Justicie is die alles weet en alles ontdekt, en de Liberaalderij van hedendaags die de Goddelijke Justicie beloochent, is een medehelp ster van alle dieften, moorden en misdaden; want indien Leon en Armand Peltzer gepeisd hadden: Ik moet sterven! Er is 'ne straffer van't Kwaad en 'ne Looner van't Goed; nooit zouden zij zulke kriminaliteiten hebben bedreven, maar eerlijke, zedige lieden ge bleven zijn. Er valt te schudden en te beven vooreen Samenleving, als men ziet hoeveel er opgroeien als geus en vrijdenker en dat de krawatten tegenwoordig zooveel middels hebben om alles te verdes- trueeren en in troebel water te visschen. Maar eerst en vooral, dat ze schudden en beven, degeen die kinders hebben in geuzescholen, want de slechte gevolgen zullen principalijk op d'huishouders vallen; eerst de familiën besmet en verpest, en dan de dorpen en steden; maar in ons eerlijke Vlaamsche dorpen heeft de Grafmaker weinig troeven in zijn hand, als hier en daar iets dat bij fradeerten dwingt, en nogtans zooveel kosten blijven doenlü'ne Mensch moet geplaagd en getemteerd worden, maar de Geuzerij spot wreedaardig met de vrijheid en den intrest der Belgen.... Maar 't schijnt dat een van de Mie Savoeys tot inkeer komt; beter laat dan nooit, en wie zou willen oud worden en sterven met liberale sentimenten in zijn ert? waarmede ik allen eerbiediglijk groete en een bijzonder Heil en Welvaren zende aan ons dappere Land- en Taalgenoten van Luik, Roubaix, Ryssel en Parijs, alwaar zij den geest van familie en van katholiekschap onderhouden en er de zoete vruchten van smaken. Ge moogt veriaten zitten op een eiland of op een schiereiland, en g'hebt die gevoelens in uw hert,ge zijt gelukkig; maar ge zit op 'nen troon, omringd van Vleiers en satellieten, dat uw zakken afwegen, van 't geld en dat de gloria u omringt, maar g'en hebt die goei gevoelens in uw bert niet, ge zijt in den ongelukkigsten dxaprastus, waarmede nogmaals allen gegroet en tot de naaste week, ik zal naar Brussel gaan en u de tijdingen welke ik weet, de visu, overbrieven. Uw toegenegene Vriend en dienaar, MACHARIS. WIJ ANTWOORDEN: Goede vrtend Macharis, wel bedankt over uwen schoenen brief en al de in lichtingen die gij geeft over die wreede en geheimzinnige zaak-Vaughan, waarvan de bijzonderste plichtigen misschien nooit zullen gekend zijn,op deze wereld; want er 'nen dag komt dat alles openbaar wordt.... Vriend Macharis, we verwachten uw brieven uit Brussel, en vraag aan Machiel dat hij ons toch schrijve als er iets partikuliers voorvalt... Vriend Macharis, ge doet wel van te rusten, want voyageeren voor 'ne mensch van jaren, dat is lastig God geve u lange cn zoele jaren van vrede en rust; g'hebt wel gewerkt in uw leven,ge zijt eerlijk en braai' en gedienstig geweest en de oude dag, van zulke menschen, dat is.een zachten en aangenamen zomeravond, bijna zoo verrukkelijk als het opkomen van den dag... Vriend Macharis. ja, Dichter De Koninck komt maan dag naar Aalst, in den Kring De Vriendschap; 't is een eer en een geluk voor onze stad; tien jaren heeft de Dichter gewerkt aan zijn Meesterstuk, en elk Tafereel dat hij voorleest, 't is een stuk van Rubens dat voor uw oogen ver schijnt. Vriend Macharis, komt toch zonder mankeeren, want nooit zal deze gelegenheid zich nog voordoen; en als ge den Dichter zelf met zijn kloeke hel dere stem en al de krachten van