Rampen, Misdaden en Ongelukken. Sara. Kunnen ze dat, Sabina? Zijn ze niet opgesjauwd door de helsche Lucifers? Sabina, wij spreken altijd van de jaren 93, maar de tijden zijn er reeds, dat de Geestelijken niet meer vrij zijn in hun kerk en op den Outaar. Sabina. En in den BiechtstoelHoeveel Priesters zijn er niet moeten voor de Geuzenkoppen kompareeren, wegens d'absolutie die ze gegeven of geweigerd hadden Sara. En dat en gaat niemand aan, noch koning noch keizer, nie mand! Nogtans, 't is gelijk ge zegt, en zouden er nu nog menschen verblind blijven? Zijn er nu nog die d'infernaliteit van al die zaken niet zien? Dat al de boomen van hier naar Halle, galeien waren, nog zou 'ne mensch moeten roepen, dat die Liberaalderij een pest is en een melaatschheid voor 't menschdom. f; Sabina. God beware er alle familiën van;...maar.Sara,wat gaat er in Busland gebeuren! de Krooning is nu toch zondag dat komt Sara. Ja, den 27sten, en zijt zeker dat de Keizer en zijn Familie daar op hun gemak niet en zijn. Sabina. Dat g'het zelf waret, mensch 1 Sara. Saluades genoeg zullen er zijn! ik zie dat van bier, hoe d'hovelingen en de generaals zich om zoo te zeggen voor hun prosternée- ren... Maar van den anderen kant, die Nihilisten Sabina. Gelukkig als hij de dood schappeert Sara.Zon-je niet liever in een leemen Jiutteken zit ten, zonder brood of troost, als alzoo keizer en keizerinne te zijn moeten peizen dag en nacht De moordenaars beloeren en omringen mij 't en is maar, Sabina, 't en zijn daar geenkleinstukken; en ge weet nog hoe dat zijnen papa vermoord is op de straat, dat er vier kozakken nevens hem in de lucht vlo gen. Sabina. Ik weet dat, Sara, 't geprent hangt nog t'onzent thuis op den muur maar is het waar, dat den Rns niet zal te voorschijn komen dat er een wassen beeld in zijH plaats zal gekroond worden? Sara. Dat is moeielijk om aannemen, Sabina; maar om de dood te schappeeren, 'ne mensch doet veel; 'k heb alzoo 'ne schrijnwerker geweten die van een stelling viel en een halfuur zich met zijnen eenen erm aan de cornisch vasthield; nood doet immers oude wijven loepen. Sabina. Alla, 't is schrikkelijk van dien Rus! ge zoudt zeggen hoe kan men zoover geraken! Sara. Hoort, Sabina, en daarmee ga ik mijn afscheid nemen; ik aanzie dat als een straf; van over ettelijke jaren is 't politiek van de Keizers en Koningen, van Onzen Lieven Heer buiten te cijfferen. Sabina. Maar dat kan niemand! Sara. Ze willen toch, Sabina;ten tijde van Noë wilden ze wel 'nen toren bouwen tot in de lucht; ze cijfferen dus Ons Heer buiten: en wat volgt er Een algemeene wanorde en d'een kattastrof achter d'ander, totdat g'heel den boel overeenstaat en dat ze roepen en schreeuweff, ge lijk blinden zonder stok of leidsman. Dat zijn de gevallen, Sabina, en de Voorouders van den Rus zijn al hun leven afgrijselijke Volksbeulen geweest; en gelijk De Werkman schrijft: Ons Heer borgt, ;maar hij scheldt niet kwijt... En daarmee zijt ge mij kwijt... Tot wederomziens. GEUZENWERKEN: Ja, afgrij selijke geuzenstukken; t'Antwerpen willen ze nu de werkmenschen, tusschen pot en glas, op zegel doen teekenen van zonder biecht of be- rechting te zullen sterven. Zulke infernale stukken gebeuren er he dendaags. Te VlLVORDE, een beenhouwer is tot 2 maal 6 maand gevang veroordeeld, voor bedrog in 't vleesch, dat hij aan de sol daten leverde; elk is verontweerdigd; de Procureur vroeg en kreeg zijn onmiddelijke aanhouding, en nogtans, de vent loopt vrij op staat; 't is den 28en kiezing te Vilvorde en de veroordeelde is een der voornaamste agenten van de Liberaalderij. En zondag avond, op den trein uit Scherpenheuvel, tol Aarschot iser een stekelverken van 'ne geus zich komen jetten in 'ne wagon, voor 't vrouwvolk; en van