Rampen, liisdaden en Ongelukken. FEESTELIJKHEDEN. iddergsem. over viel: 't Is met mij gedaan, zegde zij, ik voel dat ik ga sterven! Eensklaps heeft zij een hevige pijn; het oogenblik was daar dat het H. Hert Jesu zijne almacht gingtoonen. De zieke recht zich open roept: Ik ben genezen! Men denkt dat zij in ijlkoorts is; Ik ben genezen! herhaalt zij, geef mijn kleederen. Zij kleedt zich, zij gaat voor het H. Hart bidden, hare kinderen komen thuis uit de Mis, zij vinden hunne Moeder ganscli hersteld en genezen; zij snikken en weenen van vreugd en dankbaarheid. Gedu-ende verscheide dagen komen er met honderde personen in dat huis,en de genezene moeder zegt aan allen: 't Is het H. Hart Jesu dat mij genezen heeft! t Is Voorde dat op H. Sacramentsdag heeft uitgepakt om een beeld van 't H. Hert in te halen. Hoogst geloofweerdige personen van Aalst, die ooggetuige waren, zijn ons hunne bewondering ko men uitdrukken voor die deftige en schitterende feestviering. Vi vat Voorde en zijn gezelschap! De Processie is t'Aalst uitge gaan, alhoewel 't weêr zeer wankelbarig was; ten half twaalf is 't beginnen te regenen; 't was spijtig, maar Ons Heer heeft toch de Stad zegepralend doortrokken en de versiering der straten en rust- altaren was buitengewoon; er zijn huizen geweest waar ten minste 60 bougiën brandden in rijke kandelabers; en bloemen ontbraken er aan de vensters nietDie Processiën zijn verhevene en ver heffende Betoogingen. Ze willen 't Werkvolk, door een grouwelijk zedebederf onverschillig maken aan deze Betoogingen; maar een werkvolk zonder godsdienstigheid zal een werkvolk worden, over- loopende van ftevolutionraire gedachten en luisterende naar een alvernielend Socialismus. LUIK, nieuws uit Luik, van onze achtbare Land- en Taalge noten, die zondag laatst de Bedevaart naar Scherpenheuvel hebben gedaan, met een speciale» trein van Luik naar Sichem en ten ge- talle van 702; misschien de plechtigste Bedevaart die er dees jaar is gedaan, niet alleen door het deftig getal, maar ook door de orde en godsvrucht. Ten 4 u. 3 m. vertrok de trein uit Luik, ten 7,26 aankomst te Sichem; dan te voel, al zingende en biddende, naar 't Mirakuleus Heiligdom, om er gezamentlijk Ons Heer en zijn Hei lige Moedei' te aanroepen; ten 9 ure was er een plechtige Mis, ten half twee Kruisweg met den zegen van 't Hoogweerdig; daarna te rugkeer naar Sichem, in de zaligste gevoelens, bezoek in de kerk van Sichem, ten 4,02 vertrek naar Luik en aankomst ten 6,26, alswanneer allen, tot slot der .Redevaart het Gezang van 't H. Hert aanhieven. Zulke uitstapjes verheugen en verheffen en verfrisschen en verkwikken ziel en lichaam.... Eere aan de Bedevaarders en hunne eerweerde Geleiders, door de boozen gehaat en vervolgd, maar door alle treffelijke zielen mc-t achting en liefde omringd. Als wi j 't woord Feestelijkheden schriiven, dan zal in 't Land van Waas elk zijn gedacht vallen op TEMSCHEen in 't Land van Aalst op IDDEBGEM. Twee buitengewone Priesterlijke Jubilé's. Te lemsche de E. H. Pastoor De Caluwé, 4o jaar aldaar staande, en wakem.e en werken 'e voor 't algemeen welzijn. Temsche zal maan daguitpakken; g'heel Vlaanderen is er meê bezig; de versiering der huizen zal een wonderbaarheid zijn; en de samenstelling van 'nen Historische Stoet uit 25 deelen, een zaaK die maar in de buitenge woonste omstandigheden gebeurt, zulks toont ons genoe°- dat g'heel Temsche met hert en ziel verkleefd is aan zijnen Eerweerden Her der. Dat vertroost alle Katholieke gemoederen,op onzen tijd dat het Priesterschap in Belgenland verdrukt en vervolgd wordt, van te zien hoe een Gemeente van rond de 10,000 zielen, bijna éenparig datzelfde Priesterschap vereert en bejubelt. Nooit zal Temsche een kermisdag beleefd hebben, gelyk maandag; men zal er weten van te