Brief van Macharis, geloop tot s morgcnds toe! Eu in veel huizen smert en verdriet! Want men zal toch niet zeggen dat d'Ouders niet beschaamd en bedroefd zijn, als hun kinders tot 's morgends toe uitzitten. En moe ten zeggen dat er zelfs dochters den ganschen nacht door.ronddwij- len! De schande die zij aan de Christens Samenleving, 't verdriet dat zij hun Ouders aandoen, ach zij zullen het bitter bekoope En daarbi) een dochter die 's avonds op tijd niet thuis is, die loopt bui ten wete harer Familie, haar reputatie is gemaakt zelfsbu de slechte die haar nog voor dienstmeid niet zouden willen. Twee patat- terdievcn van Meerendré, die niet alleen een vrouw bestolen had den, maar haar bedreigd met de dood, als zij hen dierf aanklagen, ze ziin veroordeeld elk tot drij jaren gevang. Denderhautem: De gekwetste geneest; de dader zit in 't gevang.... Ziedaar de droeve gevolgen van Dronkenschap, twist, gramschap en van de gevechten met messen. MEES EN. Maandag is de regimentschool der Chasseurs de stad ingekomen 'tgeuzenlied spelende.... 't Is pront! HOLLAND. Zondag avond tusschen Leyden en Haarlem, is een reizigers trein op een koopwarentrein gereden. De stoker dood en 3 reizigers gekwetst. LOOPENDE NIEUWS: Als er op een Prochie schurken en dieven loopen en gekend zijn, en op heeterdaad betrapt, dan mag d'Overhcid niet verlegen weze van pronpte justicie tevragen en een rechtvesrdige getuigenis af te eischen. Want er staat geschreven: Impunitas iniquitatis mater. Die het kwaad niet bestraft, wanneer hij kan en moet Zich medeplichtig maakt der boosheid, die men doet. Dat is. mii du ;kr me. klaar genoeg gezegd en de Franschman voegt erbij: La source de l'iniquité Fut de tout temps l'impunité! 't Is daarom dat de Geuzcrij zoo eeu wig veel kwaad doet, kerende en verspreidende dat de misdaden hierna niet zullen gestraft worden. Als 't ulzoo is, zeggen de Discipels der Geuzerij, laat ons maar de vuil bliksems spelen, de zielen bederven en verleiden, schrokkerie doen, rooven, en stelen, en branden ad libutum.en met voorzorg tegen de gendarms. Een koe ziet wel dat een kalf een beest is, en deze redens zijn nog honderdmaal klaarder. Te LEUVEN zijn thans 1427 studenten. T'AKKERGEM, Gent, is plechtig ingehul digd, de nieuwgebouwde Zondagschool en Patroonschap,twee scu- vereine middels tegen 't bederf der groote steden. De Katholieke Feesten ziin overal met grooten ie ver en luister en toeloop omringd geweest, 't Is de stem en de wil des Volks: Vrij Onderwijs en Vrij Leger! Geen schooldwang of geen kaserndwang! In Amerika, te Utah, is een boerderij van 67.000 runderen en 700 peerden; 'tis de grootste der gansche wereld. Te DOORNIJK zijner inde Staatschool voor jufvrouwen maar 19 leerlingen en de gebou.ven kosten 600,000 Ir '1 is 3o,ooo fr. voor iedere juffer. De CAR NAVAL van Gent en Bi ussel wordt vermaard doorzijn walgelijkheid TeBiusselis het zedebederl zoo grouweliik geworden, dat zelfs ongeloovigen en protestanten uitroep n: Wij moeren dat tegenwer ken!... In Aalst is de verslechting sedert tien jaar schrikverwekkend; op Vastenavond, geen kluchtige vertooningen meer. maar 's avonds en 's nachts een looperij en zwierderij van mansvolk cn vrouwvolk. Al wat dei tig en treffelijk is en de ware vreugd bemint, moet zich „yerzetten tegen dit zedebebeii, hetwelk van Aalst een der armste ongelukkigste steden van Vlaanderen scu maken... Een hoogst aan! gename Feest is gegeven zondag laatst door d'heeren Meesters der Zondagschool. Daar, op die vertooning is oprechte vreugd geweest en zijn aangename uren overgebracht. Die hoeren Meesters doen veel vooruitgang irr de kunst en in d'openbare achting. Hun twee stukjes. DIENST VOOR DIENST is een leutig stukje en GENDARM TEGEN ZIJNEN DANK, dooreen Aalstenaar opgesteld voor dit Vas tenavondfeest, Gendarm tegen zijnen dank, in drij bedrijven, bevat nuttige lessen, en verscheide malen moesten Marcus en Koben stil blijven, de zaak weêrgalmende van 't hartelijk en langdurig gelach