lampei*, misdaden en Ongelukken. zonde en duizende Ieren naar Amerika. Engeland heelt in Ierland een groot werk van restitutie te verrichten; en zijn d'Ieren soms wat hevig, dat is te verstaan door die eeuwenlange mishandeling. De dynamieters hebben te Philadelphia een groote vergadering gehouden; en er is verklaard dat men bezig is met nieuwe studiën en uitvindingen. 't Riskeert dat de Koning van Holland niet veel geneugten zal hebben met zijn Expositie, want de Man is ziek en lijdende. Hij is ook van de jongste niet meer, Wilhem III ge boren den 19 februari 18x7 en Koning sedert 1849; gezondheid is met geen geld te koop; anders zal de Tentoonstelling van Amster dam buitengewoon schoon zijn. Te BRUSSEL heeft een Tco- neelspeelster haar willen zelfsmoorden. In ZWITSERLAND klagen ze dat de Lente zoo koud is. Er valt daar nog sneeuw. De eerste stoomboot gaat vertrekken naarMidden-Afrika. Twee duitsche Professors schijnen nu een middel uitgevonden te hebben om 't vleesch in poeier te bewaren, met al zijnen smaak en kracht. LOKEREN (Heiende). Dijnsdag, 17 dezer maand, was het alhier eene volle feest, ter gelegenheid der inhuldiging der nieuwe katholieke schoolzaal, wel licht eene der schoonste van ons Bisdom. Reeds van in den vroegen morgend, wapperden de Nationale en Pauselijke vlaggen op bijna alle huizen. Drij arken waren opgericht, waarvan de eerste met veel smaak gemaakt was. De tweede drukte het gevoelen uit van bijna de gansche bevolkingLeve het Katholiek Onderwijs! De derde aan den ingang tot de school, bevatte eene uitdrukking van Christus: Laat de kleinen tot mij komen, want hunner is het Hemelrijk. Een lange stoet van leerlingen (volgens optelling 192), voorafgegaan door den Eerweerden Heer Pastor, kerkbedienden en maagdekens.en gevolgd door eene groote schaar van gemeentenaren, gingen den Eerweerden Heer Deken van Lokeren te gemoet tot op zes minuten afstands van de school. Aldaar werd hij bij zijne toenadering verwelkomd door een der leerlingen. Hierna begaf zich heel de stoet naar de kerk. alwaar het Veni Creator gezongen werd. en ver volgens stelde hij zich.mei dc kruisbeelden der school aan het hoofd,wederom in beweging naar de school. Nadat de plechtigheid aldaar geëindigd was, keerde men terug n ar de kerk, alwaar eene solemnele Mis gecelebreerd werd door den Eerw. Heer Aerens. Decanale Schoolopzichter. Na het Evange lie beklom de Eerw. Heer Doken den predikstoel.ln zijne aanspraak bedankte hij de inwoners van het Heiende, over hunne ievervolle medewerking in dit schoon en alleszins zoo nuttig gebouw. Onnoodig hierbij te voegen, de vrolijke gezindheid van bijna de gansche bevolking. Wanneer men dit getal van 192 leerlingen, allen tot het kerkelijk ;ebied van het Heiende behoorende, vergelijkt met het getal 6 leerlingen van Ie wijk, inde officiéele school, dan valt het niet te betwijfelen, dat het katho liek onderwijs in den smaak valt van bijna al de inwoners van 't Heiende. BINNENLANDS. Te Brugge had vrouw Van Acker haren pot met soep op den vloer gezet en was uitdekamër gegaan; haar doch- terken var. 17 maanden :s er in gevallen en na ijselijke tormenten overledenMen kan niet te voorzichtig zijn! T'Antwerpen loopen er wederom ijselijke monsters rond; en om de slechte ga zetten te straffen die gedurig valsch nieuws uitvinden tegen katho lieke personen, zouden wij al de veroordeelingen en schandakten van geuzen en geuzinnen moeten aankondigen; doch wij wiilen geen ontstichtende lezing geven, ten anderen, er staat van over duizende jaren geschi'even in't hoek der Wijsheid, 14 h. verso 28: De on- geloovigen voei-en een schandelijken levenswandel. En dat is ter. oogen uit te zien, en dat volgt gelijk de pijn op den slag, dat die leeft buiten de vi-eezeen de liefde des Heeren, zijn driften involgt, in plaats van ze te bedwingen. Te Brussel, rue du Curé, is zekere Siska V.,eendronkersse, (er is in de taal geen echt woord om een dronken vrouwspersoon te betitelen, omdat zulks zoo monsterachtig is;) die Siska dus, is van haar trappen gevallen en was hots dood!.... AIzoo naar d'Eeu- wigheid optrekken, hoe schrikkelijk! Te St Pieters-Leeuw was er ingebroken en gestolen bij Gieden Van Diest; geld en kleèren; I de Policie der plaats, onderzoek doende, bemerkte den indruk van j 'ne vrouwenvoet, en krepg vermoedens op een dochter uit de ge buurte, die op de tong reedt als