Zaturdag, CAntwerden ia <!e Lange ZavcFstraat, een petrol- lamp viel omver, op de broek van 'nen timmerman, die -ïldus erg verbrand werd aan beenen, handen en armen. Hij ligt in 't Gast huis, zeer maljonnig. Tegenwoordig zijn er petrollampen, die, komen ze aksidentelijk te vallen, met bliksemsnelheid uitgaan. Men kan niet te voorzichtig zijn met dien petrol. De Engelsche visschérsboot R. 342 ligt gestrand, ten oosten van Blankenberg!), en te Gent loopt 't gerucht dat er 'ne Kommis- saris van Policie gaat vervolgd worden, voor huiszoeking, bij nacht, zonder mandaat, bij een persoon op wie er niets te zeggen viel. Om huiszoeking te mogen doen, moet de Policie een schrifte lijk bevel hebben. Te Dixmude, hoort wat er daar gebeurd is tijdens dat grou= welijk onweér. Op 't gehucht Abeel, werkten twee arbeiders op een dak, en kwamen voor 't slecht weêr, van '1 dak af, om beneden tegen den muur te staan de bliksem viel, en beide ploften ten gronde, zonder taal of teeken! korts nadien keerden zij tot hun zei ven weêr, maar schrikkelijk gesteldden eenen lam aan d'armen, de vingers geplooid in 'teerste lid, den anderen de kleéren van arm en rug getrokken en een gat in den rug geboord.... 't Is won der wat die bliksem kan uitwerken. GONVOI-RAMPEN. De fakteur Jules Descamps, te Houdeng, Henegauw, door den trein vermorzeld; te Chatelet, de werkman Nassogne van Roux, tusschen twee buffels van waggons de borst verpletterd. Te Pepinster, in de statie, is een werkende doch ter van 48 jaar, zondag door den trein van Spa getroffen, ze liep over de rails naar een ander convoi en werd vermorzeld. LATER NIEUWS: De boekskes, Novene tot de H. Theresia zijn verschenen: 0,35 centiemen, franco thuis; 't is wel wat Iaat, maar dat boeksken is ten allen tijde zeer aangenaam en profijtig voor de ziel, omredewil dat het een ascetisch boeksken is, als ge dat ver staat. Maandag avond hebben wij d'eer gehad en 't geluk van te kunnen bijwonen de zitting van den Nederduitschen Bond CAnt- Werpen, op welke Dichter LODEWJJK DE KON1NCK eenige Tafe- reelen voorlas van zijn groot Heldendicht: 'tMenschdom verlost!» Och God! dat is schoon, verheven, christelijk, meesterlijk! Van 9 tot kwaart na 41 ure, duurde de Voorlezing, en al dien tijd bleef het Aanhoorderschap in trillende bewonderingen in geestvervoering met den Dichter. Wij hoorden daar de tafereelen van Judas zijn verraad, in 't welk Isaias uit zijn graf verschijnt, den Droom der vrouw van Pilatus; de Kruisiging;de Dood des Zaligmakers de zegevierende optocht ten Hemel; het Paleis van Lucifer; noch Dante, noch Bilderdyck hebben dat beter beschreven; dan d'Eeuwigè Stad, Civitate Dei; Elk tafereel van Dichter DE KO- NINCK is een schilderij van Rubens; en waarlijk, op onzen tijd dat u6 Kunst wroet en kruipt in 't vleeschelijke en in 't stoffelijke; ja, dat rijkbegaafde zielen daar met hun tong in 't slijk liggen, wij moe ten God bedanken voor de verschijning van Dichter De Koninck,en dat hij zijn groot talent in eere blijft houden; ten anderen, zonder christelijk en zuiver gevoel, zou hij nimmer zulke hoogte hebben i plaag van onzen tijd is d'hooveerdigheid bereikt. Er is hem t'Antwerpen een gouden pen geofferd.... Na de j Beeldstormerij verscheen Rubens, en bracht figuren op doek, welke zelfs d'ongeloovige wereld eerbiedigt en bewondert; in dezen tijd van onverschilligheid en goddeloosheid, komt De Koninck, stijgt in i d'hoogte met de kracht van den adelaar, om te bezingen de Schep ping, de Verlossing, de Zaligmaking,op eene wijze, die men zonder verrukking niet hooren of lezen kan. Tien jaren heeft Dichter De Koninck gewerkt, aan zijn werk dat nu voltooid is, en in 't welk de Nederduitsche Stam een eeuwig Meesterstuk zal hebben. Te Parijs is de typhus zoo erg, dat het getal sterfgevallen, ordinaris 57, geklommen is tot 250. De gasthuizen liggen vol. In Rusland is de stroom Wolga reeds gestremd door 't ijs.T'Am- sterdam hebben Belgische en Hollandsche werkliedan handgemein geweest op 't Rapenburgerplein; er zitten er vast, van weerskanten. 