spreken; Temsche zal niet alleen den Eerweerden Herder-Jubilaris de zaligste oogenblikken doen beleven, maar al de katholieke men schen van Belgenland zullen Temsche daarvoor dankbaar zijn. Den 5 Juni is 't groote Jubelfeest tot Iddergem^sidin den Dender voor den E. H Pastoor De Lepeleer, aldaar 50 jaren den Kerkelijken Dienst doende, en nog ten huidigen dage zijn Parochie bestierende. Pastor De Lepeleer is geboren te St Maria-Audenhove, in 1798- ter oorzake der beroerde tijden moesthij zijnestudiën uitstellen vermits de Gollegiën gesloten werden; doch hij bleef standvastig in zijnen roep volherden, werd Priester, onderpastoor tot Appelterre en Erne en Pastoor te Iddergemalwaar hij zij i leven gesleten en geslacht offerd heeft. De achtbare Ouderling viert dus dijnsdag 5 Juni zijn Gulden JubelfeestDe slechte gazetten mogen schrijven en lieden zooveel zij willen, de deftige Volkeren weten waaraan zich te hou den, en er staat geschreven: Hemel en Aarde zullen vergaan, maar mijne woorden zullen nooit vergaan; die de Priesters veracht ver acht Mij; die de Priesters eert, eert Mij LOOPENDE NIEUWS. De trein-overste Hannecart vond d'ander week in 'ne wagon voor 45,000 fr. weerdijen aan drager, 't is te zeggen die hij kon uitwisselen en ontvangen. Als eerlijk man heeft hij dit geld aan den Statie-oversfe van Antwerpen behandigd en de verliezer heeft zijn geld teruggekregen... Een eerlijke daad laat troost achter, voor al de levensdagen.Een misdaad knaagt het leven af Want elk draagt in zijn ziel, een eerste en onuitwisch- baar oordeel. Ze zeggen dat het schandaleus is, van daar in de Kempen een Schoolpaleis te zien staan, een half uur van alle woonst afgelegen. Dat zal ten eeuwigen dage schande gesproken worden, aan den rampzaligen Grafmaker. In zijn leven heeft Louis Veuillot de wereldsche eer gevlucht, en nu, na zijne dood, spreekt men van hem een gedenkteeken op te richten te Roomen. In Parijs en Brussel en Antwerpen werken ze geweldig om so lidaire indelvingen l'hebben, en waar visschen de kopstukken der Vrijdenkers? Onder de soort die in 't vuilste slijk verzonken ligt en dagelijks slechter wordt. De Gravinne van Vlaanderen is ook naar Scherpenheuvel geweest en de Graaf heeft zijn Gemalinne van hare Bedevaart afgehaald te Leuven. Nu is alles gehaald uit het huis der Wetstraat te Brussel, waar de gebroeders Peltzers den advokaat Bernays vermoord hebben... Zooveel werk heeft de Jnsticie met die geleerde schelmen en moordenaren. De Kara- biniers gaan uYt 't Kamp komen 2 batailjons zullen naar Brussel gaan en 2 naar Gent, tot 26 Juni; de Grenadiers van Brussel zullen Kamp hebben van 31 Juli tot 21 augusti. De Spaarzaamheid, volgens de boekskens van Isegem die nog altijd te koop zijn, aan 30 c.,de spaarzaamheid is den ophelp en de welvaart derFamiliën. Tot Eeghem is nu ook een Spaar- en Lijfrentkas ingericht, bene vens een Leen- en Borggilde en Ziek.engil»e; en reeds op het eer ste jaar is de uitslag troostend en aanmoedigend; de Spaarboekjes op den post beloopen reeds tot 8550,00; wie in zijn beste tijd geen appelken voor den dorst weglegt, lijdt later gebreken armoede: 15 katholieke Jongelingen helpen te Eeghem tot het deftig werk der Gespaarzaamheid. Den eersten, dees jaar verdronken, met te gaan zwemmen, is geweest'ne matroos van Oostende, maar 27 jaar oud.Te Vilvoorden hebben de Katholieken maandag ge wonnen met 532 st. tegen 337. De gevels van d'huizen op de Groote Markt le Brussel gaan kunstig hersteld worden. In den Elzas klagen ze dat de nachten koud zijn en veel schade doen j aan d'hop. De Kroonfeesten in Rusland zullen 100 miljoen kos- I ten. Den Boer zal 't al betalen. Te Bergen willen ze nu niet meer dat er gezegd wordt: Paasch-Vakantie! Lente-Vakantie moet het zijn. Ze zullen nog wel afkomen met