der aanschouwers.... Om de vreugd en den lachlust te verwekken, moeten er geen gemeinigheden oi dubbelzinnigheden komen. Het- gene slecht is, doet 'ne grijnslach ontstaan; maar de ware oprechte vermakelijkheid blijft bij de treffelijk beid en de zedigheid. Te Brijvelde heeft den officiéelen schoolmeester Van Catteghem vier tweevoetige discipels, te weten: drij Muiaen en 'ne Mol/Hoe ver staat gij dat? De muiskens en zijn er natuurlijk op hun gemak niet, en zaten zij in de piere niet, zij zouden algauw gaan loopen. Te DENDERMONüE, St Onolfsdijk, in d'herberg Den Polder is op Lichtmis 'nen achtsten van pijkenhaas getoond door Albien PiETERS. T AUDENAARDE bij M. Van den Driessche, drukker, zal ver schijnen van 1 Maart tot 3i November, alle zaturdagen een bladje getiteld: De Ware Schutter, uitsluitelijk voorde bdangender Schut ters; prijs i,5o voor gansch België,franco thuis. Proeinummers zijn gratis te bekomen. AUDEGEM, bij Aalst, in 1883 grooten kamp. strijd met den Kaatsbal op d'hand, voor 5 schoon zilveren serviezen en 5 schoon pijpen, 10 fr. pluim en handschoen. Van stonden at aan, schrijft men in, bij V. Van den Eynde in dcKlok, tot 18 Meert ot Palmzondag. X, 8 Februari 1883 Mijn achtbare Lezers cn duurbare Vrienden. Macharis wenscht U allen 'ne zaligen Vasien, volgens gezondheid en stand, maar tcch niet tc vergeten dat wij Cbristene men. chen zijn,en kranke mcnscherj, die veel misdoen en bijge volg zelve moeten uitboeten, willen we niet dobbel en dik gestraft worden hier, en een krimineele rekening van ver schcide paginas vinden hiernamaals 'k Heb altijd in mijn Vaderhuis den. Vasten geëerd gezien, die zich in niets verstei ft, mist en ontbeert de beste ge- noegtens, en alle deftige Familiëa ver- ecren toch naar hun vermogen de Passie Christt en bijzonderlijk mankeeren niet van de Zondagsche Meditatiën bij te wonen. De Zondag is toch zoo lang,en 't wande- lingske en 't pintje smaken beter als men zijn christelijke plichten wel volbracht heeft. Daarbij die zaait, zal maaien, die spaart, zal vinden en we zien genoeg hoe dat de dood uurlijks en dagelijks, haar ambt vervult, als Deurwaarder van den Grooten Meester. Mij is geschreven dat Bismarck op zijn uiterste ligt. Mochte hij toch een goed akt van berouw hebben over zijn wreede kerkvervolgerij! i) Achtbare Vrienden en Lezers, ge ziet dat uw dienaar Macharis zijn reizigershoedeken heeft afgelegd en afgestaan aan zij nen oudsten zoon, die nu rondreist onder mijn bestiering, terwijl zijn vader, die begint oud te w rden, thuis voor de verzendingen en aantekenin gen zorgt, en op ander manier een stille bezigheid zoekt, want niets verdrietiger e.n ongezonder als geen werk te hebben, als den tijd te moeten dooden; daarbij een bron van ziekten en rampen; de werkzame mensch leeft naar wensch,terwijl ledig zijn is zielsvenijn, terwijl 't ledig loopeD, broeit kwaad met hoopen, de grootste gek op aard die leeft, is die zich niet tot 't werk begeeft. Z®o doceeren de Geschriften,en 'k en kanniet genoeg de rijke menschen aanraden, van zich een bezigheid te verschaffen, 't zij door de Kunsten en Wetenschappen, ofdocr de werken van Liefdadigheid.Daaruit zien wij ook dat een werkende mensch de gelukkigste en de gezondste kan zijn, als hij met toeleg en iever werkt. En wat de Commercie aangaat, iedereen klaagt,en niet zonder rede, want indien er velen in Handelen Nijverheid geen appelken voor den dorst hadden gespaard, een groot en algemeen verval zou te bespeuren zijn. En ik leg die krisis uit, door den toestand van Europa, die geschokt is, ziek, gevaarlijk, gespannen, zonder orde of overeenkomst, zoodat er alle dagen iets schrikkelijks kan uitber sten; ten tweeden, voor wat Belgenland in 't bijzonder betreft, dat er te veel nutteloozc kosten gedaan worden; zag men ooit zooveel herbergen als nu? wat wordt er niet verkwist, bijzonderlijk in de groote steden? Doch principalijk 't gaat slecht in ons Belgenland, omdat 't Gouvernement het voorbeeld geeft van allerzotste