't Eiland Cuba staat onder water. Zaturdag zijn in de Res- tauratie van Ter Kamerenbosch komen dineeren, 'nen heer en een dame; niets kon te lekker zijn, doch als er te betalen viel,z'en had- den geen roö duit. De Policie is gekomen en alle twee zitten in de Klein Karmelieten aan de tabeldot van den Staat. Tusschen Namen en Luik, staat een blok steen op 't vallen die een gewicht heeft van 450,000 kilos... De jongste regens en onweders zijn er d'oorzaak van. EREMBODEGEM Groot ongeluk Bij de Wed. Van de Velde, aan de brug, werd een diepe steenput gedolven; vrijdag rond 5 ure 'a namiddags, de jongeling Henricus Van Holsbeek, timmerman der Parochie, gaat eens zien; 't metselwerk was omtrent voltrokken; nau welijks is hij beneden, als g'heel 't bovenste deel van 't metselwerk op hem valt en hem in de diepte begraaft. Zijn lijk is er zondagachternoen uitgehaald, schrikkelijk verminkt De politieke wereld blijft in afwachting over Egijpte in Ierland wordt 'nen deftigen Volksbond gemaakt; zondag nacht, ten halver drij, is er te Brugge gevochten, in de Smedestraat, bur gers en soldaten; te Quievrain is afgebrand 't bitterpéenfabriek van M. Vandendaele. Te Bergen, in de Statie, is de groote klok gestolen; te Brussel is maandag nacht gestolen, zilverwerk en geld, in d'Associatie-straat, bij M. Seligenstadt; de dief was eerst bij de gebuurs een ladder gaan stelen; Tegen Londen zijn maan dag morgend 2 stoombooten opeengeloopen en gezonken, 't waren de Citij of Antwerp en de Constantia van Bremen; 't Volk is gered BU1TENLA NDSCK NIEU WS In de Post te Parijs is wederom gestolen. De bankier Dawidson, geschoten door een vrouw met welke hij gezwierd had, is overleden. gSM In Lotharingen worden veel buitengemeenten onvei lig door de wolven; die slokachtig zijn gelijk Belgische Geuzen. 0 dat slecht Vrijdenkers-ras in Frankrijk; te Roche- sur-Gon is een Aalmoesenier afgesteld omdat hij voor een ter dood veroordeelden, den tijd reklameerde om Mis te hooren. De veroordeelde moordenaar bad en smeekte om toch te mogen Mis-hooren en Ons Heer ontvangen; ik ben katholiek zegde hij, en wil als Katholiek sterven; maar de Commandant, een stuk Vrijdenker, vroeg spofiend: Waar toe dient de Mis! en bleef weigeren. De Aaluioesenier is afgesteld, omdat hij de vraag van den ter dood veroordeelde te sterk heeft ondersteund. De weef van Keizer Alexander II is in Frankrijk, te Pau, waar veel rijke zieke menschen gaan sterven. De lampen Edison doen veel vooruitgang in Amerika; sedert november 1880 zijn er 80,000 gemaakt: maar is dat licht niet te wit-llikkerend en schadelijk voor d'oogen?.... Van oogen sprekende, Convisart, de doctor en chirurgyn van Napoleon den Eersten, die ook tegen Ons Heer wilde om te zeerst loopen en zoo ellendig stierf, Convisart voor de brandige oogen deed hij poeder van galanga-wortel op azijn trekken, om met dit aftreksel van buiten rondom de oogen te wasschen. Spikolie over de geslotene oogdeksels wrijven is zeer goed om de zwakke oogen te versterken; verder