Baeiptn, Misdaden en Ongelukken. .Overwegingen van Koben. Ja, 't ziet er hier perblik- sem lief uit! 'k heb hier den bilan der liberalen "In 1886 In 1582 geleend 109 miljoen. In 1883 geleend 170 miljoen. Dat maakt te samen 2 en 9 is 11, ik stel 1 en draag 1 meê, 7 en 4 is 11 en 1 dat ik meedroeg is 12, 1 en 1 is 2 en 1 is 3, ergo ik heb 421 miljoen door de liberalen geleend, en z'en kunnen tot Aalst over den Dender nog geen passerelleken leggen. Kostelijke vogels dié libe ralen 421 miljoen geleend en ■wat blijft er over? laat ons eens zien: Cijffers kunnen niet liegen: Er blijft over, dat die koste lijke liberale Ministers sedert 1879 te KORT komen, ja TE KORT 95 miljoen Koben, Koben, "we zijn verraden en geleverd! Koben, Koben, blijft dat nog eenige jaarkes duren, met deftig te werken zullen de Belgen op een strooizak geraken! Koben, Koben, g'hebt in den tijd ook naar die liberale beloften geluisterd! De falsarissen en de Volksbedriegers! De Judassen en d'hertefretters! Koben, Koben, ze gaan Belgenland belasten en verpanden meer al 't weerd is Die vermaledijdde liberaalderij Laat ons eens verder zien,of die liberalen ons niets goedsleveren: In conpensatie van die 421 geleende miljoenen en van die 95 miljoen die ze te kort komen, beloven zij ons te zullen geven Een wet die al d'employés kiezer maakt; en wij, om Kiezer te zijn, zullen een exaam moeten doen; dat is éen; ten tweeden, een wet van verplich tend onderwijs, waardoor de schoolkijkers en de kajevans van het Gouvernement hunnen neus zullen mogen in d'huizen steken, om te zien hoe en waarom de kiDders naar school niet gaan!... Koben, Koben, wat doen die liberalen? Koben,Koben, 't geld uit ons zakken halen, en stellen een prang op onzen neus! O vertoekte liberaal en gees! Ach, menschen en geburen Mag dat blijven duren Roepen wij al te saam A bas 't Moedzuigerskraam In de maand Mei zijn vergaan 100 zeeschepen en 19 stoomboo- ten. T'Evere, in d'herberg In den Gouden Hoek, ga niet verder opzoek, zijn vier menschen versmacht in den beirput, de terrasserSis Coolens, zijn oom Jan Andries, de baas uit d'herberg, de zoon Pieter Andries en de steenkapper Prevaux; deze 2laatste leefden nog als zij er uitgehaald werden; doch niemand kende de reddingsmiddels voor zulk geval; hoort, Vriend-Lezer, wat zulk geval vereischt, in afwachting dat de Geneesheer kome: Wij openen de professorale boeken, en wij vinden de volgende voorschriften: Ten eersten, den bezwijmeling seffens in een gezonde lucht bren gen; ten tweeden hem besprenkelen met koud water, hem in de keel kittelen of lauw water ingeven, om te doen braken; ten der den hem den damp van zoutzuur of kalkchloruur laten inademen; maar vooraleer in deu gemakput of riool te dalen, dienen er ook voorzorgen genomen te wordenjen als dusdanige schrijft men voor er een mengeling vai\ kalkchloruur en azijn insmijten... Crevaux van Evere schikte binnen eenige dagen te trouwen; de vader van Frans Coolens zal zot worden van droefheid en vrouw Andries die haren man en haren oudsten zoon zoo schielijk verloren heeft, dat mensch ligt in een uiterste droefheid. Er zijn er t'Antwerpen en te Brussel die expres loeren op de Dronkaards en op de perso nen die op de banken der boulvards willen vernachten. Zoo was t'Antwerpen 'ne persoon in de Pelikaanstraat in slaap gevallen; of hij gelukkige droomen had, zegt de koerier niet, maar zijn porte- monnaic met 436 fr. was hij 's morgens kwijt. DONDER EN BLIKSEM: Wat schrikkelijke en menigvuldige onweders! Zaturdag nacht, terwijl het niet regende maar goot en dat de donder grolde gelijk