Rampen, Misdaden en ÖageMken. pen uit Namen, Enghien, Bergen, Brugge, Gent met talrijke stan daards en muziekkorps, van Nyvel, Thienen, Leuven, met de ban nieren der stad en van 't H. Sakrament, van Mechelen met talrijke Heeren, rijke lanteerns dragende, Antwerpen, ja Antwerpen, met de kostelijke en oude Standaards dii jaarlijks d'H. Sacraments processie opluisteren, met al de Leden enKapellemeesters van "tH. Sacrament en van de Berechting; ge zoudt gezeid hebben: dit Ge zantschap alleen maakte een lange Precessie uit; en men zou eenige ©ogenblikken gedacht hebben: Wij zijn in Luik niet, maar in Ant werpen! dan volgde Brussel,ook op eenmerkweerdige wijze, talrijke heeren lichten dragende, prachtige bannieren, groepen met de standaards van 't H. Hert, ja, Antwerpen en Brussel en Gent mogen op lie© man geschat worden; dan kwam de Duitscke Keizerlijke stad Aken, onder 't geleide van Duitsche Geestelijken; dan volgden d'heeren van 't Congres, geleerde, hooggeplaatste en beroemde mannen; de Relikwiekassen van Luik, de Religieuse Orden, 't Se minarie, 't Kapittel, met honderde Priesters in Misgewaad of koor kap, de Kanunnikken, Abten en Prelaten, hunne Hoogweerdighe- éen Aartsbisschoppen en Bisschoppen, dan het ALLERHEILIGSTE, omringd van heeren Geestelijken in kerkgewaad, van wierookers, onder eenen hemel gedragen door hooggeplaatste heeren, en ge volgd van ontelbare Dames,ieveraarsters der Aanbidding van 't Al lerheiligste, gelijk er overal, God dank, aangetroffen worden. Geliefde Werkman en achtbare Lezers, ge moet dat bijgewoond hebben, om te weten welke zaligheid zulke tooneelen in de ziel storten; uw hert zou wegsmelten; en 't verwondert mij niet, dit de ongeloovigen en Vrijdenkers van Luik met verstomming geslagen werden, en dat er velen, onvrijwillig, hunnen hoed van het hoofd namen, 't Weder was van 's morgends zeer wankelbarig, maar de Processie is uitgegaan, de ceremoniën aan de drij Rustaltaren heb ben plaats gehad, op loo man waren er 93 reeds in de kerk, als er een hevige stortregen neérviel,zoodat men gedwongen was in aller- haast naar de kerk te vluchten. Dat is de eenigste tegenspoed ge weest van dezen grooten dag, want van 's morgens af dreigde het geweldigen er vielen druppelen water, een plakket groot; maar de Kardinaal-Aartsbisschop van Kameryk had daags te voren gezegd: De Processie zal uitgaan, met den Bijstand; laat ens tot die inten tie'ne wees gegroet bidden!.... En Ons Heer heeft die kinderlijke eenvoudigheid verhoord. 8'lSlKïr^ Geliefde Werkman en achtbare Lezers, men zegt dat in dit Gongres, nuttige maatregels zijn genomen en voorstellen gedaan om den eerbied tot het Allerheiligste uit te breiden, welke zullen ruchtbaar gemaakt worden. Ondertusschen zijn de gemoederen reeds grootelijks opgewekt: in alle Landen der wereld,men spreekt van dit Gongres, en de vruchten en gevolgen zullen onschatbaar s zijn; 't menschelijk opzicht is geweldig achteruit gedreven, en dui- zende monden herhalen den innigen kreet welken te Luik onze zielen overmeesterde: Geloofd en gebenedijd zij onzen Heeren God, in zijn Heilig Sacrament! Uw nederige dienaar en Yriend, MACHARIS. KERKELIJK NIEUWS. Te TONKIJN is vermoord de E. H. Becfcet, 'ne missionnaris, maar 27 jaar oud, uit 't Bisdom van Lyon. Zoo sijn er in alle eeuwen en tijden, die hun bloed ten beste geven voor't Katholiek Geoof. Te MECHELEN is een hertroerende betooging geweest van wegens de gemeenteBONHElY- DEN, voor Maria Schallenberg tot Hanswijck zoo wonderbaar genezen. Men heeft een grooten marmeren gedenksteen doen plaatsen, met 't volgende opschrift in gulden letters Gedenksteen der wonderbare genezing van Maria Schallenberg, geboren te Bonheyden, oud 2S jaren. Gedurende 41/2 jaren lag zij lam,op een bed van smerten uitgestrekt,en heeft hier schielijk voor het mirakuleus Beeld hare genezing verkregen, den 9 Mei 1883. DE PAROCHIANEN VAN BONHEYDEN. Te Lourdes1 zijn er, met de jongste Bedevaart, verscheide won derbare genezingen geweest. De liberale gazetten, spotten