't Kapittel van Vastenavond, beenen verbrijzeld en korts nadien een lijk! Te ZELE zijn er op een week twee personen doodgevonden. Steunt op uw jonkheid niet, veelmin op uwe krachten, De dood ons overvalt, als wij het minst verwachten, De dood is 't eind van aller ding, Van toer, van prins en hoveling. Op Zondag laatst, langs den zeiven weg, langs de grensschei ding België en Nedeiland en Koewacht-Stekene, en nog geen tien minuten van de plaats verwijderd waar verleden jaar Eduard Pisce een kind van een gewisse dood redde, daar hebben nu zondag na middag de hecren AVan de Voorde en JDe Roo, beiden bediende der Belgische Douanen te Moerbeke-Koewacht, zekeren Francies Van Hove, oud 55 jaren, gehuwd en wonende te Koewacht-Zeeland, ook van ecne maar al te zekere dood gered, daar hij in eenen met water gevulden gracht en in een weinig bedronken toestand was gesukkeld, en hij zich zelvcn geenszinskon redden, wantnog eenige oogenblikken en de man was niet meer; dat is op min als éen jaar twee Nederlanders door Belgen gered, dat is ook wonder! In Rusland peizen d'Hövelingen van in April den Keizer te zullen kronen; maar de Nihilisten staan weêr bedreigend op en verwittigen door plakkaten, van d'omgeving des Keizers te vermij den, wilt men zich aan geen rampen blootstellen't Zal daar eens schrikkelijk stuiven, in Rusland; een Volk moet met rede bestuurd worden en niet met geweld en slavernij. In een stad van Frankrijk, Departement Vaucluse, heett'ne Notaris, geus en radikaal zijn eigen door den kopgescboten; in zijn kas is een tekort van i miljoen en 400 duizend fr. Die spaaroordjes heeft, dat hij voorzichtig weze: Ten eersten, den grooten intrest niet zoeken; en ten tweeden, geen gelukzoekers van Geuzen of Vrijmetsers betrouwen. Te St EtiENNE, Frankrijk, is een deel van 't Stadhuis afge brand. Engeland: Geweldige storm, donderdag nacht van d'ander week:de wind dreef't water uit de Theems en de schepen lagen bijna op 't droog. Te Runcorn een huis ingestort; te Wentlydal verscheide kudden verdronken; te Oldham, een groote steen op een voituur gevallen, waarin 2 dochters zaten, en alle twee dood op den slag; te Acrington was 't ióuren lang een weêr van ald'helsche Lucifers, alles werd er verbrijzeld en d'inwoners moesten in de kelders vluch ten; de schepen te Liverpool werden geklotst en geslingerd; in een woord, 't was niet om uit te staan, op g'heel de lengte der Noord zee; de boomen die uitgerukt, de schouwen die afgevlogen, d'huizen die verwoest zijn, 'tis onbeschrijfelijk! Er sterven nog altijd gekwetsten va-, de groote ramp te Mui- DEN, in Holland, alwaar 't poêrmagaiijn is gesprongen. 't Is te ROOMEN dat er 're grooten brand is geweest in 't pa leis van Sforza Cesarini, d'oud-zouaven zullen wel weten in welke straat; d'hcrtoginne was juist van Napels gekomen, als de brand in baar kamer ontstondt.lt en scholt niet veel of d'hcrtoginne was ver brand; al baar berte kleéren zijn vernield, circa een weerde van 80,000 duizend en de schade aan 't Paleis beloopt tot 5-0,000 fr., jiiet^verzekc.rd, hetgeen een groot misdacht is. - "Schipbreuk der Cimbria: Er komen nog altijd tijdingen over die schrikkelijke ramp, alwaar 415 slachtoffers bleven, en over de wanhopige pogingen tot zelfsbehoud gedaan.Er was een Amerikaan op 't schip met zijne zuster; voelende dat't schip zonk, liep hij zijne zuster halen, greep haar vast en slingerde't mensch over dik en dun naar eenen boot, alle twee waren gered. Twee Indianen, ge wapend met eene bijl, baanden zich 'ne weg door de menigte, rechts en links hakkende. Alzoo genaakten zij de kanten en gingen op een boot springen; doch de manschappen in den boot, bemer kende dat hij door 't gewicht der 2 Indianen zou zinken, stampten en sloegen de twee zwarte in den afgrond der zee. Een officier zat veilig on eer. stuk balk, doch zoovelen kwamen zich aan dezelfde redplank vasthechten, dat de balk met al zijn volk naar onder zonk, eenige oogenblikken nadien men zag den balk terug drijven, doch zonder een levende ziel erop. De kapitein van den Sultan is streng ondervraagd; doch 't schijnt dat hij er geen schuld aan heeft; de zee zag 7.00 zwart als een inktflesch en als hij de vuren van den Cimbru ontwaarde, was het