verkwis tingen Als de lasten moeten opslaan, waarom dan te Brussel Paleizen bouwen van 5o a 60 miljoen? ziin dat geen bankrottiers- manieren? Waarom gedurig meer en meer den Budjet van Oorlog verzwaren? Etn klein Legerken, wel bezorgd en wel betaald, daar- mcê zouden wij 't verste komen. Want 't is ongelukkiglijk te vree zen dat een groot Leger ons vroeg of laat in oorlog zal dompelen. Maar een wraakroepende geldverkwisting gebeurt, door die schoolwet van 1879. Den dikken helft van 't Land wenscht en vraagt een vrij Onderwijs,en de Staat, na de 1 derde zijner scholie ren verloren ;e hebben, geelt 10 a 12 milltoen meer ui ÜUDe Staat zou de Vrije Scholen moeten aanmoedigen en premiën geven voor d'Inrichters en Medewerkers, omdat de Staat aldus van 'ne groote last sou ontslagen zijn. Doch er zit daar een vuils Vrijmetselarij achter; maar hetgene mij verwondert, is dat er e'en vrije Belg is die niet MOORD EN BRAND roept tegen die schromelijke geldver. kwisting, door welke wij allen nu lijden en die ons geliefde Vader land zal verarmen en uitputten tot in 't merg der beenderen. En wat d'officiéele Meesters en Meesteressen aangaat, alsmede degene die vrij of zonder grooten dwang na dispensatie hun kinders naar de veroordeelde scholen zenden, ze zoeker, gedurig redens uit, om hun geweien te paaien;-doch kunnen zij draagbare redens vin den? Zijn zij niet de bewerkers van den ondergang onzes Vader lands? En onder godsdienstig opzicht, kunnen zij nog hun Akt van Geloof opzeggen? Ik geloof vastelijk al wat de H. Kerk voorhoudt. En wat houdt d'H. Kerk voor, aangaande d'officiéele scholen? Dat zij eenen aanslag zijn tegen 't Geloof en bijgevolg streng verboden. Ongdukkigen, die met de viijmetselarii samenspannen 't geld rolt en gaat weg, maar de misdaad blijft «Waarmede ik mijnen brief ga sluiten,U allen vriendelijk groe tende en gelijk aangekondigd is, ik ga een tooneelstukje schrijven, doen drukken en zenden aan al de Verspreiders van De Werkman, die de privilegie behouden het te laten spelen. Uit Luik vevneme ik dal er zeer weinig goeste geweest is, om Carnaval te vieren de Typhus verkondigt er dat de mensch. van stof en assche is en tot stot en assche zal wederkeeren; en te Luik zien wij nogmaals de kracht en de zeilsopoffering van ons Geloof, waar; an de Geuzen en Vrijmetsers nu moeten hulde bewijzen; maar als de roei van den rug is, 't wordt dikwijls vergeten Te Brussel is er Carnaval cn vuil uitspatterij geweest en een nachilooperij en mag het vreugd genoemd worden, als d'Ouders ten huize zitten te zuchten en te weencn en dikwijls 't r.oodige ontbreken, terwijl ontaarde kinders hun geld wegwerpen... En bij zulke jonkheden gaat net later: Oog voor oog, tand voor tand Nu hopende, met den bijstand nog lange jaren in conferencie met UEd. te mogen blijven en alle geluk vverischende, blijve ik met genegenheid en hoogachting, Uw toegenegen Vriend en Dienaar, MACHARIS. EEN FIJN GEBAK. 1 pint melk, 4 eieren met 't wit te samen slaaa, caneel of fouille, wat suiker en in de oven laten bakken. WETTEREN'.Zondag rond den middag heeft zich de genaamde P. D. G. bij middel van een geweer een kogel in zijn hoofd geschoten. Hij is korts'na! dien overleden en was de steun eener oude moeder. LUIK. 't Heeft er wreed gegaan met de ziekle;de stad treurt, de hospitalen liggen vol, burgers en militairen. In Januari zijn er gestorven 507 personen; nu sterven er nog dagelijks 30 cu meer 't getal der overledene soldaten is overroepen: zijn dood, 7 kanon niers te peerd, 5 te voet, 4 lanciers, 1 vau het 10° linie, 1 van het 9e linie, die in congé was. Zaterdag ten half tien heeft J. Huybens, van St Neolaas, in garnisoeu, met van d'hoogte der citadel te val len, zijn recht been op twee plaatsen gebroken en ligt in 't hospi taal- De stad Luik treurt en de Carnaval heeft er nietveel geweest. Da Geuzen van Brussel zijn hnnnen grooten geldschieter kwijt, M. den «9 enateur Bisscnofsheim, ein duitsche Jood.

De Werkman | 1883 | | pagina 2