Kort Parlement. zulke huizeu eu 't schijnt. dat meest al die bazen deei maken van de liberale Sociëteit.Al dat zedebederf komt voortuit de dacsorgeidenj. Ouders, past op! wart de hinders die raar de dansorgels gaan,zullen de nagels zijn uwer doodkist. Zondag, ten 1 ure 's noens, is op de Cockerillekaai brand ontstaan door 'nen baal wol en drij balen zijn verbrand; gelukkig dat men 't vuur kon meester worden. Dito zon dag, een jongeling uit d'Apostelstraat, door den tram van Merxem overreden en erg gewond naar 't gasthuis g-daan. Da schuit Sint Joseph, geladen met kopererts, in de Schelde gezonken, maar de manschappen gered; aan de nieuwe kaaiwerken der Schelde, 'ne vent van de ladder gevallen, langs waar men de Caissons ophaalt, en erg gekwetst; Zondag ten 4 ure 's morgends, stekelverkens van matroozen die van een bal kwamen, begonnen te vechten M. Fabry met 4 agenteu wilde er tusschen komen, en werden zei ven gestampt en geschupt, dat zij de Wacht der Pompiers vroegen die ter bulp snelden,maar 't zelfde lot ondergingen; eindelijk kwam de Wacht van 't Stadhuis er tusschen en deze gelukten erin de ra zende Schippers op de vlucht te drijven; 3 der vechters zijn reeds aangehouden; - Zondag teu 7 ure 's avonds, 'ne zeekapitein, in 'ne café chantant der Statie, gaat naar achter, mispakt zich van deur, valt in den kelder en breekt zijn been. Zelfsmooröen zijn er in groot getal, en de Familiën waar dat voorvalt, welke schande en smert, voor eeuwig! Te Reeth is zaturdag een hofsteê afgebrand; in September zijn er in onze haven toegekomen 437 schepen en ver trokken 410. LOKEBEN's woensdags. Tarwe n. p. 1051 2o oo a 22 oo ZELE, 's dijnsdags. DENBEBMONBE, 's maand. KOBTBYK, 's maandags. BOESELAEBE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kilo 28,60 roode dito 24,50 Men sclmjit ons uit MAöan,Mn,i> God zij geloofd en zijne lieve Moeder 'Maria. Te RECHTBANKEN. De juffer-ondeiwijzeres Pernot van Gent gaat voor 't Hof van Assisen komen, beschuldigd van kindermoord. En tot den laatsten moment is dat juweel in haar klas gebleven, ©nberispt. In den akt van beschuldi ging komen met nadruk de afschuwelijke omstan digheden, waarin de misdaad is gepleegd. In de zaak der Peltzers, van die geleerde Geuzen met hun walgelijk leven, men denkt geen ander plichtigen te vinden, dan de 2 broeders. En nogtans, wie heeft 't geld gestort'? Wie heeft het meeste voordeel gehad in die dood? O wat is de menschebjke Justicie broos en twijfelbaar! De luitenant Van der Kelen van 't 9e linie, is tot 20 jaren dwangarbeid en degradatie veroordeeld; 't was 'ne slechte gemeine kerel, en die zelfs zijn vrouw in den put heeft geholpen. En te Verviers is een slons van een geuzinne tot 15 maand gevang en boet veroordeeld voor zedebederf. 't Schijnt dat er groote Geuzekoppen den mond van dit wijf zouden willen toenagelen. Trien. Wel Tonia, hoe is 't? En wat een schoon weer, met den Verloren Maandag! 't Is ne lust om buiten te zijn! 'ne Mensch herleeft! Doch 't enjèke van den zomer mag wel goed zijn, 't is kamank genoeg geweest in 't midden... 