i Vólks-Parlement Kerkelijk Nieuws. Stefanus. Koben, jongen, 't is heet en ge zijt zwaar gela den! Koben. Ja, 't is heet en 'k ben zwaar geladen, maar't mag nog tien graten heeter zi;n en 'k zou een ander gewicht willen dragen. Stefanus. Wat gewicht, Koben! Koben. De Ministers! Stefanus. De Ministers!?!? Koben. Ja, bekijkt mij ge lijk ge wilt. 't is Evangelie; al moesten de Ministeiselk honderd kilo wegen en 'k ware er meester van, 'k droegze vandaag nog om z'ievers buiten ons Land af te storten. Stefanus. Maar,Koben, g'en spraakt gij alzoo niet over vier jaar of over twee jaai Koben. Ondervinding leert, Stefanus, en de liberalen zijn tjudassen en volksbedrieger» Geen nieuwe lasten, schreven en zwoeren ze met d'hand op hun borst. Stefanus.Ja, die woorden zijn nog in mijn memorie! Koben. Geen nieuwe lasten; en de Landverraders, wat hebben ze gedaan, als miljoenen geleend, de schoon steenwegen uitgekapt en nu willeu ze nog 22 miljoen nieuwe lasten opleggen. Stefanus. Er zijn er die zeggen 40 miljoen! Koben. Ze peizen zeker dat wij niet kunnen cijferen! 22 miljoen is 5 fr. per kop, voor een stad gelijk Aalst, honderd en tien duizend franken! Stefanus. Zonder de groote losten die er al zijn! Koben. Zwijgt! 'ne mensch zou er 'nen attak van peppleksie van krijgen! En die 22 miljoen moeten ze trekken uit den mond van 't wer kende volk; de leugenaars en Volksbedriegers, dat z'het zijn, de treê- ters en de salamanders! Ze zullen ons nog van armoede 't Land doen uitloopen! Stefanus. Een gcei les, Keben, om de leugens van die liberale gazetten niet meer te gelooven. Koben. Zijt gerust, we zijn nu geleerd voor altijd.... Alla, 'k moet gaan, maar dat de Keuning 'ne keer zijn autorisatie geeft, 'k pak z'op met lijf en zie], Pidter Van Eumbeeck op mijn schouders en Eollin onder mijnen arm en d'ander op zijn navenant; maar de Keuning zal die autorisatie niet geven; die Geuzen-Ministers fladijen hem en geven hem meer soldaten; 't bloed van de werkende Familiën; een tweede tjudasserij van hunnen kant; als er nog 'ne werkende mensch voor dat ras durft sprekeD, ze mogen hem zeggen van mijnentwege dat hij geen hert of geen sentiment heeft... "Werkt maar, Keben, zweet en slaaft maar, Koben, de liberalen zullen n wel 't eten uit uwen mond halen... Stefanus, den dezen gaat(Koben trekt open Stefanus zegt binnen»? iconds: Alzoo zijn er zooveel door die valscheLiberaalderij bedrogen! Zullen d'oogen nu opengaan! Zullen ze nu die ijsehjkebedriegerij zien? De Aartsbisschop van Keulen is in zijn ballingschap gestorven... Benevens die zalige vertroosting welke de Belijders op hun sterf bed moeten genieten, heeft hij waarschijnlijk voor zijn dood verno men dat de wetten van kerkvervolging in Duitschland grootendeels gingen afgestemd worden. Mgr Goossens is zondag te Mechelen in de kerk van O. L. Vr. van Hanswijck, als Bisschop en Prins der H. Kerk gewijd. Die plechtigheid duurt lang en is zeer treffend.Met de band op 't Evangelie moet de Wijdeling ald'artikels van 't Geloof zweeren en van te zullen liever sterven dan de rechten en vrijheden van't Christene Volk te laten schenden. Mgr Goossens gaat als Hulp-Bisschop naar Namen. Het anibtvan Bisschop is tegenwoordig zwaar en mceielijk in ons Vaderland; zekerlijk zij schudden en be ven die dezer» zieliastop hun schouders nemen. Dat O. L. Vr. van Hanswijck den nieuwen bisschop onder hare machtige bescherming neme, opdat hij, gelijk d'HH, Amandus.Bavo en Livinus,een vrucht baar en gezegend Apostolaat moge hebben. Heden, vrijdag, slui ting der Maand Juni, aan 't H. Hert toegewijd en dees jaar buiten, gewonelijk gevierd, voorde Belangen van Kerk en Vaderland. Z.H. Pius IX zaliger moet van uit den Hemel met wellust zien, hoe zijn Christene Volk in de Devotie tot het H. Hert vervoordert. Heden ook, Groote Bedevaart naar 't Graf van d'H. Berlindis te Meerbeke, waar de menigte ontzactilijk zal zijn, want 't is