Aarschot tot Antwerpen heeft hij letterlijk de beest gespeeld,' vloekende, vuilen klap vertellende, zelfs den kerkboek uit d'hand van een meisje slaande. Bij 't Vrouwvolk van Vlaanderen zou dat niet gebeuren; als de garde kwam, de menschen reklameerden, maar de garde wilde niet luisteren.... En is dat op den register der reklamen geschreven? Ge weet, menschen, dat er in elke statie, 'ne register ligt van wit papier, waarop dereizigers hunklachten kunnen schrijven.... In alle geval, wij zien hier weer wat boosaardig ras er in ons katholiek Landeken opkomt. T'Antwerpen is het zondag de Groote Processie; en juist dien dag moet de garde civik er exer- ceeren; Te MECHELEN peist men, dat het Ministerie de daghu ren in het arsenaal merkelijk zal verminderen. Er moet géld zijn, om zotte schoolpaleizen te bouwen en de meesterkes en mamme- zellekes te laten wandelen, 't Roept wraak, en 't en kan op geenen kouden steen gevallen zijn,of de Belgen zouden hun zinnen moeten verloren.hebben. 0 de scorpioenen! vreezen ze niet van publiek gestraft te worden, en van 't Volk achterna geroepen, die vervalschers der eetwaren; van verschillige kanten spreken ze van bloemyervalschers; is 't nog te veel dat 'ne werkende mensch een goei beet brood in zijnen mond steekt? en te Kortrijk is er eenen exemplairlijk veroordeeld, den mulder Vandam; hij had een der beste avokaten van Gent, maar is desalniettemin verwezen tot i maand gevang, 1000 fr. schadevergoedingen de kosten; daarbij is al de vervalschtte bloem aangeslagen. De Justicie haalt eer van dees vonnis. T'Antwerpen in de drukkerij van M. Mees, is een groot malheur geweest, door onvoorzichtigheid; ze drukken er met 't vuur en M. Mees had toe gelaten van den spiebout wat op te draaien; terwijl hij weg was, heeft men den spiebout willen for^eeren, en het deksel van den ketel is gesprongen; de zoon van M. Mees en een drukkersgast zijn erg gewond. Te Gent loopt er ook 'ne kerel gelijk 't monster van Meule- beek, dat nog onbekend blijft; men weet zelfs niet in welk huis dit arm slachtofferken is vermoord; D'ander week is Koning Leopold te Brussel van zijn peerd gevallen; een nieuw jong wild gedoen, doch was er dadelijk weêr op en ongekwetst; bijzooverredat hij nog een uur bleef te peerd zitten. Te Brussel is een leelijke wreede moord en zelfsmoord ge pleegd in de Pascalstraat 46; aldaar woont met zijn vrouw en een nichteken zekere Jef Dister, meestergast in de statie van Luxem burg en die bijgevolg een sterke daghuur wint; die menschen, ge zond en kunnende leven als vischkens in 't water, waren diep on gelukkig, 't en ging daar niet en z'en hadden geen Religie om 1 ootmoedig te zijn en hun fouten te beteren; vrijdag ten 10 ure 's avonds is Dister op de kamer van zijn vrouw gekomen, heeft 't mensch twee kogels in 't lijf geschoteu en daarna zijn eigen kapot gemaaktDister was dood, doch zijn vrouw leeft nog. De ramp zalige man had op 'nen boek geschreven, dat hij vrijdenker is en als vrijdenker en geus wil begraven worden. Dister heeft 'ne zoon die te Parijs woont. Zijn er nu nog kinderen, bijzonderlijk in de groote steden? De Chronique schreef onlangs: De kinders heb ben manieren van wildemans, en zondag ten 10 ure's avonds in de Nieulandstraat n* 74, 't is een herberg en er vloog 'ne kogel door de ruiten en rezelde 'nen heer die op den biljard speelde. Men liep zien en 't waren kleine Brusselaarkes nog zoo laat op straat en die zich vermaakten met te schieten. Ze spreken veel van twee die ven en moordenaars, uit Parijs, te Brussel aangehouden. 