maar wij zullen 't proces afwachten; de aangehoudene zijn vader en zoon; de vader heeft nog vastgezeten voor onteerende zaken vroeger was er rusie geweest tusschen den vermoordde en de aangehoudenen, rusie voor hutsepotterij. Brussel.Schoon sujekten die daar in de liberale scholen opgekweekt worden D'anderweek, menscheu, op 0. H. Hemel vaart, teu 2 ure 's morgens, kwamen 200 studenten der Universi teit uit een volksbal, met een Iawijt van al d'helsche tiegers en hebben twee nachtwakers mishandeld en geslagen... Bambochee- ren in plaats van studeeren, en hun hert verkankeren, dat wordt gedaan op de kosten van d'Ouders, die later de gewijzen en de ge lagen betalen en bekoopen. M. Remory, koopman in graan, is failliet; men spreekt van 1 miljoen en half deficit veel huizen van Brussel en Antwerpen verliezen eraan. Nu denkt men op 't speur te zijn der ware moordenaars van Marieken Walschaert te Meulebeeck; de gezellinnekes hebben het hnis aangeduid, waar de grouwelijke misdaad bedreven is. De Policie van Brussel zoekt achter een vrouw van Gent- brugge, zekere Eleonora D. B., een getrouwde vrouw, die met ne geus is opgestoken, 5000 fr. meênemende uit de kas van haren man. Te Brussel is verdwenen en niet meer te zien den douanier Adriaan Jef Nicolay; In 't park FAntwerpek is op 0. H. Hemel vaart een manneken gevonden, 4 jaar oud, grijsachtig overkleedje, zwarte versleten broek, sayetle grijze kousen en holleblokken. Het kind was dijnsdag nog niet teruggevraagd. Te Baelecem, in den nacht van 3 tot 4 Mei had de genaamde Edmond Van den Driessche met de kaart gespeeld tot middernacht in d'herberg van Bovin. Naar huiskomende, werd hij tegeneen boschken aangerand door twee kerels die hem op den grond wier pen, met een scherp wapen op 't hoofd sloegen en dan op hem trappelden, zeggende: Wij willen u vermoorden! Dan lieten zij hem liggen, zonder teeken van leven. De man was niet dood en heeft zich neg kunnen slijpen tot op 't hof der weduwe Dobbelaere, waar zijn gezucht gehoord werd. Er is presumptie or> slechte sujekten ait 't omliggende, provisie voor 't Raphuis. VERONGELUKT.M. Foucamprez van La Capelle,had onlangs te Brussel twee peerden gekocht en dezelve in zijn rijtuig ge spannen, waarin benevens hem zaten zijne vrouw, M.Dehon en een jonge dienstknecht. De wandeling liep wel af, dech aan een brug van den ijzerenweg komende, verschrikten de dieren en liepen stormsgewijs tegen een huis, zoo geweldig dat de freem 30 centi meters in den muur bleef steken; M. Dehon was dood op den slag; M. Foucambrez stierf eenige uren nadien; zijn vrouw is gekwetst in haar wezen en den arm uit de not; de knecht was schrikkelijk gesteld: zijn twee handen gebroken, een zijner oogen hing uit, en hij spuwde bloed met plassen... Zoo vertrekt men dikwijls met vreugd en keert in rouw en in tranen terng. M. Foucamprez was maar 31 jaar oud; g'heel de Parochie Capelle en 't omliggende zijn in droefheid en medelijden over dit schrikkelijk geval. Antwerpen. Schipper Vleminckx zijn kind, 7 jaar oud, is verdronken terwijl het speelde aan boord van de schuit, in de Kattendijkdok. 'ne Vent is aangehouden, voor de monsterach tige feiten welke sedert eenige dagen plaats hadden we beleven den tijd der Volksbeulen en der bloed karossen. In de Oost statie, 'no werkman van eenen waggon gevallen den ruggegraat gebroke» en korts nadien overleden. Wéér 2 verdachte huizen zijn moeten gesloten worden; van de juwoelen zijn er naar den amigo gedaan en naar 't gasthuis; ziekten en misdaden, ongenees bare ziekten, ziekten die schrikkelijk doen lijden en lijden zonder compassie, dat men zelfs zijn ziekte niet durft bekennen, dat zijn de gevolgen der Ontucht. Te Borgerhout ging vrijdag nacht rond 12 ure, 'ne jongeling naar huis, en zag licht in de kerk, aan stonds liep hij bij zijn Ouders, die met ander geburen bij den koster snelden en samen naar de kerk; de dief