zijn ziel hoort spreken, 't is een aangename geheugenis voor al uw verdere levensdagen.... Vriend Macharis, we meinden van dees gazet af, een nieuw groot Verhaal te beginnen, zoo aantrekkelijk als de BINDERS, dat mogen wij verzekeren; maar d'algemeene aandacht is te sttyk gevestigd op 't Proces-Vaughan; wij moeten eenige weken wachten en dit Ml ons tijd en plaats geven, om ook de bijzonderste gevallen van die groote schelmslukkerij mede te deelen... Vriend Macharius, wc drukken u van verre vriendschappelijk d'hand. LOOPENDE NIEUWS- De pijnlijke dagen komen weer af: de jonkhed'n in 1863 geboren, moeten zich ingeven voor de Lotiug; tot 31 December ie er tijd; die 'nn remplagant kuoneu koopen,van 2 tot 23 Januari moeten de 200 fr. gestort worden; wij dogeereo altijd, per ge- recommandeerden brief; 't en zal op die 25 c. niet aankomen; en wan neer zullen wij toch van die heleche plaag verlost zijn! Bemerken wij hier dat de Bloedwet verzwaard is, telkens dat de Liberalen aan't Bestuur kwamen.— 't Is de Jonge Partij kaatsers vau Denderhautem, hoofdman Theophiel De Buysschere, die t'Haaltert de prijzen gewon nen heeft, 5 zilveren cylinders; een Triomfstoet van 11 wagens is zondag 11. de Prijzen gaan afhalen, en in 't lofgezang werd de wonder bare kaatser uit Brussel niet vergeteu. De Geuzinne yan Hofstade durft frank en stout opkijken; Jezabel uit 't Oud Testament was nog stouter en franker en z'is er naar gevaren Braaf zijn, en zedelijk zijn, of als men iu zulke slechte gevallen is. vergiffenis vragen en d'oogen ter aarde slaan, dat zijn de biljetten, want anders hoe hooger gevlogen hoe dieper gedaald. Dat 're mensch kon zien wie in alle steden en Ïirochiën, de officiéele Scholen ondersteunt, 't zou een grosse generale es zijnMet wie men verkeert, wordt men geërrd. Vlucht de slechte gezelschappen, en had Bernays naar een christelijke dochter uitgezien, hij zou zooveel niet afgechikt hebben in zijn huishouden. Een bewijs dat 't Vrij Onderwijs valt: Te Letterhautem is in November ingehul digd een katholieke school en klo ister, en toevertrouwd aan d'ieverige en wijze zorgen der Zusters van den H. Joseph uit Wynkel Als M e- derisdaarde Zuster Antonia. die over eenige dagen te Meire Jubilé vierde van 25 jaren Professie. Nu komt zij,als t Godblieftom te Letter hautem naar den Gulden Jubilé van 50jaren te doen/Toote Feest is er geweest te Letterhautem, Plechtige Mis; aanspraak van deu Z. E H. Deken van Wetteren, over de groote aangelegenheid van een goede Opvoedin,?, en over de plicht der Ouders van zulke opvoeding aan hun kinders te verschaffen... Verre van ons van t mensch nog meer te be droeven; wacht u wel, staat er geschreven, van de bedroefden nog meer te bedroeven; maar had de moeder der Peltzers aan haar zoons een goede opvoeding gegeven, Armand zou geen rusie gebracht hebben in een ander huisgezin, hij en zijn hroêr zouden niet als moordenaars te recht staan, terwijl hun mama vol affront en injuur, 't Land is uit- geloopen. Letterhautem ge zijtiusalvo: Katholieke school,klooster; in eendracht naar Vrede en Welvaart voor den tijd en voor d'Eeuwig- heid. Laat de Geuzen en Vrijmetsers, en Solidairs, en Anarchisten en Socialisten, en Pantheïsten en Atheïsten en Rationalisten en ander droeve Tisten die de skadrons van den helschen Lucifer uitmaken, laat ze maar terreesten; De kinders zijn gered, en dat is 