't Is nu zomer geweest, en we worden 't gewaar ook aan de patatteren Maar g'en zegt gelijk geenen enkelen spreek, Tonia I Tonia. Och, liefste Trien, 'k was daar weg met mijn gedachten. Trien. Schoon manieren, als'ne mensch u aanspreekt Tonia. Alia, ge zult het mij perdonneeren, maar'k peisde daar op den Verloren Maandag, hoe dat tegenwoordig in de steden pertiku- lierlijk, hoe dat er zooveel jonkheden wild en wulpsch loopen Trien. Is 't waar dat M. den Burgemeester met de Policie naar de danszalen is gegaan den zondag te voren en dat er zooveel minderja rig volk was, en zelfs meiskesEn is 't waar dat er nu sekure maatre gels genomen worden, om de volkswijken niet te doen verpesten? Tonia. God geve 't, Trien, want d'Overheid van een stad is bijna gelijk d'Overheid van een huishouden; z'en moeten niê zien naar den intrest van 'hen baas uit een danskroeg of van 'nen brouwer, maar de Sublieke zedelijkheid beschermen en dat mordicus, 'tis te zeggen, als at niet gedaan wordt, dat wij nog schrikkelijke diDgen zullen beleven en misschion nog varen gelijk in Frankrijk, en gelijk t'Aatwerpen, al waar zelfs de slechte Overheden zeggen Er moet een kuissching ge schieden, of we zinken in den vuilsten dippo. Trien. Maar. 'k en weet dat niet, Tonia, maar in mijnen tijd,alles ging heter, elke gebuurte had zijn vermakelijkheden Tonia. Ja, in eer en in deugd Trien. De kinders, pertikulier de dochters, amuseerden zich in de familie of gingen 'ne keer met hun Ouders uit. Tonia. Ja, 'k appeleer mij dat ook. en de dochter die 's avonds of 'b nachts zou geloopen hebben, mocht zeker zijn van als een smodde en een slijp, met den vinger achterna gewezen te worden. Trien. Maar tegenwoordig Alia, ze willen van de kleinste ste den, een Parijs en een Babylonia maken. Tonia. Ze willen, ja, maar de treffelijke Ouders moeten opeen bijzondere wijze wakeu en van jongsaf zien waar en met wie hun kin ders gaan; want zie, Trien, bijzonderlijk al d'huismoeders die hert en respekt hebben voor hun kinders, als z'hooren spreken van die dans- orgelderij, 't moet een scheer zijn die naar hun oog steekt. Trien. 'k Zeg dat met u, Tonia. Tonia. Zie 'ne keer wat zorg dat er voor de kinderkes noodig is Trien Van jongs af, en dag en nacht Tonia. En hoe lief dat die Engel- kes toch zijn Trien. Tonia, ge zegt de waar heid; al ben ik maar een geiing mensch, elk kind is mij 'ne schat weerd Tonia. En we zouden de kinders met zooveel zorg opbrengen en opkwee- ken, opdat ze later in die danskroegen zouden gaan, waar alle slecht volk bij eens tropt 111 Trien. Waar zooveel vuil bedorven kerels bijeenkomen, die nie' anders zoeken als hun slechte lusten, tennadeele van 't Volk.... Tonia. Alla, foei, 't snijdt in mijn hert; 't is gelijk een roos die overpampeld wordt en op een mestkarre gesmeten! 