een miljoen ijsbeeren,dan zijn ert'Ux- kel twee huizen door 't vuur des hemels vprnield en o.a. d'herberg In 't gerust leven! Acht dagen te voren waren op dezelfde plaats 2 boomen verdonderd. Den woensdag te voren was de bliksem gevallen op den kerktoren van Denderbelle en heeft er drij gaten gemaakt, het eerste op den toren langs waar hij binnengedrongen is, eenen zwaren houten stijl verbrijzeld heeft, en dan nog het kurieuste van al, hij is door 'ne rausschennest langs onder de wijzer der horlogie weder uitgekomen, zonder echter ®p een plaats brand te stichten. Denzelfden dag viel de bliksem met geweld op Hol land, dat zelfs de verstokste smousen in hun eud-kleerkoopers- winkels sidderden; veel hofsteden en huizen werden geraakt en gekrenkt; zijn door den bliksem doodgeslagen, zonder degene die men nog niet weet: Te Kisteren, 'ne jongen van 8 jaar, te Opheus- den 1 kind, te Grubbenvorst 2 mannen; te Berchemrbij-Ravenstein 'ne jongen van 13 en eenen van 12 jaar. Bliksem komt voort van d'eleclriciteit in de lncht die losscheurt en door de wolken een gedonder verwekt. De boomen, d'hooge gebouwen, de metalen, trekken den bliksem tot zich; de gevaarlijkste boomen om onder te staan zijn de olmen en d'eiken.... De donderschermen zijn uitge vonden in 1735, door Franklin, ze bestaan uit een pinneen eenen afleider. Te Cbarleroi is de bliksem zaturdag in 't water ge daald en heeft een menigte visschen gedood. WATERRAMPENTe Mechelen is verdronken de zoon van Mr Esnouf,'ne manskerel van 18 jaar, die een bad was gaan nemen onmiddclijk na zijn noenmaal, een allergrootste onvoorzichtigheid. Tegen Aalst, aan 't begin van Hofstade is zondag morgend 'ne visscher in de vaart verdronken; 't is zekeren Camphyn, 25 jaar, wonende op Asscherendries; hij vischte zijnen eersten keer dees jaar, met de lijn, was, nog maar een half uur aan 't water, trok een vischken boven dat hem ontsnapte, rekte zich, viel en verdronk; hij was maar sedert twee jaar getrouwd. Na de lijkschouwing en bestutiging der dood, te Hofstade, is zijn lijk naar Aalst overge bracht. Te Mechelen viel onlangs 't kind van den policieagent Janssens in 't water; een schilder sprong het kind ter hulp, doch het klampte zich vast aan den hals van zijnen redder, zoodat beiden zouden verdronken zijn, zonder den knecht Schuermans, die met een boof ter hulp snelde. SUBIETE D00DENZaterdag kwam de genaamde Govaert, van Lede zijnde, naar de markt van Aalst; aan den dreef van 't kasteel der Verdoemenis wordt hij onpasselijk, gaat tegen 'nen boom leu nen, valt en is dood. T'Hevst-op-den-Berg was een brigadier der Veldwachters bezig met wiezen en had'ne solo-slim; toen hij met de drij laatste kaarten in de hand bleef, zat hij dood aan tafel.... Men kan zich de schrik inbeelden, welke die herberg overmeesterde. Dieven te Wieze. Sedert lang werd er aldaar gestolen en eindelijk is 't uitgekomen. D'&nder week te Denderbelle op d'hoog- straat, hoorde 'ne mensch een komplot maken om te gaan inbreken; de man had een borze geld en verstak zich in 't graan, dien nacht werd er eerst gestolen achter 't kasteel bij een vrouw wier man naar 't Fransch is, gestolen werd er aldaar een geit en een konijn; van daar zijn de dieven opgetrokken naar 't dorp en hebben aldaar 8 konijnen gestolen in een huis door twee vrouwmenschenbewoond; hunnen weg vervoorderende hebben ze op een ander plaats 2 geiten gestolen en er d'eerste gestolene die te mager was,laten staan. Doch alsof ze dadelijkgeesten gestraft worden van te durven inbreken bij een vróuw die alleen thuis is met baar kleine kinderen, een