Kampen, Misdaden en Ongelukken. Parlement. kun 't min, als z'in elke Gemeente een Span- gfl'jk op ons Mijlbeek; 'k heb dat gtziiii ^Sabina. Dag Clara en Sara en hoe is 't? Clara. Och Heere, redelijk wel.weêral een wiuterken dat opge schept is. Sarina. En alzoo Ïiasseert 'ne mensch zijn even! Clara In Gods naam, gelijk mijn petje zaliger zegde, een man neken altijd zoo vrolijk als een vinksken dat nog zingi, zelfs als het blind gemaakt en gevan gen is. God schepte den dag en hij kroop er door 't was 'ne lust om dien mensch te zien! c'hebt hem toch gekend Sabiual Sabina. Of ik! hij ging altijd uit,'met zijn sjoepmutsen! Hoe dat al die moden toch voarbij zijn! Clara. En is 't er te beter om? D'oude liêkes zijn nog de beste!,... Maar Sara, ge zwijgt? Sabina. 't Is waar, zijt ge veranderd in'ne zoutsteen gelijk, 't wijf ran Loth. Sara. Baueen ik. Sabina, 'k en ben ik>k in geenen zoutsteen veranderd, maar 'ne mensch en mag niê altijd klappen gelijk een ekster en 'kpeisde daar in mijn eigen dat ik de macht van Josaphat zou wil len hebben. Sabina. Hoe! de macht van Josaphat? Sa»a. Ja, om den tijd te doen stille staan,en meteen, d'handen van al de slechtigaards die ons Landeken naar den helschen perbliksom helpen. Sabina. Wat is er nu weêr. Sara? Sara. Ziede gy it Profetebe/eken weêr van Roomen komen. Ge wetj gij toch wel dat ze te Brussel 25 miljoen te kort komen, voor 't jaar dut gepasseerd is alleen? Clara. 25 Mi joen jaardskasteel doen zetten gei'jK op 01 Sabina. En als ge peist dat dit groot kostelijk battement moet dienen vooreenigs s'aafl-es! Sara Wetje gij niet dat te Brussel al de eroote Geuzenkoppen bezig sijn met middels te zoeken voor nieuwe belastingen? Sabina. Ons Landeken, 50 jaar in vrede, zou moeten rijk en geluk kig zijn. Clara Ja, Sabina. dat het niet afgeknaagd wierde door'nenin- wendigen vijand, die niemand anders is dan de Liberaalderij Sara En wet-je gij niet dat de Geuzen van Brussel brieschen gelijk wilde tiegers en gelijk grijze beeren tegen kerk en geestelijk? Sabina. Zijn ze niê beschaamd? Doet 't geestelijk iemand kwaad? Clara. Is 't niet altijd voor den viede? Sabina. En als zij de kinders van de slechte scholen en van'dif slechte percepten willen afhouden en is 't niet voor 't geluk van d'huis- houdens? Sara Ja, 'k zeg het wel: gelijk wilde tiegers! Ze spreken noch min noch meer, dan aan over de 4( 0 Puroch'ën hunnen Onderpastoor af te nemen. Sabina. - En hebben ze dat recht? Sara. Hadden de Joden 't recht van Ons Heer te kruisen? Sabina. En laat de Koning dat toe? Clara. Hij is ziek, mensch! Sabina. Ziek! ziek! 'k Zon mogen halfdood liggen, verlaten van de Docteurs, en nog zou ik daartegen een groot geschreeuw laten. Want 'ne mensch moet voor 't- recht zijn. Sara Bijzonderlijk als g'aan 't boefd staat. Maar't Recht is dood in ons Land en 't Onrecht triemleert. Och God,lieven Heere bone deus! wees ons genadig en verlost ons van die schrikkelijke krawatterij. Sabina. Amen. Sara. Ge zoudt grijs worden als een duif, als ge daar wel ingaat! Clara. En altijd gedurig tegen de Religie! Sara. En nogtans 't is permanent dat zonder de Religie, de we reld een riool zou /.ijn van slinkende vuiligheid Sabina. En een kaveet van tiegers en beeren. Clara. Gelijk in de jaren 93, als 't menschenbloed langs de straten stroomde. Sara. Alla, 't en wil niet gepeisd zijn; en spijtig dat wij den tijd niet hebben voor 'ne grooten pouiparlé; maar de dées moet gaan. Sabina. Ik ook Clara. Dan is de compagnie gescheiden en daarmee tot wederom ziens. Men schrijft ons uit SMETLEDE. Eenen scbrikkelijken brand is 6r maandag den 26",n Februari om half 4 