'ne Mensch, zoo schoon, zoo eêl Trien, mensch, laat ons toch wel oppassen, want, als die dansorgelderij in de gemoederen is, daar komt 't verdriet bin nen langs deuren en vensters Trien. En de schande Tonia. Ja de schande; Trien, tot wederomziens! Ma®sf>rnen hebben wij nu ook onze katholieke Scho len dat in regel en in volles bloei. Wij'hebben nog vee] meer, hetgeen wij hooit en zoudeil durven verwachten hebben, wij bezit ten een klooster. Lokalen der scholen, ruim en open- lochtig; het huis,grooten wel geschikt, heel de bouw, ten besten gelukt, hij mag gezien zijn; de Massemna- ren mogen er fier over zijn, gelijk hij daar staat te pronken langs de groote bane van Wetteren op Oom- bergen.Op Sinte Michaël, de dag was welgekozen, hij zegt Strijd en Victorie zijn er op onze Paro chie drie Nonnekens van uit het Crombeen te Gent, toegekomen, om alhier het katholiek O derwijs te geven aan onze kinderen. Wij hopen toch wel dat de brave Urselnaren en bijzonderlijk nog de goede Moeder uit het bloeiend Klooster aldaar, daarom niet boos op ons en zullen zijn. Heden, Maandag 2 October, zijn de scholen begon nen. Om 8 uren 's morgens werd er eene plechtige Mis gezongen ter eere van den H. Geest, om den ze gen van God te roepen over onze kinderen en over het katholiek onderwijs. Heel den middenbeuk onzer kerke zat vol kinderkens, en waarlijk, het deed deugd aan 't herte als men dat groot getal zag zitten in de kerke, en na de Mis, zoo zedig zag optrekken naar hunne scholen, onder het geleide van hunne nieuwe en deftige Meesteressen. Het onderwijs is verdeeld in drie klassen Wij hebben eene Bewaar school, die 90 a 100 kinderkens zal tellen; eene jon gens en meisjesschool waar, in ieder, ongeveer 70 kinderen zullen komen. Allons, Massemen zal niet meer moeten wijken, wel integendeel. Het toont dat het Katholiek wil zijn en blijven. Eere en dank aan zijne Inwoners en aan al dezen die deel genomen hebben in dit treffend en zoo loffelijk werk. Nu behoort ons enkel nog Moed en Volherding. LATER NIEUWS. Peer Van Humbeeck is met iijf en ziel te Denderleeuw geweest, als Com- missaire spécial van de Familie, op zoek naar een neefken, scholierken uit den Athéné van Brussel, de plaat gepoetst en gevonden in een kotjen van herbergsken. Peer, ditn grooten heer, heeft daar kunnen denken, hoe dat zijn onderwijs civiel, zeer rap en zeer liabiel, het huiselijk geluk kan kren ken. Ooggetuigen zijn ons komen verklaren, dat de Feestviering te KERKXKENtoch zoo aandoen lijk schoon is geweest, en zulke verlichting is er nog nooit gezien; Zondag, de dag van 't Concert, om de Jubelfeesten te sluiteu, nogmaals algemeen verlichting. Bedrog! bedrog! 500 namen ston den er in Eecloo te veel op den lijst derbehoeftige leerlingen; te Burst is 't zelfste gepleegd; kinders van de welhebbendste Ouders, dnrfde men als noodlijdend opschrijven. Arm zijn is geen schande, maar geld en goed bezitten en aangeteekend staan, als hulp noodigte hebben voor 't Onderwijs zijner kinders, dat is een eeuwige schande Tot Oostende is 'ne fies van Rijssel g'arrê- teerd, maar 18 jaar oud en die gevlucht was met 12,400 fi' van zijnen heer. Tegen Meenen zijn afgebrand de vlasmijten van M. Berkin, voor 20,000 fr. weerde. Z'hebben gevierd voor M. Rogier, die 50 jaar in de Kamer zit; goed en wel, maar die viering herinnert hem zijn hooge jaren en zijn endeken dat nadert. Voor een Ouder ling die liberaal of geus is geweest, moet de oude dag vol angst en vrees zijn. Er komen moeielijkheden wegens Afrika. Als onze Koning er niet te diep inkomt De ge ruchten loopen dat Z.H. de Paus een dezer dagen in zijnen hof wandelde, en dat er'ne kogel nevens zijn hoofd kwam gevlogen. Er nestelt een infernaal ras in de gebuurte van den H. Stoel. Te Oere- beo, in Zweden, is de theater afgebrand er zijn veel gekwetsten. T'Ansegem heeft de smid De Brouwer zijn vrouw vermoord en is dan gevlucht. Dat huishouden akkordeerde niet, sedert lang. 