't principaal- ste, dat is alle».... Leve 't Vrij Katholiek Onderwijs! Leve do Weldoe ners en Ondersteuners en Minnaars van 't Vrij Katholiek Onderwijs! Hunne Werken zullen in de jaarboeken van België prijken en hunne namen opgeschreven staan, als Vriend en Broeder, bij den Grooten Meester! Punctum, eu laat ons voortgaan. Onze Paus Leo heeft 'nen brief geschreven aan de Mogendhedeu van Europa, over deu miserabe len staat der Samenleving en den middel om per via overtuiging en liefde, die slechte sekterijen uit te roeien. De Pauzen zijn en blijven aan 't hoofd der ware Orde eu Beschaving. —De nieuwe wet in Ierland is mislukt; lapzalf kan dat land niet genezen; er moeten krachtige middels zijn; Engeland is daartoe verplicht, want al d'ongelukken van Ierland zijn aan Engeland te wijten. De Cholera is weêr in Java; die vreeselijke kerel rodeert rond Europa; slecht teeken! Nu willen ze t'Antwerpen beletten dat de giften voor den Schoolpenning ontvangen worden, in de kerkportalen Hoe meer geweld, hoe min geteld; wij geven geeroe voor de Katholieke Scholen en zulhn blijven geven. 1lara heeft een spaansch geluk, dat al ons plaats ingenomen is door 't Proces-Vaughan, anders zou deMinister onder een streng kapittel komen. Durft hij niet schrijven iu een rekwest aan de Kamer, dat de Geestelijken veel kwaad hebben gedaan aan Vaderland en Religie, met de schoolwet te bevechten!!! Zou 'ue mensch niet in onmacht vallen van zulke hypocrieten] en OBzin! Zou-je niet zeggen, Bara was 'nen Tertiaris voor de Schoolwet en nu is hij 'ne gestampten duivel gewor den.... O giSispalul van 'nen Bara! Meteen wet ta bevechten die van •lk kind een Vnjdenkerke moest maken, hebben de Bisschoppen en de Priesters en de Katholieken veel kwaad gedaan aan de Religie! Al de katholieken voor d'Assisen van Gent gebracht, wegens kiesuitkoo- ping, zijn met klank vrijgesproken. KERKELIJK NIEUWS: Zondag SI. Franciscus-Xaverius (ten 4 ure t'Eyne bij Audenaarde, Luisterrijk Concert door tiet Parochi aal Jongelings-genootschap van Sint Jacobs te Gent,) en wij moeten niet zeggen, dat deze feestdag van den heiligen Missionnaris Xave- rius overal met grooten ieve,r zal gevierd wordenXaverius, met zijn eigen hand heeft hij meer dan 100.000 heidenen g doopt en zonder eenige wereldsche macht, verschelde Koningrijken voor 't Christendom veroverd; nauwelijks gaf hij den g jes den 2den De cember 1552 ten 2ure 's namiddags, deze woorden uitsprekende: In U o Heer, heb ik gehoopt, en in der eeuwigheid zal ik niet be schaamd wezen Nauwelijks was hij een zalige dood gestorven, als er ontelbare klaarblijkende mirakelea doorzijn voorspraak ge beurden, zelfs de verrijzenis van verschelde dooden. Groote Prote- stantsche schrijvers staan in bewondering voor zijn leven en zijne werken.... T'Aalst zal men zondag den helft der grooté midder.beuk van St. Martinus-Kerk, vol mansvolk zien die te samen t'Onzen Heere gaan, om den Feestdag van hunnen Patroon te vereeren; wij lezen in de Geschiedenis van Aalst dat al de groote Gilden die in vroegere tijden, den luister en de vreugd der Stad waren, dat de schutters van St. Sebastiaan, van St. AnUmius.dat d-Gatharinisten en de Barbaristen, dat zij door een reglement tot Godsdienstige Be- toogingen in Kerk en Stad waren verplichteu daaraan hadden zij een groot, dee! van hunnen grooten en langen bloei te danken. De mensch, om