uren 's morgends binnen de gemeente Oordegem wijk Ossenbroeck nabij Bavegem op een hof, bewoond door Augustin Maes en Broer uitgeborsten. G'heel de kap van de stalling is afgebrand, en 7 beesten zooals koei en, runders en verkens zijn in de vlammen omgekomen. Men kan wel denken dat dezen brand moet schrikkelijk geweest zijn, doch had het moeten plaats hebben binst den nacht, terwijl iedereen in slaap was, dan zou men misschien meer beesten, en zelfs menschen- levens te betreuren gehad hebben. Men kan wel denken, een hof van 12 a 13 paarden waarvan 8 werkpaarden, koeien en runders rondde 40, en veel verkens, dat kan zoo spoedig niet gered worden. Het was wreed om zien, zegt men, als het in brand stond en de bees ten vluchtten om hun leven te behouden, g'heel het veld liep vol, zelfs tot Bavegem, en te Oordegem op het dorp kwamen 5 peerden toege.oo- pen, die door de inwooners gepakt zijn, en in d'afspanning De Zwaan ingestalleerd. Het huis, schuur en stokerij, alsook de stoommaalderij zijn ongedeerd gebleven. De schade (zooals men denken kan) is nog al aanzienlijk, doch alles is door de Verzekeringsmaatschappij gedekt. De oorzaak der ramp is niet gekend, maar het vuur is eerst bemerkt i n het dakvenster van den stal. Een jongeling, uit de gebuurte bemerkende, dat het bovengemeld hof in brand stond, ding hetaan zijne moeder zeggen; de vrouw,dit ziende, zakt van schrik in een, valt op den grond en ligt nu ziek te bed. GELD VERLOREN EN TERUGGEVONDEN: Inden nacht van maandag to: dijnsdag reed een peerden koopman langs den steen weg op Gent, met een groot getal peerden, toen hij, op éen uur afstand van deze stad, met schrik bemerkte dat hij zijn valies, in houdende een aanzienlijke som, verloren had. Dadelijk stalde hij zijn peerden, behalve een der flinkste waarmede hij terug reed, want hij erinnerd zich van t'Heldergem van zijn peerd gestapt te zijn en waarschijnlijk was de valies hem daar ontvallen. Hij reed dus te viervoet terug, doch te Sonnegem kon zijn peerd niet meer voort, en hij kwam te voet afgeloopen; o geluk! t'Heldergem, recht over den boomgaard van Ai. Dominique Schouppe, vond hij zijn valies, en geen levende ziel had er nog aan genaakt; de blijdschap van dien man kende geene palen. ANTWERPEN. Een der officiers uit de Leemstraat zal waar schijnlijk vervolgd worden, om onvrijwillig den dood veroorzaakt to hebben. Men weel dat hij aan zijnen lessenaar'ne revolver had vastgemaakt met een koordeken en dat een jong scholierken aldus aan zijn dood is geraakt. Zelfs in 'nen hofmag menzonder publieke en zichtbare verwittiging geen schietgeweeren leggen, omdat een kleine diefte met de dood niet mag gestraft worden.... Doch, die uit stelen gaat, stelt zich aan 't allerergste bloot; en nooit is er een dief of onrechtveerdigaard goed gevaren. EEN JONGE DIEF. In December 82 was er t'Antwerpen bij M. Schoenemaer 5000 fr. uit het geidkoffer: gestolen, dacht men; doch nu onlangs d -ed een bureeljongen van 15 jaar, aldaar schrij vende, buitengewone uitgaven, trakteerde en lameerde en liet de goudstukskes rammelen. Dat heelt opzicht verwekt, men ging huiszoeking doen en vond nog 800 fr.; de bureeljongen klapte in en uit, ener is proces-verbaal opgevolgd. ln deGummarisstraat t'Antwerpen is maandag een winterfrak van 100 fr. gestolen, door 'ne vagebond die korts nadien aangehouden werd, en dijnsdag nacht is in de Pelikaanstraat, in 't houtmagazijn van M. Lagermarck 100 fr. gestolen, 't slot doen springen van den geidkoffer. Die affairens doet, heeft dikwijls veel geld berustende, doch er zijn tegenwoordig kofferforts, verzekerd tegen inbraak; we gelooven zelfs