is gevlucht langs een zijdeur; eenige offerblokken had hij geroofd en 't geld der stoeltjeszetster dat in de doopvonte lag. Veel vuile slechtighe- den worden in de greote steden gehoord. Straks gaan de kinderen niet meer vrQ op straat; 't wordt een wereldje, sedert dat die Geu- ■erij opgekomen is.lMP8%y^qfggf%r 'NE NOTARIS VERDWENEN. Ja, M. PÏerard, een achtbare Notaris van tegen Charleroi, was naar Italië gegaan; en te Genua, de zeehave tusschen Marseille en Civita-Vecchia, is hij eensklaps verdwenen; waar mag hij zijn? niemand weet het; de Familie wordt door den Minister van Buitenlandsche zaken in haar opzoekingen geholpen, maar tot hiertoe, niemand, geen het minste teeken! Men gaat nu zoeken aan d'have. Zondag avond ging een soldaat der artillerie heel rustig door de Berlaimontstraat, te Brussel; hij werd achtervolgd door een heer die, naar het schijnt, hem heleedigde. Eensklaps haalde de soldaat een mes nit den zak en bracht den heer «ene wonde toe aan het boofd. De heer viel badend in zijn bloed ten gronde. Men heeft hem naar 't St-Jansgasthuis gebracht. Een onder-officier der gerie, die zich in de nabijheid bevond, kwam ter plaatse gesneld en heeft den soldaat naar de kaserne gebracht. BERGEN, 7 mei. Zondag uacht, rond 2 ure is er een brand ontstaan in twee barakken van steenbakkers, gelegen nabij den put 6 van de koolmijn v; nHoussu, te Haine St-Paul. Zestien personen lagen in die barakken te slapen; veertien hebben dwars door de vlammen moeten loopen om zich te redden de meestezijn lichtelijk fewo d ongelukkig werden twee kinderen, het eeue 11, en het an- ere 12 jaar oud, ltvend verbrand. De twee barakken met geheel den inhoud zijn totaal de prooi der vlammen geworden. Wreede dood.s Sen twaalfjarige^ knaap die met zijne ouders" de'jwijk Javel Ie Parijs,'be woonde, is dezer dagen razend gestorven Over omtrent twee maanden, trapte de knaap op den steerteener kat, die woedend opsprong en hom zoo geweldig in de hand beet dat men het dier moest dooden, wilde men het dwingen de hand los te laten. Zaterdag morgend1 kreeg het kind de koortsen bleef in bed. Ten negen are begon het verschrikkelijke pijnen tegevoelen, op de plaats aan de hand waar de kat gebeten had. De moedisr wilde het kind een voetbad doen nemen, maar toen de knaap water ontwaarde, kreeg hij een aanval van schrik, verborg zijn hoefd ender hei deksel en riep Moeder! m»3der! dood mij niet! Een half uur later wierp hij een verschrikkelijken kreet uit.en stierf. Vergift igd.— Over eenige dagen geraakte een mulder van Bever (Henegauw) aardig aan zijn dood. De man meende zijne overladen mag wat te kuischen en ging zoo hij dacht wat engelsch zout nemen. In den voormiddag pakte hij wat binnen, en omdat het uitwerksel onvoldoendeseheen giet hij na dien nog wat meer binnen. Op eens werd hij de grootste ontsteltenis gewaar, waar hij eerst nog geen erg in vondmaar eenigen tijd nadien erkende men dat hij vergifingonomen had, hij is ervan bezweken. Eahoe was dit gekomen? Er was rattevergif in huis en zonder er op te letten had de dompeleer het vee« gif genomen voor engelsch zout. Best dus van geen vergif in huis te heb ben. De geuaen ook in plaats van zout, het zinnebeeld van Christus zuivere leering die ons het hert van zonde bevrijdt, willen aan menige zielen het ver gif opgeven van hunne verdwaalde en ruststoorende kwakzalverijen. Samenspraak over verschillige zaken. Tonia. Wel, man man Domien. Wat is er, vrouw Tonia. - Dat zijn toch stukken, gelijk den landsman van Bug- genhout, die te voet naar Lourdes getrokken is. Wat is uw gedacht, man? zou dien vent daar geraken Domien.— Waarom niet? Als er hem onderwege geen malheuren overkomen Toni*. 