Kampen, misdaden en Ongelukken. leefde en thuis in zijnen strooizak heeft men een fortuin gevonden en 300,008 fr. Errata. Men weet nog niet juist de Prijs der Geschiedenis van ZELE, welk boekwerk maar in AugdSsti zal ver schijnen en alsdan aangekondigd worden. In Engeland, langs Liverpool, is de druifluis verschenen; 't is een zeer klein diertje, maar allergevaarlijkst en besmettelijk. I Men schrijft uit Huy, dat aldaar een blinde zijn gezicht teruggekregen heeft, door den blik sem. Me!. Aalst-Kermjs is er dees jaar eenen Eierkoers geweest, die een groote menigte had uitgelokt.Men legt eieren opdengrond, ver van een en in zig zag; de rijtuigen moeten in galop rijden en die meest eieren met de wielen kan verpletten, heeft den prijs. Er waren meer dan 100 medekampers; de eerste prijs is gewonnen door 'ne Gentsche koopman in gist. Maandag is er te Brussel een groote Beweging geweest voor 't Algemeen Stemrecht; een zaak blijkt zonneklaar, en 't, is dat dees Ministerie den berg afgaat; al de macht der Policio was hijeengetrommeld; de gendarms stonden gereed, en zelfs troepen die naar "t kamp reden, waren dusdanig geschikt dat ze dadelijk op Brussel konden vallen. De Cholera. 't Is ongelukkiglijk waar, dat die wreedeen be smettelijke plaag uitgeborsten is in Egypte, aldaar onverwachts aangebracht uit d'Indiën. Te Damietta zijn er al sterfgevallen; reeds is de ziekte te Mansurah en te Samanoud; Alexandrië de stad van Arahi pacha is bedreigd; Abxandrië ligt tegen de zee in Azia's Turkije; dagelijks gaan bonderde zeeschepen van daar naar Europa; en geen wonder dat er in die zeebave 'ne groote schrik heerscht: met dnizeude Europeanen hebben die stad verlaten en in gescheept naar Europa. Italië, Griekenland, Spanje. Oostenrijken Frankrijk, in rechtstreeksche Correspondentie met Egypte, hebben strenge maatregels geuomen; de besmette plaatsen zij n afgeperkt en niemand mag er in of uit: doch vrijdag 29 Juni hadden er vier per sonen de grenzen overschreden en zijn aangehouden en in verze kerde bewaring gesteid. Te Malta móeten al de schepen uit Egypte 31 dagen blijven liggen er>, in Italië is de quarantaine van II dagen. Ze wilden eerst de schuld op den Turk werpen, doch het schijnt dat Engeisnd zorgeloos is geweest, om zijn Commercie niet te beschadi gen. Zoo ziet men dikwijls dat de gierigheid de wijsheid bedriegt.... De besmettelijke ziekten zetten meest voort door 't vervoeren van vodden. In Alexandrië is er geen geval van cholera geweest.... Ons Heer gelieve Europa te sparen, doch als wij zien wat er gebeurt tegen den Almachtigen God, hoe de menschen, die aardwormen zijn voor zijn oogen. hoe zij naar God en Kerk spuweD, dan moeten wij straffen en kastijdingen vreezen. Wat God bewaart, is wel be waard, zijn zaken in orde hebben, deftig, zedig, in een woord chris telijk leven; alie wanorders en overdaad vluchten.de properteit heDeerstigen, dat zijn formeéle behoedmiddels tegen alle besmette lijke ziektenvergeten wij ook niet den H. Rochus, den grooten Pa troon tegen P< st en andere besmettelijke ziekten. Bemerkingen. Al de gasthuizen van Brussel dragen namen van Heiiiren. een teeken dat ze dcor Christelijke menschen ingericht en gefondeerd zijn geweest. Is er nu iets troostender en hertroerendor, als die Uitvaarten, dat er na de dood der Bloedverwanten en Vrienden op Ons Heer wordt gepeisd; dat het lijk in de kerk komt, alwaar het als kind was gedoopt, dat de Familie daar hare droefheid voor den Heer komt nederstorten, dat de geburen en kennissen op deze heilige plaats bun medelijden komen toonen en tot teeken van dies, als pand van verzoening, vrede en vriendschap, de Patene kussen waarop het H. Lichaam Christi gaat neergelegd werden, 't Is in dc Lijkdiensten dat er gewonelijk grooten troost in d'herten der geslagenen en der be drukten nederdaalt...En die troostende Kerkelijke Plechtigheden zou de Geuzerij willen vernietigen! Geredelijke schepsels Gods zouden als ongedierten.zonder in kerk of kluis te komen, naar 'ne put moeten ge sleurd worden juist alsof 'eo mensch, de Koning der Schepping, alsof hij een tweevoetige heest ware 1... Achteruit, walgelijk geboefte het menschdom vermaledijdt n ZIEKTENS EN OVERLIJDENS. Al de Gouvernementen zijn ontroerd door de tijdingen uit Egypte, alwaar het wreed gaat; niemand mag uit de besmette streken, er zijn er