Heiligendag, de Feest der Apostelen PETRUS en PAULUS, en op den buiten,waar de maandagen niet gevierd worden, heeft men den tijd om op d'af- gestelde Heiligdagen te rusten. Sinle Pieter.de Eerste Paus en Sinte Paulus.de Eerste Missionnaris, beiden op een wonderbare wijze door God geroepen, om Zijn Kerk te bestieren en uit te breiden. Sinte Pieter staat met de sleutels des Hemels, aan 't hoofd der Pauzen die gedurig zijn opgevolgd, ten getalle van 259, om de Kerk te regeeren gelijk Leo' XIII nu doet.Sinte Pieter had zijnen Meester verloochend doch werd toch aan 't Hoofd der Kerk geplaatst, om aan alle eeu wen te toonen c'at de Kerk door menschen wordt bestierd en dat er vergiffenis is van alle zonden. Wie zou beschaamd zijn zijne zonden te belijden als bij aan 'l Eootd der Pauzen een boetveerdigen Petrus ziet? Na 35 jaren gepreekt en geleden te hebben, na alle slach van vervolging te hebben onderstaan, werd de H. Petrus onder Nero in Roomen gevangen, bleef negen maanden opgesloten en werd in het jaar 66 na Christus gehorte, gekruist,het hoold omlaag. Terzelver- tijde sloeg de beul het hoofd af van den Romeir schen burger Pau- lus, die op zulke wondere wijze was bekeerd geworden, terwijl hij r.ls kerkvervolger naar de slad Damas reed. Na Sinte Pieter zijn 35 Pauzen als Martelaars gestorven; door't Geloof hebben zij den schrik der dood overwonnen, want de Martelaars konden meteen enkel teeken aan de doodstraf ontsrsppen en in groote gunsten ko men. 80 Pauzen zijn heilig verklaard en van Sir.te Pieter tot de thans regeerende Paus zien wij, de onvervalschte Leerirg Christi tot ons komen. Koningrijken en Keizerrijken vallen, alles veran dert, de Leering Christi alleen, bevochten door de wereldsche en d'helsche machten, blijlt zuiver en onvervalscht. Gelijkmenten tijde van Sinte Pieter geloofde en bad, zoo geloof en bidt men nu ook. Dat is een tastbaar en groot mirakel, dat elk zon moeten overtuigen maar de verblindheid der menschen kan groot en kan schrikkelijk zijn, en moet aanzien worden als een straf van hun hooveerdigheid. Men heeft Heidensche Rechters gezien die voer hun oogen zagen dat al hun foltertuigen hun macht verleren, gelijk bij de Martelaresse Stratonica, waarvan 't Leven zoo hertroerend is beschreven door 'ne Jesuiet van Aalst pater Van der Spetten (4); die H. Stratonica was de dochter van 'ne Gouverneur; ze ziet Christenen terdood brengen, ze wordt door de Genade geroepen, ze verklaart ook Christene te zijn, en veertien dagen lang wordt zij gepijnigd; veel moest zij lijden maar dikwijls werd de naam Christus ia haar verheerlijkt, ze werd over solfer gehangen en de solfer veranderde in een aangenaam reukwerk; haar lichaam werd over gloeiende ijzeren platen gerold en eensklaps waren die platen ijskoud; drijmaal werd zij met ver scheurd lichaam, halfdood in den kerker gesmeten en 's anderdaags kwam zij levende frisch en ongehinderd tevoorschijn, voor't laatste werd zij gesmeten in een graf vol rottende lichamen en eensklaps verspreidde die verpestende plaats een aangename reuk. Al 't Volk der stad riep:Mirakel! de God van Stratonica is de ware God! maar de Rechters en d'Advokaten van dien tijd bleven versteend en ein delijk werd het Hoofd der Maagd afgeslagen, terwijl zij uitriep-' Heer" Jesu-, ontvang mijne ziel! (t) Dit boekje ia 't Vlaamsch verschenen bij M. Paeters-Ruelens te Leuven, is allerbest geschikt als lees- en prijsboek, en kost ,40 gebrocheerd en 0-56 gekartonneerd. LOOPENDE NIEUWS. De schets der Geschiedenis van Zele zal maar 1,50 kosten. Men doet bemerken dat de Processie van Luik niet 5 kwartiers, maar eeu uur en 35 minuten heeft ge duurd. Deze buitengewone godsdienstige Betooging en Hulde aau 't Allerheiligste zal een eeuwige eer blijven voor België en voor 't Noorden van Frankrijk. Er wordt met zooveel lof gesproken van de St Josefskerk te Gent, als Perel der hedendaagsche Bouw kunst, dat er absoluut eens moet naartoe gegaan worden. Tot Oostakkek waren zondag 500 Pelgrims uit Antwerpen; 't is daar waarlijk een plaats van gebed, benevens d'andere oude Bedevaart plaatsen. Niemand weet water daar afgebeden en verkregen wordt. Lowiese Michel heeft haar zaak zelf gepleten voor d'Assisen; maar z'is van een slechte merkt thuis gekomen. 