tc laat.... Ach, wat zijn er toch ellen den in de wereld! Te Yillers-Perwin, in de Walen, de bazinne van d'herberg Ia Bergère was alleen,zondag ten 7 ure 's morgends, als er 'ne vent inkwam en 'nen druppel vroeg. De bazinne ging den genever halen, maar ziet, er komt een andere manskerel binnen, gansch zwart ge- maakt, die op de vrouw valt, haar neerwerpt en 'ne messteek in de borst toebrengt. Binstmiddelertijd heelt de andere 't huis doorsnuf feld en 200 lr. spaargeld meegenomen. De vrouw was niet dood en heelt eenige inlichtingen over de moordenaars kunnen geven. Te BOULONJE (Frankrijk) is een schuit van haringvisschers door den storm weggeslagen en gezonken. Van de 17 visschers zijn er maar 3 gered. Welke droeve gevallen 1 Te MONTREAL, in Canada, is aangehouden zekere Alexis Firland, afgestelde convoi-bedienden en beschuldigd van in novem ber laatst den trein te hebben doen ontriggelen. LOOPENDE NIEUWS: In 't Ongeneesbaarhuis te Gent is overleden zekere Trien De Bruyn, die aldaar haar verblijf heeft sedert 't jaar 1810. Van dan af lag zij ziek te bed, met veel pijn en elleuden, doch was beter tevreden en vrolijker als vele lieden in volle gezondheid en rijkdomLijden moet elk! maar lijdenen tevrede, vrolijk zijn,dit wordt geleerden onderwezen in 'tboéksken: Naar den Hemel! of de kunst om blijmoedig te lijden, prijs 0,16 c. of dacht boekskes te samen, Iraai ingebonden, met roode sneê en vergulden titel, 140 franco i,5o. Te S: Nikolaas, d'boofdstad van 't Land van Waas, zijn in de vrije katholieke scholen 5725 kin- ders en in de Geuzescholen naar 382. Vivan ons! en Leve de Vrij heid! In 't Luiksch is er ook een merkbare vermeerdering! Satan kon grollen en dreigen, maar H* «-=Hers heeft hij toch niet! Wat helsche streken! wat vuile Geuzenwerken: t'AU- DENAARDE staan er 2 scholen bijna ledig en nog wordt de stad gedwongen, per commissaire-hoed, om een nieuwe school te bouwen van 4.5,000 fr. Er komt te Brugge een hevige beweging tegen de sluiting van't Seminarie.... Moest't Seminarie de stad uitgaan, welk verlies voor vele winkeliers en ambachtsmans! Maar de Vrijmetsers trekken zichdat niet aan; ze zien demenschen maar geerne als ze komen storten; en wilt gij sterven als een beest en u in de naaste gelegenheid stellen van voor alle eeuwigheid te branden en te lijden, dan zullen de Vrijmetsers eens hun schootsvelleken aantrekken, om u op een beestenkar naar den put te geleiden en op uw kadaver nog eens ferm te vloeken.... Wat blieft er u, kozijn? Onder de 12 apostelen was 'neJudas en ender de Bisschopppen was er nu ook een afgevallen,de Bisschop van Doornijk,Dumont; Z. H. de Paus heeft hem afgesteld; in 't begin was M. Dumont onderdanig, doch sedertdien is hij naar liberale advokaten gaan luisteren en wilt zelfs recht hebben op de kas der Geede Werken van't Bisdom.... Die hooveerdig is en in slechte gezelschappen verkeert, kan diep vallen. De liberale stu denten van Gent hebben een feest gehouden dat een oprechte smeer lapperij was; Ouders, die uwe kinders naar liberale scholen zendt, wat zult gij later afchikken en welke groote verantwoordelijkheid hebt gij niet! Een kind laten bederven en vergoddeloozen, dat is een kwaad hetwelk voortloopt jaren en jaren, ec eeuwen en eeuwen! hoort en ziet en opent toch uw oogen als het nog tijd is, gij, o Ouders die kinders hebt in scholen van verderf. Want eens 't bederf in't hert,'t is te laat Luistert dus naar onze vriendelijke waar. schuwing, nu dat het nog tijd is, en ziet naar geen profijt of kalan. disie, want al waart gij zoo rijk als Rotschild, en g'hebt slechte huisgenoten, 't verdriet zal uw hert afknagen, gij zult lijden zonder eenigen troost, en moeten zeggen 't ls mijn eigen schuld De Meeting t'Antwerpen op 18 februari ten 6 ure 's avonds, tegen de slavernij der Bloedwet, zal een machtige betooging zijn. Milord Gladstone, van Engeland is ziekskes. 