reeds gefu- siljeerd die zonder permissie de grenzen wilden overschreden; bijtijds goede voorzorgen nemen is een zaak van dringende behoefte; in de Kamers van Bel gië hebben Representanten van Antwerpen gevraagd dat er strengevoorzorgen zouden genomen worden, bijzonderlijk aan de zeesteden, langs waar de be smetting in 't binnenland zou kunnen komen.Tot hiertoe is er in Europa geen teeken van besmetting. Vele Geneesheeren zeggen dat men de ziekte niet van schrik kan krijgen... Wat moet er gedaan worden Hetgene zelfs zonder de tijdingen uit Egypte allernoodzakelijkst is: De properteit van huis en koer, van ziel en lichaam beherligcn, en wel overtuigd zijn dat de Almachtige God ziekten en oorlogen zendt om de Volkeren te kastijden en tot inkeer te bren gen. De Koningin van Engeland is ziek, van treurmoedigheid. Ge zoudt zeggen 1 en zóó rijk zijn! een paleis hebben zoo groot als den Denderhautem- schen kouter! Maar't geluk heeft wein g plaats van doen en dikwijls die het hoogste zitten, zijn de ongelukkigste. Graaide Chambord is hervallenen volgens de berichten uit Frohsdorff, waar hij woont, is er weinig hoop van herstelling. Hij is de eenige afstammeling van de Bourbons en heeft geen kin deren. T'Aalst is overleden M. Jozepii Meert, de achtbare vader van M. L. Meert, gemeenteraadslid; een ontelbare menigte heeft de Begraving en Lijk dienst bijgewoond en aldus hulde gebracht aan den vromen levenswandel van dezen deftigen en alomgeachton Burger. Uit Brussel vernemen wij een droeve tijding. Wie heelt er t'Aalst niet gekend pater Van Crombrugghe, de goedhertige cn heilige kloosterling, de Raadsman en vertrooster van zooveel Familiën? Verscheide jaren van zijn oude dag heeft hij hier overgebracht en die weerdigc Man Gods zal hier nooit vergeten worden. De Werkman droeg hij een bijzondere genegenheid toe; krank wordende en kaduk, werd hij door d'Oversten naar de Residentie van Brussel geroepen en heeft zijn godvruchtig en stichtend leven door een zachte en zalige doou bekroond. Hij zal in den Hemel de reien onzer Voorsprekers vermeerderen. Deze nederige kloosterling had tot in zijn laatste jaren in zijn rein hert, een jeugdig en krachtig dichters- vuur bewaard en zijne dichtjes over Eerste Communie en ander kerkelijke Plechtigheden vonden in België en Frankrijk grooten bijval. Gelukkig degenen die in dón Heer sterven, want bet einde van hun leven is 't begin hunner glo rie en eeuwig geluk. Schitteren en pralen en rijk zijn, dit alles vergaat en verdwijnt; een deugdzaam leven is 'ne schat voor d'eeuwigheid. Te Mompellier,in Frankrijk.liggen 2cosoldaten metden typhus; al de gezonde kampeeren in 't veld. Te FLOREFFE, boven Brussel, zijn 3 Bresilianen verdronken, cie te Brussel op d Univer- steit liggen en in de Samber waren gaan zwemmen... Wrefd- nieuws te weeg voor hun ouders! Te Parijs zit 'ne kerel bsnksken, met i5o gepatenteerde diefstallen. T'Aken is er 'ne geweldigen brand geweest op St-Pietersdag 9 huizen weg en een toreken van 't oud stadhuis. Aken is een der oudste steden van Eu ropa en was de verblijfplaats van Karei de Groote, die aldaar zoo- veie kostelijke Relikwiën heeft bijeengebracht;'t Heeft zatur- dag te Brussel gebliksemd en gedonderd. PEERD GESTOLEN. T'Antwerpen had'ne vent op raad van 'ne Jockey, een peerd gekocht voor 1100 fr.hetpeerd beviel hem niet wel en hij zocht het te verkoopen; de jockey hoort dit en kwam zeggen dat hij van 'nekooper wist; de kooper arriveert, ziet 'tpeerd, 't staat hem aan hij vraagt om het eerst te mogen berijden; hij draaft ermee eenige keeren rond en verdwijnt in een der zijstraten van de Teiniersplaats en is sedert niet meer geziengeweest. 1100 fr. kwijtl 't is nog al een iap! BANK RupeLMONDE. Eindelijk is die zaak van lange en fijn- berekende bedriegerij gevonnisdde weef Waterschoot heelt 6 jaar gevang, Roosen 10, Snorbusch 5, en Albart 2. Van Wouwe en Van Camp zijn vrij. Te BRUSSEL is zaturdag de bliksem op 3 plaatsen gevallen en zelfs op gebouwen met parotonnèrsals de bliksem in woede is, niets kan hem tegenhouden; als't bliksemt is't niet geraadzaam onder boomen te schuilen ol veel rond te loopen, en de H.Donatus is een machtige patroon, sedert duizende jaren. Tegen Aalst is zaturdag 'ne soldaat van de chasseurs te peerd van zijn peerd geval len; men zegt dar hij dood was; 't is onmenschelijk van