'tZijn Blin en Beghein; ze zijn gevonden, groot vertier makende in een slecht kot; ja, zulke gasteu ontmoet men daar; Beghein leefde ge scheiden van zijn vrouw; kortom, 't is een oprechte hutsepot van geuzerij.Blin had 5000 op hem;Beghein voor 40,000 fr. juweelen. T'Antwerpen is aangehouden voor schandaleuse zaken 'ne zwingelaar van Bassevelde die al zijnen potlekarrie had verkocht om naar Amerika te trekken; hij zal nu soep eten van amerikaansch spek, gelijk de Peltzers die te Leuven zitten; o. a. Armand die in de Vrijmetselarij van de sektie van 't onderwijs was, om die schoone schoolwet t'helpen opmaken, 't Werk doet den meester kennen. Buiten de Bredapoort van Antwerpen waren zondag vier menschen aan't visscheri; moei zijnde van visschen, zwommen *ij de vaart over, en een hunner, Karei Slootmans genaamd, is verdronken. S gastjens van 9 tot 18 jaar die op de foor. veel van hunnen neus maakten, zijn op presumptie aangehouden en hadden nog 80 fr. op zak, de rest van 110 fr. welke zij gestolen hadden in een apotheek der Leystraat, de jonge deugenieten en waarschijnlijk luiaards van strsatloopers, en zelfs des zondags naar de Mis niet gaan, want't is alzoo dat men onder de Codde civiel valt en in 't kot geraakt, tot affront en verdriet der Ouders. Te Meulebeek, in de Rosnestraat,heeft vrouw L. zondag een kopje vitriool in haren man zijn wezen gesmeten, dat hij erg ge kwetst en geschonden is; ook een wijf dat zal vergeten hebben naar de Mis te gaan; want die met slechte gedachten in de kerk komt en hij volbrengter rechtzinnig zijn christelijke plicht, komt er met betere gedachten uit. Te Mechelen is zondag aan de Koepoort in de waters der vest gevallen en verdronken, een meisje van 15 jaar, Leonie Gildentops genaamd. T'Antwerpen is maan dag noen overreden door den tram in de Beeldekensstraat.een kind van 2 jaren, Maria Wachter, uit den huize geloopen, terwijl de moeder werkte. Te Chimay, in de Walen, een studentje van den Athéne, op een gebouw naa- vogelen zoekende, is er afgevallen en korts nadien overleden. Te Charleroi is een vrouw veroor deeld tot 10 dagen gevang en 100 fr. boet om vervalschte boter verkocht te hebben. Te Thuin zijn er schrikkelijke gevallen geweest, met 'ne krankzinnige die een vrouw vermoord heeft en daarna zijn eigen verdronken in 'ne put,maar 80 centimeters diep. VEREENIGDE STATEN Storm. Te Racine in den staat Wisconsin.woedde dezor dagen een geweldige storm; ISO huizen werden vernield, 1-20 personen verloren het leven en ongeveer 106 anderen bekwamen min of meer erge wonden. Eene latere depeche luidtDe schade te Racine is bijzonder toegebracht aan werkmanshuizen.De storm nogtans heeft groote verwoestingen aangericht n Illinois, waar 63 personen gedood en 2oo gekwetst werden. Men kan tot nu toe niet weten hoe groot het onheil is, omdat vele telegraaf palen zijn omgeworpen. LISSABON, 2o mei. In eene kleine stad niet ver van Oporto, sprong dezer dagen eene dynamietbom, die voor een vuurwerk bestemd was. Vier personen kwamen om en 2o werden gewond. Nieuw ongeluk op de Seine. Vrijdag avond gingen drie meisjes samen met een jongeling zekeren Rrice in een bootje op de Seine te St-Ciond spelevaren. Ten gevolge eener verkeerde bewoging stootte het bootje tegen het voorste deel van oen klein vuurschip es sloeg om. De vier opvarenden zijn verdronken. Tot nu toe is slechts een lijk opgehaald, dit van den jongeling. PARLOIR. M. S. te 0. Ik zende u een 2e Nr; er zitten ievers inpalmers, dat is zeker. Uit Ov. de 67. Uit Mech. van M. D. R. 5,00 tot april en tot Juni 1884.Uit Mich, van M. V. d. B. tot 31 Dec. 1882. Burst, Zele reklameert zijnen prijs.... Er zijn maar tooverboekjes van .80 c. M.B. in Frankrijk ik zende u een 2" Nr. De naaste week ne Prijskamp uit Eine; nogeens gezegd: Geen Prijskampen worden aanveerd, die het handteeken en de goedkeuring piet dragen van onzen mede-Direkteur der plaats.

De Werkman | 1883 | | pagina 2