6 jaar gevang en 10 jaar surveillance, wat blieft er u, citoyenne! Nogtans ze klapt gemakkelijk, die Fran^aise en op al wat ze van de Sociale kwestie zeide konden de Jugen, die meest Vrijdenkers waren niets antwoorden. D'ongelijkheid der standen kan maar gewettigd wor den, door 4e punten van Geloof; 't is daarom, overal waar godde loosheid komt, gemor en gegrol en eindelijk vechten ondereen ge lijk boschdieren Ge zult nog spektakels zien met die ongeloovig- heid. D'Aisarchisten van Parijs zijn compleetgestampteduivels. Ze willen nu te Londen een gazet uitgeven, die alle uren zou verschijnen. Ze zullen nog scherlings te peerd rijden op den tele- graf. Bismark is wederom ziek;hij heeft de Cardialgie of maag kramp, met bijslag van galziekte, 't Paréteerde al lung op zijn we zen. Uit Ameiika gaat er veel volk naar Amsterdam; dat ze maar een goei vracht dollars meêbrengen, en 't Hollanderken zal buigen als een knipmes. Heb je geld, ge zijt geteld. Ze willen nu 'ne Pastoor uit dc Walen doen zijnen trok afnemen, omdat offi- ciéele kinderen gelijk d'ander,twee jaar moeten teleeren gaan voor hun Eerste Communie.Nog al schooner! die Geuzen willen meester zijn aan den Outaar zelve. Er is in Holland 12,000 gulden ge geven voor een antieke vaas. Goesting is koop; er is niets of het vindt zijn meester; 't een is misschien te duur, een ander vindt er smaak in, omdat het duur is. Indien de zot ter merkt niet rocht, zegt de Spanjaard, het slecht zou blijven onverkocht. Zondag begint AaJst-Kcrmis. Alla, willekom, veel plezier en vertier; maar die bezorgd is voor ziju eer en gezondheid en reputatie en voor den vrede des herten, zal de nachtfeesten schu wen die ran jaar tot jaar walgelijker en losbandiger worden. Er loopt veel slecht volk, van tegenwoordig, en die er zich in den draf mengelt, wordt van de verkens geëten. Het liedeken van grootmoeder zegt groote waar heden, bijzonderlijk voor de jonkbeden. Slecht nieuws uit Asia, voor degeen die niet in regel zijn met hun geweten of voor de Volksbeulen: De Cholera is te Damietta op de foor verschenen en op dato 24, waren er 11 sterfgevallen; zekerlijk, elk wenscht en bidt dat Europa van die wreede plaag'moge bevrijd blijven, want't kan er schrikkelijk gaan; maar degeen die de Volkeren naar de Vrijdenkerij willen trekken, moeten schudden en beven,als er van besmettelijke ziekten wordt gesproken, die de menschen doen vallen gelijk bladeren in den herfst. Er wordt in België veel met Ons Heer gespot en d'Almacht zou zich wel eens kunnen for meel toonen. Zelfs zijn er Geuzen en Vrijmetsers die roepen en leeren en schrijven, van godsloochenarij, van dood al dood en an deren brol, waarvan zij zeiven, 't eerste woord niet gelooven bij zonderlijk in de Kamers wordt er publiekelijk tegen den Hemel geblasfemeerd en degeen die de vodderij van 't Beknopt Verslag hebben,dat ze maar algauw dien brol uit hun huis werpen;'twordt gegeven, ónder de weerde van 't papier, gelijk de Prótestantscbe bijbels, een telken dat het niet deugt, en 't is aan zulke en ander prutserijed dat 't geld uit d'algemeene kas wordt verknoeid. Ergo, opgepast voor de slechte lezingen, hedendaags bijzonderlijk! Er moet veel slechten visch zijn, want van 15 Mei tot 15 juni zijn te Brussel in d'Hallen afgekeurd en ingedolven 12 zalmen, 2 man dekens oesters, 179 kreeften, 30 doeskes kreften, 3 cabiljaus, 14 manden rog, 2 manden gezouten haring, 3 vloten, 2 manden krabben, 2 manden platen, een half mande tongen, en 5000 pul- lenbillen... Waar blijven d'experten voor de slechte Ministers 1

De Werkman | 1883 | | pagina 2