1 Marktprijzen. Uriel van Indians. Ernstige moeilijkheid. Iet schijnt dat men in Ierland veel moeite zal hebben om aan de terdood veroordeelde moordenaars van Phoenixpark, hunne straf te doen ondergaa». Onze geachte Vriend en mede-directeurMachai is zendt ons de volgende Hoogdag van Sinxen. beschouwingen over den toor vond 't mensch om zoo te zeggen zwemmend in haar bloed, dat zij uit schrikkelijke wonden voornamentlijk aan 't hoofd verloor. Hij heeft haar daarna 0. L. Heer gedragen. Misschien zal 't mensch nog kunnen gered worden. Maar wat spijt zal die ontaarde schoon zoon niet moeten gevoelen en niet welke du re straf zal hij misschieu zijne dronkenschap die hem zooverre gebracht heeft, niet moeten bekoopen! DIEFTE TE OPDORP. Tusschen Eersten en Tweeden Sin- xendag is er te Opdorp een jongeling-werkman, met name P. Cop- peüs, met eenen ouden oom samenwonende, van zijne beste klee deren en zijn spaargeld, 39 fr., beroofd. Men heeft het geld langs buiten,uit den muur gekapt en de kist waarin zijne kleederen zich bevonden meteen breekijzer geopend. Tot nu toe is de dader nog niet gekend, doch men meent op het spoor te zijn.Een arme werk man zijn zuurgewonnen geld en zijne kleederen ontstelen, verdient eene uiterst strenge straf. SUBIETE DOOD. Op de koersen buiten Brussel, is zondag 'ne jongen eêlman, de la Croix d'Ogimont, subiet dood gevallen. Te Luik zijn drij vrouwraenschen, een moeder, haar dochter en een ander vrouw, tot gevang veroordeeld van 1 tot 3 jaar, voor schelmstukkerij om hun slechtigheden te verduiken. DOORNIK, 14 mei. Maandag rond 7 ure's morgend is er brand ontstaan in eene kleine hoeve, bewoond door een. vader met zijn zoon, oud 27 jaar, te Haquegnies. De brand had weldra eene zoo groote uitbreiding genomen dat er aan blusschen niet meer te denken viel. Rond 11 ure vond men onder de puinen derafgebran- de hoeve het lijk van den zoon,geheel verkoold! MOERBEKE-KOEWACHT. Vrijdag laatst, omtrent 8 ure 's avonds, werd door den rijks- en gemeenteveldwachter van Koe wacht-Zeeland, op ons Belgisch gedeelte gebracht, een vreemd persoon, van Duitschland afkomstig, zonder middelen van bestaan en zonder dat men dan later wist waar dien persoon gebleven was, tot op heden 15, dat ik schrijf, toen des morgends den zoon van Frarcies van Pottelberge hem dood vond liggen in een aftrek van hunne schuur, en waar hij, aan het zien van zijn verscheurde klee deren en bebloed lichaam, zekerlijk eenen pijnlijken doodstrijd zal onderstaan hebben. Terwijl ik schrijf, verwacht men alle oo- genblikken de Policie van Stekene, doordien dat het op het Ste- kensgedeelte is voorgevallen. Te Parijs is gestolen, bij vollen dag in 't Paleis Royal, voor 45,000 fr. juweelcn en de meid is vermoord. In Boiiemen is de stad Kceningenbof afgebrand. RUSLAND. De lang gevreesde dag nadert; een talrijke poli cie is dag en nacht cp de been; te Moscou zijn huiszoekingen ge daan in al dTiuizen; den 27 Mei, eerste dag der Krooning, zal er niemand op den doortocht mogen te peerd zijn, en men procedeert om al d'huizen te doen sluiten. De Czaar heeft een bijzondere Courrier gezonden naar Weenen en Roomen, om die Vorsten te verzoeken van in persoon naar zijn krooning te komen. Zullen zij durven Want de toestand is akelig.Men hoort te Moscou veel spreken van doozen dijnamiet en andere brandstoffen; de grond ©p welken de Czar gekroond wordt, is zeer diep onderzocht enon- gemijnd bevonden. De aanklacht van eenen Geuzenmeester. Te Mater wordt de Onderpastoor nu voor 't Gerecht beschuldigd, van den Vrijdag 8 Februari, gedurende de leering, een kind ttvee uren lang onwettig opgesloten te hebben. Iets wonders in die zaak is 1* Dat een geuzenmeester de aanklager is. 2* Dat de twee getuigen dagelijks naar zijue geuzenschool gaan. 8* Bat die twee