voor oogziekten is het noodig de Docteurs te spre ken; maar iets dat d'oogen kreveert, is primo van te vroeg en te veel te rooken; secundo, overdaad in drank, tertio et principauter, van in den half-demsteren te lezen of te werken; dat hebben wij dikwijls door 'nen oude Pater hoo ren recommandeeren, alszijnde bijzonder slecht voor d'oo gen. Wel, als 't half donker is, en g'en weet wat doen, medideert eenige momentjes al wandelende, of leest eenige tientjes van uwen Roozenkrans,of houdt een leerzame con versatie, maar wacht u van de commeerderij; en van gene- ver handelende, te Diest, boven Scherpenheuvel, in 't jaar 1834 lagen daar 340 militairen met een besmettelijke infla- matie der oogen; hun oogen waren gelijk d'openingen van brandende steenovens die ge van verre ziet; van de 340 zijn er 339 door discrete medikamenten genezen; den 340st™ wilde den genever niet laten, en voor altijd heeft hij zijn goel gezonde oogen verlorenVan Arabi zullen wij we ten, wat ze in Egypte over d'oogen zeggen. 't En gaat maar halvelings in Atchin: rusie met d'in- landers en wreede ziekten; 't is een ongezonde landstreek. Te Londen is afgebrand 't kasteel van graaf Schrems- bery; men rekent de schade op 2,500,000 fr. In Griekenland is een vrouw overleden, een weduwe oud 127 jaar. In Zwitserland gaan vier steden in failliet komen of dixit, ze weigeren haar schulden te betalen. Te Parijs is een civiele meester aangehouden voor 't stelen van 140,000 fr. Dezer dagen poogde hij uit zijn nieuw schoollokaal te vluchten en gebruikte zelfs geweld jegens de cipiers. In de Protestantsehe kerk van Bazel is nu 't besluit genomen dat het doopsel niet meer verplichtend is, noch de invang der ander Sacramenten.... Schooner warrelboel dan die Protestanterij bestaat er niet. De afgevallene pater Hyacinthe verdoolt meer en meer; hij houdt nu te Parijs een soort van comedie-tempel open en zoekt anders niets dan geld te winnen.... Hoe ver dat een hooveerdige mensch kan verdwalen 1 De groote een meel fabriek, met een half miljoen fr. schade. Op 't eiland JAVAzijn negen moordenaars gehalsrecht. MOERBEKE-KOE WACHT. Op woensdag listen Octo ber zooals gij in uw blad vroeger gemeld hebt, heeft te Yenlo het aangekondigde feeft plaats gehad, namelijk het onthullen van het grafmonument, ter eere van den edelen en gestrengen Heer Henricus Hubertus Belletable, inrichter van het Aarts broederschap der heilige Familie, en terzelfder tijd het hou den van een Congres om daarin de belangen van dit Broeder schap te bespreken ruim tweehonderd geestelijke Bestuur ders hadden dezen Oproep beantwoord,en waarvan onzen Eer waarden Heer Van Breugel Onderpastoor en Bestuurder onzes Broederschap ook een was, enten dien einde, hield Hij zondag laatst een onderhoud tot de Vergadering, om haar het afge- loopen feest, Hoe, en op wat wiize, het prachtig Monument, is afgebeeld, eenige regelen uit 's mans leven, en hoe, en waar voor dat Congres dient; dit feest zei de spreker, zal nooit uit Venlo's inwoonders gedachten gaan ;veel min uit die van ons, want al wat prachtig is was indiesehoonekerktentoongesteld, en geheel die Limburgsche stad had haar feestgewaad aange trokken, ter eere van haren zoon; en wat het Monument aan gaat, dat is een prachtige Monumenteele steen. Belletable is er in knielende houding voor Jesus, Maria en Joseph, en de schouders gedekt door Zijne Hoogwaardigheid Mgr Van Bom mel, Bisschop van Luik, met deze woorden Ter Herinnering aan den kapitein Henricus Hubertus Belletable, die in 1844 te