der kinderen had afgeluisterd, een der dieven erkend en de Wet van Wieze was er zoo rap achter dat. voor dén noen twee der dieven gekend waren en betrapt: de geiten waren reeds dood; een der com plicen kwam zijn paart van 't vleesch halen, doch hij werd bij den lijve gevat en als dief in arrest genomen. De twee dieven ziin ge broeders; deneenen woont op Wieze, den anderen op Mijlbeeck, ievers aan 't Verbrand Hof; deze diefte is hun proefstuk niet, want een der dieven heeft nog vastgezeten en had een zeer gemeine repu tatie. De menschen van Wieze zijn naar Aalst hun gestolen goed komen terughalen. DE DIEFTE VAN KEMSEKEOver eenige maanden had in die gemeente een stoutmoedige diefstal plaats, bij drij ouderlingen, alwaar s nachts de som van 15,000 fr. werd geroofd; men zegde dat de dieven gemaskerd waren of zwartgemaakt en alle opzoekin gen mislukten; doch eindelijk moet de Justicie op 't speur geraakt zijn, want op St Pietersdag laatst, is er 'ne zekere persoon aange houden en te Dendermonde opgesloten; na zijn eerste verhoor zijn nog twee ander personen in staal van arrest gesteld; en alle drij door de kamer van Beschuldiging naar d'Assisen verzonden. SCHENDERIJENOp 't Belgen-kerkhof te Brussel hebben eer- looze krawatten 's nachts met steenen geworpen en de beeldtenis van Jan Van Halen en van eenen anderen Volontair gekrenkt. 35 AANHOUDINGEN't Is schrikkelijk gelijk er in Antwerpen gestolen en geroofd wordt; elk zegt: er moeten subtiele dievenben den bestaan; de Policie, niets vindende, heeft in zekeren nacht op jacht geweest naar vagebonden en er 35 aangehouden met éen lap; 25 moesten bekennen dat zij zonder vaste woonplaats en zonder middelen van bestaan waren en zijn in staaffvan beschuldiging gesteld, zullende hunnen handel en wandel neerstig onderzocht worden. Te Borgerhout is zaturdag verongelukt door een instorting van 'nen bornput waaraan hij werkte, de metser G. De Ryck, oud 24 jaar. Een ander metser met den meester-metser en de zoon des huizes stonden aan den boord, rolden af, doch konden gered wor den. Rond Namen zijn buitengewoon veel brandrampen, buiten 't geval van bliksgm.... 't Is een litanie, bijna 't 38° deel van de kapittels der liberale geldverkwistingen.... Dat er een Assurantie bestond tegen de Geuzen aan de kas, ge zoudt een Processie van Volk er beên zien snellen. GENT. Op do Kermis zijn do werkmeisjes der Societeit-Laurent naar Amsterdam geweest, grootendeels op de kosten der Stad. Iemand bovep zijnen staat opleiden, is slecht.De gardevils van Gent steken den nens op, omdat zij niet naar behooren be-' taald worden... Dat ze zich engageeren onder d'efiiciéle schoolmeestenj; hun loopt 't vet van den baard af en talrijke plaatsen kunnen bediend worden door iemand die zooveel van spraakkunst weet als den vrijdenker dien wij d'eer hebben UEd. te presenteeren. Zondag nacht ten 2 ure -= is in d'oude beestenmarkt 'ne mensch in 't water gevallen en verdronken;de geburen hoorden hem sehreenwen, doch de redding was onmogelijk. CONVOI-RAMPENDe bakker Pierlot stapte vrij dag van d'ander week te Ghistelles van den trein en wildeer terug op, als hij misstapte, viel en onder de wielen verpletterd wierd. Hij was maar 23 jaar oud en schikte binnen eenige dagen te trouwen. Den 5 Juli is te Valencyn den trein van 10 'ure 's morgends ontriggeld; de eerste ramp was een rail die in d'hoogte ging en een eerste klas do' boorde; de trein liep voort en groefde de rails op, een lengte 50 meters; 8 reizigers zijn er„ gekwetst en velen gekneusd ei wond,inwendig of uitwendig.

De Werkman | 1883 | | pagina 2