durven ze daarmee, doch de feiten van nabij onderzoeken NIET. De mira kelen zijn menigvuldig op onze dagen; 't is gelijk Mgr Dechamps schreef, dat Ons Heer in deze tijden bijzonderlijk de krankheid zijner kinderen ter hulp komt,en doorwonderbare teekens 'tGeloof versterkt en de bekeering der zondaars verwekt Dit laatste is het allerbijzonderste; de lichamen worden maar genezen om de zielen teraken. Maand JUNi: Vrijdag van d'ander week heelt men t'Aalst in 't Collegie ten 8 ure 's avonds als Predikant gehoord Pater Bohnen, die in treffende woorden toonde hoe de Zaligmaker, volgens zijn voorzegging, bemind wordt na zijne dood. Pater Bohnen heeft een onbeschrijfelijen indruk gemaakt op de menigte, die de kapel bijna wegdroeg. Vrijdag 15ten 8 ure Lof en Sermoen door den Pater Vermeulen... Een aflaat van 7 jaren is verleend eiken dag der maand Juni,als men in een kerk of kapel rouwmoedig het H. Hert aanbidt of de godvruchtige Oefeningen bijwoont. Er is te Luik bijzonderlijk aangedrongen om eiken dag Mis te hooren.tot herstelling van die de zondagmis verzuimen.In een stad van België liefde een ongelukkige dronkaard; 25 jaren lang diende hij tot verergernis der Parochie, tot droefheid van zijn Familie. In 1864 kwam'ne Predikant in die Stad een Sermoen doen op het H. Hert, dat elk trof, maar bijzonderlijk de dronkaard, want de Predikant sprak var de belofte aan 't H. Hert gedaan: De zondaars zullen in deze Godsvruchtde verzekering hunner vergiffenisvinden; mijn hert is een zee van bermhertigheidlEr was voor den dronkaard gebeden; de Genade riep en trok hem hij beantwoordde eraan, ging aanstonds te biechten, brak af met zijn slechte gezellen en vond de sterkte om zijn ingeworteld kwaad te bestrijden, in het gebed en het ontvangen der H. Sacramenten. Nu diende hij tot stichting der stad en tot vreugd zijner Familie. Zijn bekeering was oprecht en standvastig. LOOPENDE NIEUWS. In veel restauratiSa van Brussel is de kafle al 5 centiemen de tas opgeslagen. Men is t'baastigj want waarschijnlijk zullen die lasten verworpen worden. Uit Tonge ren alleen hadden er zondag 1018 personen een speciale kaart ge. nomen voor LUIK. De Nuntius van den Paus, uit Moskou terugkeerende, langs Polen, is er van alle kanten te gemoet gfloo- pen door de brave katholieke verdrukte Polakken. Hun lijden hoorende en ziende, en hunne standvastigheid, Mgr Vannutelli weende als een kind.Als de Rus zich niet betert, slecht zal hij varen met al zijn schatten. Het Stadsbestuur van Antwerpen kostte onder de Meeting 4 miljoen 's jaars; en nu onder de Geuzen, 12 miljoen Dat is huishouden 1 MOLTKE van Pruisen gaat een reis doen in België en Holland De zedelijke toestand van Berlijn wordt schrikkelijk: op éen dag zijn erin die Protesrantsche stad 80 lijken tentoongesteld, om door hun Familie erkend te wor- den. De linkerzij der Kamer of de Vrijmetsers zijn bijeen ge weest te Brussel,in 't hotel Mengelle.om tesien of eraan den zieken toestand van 't Ministerie geen zalf te strijken is. Wie zou het geloovenï De liberale gazetten spotten met de groote Processie van Luik en met het Venerabel. En dat volk wilt de kinders opbrengenl Achteruit, helsch geboeftel Te Parijs willen ze nu de Kruisen van de kerknoven verbannen, die schelmen van Geuzenen Vrijden kers. Studeeren ze niet dag en nacht om de brave menschen te pijnigen D'Herbergiers van Brussel zijn in Stoet naar 't Paleis der Natie gegaan, om tegen de voorgestelde Belastingen te klagen. BUITENLANDSCH: Ei, te Paperie, nabij Angers, is in de scha- liemijnen 'nen blok steen gevallen van 5oo kubieke meiers, juist als er veel volk beneden aan 't werk was: 13 dooden en veel ge kwetsten. Een groote schrik heerscht door gansch de streek. Ir 't Zuiden van Spanje zijn schokken gevoeld van aardbeving. De Nihilisten van Rusland hebben een schrift uitgegeven, waarin zij verklaren de feesten der Krooning niet te hebben willen storen, om te toonen dat, al is de Czar gezalfd, hij aan hun handen niet ont snappen zal. Te Dübltn is de jongste der