geuzenbinderen een geheelen hoop omstandigheden weten, en de 66 andere kinderen niets. De waarheid is dat de heer Onderpastoor, daar do groote lijkdeur der kerk gesloten was, een kind binst de leering om zijne onwetendheid ■aar huis heeft gezonden langs het Vonthuis, waar het lot zijne groote verwondering een kwartier met open deuren is blijven instaan. En met zulke prullen houdt de Justicie zich bezig. (i Mijn achtbare vrienden, Macharis is op reis geweest, niet voor aflairens, want God zij geloofd, mijn zoon beriddert die zaken al lerbest, gelijk alle jonkheid doet die deftig blijft en naar raad van ondervinding wilt luisteren, want er geschreven staat in 'tboek der Wijsheid De jonkheid zijn de dappre daden Des ouderdoms de wijze raden. Waarop de Frauschroan zegt Qu'on ne méprise pas le conseil du grand 4ge li a beaucoup appris par un fréquent usage. En 'k verhope, met den bijstand, dat als Macharis zijn hoofd komt te leggen, zijn zoon hem ook in De Werkman zal opvolgen. Mijn achtbare Vrienden, ik heb mij dus maandag begeven naar Gent en Oostakker, alwaar de Jubilé van den H. Vincentius werd gevierd, door onze medeconfraters van Oost-Vlaanderen, hefgene aan de St Amandspoort waar de 9Meimarkt was, nog meer leven en beweging bijbracht. Onze Jubilé van St Vincentius is een stille Familiefeest geweest; buitengewone giften zijn overal aan de nood lijdende Familiën uitgedeeld, met verzoek dat zij op de Sinxenda- gen hunnen grooten en heiligen weldoener zouden indachtig zijn. Wat één man toch kan! de Heilige Priester Vincentius! Hij ver dient, met recht en waarheid, de naam van Buitengewone Weldoe ner van 't Menschdom Zijn leven heeft hij geslachtofferd voor de noodlijdende, en sedert zijn dood in 1660, hoevee! miljoenen en miljoenen noodlijdende zijn niet geholpen, door degene die hem als Patroon aanroepen! hoeveel miljards zijn er niet vrijwillig aan den armen gegeven, tegelijkertijd met woorden van troost en ge negenheid, want wij, Leden van Vincentius, vergenoegen o ns niet met een stoffelijke aalmoes te geven. Alexander was groot, Julius Cesar is vermaard, Keizer Karei is beroemd, Napoleon den Eersten staat geboekt in de Geschiedenis, maar Vincentius, de H. Priester Vincentius overtreft duizende malen al deze grooie mannen. Wij hebben ons dus naar Gent begeven, onderwege meditee- rende en de schoone velden bewonderende; bet aanschijn der vel den is door Gods goedheid op eenige dagen gansch veranderd! welke frischheid, wat rijke kleuren hoe halsemzoet is toch 'ne morgend van de schoone liefelijke lente! Als wij dat zien, wij wor den jong als kinderen! Zoover als uwoogen dragen, 't zijn tapijten van 't rijkste groen, die als dons door den wind bewogen worden; 't zijn akkers van't zuiverste goud. Wij mogen en wij moeten de Vlaamsche velden bewonderen en roemen, en dit ziende den Groo ten Meester niet vergeten, noch zijne neerstige kinderen, de Land bouwers, die in het zweet huns aanschijns, in di'wonder vertoog der Natuur hebben meégewerkt; hoe wonder toch dat de grond bijna zes duizend 'aren bestaande, altijd dezelfde vruchtbaarheid behoudt! Doch er moet gewerkt worden, en moesten de Boeren zeggen van den grond gelijk Piet Van Humbeeck zegt van d herten der kinderen: Wij gaan ons onzijdig houden, noch goed noch slecht leeren! Wat zou er gebeuren? achtbare Buitenlieden, ant woordt? Zou uw veld geen wildernis worden, van allerhande stin kende onkruid? Zoo zal 't gaan in d'herten der kinderen, die langs een onzijdig onderwijs zijn opgebracht. En wat erger is, achter die onzijdigheid schuilt verraad van vijandschap. Ge zoudt gezegd hebben dat elk de schoonheid der velden be wonderde, want er werd zeer weinig geklapt en bijna zonder het te weten, waren w'in de statie van Geut.Veel KonfratersuitalleSteden en