Brief van Macharis, Brief uit $t-Mkölaas. Sm 3e schoonheid der streek c-n de gebeden die er gestort wort schrijft ons een Stadsgenoot, hier is geen meuschelijk opzicht! Twee wonderbare genezingen zijn bekomen en door de Geneeskunst besta- tigd De Vlamingen vergeten er niet, dat zij een Moedertaal hebben in de Kathedraal van Lourdes zijn verscheide Vlaamsche Sermoenen gepree! t en maandag moest het een Solemnele Mis zijn voor g'heel het Bisdom vau Gent, door Vlaamsche Priesters, deel makende van de Bedevaart. Tantum ergo, geachte Lezers en Lezeressen van Vlaan deren, op dit oogeublik is men te Luik vereenigd voor de gi oote Inter nationale Uitboeting en Eeibewijs, ter eere van het H. Sacrament. Gedurig staat het Venerabel uitgesteld en elkeu dag zijn er Buitenge wone Diensten en Sermoenen door Bisschoppenen ander Groote Man nen; 't is een heilige Week; en zondag is t de Processie aio 't God be lieft, zal De Werkman er vertegenwoordigd zijn;overjaar t'Avignon, er was een Processie met 5000 heeren die waslichten droegen, op rijen van 6 man geschaard; elk weende die 't zag te LUIK ral alles nog plechtiger gaan; laat ons allen in vereeniging komen met die groete Betooging te Luik 't is de maand Juni, er moet gebeden worden en met buitengewone kracht; wie weet of wij in deze maand van 't H.Hert de Verlossing van ons Vaderland niet zien 1 De Diensten ter eere van 't H. II"! t worden in Aalst ract buitengewonen toeloop bijgewoond. Alle vrijdagen ten 8 ure 's avonds Sermoen in 't Collegie.alle zondagen onder't Lof sermoen in d'Hoofdkerk en in St Josefs. De Groote Processiete Luikzal ui'gaan,zondagten 11 ure,uit de Kathedraal en de Stad doorkruisen, langs de St Paulus, St Remigius, St Jacobusstraten, boulvard Piercot, Avrey, Sauvenière, Theaterplaats, Marktplaats enz. terug naar d'Ooofdkerk. Te Synghem is zondag plechtig ingehaald een prachtige standaard van 't H. Hart en Pater Van Mullem heeft er gepreekt. 5 Juni 1883. Mijn allerliefste Vrienden, waarvan zou ik u schrijven, dun van de nieuwe Lasten op kalle, tabak, genever, dienst boden en peerden, beloopende lot de globale som van 22 miljoen en 3 hon derd duizend franken! Wat zal ik u zeggen ofte bedieden? C'est le quart d heure de Rabelais, zegt de Franscliman, er moet gerekend worden;en de Ministers staan daar nu, gelijk lappen en kwasten die gezwierd en geluld en gemald hebben, bun pa- trimoniéel goed opgedaan en nu zonder kruis of munt zitten te koekeloeren; de Ministers staan daar nu, gelijk jonge losbollen, die allen goeden raad van ondervinding versmachtende, 't kwaad heb ben achterna geloopen en nu hun gezondheid en reputatie verloren hebber; ze zitten daar nu, gelijk ondankbare kinderen, die bun Ouders bedroefd en versmaad hebben; die Ouders zijn het eeuwige leven ingegaan en een levenslange knaging blijft d'ontaarde kinde ren over; met dees verschil dat al d'hoogergenoemde hun geld, hun eer en gezondheid verbrastten en dat de Ministers het geld en de welvaart van 't Vaderland naar den bliksem brengen. Er moet gerekend en betaald worden; Godweet hoeveel dat ze verduiken en verzwijgen, maar volgens hun eigene bekentenis, om voort te doen, moeten de Belgen 22 Mil JOEN MEER OPBRENGEN. En is dat te verwonderen, na al die zotte en waaakroepende geldverkwistingen! Normaalscholen bouwen van 200,000 fr.; met honderde nieuwe nutteloozc schoollokalen oprichten; schoolkijkers aanstellen, met 7 ii 8 duikend fr. appointement 's jaars; aan ollici- éele Direktenrs te Brussel 12 a 44,000 fr. !s jaars geven; 3 h 4 meesters en mammezellen plaatsen voor 10 ii 12 scholierkeS; een kostelijke inkwisitie doen londrijden; duizende franken meubels koopen voor scholen waar een handvol leerlingen zijn, uit verplich ting; voor 100 fr. prijsboeken doen koopen, als er met 5 fr. meer dan genoeg zijn; het geld te grabbelen werpen aan de meesters en mammezellen; forten bouwen en morgen afbreken; is 't zoo niet gegaan, mijn duurbare Vrienden? en waarop moet liet uitkomen, als op schuld, schuld, altijd dieper in de SCHULD. Eu 't is hun £oed niet dat de Ministers verkwisten; zij en hun vleiers wjen en rotsen met hun zakken vol geld; maar 't is bet patrimonieel goed van ons Vaderland, de vrucht der Voorouders, het erfdeel der Na komelingen dat zij naar den afgrond brengen. 