankrijk; maar heden moet ik u met blij gemoed spreken over ons achtbare Vrienden te Luik ik mag 'tu, ex abrupto, zeggen, ze dienen ons tot troost en stichting en 'k ben vandaan gekomen, met een hert dat van vreugd klopte. De stad Luik, Leodium, Luttich, een der oudste steden van Bel- genland, 100 kilometers van Brussel, 25 van Aken, die twee mark ten per week heeft en 3 fooren per jaar, in een aangename en vruchtbare vallei gelegen, vermaard in de Geschiedenis, in 1569 werd daar d'eerste kristaalblazerij ing^richtjde stad Luik is in twee deelen verdeeld; ik wil niet spreken van die twee deelen der stad door den breeden Maasstroom gesplitst en met verscheide bruggen aaneen verbonden. Maar genomen onder zedelijk opzicht, Luik is een stad van zedeloosheid en bederf; en een stad waarin een bevol king van ware Christenen te vinden is, waaronder Goddank, nog de Vlamingen voor een groot getal te rekenen zija. Te Luik zoowel als iD alle groote steden,heeft Satan zijuen zetel opgeslagen.de vuigaard heeft daar zijn logiën met al hun trawanten, vrijmetselaars, socia listen, spiritisten, solidairs en alle soort van gebroed uit de Liber- Pensée; 't is hier dat de Vrijmetselaars hun meest bevoüriè scholen tellen; gelukkiglijk bij uitzondering van de Vlamingen,hier zoo wel als in ons echt Viaanderenland; 't is hier dat hij zijn vuige lustho ven, theaters, danszalen, café cbantants en ander kabberdoezen, langs alle kanten heeft ingericht om de jeugd te verleiden en te be derven. Ja, wederom gaat er een nieuwe Sociëteit ingericht wor den, dieaktiën uitgeeitom g'aeel het Luikerland met slechte ga zetten te kunnen vergeven, en te Herstal, tobourg van Luik, moet een nieuwe vrijmetselaarslogie komen.Wat een leger, welke macht dat Satan hier heeft! en alles voor 't verderf en den onderga -g, om 't Christene Bloed te verdelgen, en te maken dat alle vleesch van zijnen weg is verdorven,en dat hij, de \ermaledijdde,tot ten Hemel kan roepen: Waar is nu uwe wereld! Hoort, al uw schepsels roe- en met mij: Wij zullen den Heer niet dienen!.. Luik is vol gevaren, aarom niet te licht naar Luik gaan woDen, en zijn er van ons die er den kost gaan zoeken, dat hij toch d'eerste herberg, café ol res taurant niet inloope, maar eerst bii ordentelijke menschen infor- meere, want men zit somtijds in de val zonder het te weten. Mijn achtbare Vrienden wat zou er van Luik geworden,indien er geen leger tegen leger stond; want, 't kwaad trekt en 't is somtijds moeielijk in de deftigheid te blijven, alhoewel men alsdan 't beste levensgeluk genietende is. Luik heeft ook zijnen goeden kant; er zijn goede Sc; olen, goede Associstiën, goede Bibliotheken, goede Vrienden Kringen, gelijk o. a. het Vlaamsch Gezelschap in de Kerk der Paters Redemptoristen ingericht en waar de Vlaamsche Kon- traters oprechte Vrienden en 'ne waren Thuis aantreffen, 't Is daar dat er binst deze veertien dagen een gpweldige batalje is geleverd tegen 't Leger van Satan, en God dank deviktorie is aan ons; de preuven zijn er; Pater Bernard zegde dikwijls Veel Volk in de Sermoenen is wel, maar 'tbijzonderste is da&de koppen zich buigen, dat d'handen op d'herten slaan, dat er gebiecht wordt. En dat is ge beurd, want de Broeder-Koster, met wïen ik emige woorden wis selde, mij gezegd heeft dat er dees jaar 400 Communiën meer zijn uitgedeild dan't jaar gepasseerd. Ik ben daar geweest, in een van die groote sermoenen, waar de Registers worden opengeslagen, tot onderzoek en verbetering des levens, en ook om een groote kuisching in de ziel te doen. Lievén déus! Lieven déus! daar was een Volk! Zijn er onder de Lezers die de Kerk der Redemptoristen kenDen? welnu, ze was vol, gestampt vol, en alzoo is 't gsweest.een week voor de Vrouweaen jonge Doch ters, die dikwijls sacrificiën moesten doen om hun huishouden en hunnen dienst te verlaten, eere aan 't achtbaar Vrouwgeslacht! en de volgende week waren 'tde Mannen en Jongelingen,die hun werk vroeger staakten en zelfs een deel van hunnen loon opofferden om geen enkel Sermoen of Ceremonie van de Missie te verliezen En welke krachtige Predikatie! Hoe wel kennen zij 't menschelijk hert, tot in de verborgendste plooien! Ja, ja, leefde t menschdom gelijk zij het aanleeren, de wereld zou een kapelleken zijn van order en properteit, terwijl de Geuzen en Vrij beesten er'ne vuilen stal wil len van makeD... Ouders, gij die zooveel voor uw kiniers dost, ach, ze zijn u lief en minnelijk, maar bewaart ze toch verre van de vui ligheden der Geuzen en