niet te eerlijk zijnde; men ging huiszoeking doen en vond 't gestolene goed in haar huis. De dief egge zit vast en wacht haar sententie af. De brouwerij van M. Dumortier, Antwerpschensteenweg, Brussel, is vrijdag avond rond 7 ure, hettooneel geweest van een verschrikkelijk ongeval. Een werkman, genaamd Hector Hallet is tusschen het raderwerk van het machien geraakt en letterlijk vermorzeld. Een onbeschrijfelijk tooneel had plaats toen de vrouw van den ongelukkigen Hallet het ongeluk kwam bestatigen, waar door zij getioffen werd. Diefstal van boter en eiers: Vrijdag van d'ander week was 'ne landsman met een karreken op de markt van Schaarbeeck te Brus sel, en ging eerst d'Hallen in, om daarna zijn koopwaren te komen halen. Hij komt terug en valt bijna dood van schrik: peerd, karre, boter, eieren, alles is weg! hij had 3000 eiers op, en 100 kilos koter; de man maakt groot geschrei, vraagtlinks en rechts,en hoort eindelijk dat er 'ne vent is weggereden met kar en peerd; hij gaat op de speuren en eindelijk vindt men 't peerd en de kar te Neder- •ver-Heembeeck nabij d'herberg l'Amour; maar de 3000 eieren en d'l00 kilos boter waren weg.... De Policie doet neerstige op zoekingen. Wederom zijn t'Antwerpen verscheide geheime slechte koten gesloten; ze lieten hunne registers zien, waarop de namen stonden van al de jonkheden die het ongeluk hadden gehad den voet in hun kot te zetten; zoo gaat het: die daar eens den voet in zet, heelt een brandmerk op zijnen naam, en er zijn gevallen in t leven, dat men een van zijn twee oogen zou geven, om te kunnen getuigen: E" valt op mij niets te zeggen! Keert en wendt de zaken gelijk ge wilt, t blijft een stalen waarheid: Deftig, treffelijk leven is vrede en wel vaart en achting! —Te Tourcogne is aangehouden de genaamde Karei De Keyzer, oud 23 'arf-n, meubelmaker en vervolgd voordiefte binr-°« de stad Gent. Te Gent, in d'environs van de statie, zijn aangehouden, 3 duitsche dieven, die onlangs te Turnhout in een Convent gesto len hadden en waarbij men vermoedt dat de kapitein is van de bende die te Leuven, bij Mgr Nahéche is ingebreken, alwaar de moedige knecht zich zoo dapper verweerde en zijn meesters leven redde. BRUGGE, 29 april. Men meldt uit Wijngene:Dezer dagen ont moetten de landbouwers D. Spriet en D. Darmiels, elkander in de straat en kwamen weldra in geschil, over den snoei van hoornen, waarvan zij beweerden eigenaars te zijn. Van woorden ging men tot daden over. Spriet bekwam verscheidene wonden in het voorhoofd en viel badend in zijn bloed ten gronde. De vrouw van Spriet, in wier bijwezen het gevecht plaats had, is, tengevolge van den nitge- stanen schrik, zinneloos geworden. BUITENLANDS. Te Liverpool, een zeehave van Engeland is 'ne zolder ingestort waarop zoo zakken graan lagen; 6 man dood en twee gevaarlijk gekwetst. Te Norhampton is een fabriek van dynamiet ontdekt; Te Montagne, in Frankrijk, is weer 'ne Radikale bankier scbampavi met 800,000 fr. van andermans geld. Te PARIJS is weêr een theater afgebrand: 14 akteurs liggen gewond in 't hospitaal. Te COMPIÈGNE op de groote Markt, is 'ne kelder gesprongen, waarin vaten petrol en ander brandstoffen lagen. De magazijnier is dood. Een zeeschip van Calcutta naar Londen is tegen een koopvaardijschip geloo- pen en dit laatste, de British Commerce is ge- zonken; van de 27 man- gygg?-" schapper. maar 2 gered; d'ander 25, dood! Het gepantserd stoomschip. Oceaan is in volle zee, nabij Toulon, door den wind omgeslagen en van de 17 man schappen zijn er 8 verdronken. Te WARSCHAU, Polen, is brand ontstaan in 'ne schrijnwerkerswinkel; 16 personen hebben er 't le ven bij verloren. Mijnramp te fiessèg es. Wij lezen in een parijzer dagblad De ontploffing had plaats in de gaanderij 17o van de Compagnie Terre-Noire te Bessègë. Er zijn achttien slachtoffers: negen dpoden werden opgehaald uit den put Hortense en negen gewonden uit den put Terret. Acht duizend personen woonden woensdag de begrafenis der slachtoffers bij Voorop In den stoet gingen de prefelct van het Gard-partement,de onder- prefekt en de ingenieur van de maatschappij der mijnen.De bevolking is droef geestig, kalm en gelaten. Voor de stoffelijke belangen der familie van de slachtoffers is gezorgd door de maatschappij. De juiste oorzaak der ramp is tot nu toe onbekend, maar zij wordt toege schreven aan eene onvoorzichtigheid van een der