22 Miljoen op zaken van dagelijks gebruik, die 't Volk niet mis sen kan, 22 miljomi 's jaarsl't is een kapitaal van overt half miljard en alles om le verknoeien, ja om Belgenland r.og vroeger in zijn ongeluk te brengen. 22 Miljoen 's jaars! ach, ofliciéele meesters en maramezellekes, -ge gaat daar stijl en pront; ge weet gij liên van geen slechte tijden, ge lacht met Pastor en Burgemeester, roet Burger en Boer; ge kijkt alleenlijk naar d'oogen van Piet Van Humbeeck en 't is om uwent wille dat men op zulke wreede wijze het werkende Volk wilt pij nigen! Ach, ons Belgenland is nog te treffelijk om daaimeê lang gediend te zijn. Vrienden, laat ons de zaken eens goed en korrekt uitcijfferen;en die tot heden onverschillig is geweest, zal met mij uitroepen: Dat ofliciéel Onderwijs moet weg, of wij zullen 't armste Volk van Eu ropa worden! In 18T9 zijn de liberalen aan 't roe" gekomen; alsdan was er geen tekort in de Staatskas, en moesten er geene nieuwe lasten of leeuingeu komen; de Nationale scbuld beliep tot 261 miljoen; en nu na 5 jaren, wat zién wij gebeuren? de schuld is geklommen tot 323 miljoen; aanstonds hebben de Geuzen nieuwe lasten gelegd op tabak, zegels, registratie enz. tot 12 miljoen 's jaars, z'hebben den intrest van 4 1/2 op 4 gebracht en aldus 2 miljoen en half gewon nen of 12 1/2 op 5 jaar; nu komen zij af met 22 miljoen nieuwe opbrengen. Gerekend en geleld: De Sta Isschuld vermeerderd met 62 milj. 12 miljoen lasten per jaar, 5 jaar is 60 miljoen. 2 miljoen en half per jaar, 3 jaar is 12 milj. 1/2. Nu 23 miljoen en half 23 milj. 1/2. is te samen 138 miljoen fr. 138 Miljoen door de Geuzen opgedaan, zonder te rekenen hunnen opslag van convoi en telegrams, zonder te rekenen, al den onkost der Familiën, door de verzwaring der Bloedwet, zonder te rekenen dat d'ijzerenwegen in 1882 3 miljoen meer hebben opgebracht. Menschen, Vrienden, Landgenoten! gij zelfs, versteende liberalen, kan, mag dat blijven duren? Moet Belgenland onder die lasten niet bezwijken? Is er geen dringende rede om te roepen en te blijven roepen: Weg, weg die liberale Ministers! weg, weg die stomme geldverkwistingen, die ons allen ten gronde moeten ruineeren Veel liberalen beginnen gewaar te worden, hoe Iaat liet is! De veronlweerdiging is'groot, g'heel liet Land door! Men vraagthoe het mogelijk is, van zulke akten van bloedzuigerij te durven bepeizen; men zou wilier, al te samen naar Brussel loopen en den Koning verzoeken en pramen van zijn Ministers weg lezenden en de Kamers t'ootbiuden; hoe valsch dat de kieswetten o.ok zijn, de wil van 't Volk zou toch zegepralen. De Ministers worden door hun eigen Volk verwensclit en 't en zou mij niet verwonderen dat zij heel in 't kort den zak opkregen. Die papenvleeseli eet, sterft ervan; die afschaffing van Onderpastorijen is een misdaad die wraak roept; vroeger dan mc-n peist, zouden de Ministers kunnen schandig val len en d'Onderpastorijen triomfantelijk hersteld worden. Er wordt in ons Vaderland vee) gebeden; liet H. Hert wordt dringend aan roepen; liet Priesterschap wordt luister!ijk vereerd, gelijk te Tem- sche waarvan ik u een relaas zal zenden; laat ons aanhouden en met meer vurigheid bidden, opdat wij toch zoohaast mogelijk uit de slavernij verlost worden en onder een Eestuur van deftigheid en van gespaarzaamlieid komen. Niemand moet verdrukt worden in ons Vaderland; Vrijheid en Recht, is al wat wij vragen en verzoe ken, om in Vrede en in Welvaart le konuen levenEn wij zien hier nu wederom dat de Vijanden van God en van zijn Kerk, ook de Vijanden zijn en de verdrukkers van 't Volk, omdat zij de menschen niet aanzien als hm medebroeders, maar alleenlijk zoeken hun grillen en lusten te voldoen, ten nadeele van anderen; maar God geve, dat hun Schrikbewind hier haast moge eindigen, in welke hoop ik blijve met achting en genegenheid, Uw toegenegen Vriend en Dienaar