Parochiën hebben wij daar oatmoet, en waarlijk een Jubilee- rende menigte, want allen waren 's morgends t'Onzen Heere geweest en gingen nu recht naar St Baafskerk, alwaar ter intentie der Vin- centianen, een Solemneele Hoogmis werd gecelebreerd. Uit alle streken van Vlaanderen waren er daar Confreers aanwezig,Z. H. de Bisschop zou geerne de Mis gecelebreerd hebben, doch sedert zijn terugkomst uit Roomen is hij ziekelijk en werd vervangen door den E. H. Kanunnik Sonneville; wat is die oude St Baafskerk toch een groote majestueuse kerk; zulke gebouwen spreken aan 't hert en strekken ten eeuwigen dage tot lof en dank van degene die er hun karitaat aan geschonken hebben. Onder deze Mis is Kerk en Vader land niet vergeten en Macharis is ook indachtig geweest De Werk man en al zijn Vrienden en Lezers, voor hun tijdelijk en eeuwig welzijn, bijzonderlijk voor den vrede des herten, want dat is het eenig geluk mogelijk; als ge moogt zeggen: Ik doe toch mijn de- voiren! ik ben van goed geloof en van goeden wille ik moet de dood niet vreezen en zelfs in tegenspoed en ramp, ik smaak den inwendige» vrede! Ten 11 ure, mijn achtbare Vrienden, hebben wij de Vergade ring gehad in de groote zaal van St Josefskring, om te hooren spre ken over de belangen der Sociëteiten van St Vincentius al de Le den zijn er opgewekt om voort te gaan, met ieveren zelfsopoffering, het goed te doen en aldus ons lieilig Geloof in meerderen bloei en hoogachting te brengen; de treffende Aanspraak of Verslag van M. den algemeenen Sekretaris Cooreman, zal gedrukt en rondge zonden worden, en medegedeeld aan al de Conferenciën. Dan, om dien scheonen das te sluiten, zijn wij in den namiddag, 2000 man sterk, in Bedevaart naar Oostakker getrokken. Op korten tijd heeft Oostakker de vermaardheid gekregen der oude Bedevaartplaatsen, en wat ik daar al gezien en gehoerd heb, zal ik mij veroorlooven de naaste week in een bijzonderen brief ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes, mede te deelen. Ondertnsschen is de dag van maan dag een dag geweest van zoete gevoelens en van merkweerdige ge- lieugenis; wij moeten ten eersten Onzen heiligen Patroon bedanken en ten tweeden d'heeren die alles zoo deftiglijk geschikt hebben, want niemand of hij was ten uiterste te vrede en een zalige wellust smakende, waarmede ik Ulieden vaarwel zegge tot de naaste week en mij noeme Uw nederige Dienaar en Vriend, MACHARIS. P. S. 'k Verneem dat men in Afrika ook de Sociëteit van Vin centius gaat inrichten; en in Amerika, te Marogane, is een brug gesprorgen en 200 menschen dood; er zijn Atuénées waar men aan de kinders leert dat er van Ons lieer maar gesproken is, 600 jaren na zijn gehorte; want onder de Staatsmeesters zijn tegenwoor#- dig afgrijselijke ketters, die liegen tegen de sterren op, om de kin ders van huD Ge'oof af te trekken, en de vreeze van een Opperwezen uit hun hert te rukken; en wat goed kan er alsdan in d'herten blij ven en welke kracht om hun slechte neigingen te bedwingen En hoe zullen er Ouders later ijselijk afchikkeu Ondertusschen, 't is zot en dom van tegen Ons Heer te willen opstaan, we zien genoeg dat hij maar zijn vingerken moet ro ren en za vallen er gelijk de bladeren in den herfst; de preuvea zijner geweest te Lokeren, en dan aldegene die, bijzonderlijk door hun leugens en lasters op d'In- kwisitie tegen de brave menschen, of dia door hun Volksbeulderij op den debiet staan bij het Opperstë Gerecht, dat ze wel binst hun le ven tot inkeer komen en hun ongelijk herstellen, voor alle zonden is vergiffenis,maar de Tijd vliegt en de straf die niet kan veranderd worden, nadert. Ondertusschen, vaarwel en tot de Daaste week, als 't God blieft. MACHARIS. .aa J t. t KahIaIo» Ja .iaaaakJaaI/Jo A« -a-J a! 1»a nnn «Ini

De Werkman | 1883 | | pagina 2