'ne Landlooper, Willems genaamd en van Brussel, heeft te Geutbrugge twee graanmijten in brand gesteken, van koleire omdat er hem te Gent een aalmoes was geweigerd. De gendarm Percival die t'Heule op de Katholieken school, heeft zich te Turnhoutgezelfsmoord.Sedert diebloedigedag, was gendarm Percival geene mensch meer JUBELFEEST. Men schrijft ons uit St Ni- kolaus: In het ziekenhuis te St Nikolaas heeft dezer dagen eene schoone plechtigheid plaats gehad. Men vierde er het vijftigjarig Jubelfeest der eer- weerde zuster Maria Victoria Gavrain en van een harer medezusters, die beiden gedurende vijftig jaren met zelfsopoffering en liefde het lijdende menschdom hebben bijgestaan, bijzonder in ge vallen van Cholera en andere besmettelijke ziekten. MA.RK.TPR1JZEK. AALST's mturdags. Tarwe Rogge Masteluin Haver gerst Hoppe (1882) Aardappelen roode Boter per 3 kilos Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 24 50 4 ï~o» 17 oO 4 50 22 oo 4 59 18 oo 4 2o oo 18 5o 4 2o 00 28o3oo 09 5o 4 10 50 OS 73 4 09 81 02144 02 73 4 00 4 5 «9 GE Lit A A RBSBEBGEN. Tarwe per 100 kilo Masteluin fr. 25 09 22- 17 22 m 12 o# 3 01 2 35 1 Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per 100 kil. fr. 24 oo 4 26 oo Rogge 17 00 4 18 0# aardappelen lo Oo 4 11 0o boter per 1/2 kilo 1 4o4 1 5o rogge, lOo 1. 12 25 13 5o garst, lOo 1. 13 25 14 75 haver 1591. 12 oo 13 5o Tarwe p. 106 lit 2o 50 22 25 haver 150 12 13 50 boter per kilo 08 3 o 8 kemp per 11 kilos 23 00 25 00 16 5o 18 09 20 oo 00 oo 0 00 a 0 o9 0 70 a 0 89 2 40 3 7o 1 6o 2 aardappels 07 08 Witte tarwe rogge boekweit vlas per kilo kemp boter per kilo eieren per 25 j aardappels, gele roode boter per 1/2 kilo koolzaadolie, 103 kil. lijnolie, lOo k. 8 oO a 85o 8 5o a 9 00 1 50 a 1 63 68 50 53,5o AUBENAABBE. Witte tarwe per heet. 21,25 roode dito 20,25 masteluin 16,25 rogge 14,75 haver 18,75 aardappelen per 100 kil. i8 60 boter per kilo 2,97 eieren per 25 2,69 erwten ,00 vlas per kilo 0,— EECLOO's donderdags. Witte tarwe 26,— rogge 18,80 haver 19 gerst 20,00 a 22, - boter 2,80 a 0, eieren 2,40 a 0,— St NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters 23, poldertarwe 22,00 rogge 14,00 boekweit 14,00 haver 13,50 duiven boonen 21,50 erwten 19, vlas 4,59 aardappelen 08,— boter 3,18 eieren per 2ö 2,44 ZOTTEGEM. Roode tarwe 24 00 a 25 00 Masteluin a Rogge 18 a 19 Haver 18 a 19 o» rogge 17,75 haver 18,5:0 paardeboonen aardappelen per 100 kilo 08,50 boter per kilo 2,85 eieren per 26 2,55 ANTWERPEN. Miridelprijzen per 100 kilogr. Tarwe bloem, inl 1 kwal. 35,25 n n 2 n 33,25 rogge bloem, inl. 30,— n n franscbe duitsche maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 0,11 stieren 0,70 c 171 ossen, 0,88 a 0,97 219 koeien, 0,70 a 0,80 033kalveren, 0,90 a 1,05

De Werkman | 1882 | | pagina 4