MACHARIS. Onze stad heeft alweer eenen kermiskoek gekregen van het Ministerie. Be minde Lezers van de Werkman, raadt censwat Een MIDDELBARE School, dat is te zeggen, eenc school waar men jonge hberaalkcns kan opkwoeken. Die school, menschen, is hier zooveel.Nau doen als het vijfde wiel aan eenen - wagen maar zij zal schrikkelijk veel geld kosten.Maar, daar ziet men wat naar, tegenwoordig! Do mannen van Brussel en aThunne aanhangers strijken hunne oordjes op en zeggen onder elkander: klappen mogen de boerkens, maar betalen moeten ze.... en oudejtusschen bouwt men scholen, altijd maar scholen. Zorgenvoorden landbouw, zorgen voor handel en nijverheid; het geluk en den welstand van den Arbeider behartigen: dal isaldennnste hunner zorgen. Meester Janson zeide het ook aan FreerVoor den werkman doet gij niets. Maar weet ge, Beminde Lezers van de Werkman, wat ze kunnende Priester» plagen, de kleine bedienden van den staat tusschen hun geweten zetten en hunne schapraai, eg hun dan nog, om de schulden te dokken van het liberaal bestuur, eenige centiemen aftrekken op hunne daghuur, die reeds zoo k[ein is.... Jardal is de groole politiek! als Piel zijne scholen maar meesters hebben van kinderen spreken wij niet. En dio Middelbare School zal kosten met duizenden en duizenden. 0n$ ka tholieke Bestuur antwoordt: Die school is er niet van doen... en wij hebben geen geld meer over. En Piet de Grafmaker antwoordt lieei strabant: scholen bouwen is'mijne zaak... en hebt gij geen geld, ziet dat gij het klopt op den rug der belastingbetalers! En daarmee is hot spel gespeeld. Is het niet ijselijk om nadenken? er ziin schoolmeesters in onze stad, die alleen, ja menschen, al leen zooveel geld treliken als al de Priesters tesamendie hier in onze Stad den. dienst doen der parochiekerken. Maar, verkeerde woreld! meesters noemt men maar altijd bij, maar Priesters zijn er te veel. En waarom moet nu die middelbare school er komen? Omdat een twintigtal liberale huisvaders dat willen. Wanneer hunne kinderen volleerd zijn in de gemeenteschool, weten zij niet waar naartoe! Ah, dit doet mij lachen. Er zijn in onze stad twee gestichten, zeer bloeiend, maar die geen duit kosten aan de stad en waar al de kinderen kunnen fransch leeren. Die twee gestichten ken nen de liberalen heel goed en, zij weten het, die zijn voldoende, maar zij zijn niet liberaal.... Mocht eens de vader of de moeder van die hazen terug komen, die zouden hun zeggen: Manneken, waar hebde gij fransch geleerd Aan wie is liet te danken dat gij zooverre zijt gekomen?... En ik durf het verzekeren aan de Lezers van De Werkman, vele van die kerels, die nu geenon Priester meer groeten, zouden eens rood worden, als er.nog wat schaamte in hunne schoe nen zit. Maar, lieve vrienden, is het niet waar, nooit meer dan op onzo dagen is het spreekwoord waarheid geworden Als niet komt tot iet Dan kent iet zijn eigen niet. Ondertusschen, laat ons bidden en werken! Pius, de heilige-man, zei dit ook altijd. Werken om het land te verlossen van die zware lihcraalderij, die ge steund op hoogmoed en valscbheid, ons schoon landcken ten onderen brengt. Laat ons ook bidden, opdat God met ons medelijden zou krijgen en ons vrij maken uit de klauwen der Vrijmetselarij. Ik groet u vriendelijk,vriend Werkman, endurf u aaninoedigemwel doen en zprgen voor het geluk van den burger, 't is een edel werk. Salut. Paschasius Vlaming. LATER NIEUWS: In Frankrijk, tegen Sauniir, ging de civiele ondermeester met 3 zijner leerlingen zwemmen. Nauwelijks in '1 water,geraaktep zij in 'nen draaiput. Twee geraakten er uit, inaar de drij andere verdronken, benevens den ondermeester. Zou 't waar zijn dat, op Prochiën niet ver van Aalst, de Christusbeelden in de biechtstoelen er ook al te veel hangen? Wat zullen ze nog uitpeizen om de brave mensclten te pijnigen 1 Oj» Temsche moeten wij terugkeeren: Felle mannen zijn 't, die alzoo een Feest en bijzonderlijk alzoo 'ne Stoet weten in to richten. lever en Eendracht vermogen alles, lever en Een dracht geven Vrede en Welvaart.

De Werkman | 1883 | | pagina 2