in deze groote hi.te, zender rede, de soldaten af te beulen; die de verheven ste scbepselenGodsmisbandelen.zijn strafbaar en zullen een scherpe rekening moeten geven. Uit DEN Polder. De bijna honderdjarige vrouw Bayens van St. Jan komt testervenen is nog op ongelukkige wijze aan haar dood geraakt. Gereed om een familie bezoek te doen, is zij van de kar gestuikt en verongelukt; '1 spiit de menschen van haren Ju - bilè niet te hebben mogen vieren De ouderdom is eene eerekroon als hij gevonden wordt in de wegen der gerechtigheid, zegt het H. Schrift.. Menschen houdt u altijd gereed te Caprijke reeds 6 su- biete dooden van dees jaar!... Tusschen Bassevelde en Watervliet gansche oogsten verhageld door 'tonweer van verleden week. Te Lembeke 'nen jongen kiek-dood door 't afgaan van een geweer, schot. Te Eecloo 'nen Caprijkenaar versmoord. En zooveel men schen die leven als of ze niet sterven moesten Te BORGERKOUT is zondag in de Kivitstraat het huis alge- brand van M. De Wees; de Vrijwillige Pompiers hebben bewijzen gegeven van grooten moed. Al wat vrijwillig geschiedt, is honderd maal beter als dwangLaat ons eens een Leger van Vrijwilligers hebben en ge zult in den Troep een verandering zien. DOODGEREDEN: Man en vrouw Jonckers-Simons waren zondag naar het Kiel buiten Antwerpen gereden en afgestaptbij den wagenmaker Mennekens; eensklaps liep 't peerd op hol; de vrouw sprong om het dier tegen te houden, werd omgeworpen, geraakte onder de kar en bleef dood; was 63 jaar oud en geboortig van Oorderen. Om een woedend peerd te temmen, is 't goed, asschen of zand in zijn oogen te werpen, en 't geheim van den vermaarden peerdentemmer Rarey bestond hierin: hij goot een vierde lood olie van petercilie (in d'apotheek te vinden) op eenen doek welken hij voor den neus van 't peerd hield. In Hongarië wasschenzcin d'heete zomerdagen de peerden met sterk afkooksel van notenblaren of bestrijken de tanden van den roskam met koeigal en alzoo zijn de peerden bevrijd van 't steken der insekten. MOORDERUÊN. Te Grimberghe heeft zaturdag avond de genaamde Auiaers zijn vrouw doodgeschoten. Landbouwershebbf n hem aangehouden en naar Woiverthem gevoerd. Er is jaloerzij tusschen. Tegen CHARLEROI te Godawille, leefde Hertelacr gescheiden van zijn vrouw; er was geen overeenkomst of verdraag zaamheid in dat huis; dijosdag beeft de man zijn vrouw afgewacht en haar met een mes schrikkelijk afgebeuld, aan keel, aangezicht en handen. T'ANTWERPEN, in de Dijkstraat, is een balkon ingestort, terwijl er vier werklieden op stonden die aan een verhuizing hiel pen, allen zijn erg gewond en de genaamde Dillens, oud 3o jaar, is in 't Hospitaal bezweken; in Limburg, langs Lanklaer, zijn wilde zwijnen verschenen die in de velden loopen en er schade aan toebrengen, gelijk de Geuzen in de Samenleving; gansche akkers granen zijn doorloopen en aardappelvelden omgewroet. Te MELSBROEK, in Brabant, waren zondag 12 jongelingen aan 't zwemmen; eensklaps verdwenen de gebroeders Van Keuberghe onder 't water, den eenen i5 den anderen 17 )aar oud en ald'ander zwemmers namen de vlucht. LANDBOUW EN NIJVERHEID: In't Noorden klagen ze van te veel regen, alsook in sommige deelen van Frankrijk, alwaar de wijndruif hare ontwikkeling niet kan krijgen. In Duitschland zal de graanoogst minder zijn dan verleden jaar; in Oostenrijk en Hongarië lijden veel graanvelden van 't schimmel; in Enge land zouden ze wat meer warmte willen hebben; de oogst is er ten achteren; in Belgenland zal de oogst zeer vroeg zijn, doch niet opbrengend gelijk in 1882; zulke buitengewone oogsten ziet men zelden; maar over d'aardappels hoort men niets dan lof. HOP. In Bourgonje en Lorreinen staat de plant naar wensch; van 1882 blijft er weinig over; men biedt 430 fr. voor 1882, en 130 fr. voor 1883; deze twee cijffers geven de proportie; in Belgie is de handel in Hop zeer traag; men wacht nog eenige we ken, om voor 1883 prijzen te riskeeren. Uit Engeland zijn al de berichten zeer voordeelig; de prijzen slaan af; de spekulateurs, die nog hop in magazijn houden, hebben het zoolang mogelijk tegen gehouden, maar nu moeten ze verkoopen aan lagere prijzen, aldus mostaard etende. Er zijn te Antwerpen verkoopers van hop 1883, te leveren in October aan"93 Fr. de 3o kilos voor Aalster- sche en lo5 3 llo voor Poperingsche.

De Werkman | 1883 | | pagina 2