dat er te koop zijn in Aalst, bij AI. Van den Bergh, Korte Zoutstraat. GOOREIND. Jef De Ridder, maar 16 jaar oud, werd tot 20 jaar gevang veroordeeld, als moordenaar van de kleine Maria Cass. MECHELEN. Groote verontweerdiging aldaar, wegens een schending en beeldstormerij gepleegd achter St Janskerk, in het flofken van Oliveten, alwaar de Zaligmaker in levensgrootte afge beeld is, benevens zijn apostelen, 't Christusbeeld is met een zwaar stuk hout ten gronde geslagen. Groot is de verontweerdiging MODRDPOGING. De jachtopzichter van Al. G. te Bouchout, had zaterdag zijne ronde gedaan ongewapend,en enkel voorzien van eenen stok. Op de grenzen van Borsbeeck zag hij twee stroopers. Een dezer joeg met eenen stok het wild op; de andere was gewa pend. De jachtopzichter verborg zich, liet de twee stroopers voor bijgaan en greep toen den gewapende onverwachts van achteren vast; de tweede nam de vlucht roepende: hulp, hulp! Twee andere gewapende stroopers kwamen nu te voorschijn en er ving eene worsteling aan om den aangehoudene te ontzetten. Een der tweelaatsten zette den toezichter den tromp van het geweer op de borst en dreigde te schieten, indien hij zijnen kameraad niet los liet. De jachttoezichter vatte met zijne sterke hand den geweêrloop vast en vrong hem van zijn lijf weg, doch op het oogenbiik dat dit gebeurde, ging bet schot af en, gelukkiglijk, slechts eenige hagel korrels drongen hem in het lijf. Denkende hem zwaar gekwetst te hebben, namen de stroopers de vlucht. Twee hunner zijn gekend. De justicie doet een onderzoek. BU1TENLANDSCHE RAMPEN EN MISDADEN: In Frankrijk, langs Ardèche, hebben de leerlingen eener civiele school, aange stookt door hunnen meester, een Missiekruis verbrijzeld en de stuk ken op de straat gesmetenIn België zal dat ook wel bomen. Als 't hoofd ziek is, is 'tal ziek; en die Schoolwet, is er wel éeQ gezond broksken aan? Aan de Philippijnsche eüan ien, onder Spanje, is 'ne stoomboot gesprongen, 100 man dood! TeDemain bij Valencyn 't grauwvuur ontploft in een koolmijn; 5 werklieden dood en 4 doo- delijk gekwetst. - De geleerdste deugenieten zijn de gevaarlijkste: zoo heelt te Parijs de boekhouder van een entrepreneur zijnen mees ter besteleD, tot ongeveer 80,000 fr. door vervalsching der boeken. Te Parijs is een jufvrouw gestolen sedert verschelde dagen en nog niet ontdekt. Te Arcos, in Spanje, tegen Sarragossa, zijn 15 In ternationalisten aangehouden. De Consul van Japan is uit Parijs gevlucht met 70 000 tr. van aktionnarissen. In Ierland zenden ze nu brieveD met dynamiet in. In Parijs gaan ze voort met de Gasthuizen te verwereldlijken. Alle wijze Docteurs zeggen er: 't Is een beulenwerk! ze maken de gasthuizen kapotNu hebben ze dien sters voor groot geld, doch laat een ziekte komen, wie zal zijn leven blootstellen, dan uit liefde Ghristi voor den Armen TeSt Peters burg is er opstand geweest in een burgerlijke gevangenis, w ar 500 man opgesloten zaten; ze waren bijna in de straat,toen 3 eompagniën soldaten den opstand konden beteugelen. In Alexandrië vreest men nieuwe oulusten tegen d'Europeauen. 'ne Kerel van goede familie die te St Brieux, Frankrijk, aangehouden werd door 5 Poli- cieagenten, is gevlucht, werd achtervolgd en heelt met revolver scheuten drij gardevils gevaarlijk gekwetst. PARLOIR. Uit Th. 3,50 voor ab..en voor boeken. Uit V.... van Mr H D B. 2,50 tot 25febr. 1884; de vorige n" waren uitgeput. Van C. 11. te L 2 50 voor 1882. Van M. V. D. Ab. Aud. 2,50 voor 1883. Uil M. van Me W«'s 2,50. Uit W. van de 7. H. H. 2,50 tot oct. 1882. Uit L. 5,00 voor 1 Jan Cierker en 1 ab. 1883

De Werkman | 1883 | | pagina 2