slachtoffers, den mijnwer ker Gauohard. Het is de eerste maal niet dat de mijnen van Lalle het tooneel zijn van vree- selijke rampen. Over een twintigtal jaren liep eene gaanderij onder water en dit veroorzaakte den dood van meer dan 100 personen. Ana rchisten in het Noorden. Men heeft sedert eenige weken, eene groote socialistische beweging opge merkt onder de mijnwerkers van noordelijk Frankrijk. De anarchisten wier pogingen te Montceau en elders mislukt zijn, doorloopen thans het noorder departement, houden overal geheime bijeenkomsten, inzonderheid te Lens Denein en Anzin. Ouder ueze opstokers, die overal zoeken syndikaten op te richten, dient eerts genoemd te worden, zekere Chanvanne, afgeveerdigde van hetLoire-de- partement en die zooveel besproken werd ter oorzaak van het proces tegen den gemeenteraad van St-Ghams. De m ij nwerkers hebben zich tot nu toe niet laten bepraten, maar er is onder hen een groep opstokers, die groot ge noeg is om des noods gevaarlijk te worden. Deze opstokers zijn gekend en de maatschappijen zouden ze reeds lang hebben wegezonden, was het niet dat zij gebrek hebben aan werklieden. Er dienen in alle geval strenge maatrege len genomen te worden. Zaterdag heeft er een soort van opstand plaats gehad te Sentiönelle, bij Valencijn. Een aantal arbeiders weigerde te werken- de gendarms moesten komen voor 't orde; men vreest. KERKELIJK NIEUWS. De Maand Mei wordt overal met bui tengewone plechtigheid gevierd, door bet uitstellen der rijkversierde Beelden van de Moeder Gods,in kerken, kapellen en familiekamers, en door Kerkelijke Diensten, met de medehulp en onder den toeloop der Ghristene Volkeren. In een boeksken 't Antwerpen verschenen getiteld de Heerlijkheden van O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand' en uitgegeven door Paters Redemptoristen, lezen wij 't volgende verhaal VOORBEELD. Eene jonge dochter eener rijke familie van Parijs, was me- degesleept geworden met den stroom der vermaken, had alle godsdienstige oefeningen verzuimd, en bijna volkomen het geloof verloren. De dood haars vaders was een slag geweest voor haar hart, maar bracht geene verandering in haar leven. De dood harer moeder, die eenige maanden later voorviel haa geen gelukkiger gevolg. Op zekeren dag begaf zij zich naar het kerkhof' Père Laehaise, om het graf harer ouders te bezoeken; bij haar uittreden richt zij hare stappen, zonder het te weten waarom, naar de kapel der Paters Redemp toristen. Zij trekt binnen, ziet eenige personen voor het altaar en nadert nieuwsgierig om te zien wat hen daar vereenigd heeft. Bij do communiebanlc gekomen vallen haar oogen op Onze Lieve Vrouw van Gedurigen Bijstand od denzelfden oogenblikis zij als verblind, wordt ontsteld en weet niet wat'aan vangen. In hare ontsteldherd, poogt zij de deur te bereiken, maar (Onze Lieve Vrouw wiide haar redden), zij vergist zich en valt in eenen biechtstoel Een Pater verschijnt en vraagt haar of zij verlangt te biechten. 0 neen' ant woordde zij heftig; ik geloof noch aan biecht noch aan iets. Doch ik weet niet waar ik ben; zooeven heb ik een beeld ontwaard, en zijn aanblik heeft mij gansch ontsteld. Weet wel, hernam dan de priester, dat gij u in eene kerk bevindt die toegewijd is aan Onze Lieve Vrouwvan Gedurigen Bijstand- zij wil uwe ziel redden. Gij moet biechten. Maar neen, hervat de ar.ne zondares ik zeg u dat ik aan de biecht niet geloof. In dien strijd tegen de gratie doet zij alle moeite om alle slach van bezwaren tegen het geloof op te werpen 'Doch de priester onderbrak haar en zegde: Ik heb mijne manier van redetwisten e» indien gij mij wilt beloven van te doen wat ik u zal zeg-en, zoo verzeker i i u dat al uwe opwerpingen vvel 'ra zullen opgelost zijn. Ik v'raa* u sléchts eone zaak, den rozenkians te bidden. »Na lang weifelen, beloofde de ion^e dochter. Dit alles gebeurde aan den ingang van den biechtstoel B Eenige dagen later kwam zij terug; al hare moeielijklieden waren verdwe nen, en haar hart was veranderd. Hare bekeering is volkomen geweest en wordt hoe langer zoo vaster. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Gedurigen-Bijstand te Parijs ziet dik wijls zulke wonderen gebeuren. Mgr M rmiiiod heeft te Friburg zijne intrede gedaan.De vreugd was bijna algemeen, 't Is 10 jaar dat de Kerkvoogd uit zijn Vader land en Bisdom was gebannen.

De Werkman | 1883 | | pagina 2