edel,verheffend, waarlijk grootte zijn, moet beziel! we zen met Religieuse gedachten. Ge vindt er in Aalst en elders, die weten ze waarom? - maar toch ze willen lachen met hetgene voor- geschreven was, door de Statuten vau de roemrijkste Gilden en So ciëteiten.te Rymenam heeftplaa!s gehad de vernieuwingder Groote Missie door de Paters Redemptoristen; grooten toeloop eu veel hert- roerendheid; na eiken Avonddienst zongen de Zangeressen der on langs ingerichtte Congregatie en schoon "Kautiek. OVERSTROOMINGENDie waters! die waters! En dat het toch wilde ophouden van regenen Want nu, al betert het nog eenige uren, 't begint wederom water te gieten en de rivieren en stroo- mers zwellen op een bedreigende wijze, 't Wordt effenaf een algemeene ramp: In Duitschland staat de Rhyn hooger als in 1876 en de regen duurt voort; de Moselle loopt ook over haar boorden in Holland vragen z'ook met nadruk: goed droog wéér, want al de beken, grachten rivieren en stroo men staan boordevol en de schade is reeds aanzienlijk; in Frank rijk en Italië zal dees jaar als een oprecht waterjaar in de Kronij- ken staan; in Luxemburg zijn verscheide bruggen van cominuni- katie bedreigd; tusschen Hasselt en Sittard is de toestand droef, om alles meteen woord te zeggen:droefde schade zal onbereken baar zijn; en 't is op 5 jaar, de 12de overstrooming. Uw hert zou breken, schrijft men, als gij al die ellende ziet, en daartusschen die botte trotsche officiéele scholen welke tot niets dienen, als om demenschen kwaad bloed te maken; deGeus teert en smeert,drinkt en schinkt uit groote maten, terwijl de Belgen den laalsten stuiver uit hunnen zak moeten halen; nu spreken ze van den tabak nog meer te belasten, en d'aktien en obli- gatiën ook, en dat de briefdragers der groote ste den moeten weten te zeggen hoeveel zij voor hun nen nieuwjaar krijgen Wat zijn dat d'affairens van de Ministers, hoeveel dat de menschen aan de fakteurs geven? 't Is zeker om prorato af te trekken? En Bara heeft doen opmaken, hoeveel dat 't Geestelijk trekt, als restitiuie voor d'inpal- ming der Kerkelijke Goederen; de Fransche Revo lutie had al die goederen ingepalmd; Napoleon, den Eersten Con sul wilde Frankrijk, uit zijn slameur halen; maar, schreef hij aan den Paus, die Kerkelijke goederen weêr doen geven is onmogelijk! Willen wij in de wet schrijven, dat een deel van den intrest als eeuwigdurende restitutie zal gegeven worden? De Paus van Roo- men aanveerdde dezen voorstel, en dat willen ze ru veranderen. Cassagnac heeft in Frankrijk geroepen! L'it ware 'nen diefstal! en gelijk had de man! Nu, voortgaande met d'Overstroomingen, Dendermosvde heeft groot gevaar geleden, door d'hoogetij, van den eenen kant, en de furieuse Denderwuters van den anderen kant, want al de Sassen van Alh af, stonden wijd open; op 3 a 4plaatsen zijn de Denderdijken doorgespoeld en de toestand tusschen Den- dermonde en Aalst wordt akelig de steenweg naar het Veur on^ derbroken, het laag gedeelte van Denderbelle, guusch onder water en vrees van nog een grootere overstrooming als de voorgaande. Ons Heer wille alle menschen bewaren, maar de Ministers en hun meerderheid verdiepen een afgrijselijke malledikse; van de men schen te laten verdrinken en zooveel nuttelooze en goddelooze kos ten te doen. Wanneer zal er toch een einde komen aan die schanda leusheid?

De Werkman | 1882 | | pagina 2