Vrijbeesten; die de menschen vernederen, bezoedelen, ja onder de dieren stellen. Och, menschen, wat heeft uw vriend Macharis daar in die kerk zalige momenten beleefd! ik vereenigde mij met al die brave Kon fraters, ik bad voor Kerk en Vaderland, voor al de Vrienden en Lezers van De Werkman, voor al de katholieke Scholen, en mijn bert versmolt in de zaligste gevoelens.En 'k heb g'höord dat er zulke hert.roerende Ceremoniën ziju geweest: D'Eereboet aan 't Aller- heiligsted'Opdrachl aan Uns Lieve Vrouw, na 't Sermoen over de Dood, den Libera, voor de Lafenis der afgestorvene Ouders en Bloedverwantenja, Ouders, wilt gij na de dood in uwe kiöders hun geheugen bliiven, christelijke gevoelens moet gij in hun hert pren ten; dan d'hercieuwing der Doopbeloften, als allen verklaarden: Ik geloof! ik versaak! En de twee Generale Communiën, als de cocsciencie wel gezuiverd, als allen devotelijk t'Oczen Heere gingen en ook mochten zeggen: Ach 't is hier goed om zijn! Ons hert is ge rust! dat is nu 't waar geluk En tot preuf, ik sommeer dat ze publiek zouden protesteeren degeen die rechtzinnig tot de Sacra menten naderden en dien zaligen vrele niet gesmaakt hebben!. Ze spreken altijd van bewijzen; maar dat is nu een bewijs in 't hert van eenieder Alia, we moeten eindigen; maar toch eerst geroepen Eere aan de Vlamingen van Luik! Respekt aan de Vlamingen van Luik! Dank aan de Vlamingen van Luik! en 't zeifste aan d'achtbare Vlaamsche Vrouwen en Dochters! Eere en voorspoed aan 't Vlaamsch Gezel schap,dat reeds zooveel goed heeft gpdaan! Dat het groeie en bloeie! Dat deszelfs Leden altijd getrouw blijven, malkander opwekken en de verdwaalden opzoeken, om ze met diskretie en beleefdheid en foedheid in 't Vlaamsch Gezelschap te brengen. Vaarwel, Vrienden te mik en tot wederziens Ondertusschen, die onder 't Vlaamsch Gezelschap wilt komen, ik zeg gelijk De Werkman schrijft, voor die wilt g'abonneerd zijn of de gazet k'oopen, 't is goed alle tijden van 't jaar, waarmede allen hertelijk gegroet zijn, en de weêrwolverij gaat voort in ons Belgen- land, maar lang duren zal het niet, in Juni, met al hun frauduleus heden, 't keersken brandde voor de Geuzen, maar d'oogen moeten nog beter open gaan, opdat eik zie dai die Liberaalderij en Geuzerij, 't verderf is der Huisgezinnen en der Natië waarmede ik U allen van rechtswege en uitterherte groete, blijvende tot den laatsten adem, Uw toegenegens Vriend en Dienaar, MACHARIS. E FEESTELIJKHEDEN: De Jubiléfeesten van Kerkxkenzijnplechtigenhertroerend geweest; maar pok 50 jaar van een Pastoors-le ven, vijftig jaren Zielbezorger, Vader van arm en rijk, 't verdient een Dank- .betuich dat tot in de hoogste Hemelen weêrgalmt. Den helschen Satan rukt en trekt en slingert aan Belgenlaüd, maar ons Vaderland zal gered worden, omdat er veel heldhaftigen Christelijken iever is, en omdat de Dienaars des Heeren, op de meeste plaatsen, op- rechtelijk geëerbiedigd worden. Kerkxkcn heeft veel gedaan voor den Jubilé van zijnen E.H.Pas toor; 't was wel, algemeen, oprecht en hartelijk. Er zijn daar veel tranen gestort van zalige aan doening. Het Eert Vader en Moeder wordt ook toegepast, op ons Moeder d H. Kerk, en op de Vaders der Zielen... En, om dit Jubelfeest te sluiten, gaat er zondag te Kerkxaen een groot Concert gegeven worden, voor de Vrije Katholieke School; zoEdag ten 4 ure; men zal er vertoonen, o. a., 't stuk van de gereformeerde Catechismus-les; men zal er zingen het Hulde-gezang aan den Pastor-Jubilaris; men zal er vertoonen Jan Hoeimans en afgeven 't Lied van den Moortel nest, tegen't welk Peer Van Humbeeck zich al twee slagtanden kapot gebeten heeft; maar een ware Vlaming zwijgt daarvoor niet, ter contrarie, dit Lied zal des te krachtiger weêrkliuken; ge zult dat hooren, menschen, te Kerkxken. - En te naaste jaar, als 't God- blieft, zal Iddergern de Gulden Jubelfeest mogen vieren van zijnen teèrgeliefden Herder, die alsdan 50 j ear Pastoor dier Parochie zal zijn. Te St Gillis-Waas, ooggetuigen zijn het ons komen verkla ren, daar is een schoon Concert gegeven, ten profijte van den Ka tholieken Schoolpenning; prachtige en verrukkelijke zang en mu ziek te Meerendré heelt de Katholieke Schoolpenning ook een luisterlijk Concert gegeven, op 't welk uitgevoerd werden De Jachtheld en ie Terugkomst van den Graaf. En over de Feest van Herdersem zal lang en met vreugd gesproken worden. Zoo ziet men dat'de Katholieken in deze dagen van beproeving en strijd, 4hun i

De Werkman | 1882 | | pagina 2