'ne Mensch kan ziek worden overal. Domien. De preuven zijn er, vrouw; d'ander week zijn er te Leuven vier subiete doo ien geweest, onder andere een rijke madam en baronnes, die naar een kasteel ging bij haar vader. Tonia. Een getrouwd mensch 1 Domien. Met negen kinderen, Tonia! ze stapt uit de voituur, gaat in 't kasteel, wordt onpasselijk en sterft. Tonia. Och armen toch! wat droef geval! en wat is 'ne mensch hier toch op de wereld! wij die dikwijls zooveel poindonneur ma ken!... Maar D&mien, Lourdes dat moet ver zijn Domien. Schrikkelijk ver! 't ligt op de grenzen van Spapje! En de Napoleonisten die naar Sparje trokken in 't jaar 8, zeggen dat ze gingen en bleven gaan, maanden lang, marche forgée ge moet Frankrijk langwerpig doorgaan Tonia. Maar hoe zal dien mensch zijnen weg vinden Domien. Vrouw, met vragen geraakt ge naar Roomen ten anderen, de Romeinsche banen gaan los door Europa. Tonia. Alla, ge moet toch goesting hebban Ea er zullen er hem niet veel navolgen.,, 't Is misschien een belofte Domien. Wie weet het? in alle geval,'t zija stukkan die tellen, en leefde keizer Karei nog, hij zou dien voetganger, als hij thuis komt.naar zijn Hol roepen en een Kruis van Eer geven... Want,ge lijk ge zegt, er zullen er hem niet veel ra volgen. Nogtans, vrouw, indien ik jonkman was ea voor geen Ouders moest zorgen, want dat blijft sen principale plicht Tonia. Zekerlijk, 't is voor g'heel den levenstijd zoo zoet als ,men daarin zija plicht betracht heeft...Zoudt ge misschien ook naar Leurdes willen trekken, Domien Domien. Laat mij als 't u blieft uitspreken, vrouw; indien dat wij daarmee van die Geuzenministers konden verlost zijn, zekerlijk 'k zou gaan en subiet 1 -t- 'v, i Tonia. Ha, dat keert de kaart, man! in zulk geval, zelft ff&i veel vrouwvolk zou er gaan, uit alle steden ea dorpenge «wzoudt den weg niet moeten vragen en van hier tot Lourdes, tt* 't zou zijn gelijk van Aarschot op Scherpeoheuvel. ■3& Domien. Dat de Konirg 'ne keer uitroept dat al wie tegen de Ministers is, librement naar Brussel mag komen. Tonia. 't Zal een zee zijn van volk Domien. Die Geuzenministers worden diep veracht Tonia. En niet zonder rede, man Domien. Wat doen zij anders,als de menschen van han Geloof willen aftrekken! Tonia. Als 't Volk verdrukken Domien. Ea miljoenen en m ijoenen verkwisten Tonia. Op een afgrijselijke wijze Domien. - Ja, dat is ter oogen uit te zien! 40 miljoen, tenminste, doen ze geven aan dit officiéél onderwijs Tonia. Waarvan dat er niemand wilt; want wie zou zijn kin der® vrijelijk confléeren aan discipels van de Vrijmetsers! Domien.— 40 miljoen en ze stellen de gardebarreelen af en geven aaa hun vrouw veertig eens daags... 'tls een oprechte bloedzuigerij; g'heel de wereld mag verhon geren, als de Geus en Vrijden ker maar sloebbert dat 't vel van zijn»n baard loopt.... Zie, 'k en versta niet hoe dat onze Koning zulke zaken kan blijven gedoogen... Hij nao9t toch zien dat zijn Land te niet gaat! Tonia. Anders is hij zoo blind als 'nen erpel. Domien. Och, de vent zit waarschijnlijk met vleiers op zijn kot, gelijk eenen die in een her berg trakteert; hij mag zija boelken opdoen, nog zullen ze roud zijn •oren fezelen, dat hij den eersten en den vooruaamstea is, dat hij geen kwaad en kan en veel ware vrienden heeft. Tö»ia. Ea ondertusschaa gaat 't boelken em zeep.... Wel.ver- jipt! waarom doet de Koning Diet gelijk Keizar Karei iu zijaen tijd, die onbekend rondgingen op banen en wegen met de menschen sprak, em de waarheid te welen Domien. Dat Leopold eens rondging en hoorde wat de men schen zeggen vaa zijn Ministers, 'k wel dat hij van den eersten dag p r eoavoi expres naar huis reed en 't boeksken van zija Ministers afteekendo Tonia. Och welke vreugd zou dat in Belgenlandniet zijn! Och God, dat wij toch van die dromadarissen verlost geraakten, dat elk vrij en lieber werd galaten, dat 't Gouvernement niet werkte om de menschen van hun Geloof af te trekken, dat 't geld ait d'algemeene kas gespaard werd. Domien. Amen, vrouw, de kinderen zijn daar, .we zullen gaan lezen en etea.

De Werkman | 1883 | | pagina 2