Onoverwinbaren opge hangen; zijn vader is zot geworden van verdriet en zijn twee zusters gelijken aan geen menschen meer. Kelly is manhaftig gestorven, en t vrouwvolk heeft geroepen: Dood aan deu verrader Carey! Tusschen Kales en Douvres ligt dikwijls een dikke mist op zee dat men geen steek voor zijn oogen kan zien; twee schepen zijn aldaar zaturdag tegeneengebotst. en de groote raast van een der schepen, vallende, heelt den passagier M. Barnett van Birmingham gedood. Een der zoors van Garibaldi ligt onder proces-verbaal wegens aftrogchelarij: In December had hij van professor Poreto 3ooo lires ontleend en hem als pand gegeven een kunstvaas, die, zegda hij, 2o,000 lires weerd was. Poreto leende, Garibaldi bleef weg en nu komt het uit, dat de vaas geen kunststuk is, mtar een stuk van So lires ten hoogste. Te Vals, in Ardèche, Frankrijk, heeft een schrikkelijk onweder gewoed; een huis is afgebrand, een kasteel ingestort en man en vrouw die met hun kind in 't bed lageB, alle drij door den bliksem gedood. De beenhouwer De Schacht van Dixmude, heeft zijn bilader afge sneden, met een konijn te slachten. Ten gevolge van den regen zijn er te Brnssel, rue de l'Ecuyer, grachfeu ingestort en in de Ruysbroek- straat 'ne muur iu de drukkerij van M. Fuytinekx, gelukkig dat 't werkvolk bijtijds kon vluchten of er zouden menschen levens te betreu ren zijn geweest. Te Gknt, ja, 't moet onder de misdaden, want 't is een misdaad tegen de zieke menschen der werkmansklas,'ne Conseiller heeft voorgesteld van de Zusters Hit't Gasthuis te verdry ven, want, zegde hij, wij willen die kloosterlingen uitroeien. Dit infernaal voorstel is met een zeker eere, naar de kommissie gezonden. Zulke zaken moet men op 't oude Stadhuis van Gent zien gebeuren! leefde Artevelde nog ge zoudt zijn stemme van verontweerdiging hooren klinkenEn als er ziekten ziin, zullen de rijke geuzen en geuzinuen alsdan in de zalen van besmetting het lijdende menschdom komen helpen?. Ja, naar do zee loopen, 't Land nitloopen, dat zal hun eerste en dringendste werk zijn-.... De Turken vragen gasthuisnonnen; vergeusde Belgen verstoo- ten die onmisbare zelfsopoffering. Vrederechter gevallen. Als 'ne menseh iets schikt, hij moet er bijvoegen als 't God blieft: De Vrederechter van Ghistelles, M. Bie- buyck, had zich te Ostende een huis doen bouwen voor 't hadsaisoen en ging het d'ander week eens bezichtigen. Hij gaat naar boven, waar het nog niet geplaffonaeerd was, stapt op de balken, valt er door.en houdt zich met d'handen vast, maar zeer corpulent zijnde, kan hij het niet uithouden, moet het laten schieten, ploft op den vloer en breekt zijn been... In plaats van een vrolijk badsaisoen, riskeert hij nu verscheide weken op zijn bed te moeten blijven. Brand. Te Eremhodegem, wijk Ter Joden, zijn vrijdag om elf uren van den voormiddag, vijf huizen door den brand vernield, allen toebehoorende aan den heer Petrus Van Gucht, winkelier, herbergier en landbouwer aldaar.Wanneer het vuur in den wiukel was uitgebor sten, stond er welhaast een vat petrol in brand, en deze vlam deed alle aanschouwers van angst bibberen. De oorzaak der ramp is onbekend Geene menschenleveus zijn te betreuren, alsook geene beesten zijn in de vlammen omgekomen De stoffelijke schade is nog al groot, doch had dit in den nacht moeten voorvallen,het zou veel erger gewee'slzijn. Kinderkes doodgeschoten. Die pensjagerij brengt dikwijls' tot moorderij te Gaurain, in't Doormjks, is er een geval geweest van allerlafste wraakzucht. De twee kinderkes van den jachtwaker Loiseau Btenden aan de deur en 'ne laffe rekel heeft er op geschoten dat het eene bijna schielijk gestorven is, en het andere, korts nadien! De vader is om de dood te sterven. Bliksem en hagel. Te Namon is zaturdag rond 7 ure 's avonds een groot ongeweerte losgeborsten, met veel schode: Te Belgrade een hofstee afgebrand; te Vedrin, alles verhageld, in de stad Namen, heeft de bliksem verscheide huizen getroffen, en de donderroêvan't Belfort

De Werkman | 1883 | | pagina 2