200 politieke veroordeel den zijn naar Syberië verzonden, zoo droef gaat het in Rusland. In Londen zijn zooveel brandrampen, dat bet plan bestaat een ge heime policie in te richten,alleenelijk om achter de brandstichters te zitten.Te Madrid is arm gestorven, een bankier die eens de rijkste man van Spanje was, en met de miljoenen speelde. In zijn laatste dagen zat hij op een ellendig zolderkamcrken. CARNAVAL! Vastenavond! Daizen van vermaak,en niet zonder rede; Ons Heer is beter gediend met een blijde dan met een treurige geest; en op het oogenblik dat de Veertigdaagsche Vasten begint, is het redelijk, dat men 't hert en den geest eens buitengewonelijk, verkwikke. CARNAVAL, van 't Italiaansck woord: Caro vale! vaart wel vleesch, omdat in d'eerste eeuwen de Vasten zeer streng was. VASTENAVOND! gelukkig die zich in zijn Koningrijk, in zijn Familie kan vermaken en er een Feest en een vreugd en een genoegclijkheid vinden, die een zoete nasmaak heeft. De geest van Familie, dat is een bron van welvaart en van geluk! En 't is uit zinnig van te durven vreugd en vermaak noemen hetgene niets anders is als een losbandige uitspatting, en straat- en naehtlooperij, dikwijls onweerdig van redelijke schepsels. Want, ge zoudt uw ar men evereenslaan als g'hoort op welke wijze de Vastenavond gevierd wordt, in de groote steden, door de gemcine en loopende soort, die alsdan geld verteert met handsvollen en korts nadien geen brood in de schapraai heeft, maar 't hert vol walg en vol knaging... Die veel loopen moeten't op den duur bekoopen; van een treffelijke jonk heid, bijzonderlijk van een dochter wilt het niet gezeid zijn, dat ze 's nachts loopen, dat krenkt de ziel en 't lichaam, d'eer en de repu tatie; en zelfs de soulards, die met werkmansdochters uitloopen, als ze moeten een meid hebben, ze zullen een dochter zoeken die op haar plaats is; en de jonkheid die een vrouw zoekt, zal zich wel wachten een straatjuweel te nemen, ten waiegedwongen en als 'nen bal aan 't been, om een leven te slijten van twist en gekijf, dat dik wijls uitkomt op wreede misdadigheid,... 'ne Mensch, hoe schoon en edel, als hij zich treffelijk gedraagt! en hoe spijtig, hoe zonde, als een jonkheid tot looperij en wulpschheid overgaat!.... Op deze tijden, dat er een heidensche soort opkomt, een soort die zich wen telt in 't modder en 't slijk, laat ons bijzonderlijk oppassen van een deftige vreugd te zoeken, die ons verbetere, in plaats van ons te verslechten,, waar wij later met genoegen mogen op peizen; dat de jonkheid bijzonderlijk voorzichtig weze, wantd'ecren dedeugd zijn êel, maar broos,en de knagingen 'tuitboeten duren dikwijls zoo lang.- SOLDATEN-BRIEF UIT LUIK. Luik, 29 Januari 1883. Beminde Ouders, Grootmoeder, Zusters en Broeders, ik laat u weten de staat van raijn goede gezondheid en hope van u hetzelfde, maar'k en ben nu in de citadel niet meer, maar lig in 't hospitaal met de slijmkoorts, 't is te zeg gen dat ik nijg ziek hen geweest en vreesde van u nooit meer in mijn levens dagen terug te zien; daarom, gelief tocli aan uwen Charel-Lowie wat geld op te zenden, want ik begin van abbertijt te komen en in d'infermerie heeft 'ne soldaat die betert, veel van doen; daarom, lieve Ouders, Grootmoeder, Zusters en Broeders, vergeet niet als ge mij sito silo schrijft van te peizen uat ik zoo slecht gelegen heb en mij eenig gald te zenden, voor de menagie en om mij een warm slaaphjf te koopen en ik heb hier gehoord van mannen uit de compagnie die service doen in d'infermerie dat degarde-civik nu riskeert gecommandeerd te worden door oversten van d'Armée en dan zullen ze met de pioljes niet meer lachen,maar ook zingen: Waar is toch den tijd, van ons schoon liberteit! En 't is wreend, lieve Ouders, Grootmoeder, Zusters en Broeders, gelijk er hier te Luik liggen, met de slijmkoorts en den typhus; al d'hospitalen liggen vol en veel die er sterven en van alle kanten zelfs uit Frankrijk zijn er lteiigieuse Zus tors gevraagd 0111 de Walen opto passen, en veel die vroeger riepen: Weg de Kloosters en Koventcn! nu zijn ze blij van de Religieusen als ziekedienster (.'hebben, want er is geen enkel Geuzinne diehaar presenteert; homindeOuders veel rijk Volk is uit de stad gevlucht; deze ziekte van typhus en slijmkoorts komt voorts uit de gedurige regens en de Chirurgijns radenaan,van zich warm te kleeden en wel te voeden; maar dat is bij troep onmogelijk de Pree is te klein en er moet teveel af; daarom,,-*- Ouders, blijf ik iïi afwachting en folterdood toe,...LiI> :zoon, Charel-Lowie.

De Werkman | 1883 | | pagina 2