Luik de grondslagen legde der Broederschap der H. Fami lie, geboren te Venlo, 8 April 1813 en overleden te Huy den S December 1855. Spreker haalde dan eenige woorden uit 's mans leven, en waarvan nog velen getuigen zijn, voorna melijk Zijne Eminentie den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen die toen in het Orde der Paters was en die hem in zijn werk te Luik zoo ondersteunde, zoodanig was Hij daar met bezield dat, toen Hij als officier in Gent lag, Hij alle zon dagen te Luik toch de vergadering bijwoonde, dat noemt men soldaat zijn voor God en Vaderland. RARETEIT IN AALST. Zondag waren in d'HALF-MAAN, aan St. Martens-kerk, vier werklieden die te samen 2ü0 jaar in 't zelfde Huis wer ken, namtlijk bij M. Leirens-Eliaert; en tot preuf der waar heid, ziehier hunne namen, ze zullen dees jaar in den Alma nak 't Aalstenaarken staan; 't zijn Ferd. Hoebeeck, Henri Delatter, J. B. Baerten P. De Boeck. HOP. Zaturdag, een sterk opgevulde markt ge weest iu Aalst; prijzen vau 270 tot 240; aan 't begin dezer week gingen de fakteurs rond met 235 fr; woensdag 240 en 250; en nu zijn de prijzen weer aan 't klimmen. Al de buitenmarkteu vast. De voorraad geraakt uitgeput; heden gaan do prijzen tot 270. MARKTPRIJZEN. AALST, 's eaturdags. Tarwe Rogge Masteluin Haver gerst Hoppe (1882) Aardappelen roode Boter per 3 kilos Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 24 (0 A 16(00 17 oO 4 183ji) 21 oo A Ï3*o9 19 oo 4 21^oo 18 oo 4 oOjOO 245— 27o 10 oo a 11 00 08 oo it 09 55 62 7o 4 OS 88 4 00 it 5 SS G EER A A LDSBERGEN. Tarwe per 100 kilo fr. 25 09 Masteluin 22 Rogge 17 Boonen 22 o» Aardappels 12 co Boter per kilo 3 01 Eieren per 25 2 35 Vlas per kilo 1 IS NINOVE's dijnsdags. Tarwe per 100 kil. fr. 24 oo a 26 oo Rogge 17 00 4 18 Qe aardappelen 12 Oo 4 13 0» boter per 1/2 kilo 1 454 1 6o LOKEBEN, 's woensdags Tarwe n. p. 1051 2o 25 4 22 25 rogge, lOol. 12 ee 13 25 garst, lOol. 13 ob 14 So haver 1591. 12 5e 14 00 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 lit 2o 75 21 50 haver 150 12 13 50 boter per kilo o2 72 2 92 kemp per 11 kilos DÉNDERMONDE, 's maand. Witte tarwe 23 5o 24 5* rogge 16 Oo 00 09 19 oo 00 o« 0 00 0 oO 0 70 a 0 80 2 40 3 7* 16o 2 aardappels 07 08 KORTRYK, 's maandags. boekweit vlas per kilo kemp boter per kilo eieren per 25 aardappels, gele roode boter per 1/2 kilo koolzaadolie, 103 kil. lijnolie, lOo k. 8 o0 a 9 0 9 Oo alO 09 1 50 a 1 68 69 00 53, Je 23,— 22.25 15,76 15.26 19,25 s 9. 2.90 2,84 —.00 0,- AUDENAARDE. Witte tarwe per heet. roode dito masteluin rogge haver aardappelen per 100 kil. boter per kilo eieren per 25 erwten vlas per kilo EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 25, rogge 18,60 haver 17, gerst 21,00 a 22, boter 2,80 a 0, eieren 2,50 a 0,— St NIKOLAAB. Tarwe per 106 liters poldertarwe rogge boekweit haver duivenboonen erwten vlas aardappelen beter eiere n per 20 ZOTTEOEM Roode tarwe Masteluin Roggo 18 a 18 Haver 20 a 23 ROESELAERE's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kilo 26,75 roode dito rogge haver paardeboonen aardappelen per 100 kilo boter per kilo eieren per 26 23,— 22,00 14,25 15,00 14,60 21,- 19,- 3,87 08, 2,94 2,91 24 50 a 25 50 25,00 17,75 19,00 08,'tO 3,05 2,75 ANTWERPEN Middelpryzen per 100 kilogr. Tarwe bloem, inl 1 kwal. 34,75 n 2 32,75 rogge bloem, inl. 30,— n n franscbe duitsche maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 0,07 stieren 0,75 ca 121 ossen,- 0,86 a 0,86 117 koeien,0,76 a 0,85 035 kalveren, 0,90 a 1,05

De Werkman | 1882 | | pagina 4