hun Godinne der Rede. BUITENLANDS. De greot-hertoginne Alice van Toskanen is met haar voituur omgevallen en heeft haren arm gebroken. Te voet gaan is nog 't zekerste; daarbij beweging, zuivere lucht en vrolijk heid zijn drij gewensehte zaken,die een lang leven maken.Er wordt te weinig te voet gegaan in de steden; vandaar zooveel geraakthe den; nogtans er zijn uitnemingen, want uit Aalst zijn er nog die onlangs den weg naar Ronsse hebben afgelegd. Dat zijn nog tap- kes. De vermaarde Abd-el-Kader is door de Dood gesnut in 1847 vocht hij tegen Lamoricière en Cavaignac. Te Greven- bicht, een hollandsch dorp, 2 uren van Maeseyck, zijn zaturdag avond 17 huizen afgebrand. In een Geuzenvergadering van Pa rijs is voorgesteld van 100 fr. uit te steken voor al d'Ouders die hun binders willen laten opgroeien, zonder hun Eerste Communie te doen. 't Is pront! Tegen Lyons is 'ne graanmolen afgebrand, van 600,000 fr. Te Lavillette zijn 6 groote huizen afgebrand, en o. a. in een de kus met al de boeken en 100,000 fr. weerdijen. Die geld en handelsboeken heeft, dat hij zich een ijzeren cofferfort koope, verzekerd t. gen 't vuur.In Turkijë eu Rusland mengelen ze nu vergif in fleschkes reuk. De jonge boekdrukkerszoon Meeus, van Antwerpen, die in zijns vaders werkhuis gewond was door 't springen der machien, is nu overleden. Bijzonderlijk aan vuurmachienen moet er altijd met kalmte, voorzichtigheid en overleg gehandeld worden. Rond Deinze is de marchessé op verscheide maalderijen geweest, om te zien of er geen stoffen te vinden waien, met welke zij de bloem en de lijzemeel mengelen, en die nadeelig zijn voor de gezondheid van menschen en beesten. De stof is zeer zwaar en kan moeielijk ont dekt worden. De Jnsticie wordt goedgekeurd in hare strengheid tegen die bloem- en lijzemeelvervalschers. Blin, een dermoor denaars van de meid uit den goudsmidwinkel te Parijs, Blin zit te Brussel vast en zijn identiteit is opgemaakt, hij is Belg en van een goede Familie, doch heeft gezwierd en gekwast, den geus en den lap gespeeld, veel huishoudens gekrenkt, o. a. in een stad rond Parijs, waar een dochter van'ne funktionnaris met hem is wegge loopenen die nu bijna als die nu bijna als diefegge nevens hem geklapotterd zit. De funktionnarissen in Frankrijk moeten hun kin- ders naar de civiele pensionnaten zenden, en ge ziet wat er van komt en hoe zij hun Familie in schande en verdriet brengen. AALST. Wat liooren wij toch hedendaags van afgrijselijke deugenieterijen! Zaturdag, ten half elf voornoen, ging een mensch van Hofstade langs den Tragel naar huis; aan 'tMeerschken, achter den Molen sprong er 'ne jonge manskerel uit eu wilde 't mensch aanpakken. Zondag, ten 2 ure's namiddags aan't Doornleeren kapelleken te Lede, is een rneiske van 15 jaar aangepakt door 'ne schurk van rond de 20 jaren. De twee vagebonden zaten maandag vast en hun geval is onderzocht door 't Parket, dat juist naar Meire moest. Ze zijn losgelaten, maar liggen onder proces-verbaal.— Donderdag van d'ander week, een kind van 6 jaar op Popenrode, viel en brak zijn dijbeen. De zwemtijd is daar; baden nemen is voor d'een goed, voor d ander slecht; te veel baden nemen verslapt en verflelst; in de groote hitte van den dag baden nemen, na den noen, na de maaltijd, als men bezweet is, tusschen aanvallen van flerecijn en van ambeien, dal zijn allemaal gevaarlijke zaken, die dikwijls met de dood worden bekocht; de wasschingen met koud water hebben bijna dezelfde uitwerksels als de baden; het beste tijdstip voor de baden is 's morgends voor het ontbijt; meer dan 1/4 uurs in 't water blijven, neemt al 't voordeel der baden weg... In de streken zonder rivieren of groote beken, zijn de menschen zoo gezond en dikwijls sterker als langs de waterkanten.

De Werkman | 1883 | | pagina 2