kerkelijk: nieuws. Volkeren? Ziet gij die Volksvrienden aan 't werk?.... Achterna komt de Belasting op den tabak; men vraagt 2S00 fr. d'hectaarü! Een nieuwe slag op den Landbouw en een groote achteruit voor al de tabakverkoopers. De vervalschiug wint, de eerlijke handel gaat kapot. Zullen de Ministers dezen tweeden nagel in 't hert van 't Belgisch Volk kunnen slaan? Ze riskeerden in den genever te ver- smooren; zullen ze niet verstikken in de tabakwalmen? Wie weet! hun valschheid is groot; maar ze krijgen meer en meer 't Volk tegen, omdat ze 't Vaderland ten onderen brengen, voor hunne stomme Geuzerij.... Ondertusschen gaat Piet Van Humbeek voort met scholen te bouwen, 'k zegge Paleizen, gelijk nogmaals te Nieu- werkerken bij Aalst blijkt, tot schande van al wie geus en liberaal is. Ge zoudt een geraaktheid krijgen, als ge die formidabele en moedwillige geldverkwisting ziet. Ze zullen de menschen nog tot een onstilbare razernij brengen! "rijmende nieuws" Naar WELLE moet gij gaan, Concert wordt er gegeven, Op Zondag die nu komt, men zal er peper geven; Twee Maatschappijn uit Aalst, door kunst en klucht beroemd, En jonkheid fel en vroom, uit WELLE reeds genoemd. En in September naast, te POLLARE hoort men melden, Zal er CONCERT-FEEST zijn door APPELTERSCHE helden. Het Fees' van den Sinjoor, de Kermis hooggeacht, Heeft rond d'acbt duizend franken op éen dag opgebracht; Terwijl bet geuzenras voor kind en geld moet dwingen, En zelfs het Statenhuis met list en dwang omringen, Ons Kathliek Onderwijs, dien godgewijdden pand, Vermeert zijn vrije kracht, tot troost ^an 't Vaderland. Cbambord, de man geneest, ten minste hij is beter, En onze Keuningin staat gepaleerd als meter, Maar Bismarck ligt er ziek, 't is van den ouden dag, En veel bekommernis, die op zijn herte lag Klein huisje kleine zorg, 't geluk, mijn lieve vrienden, En is, toch doorgaans niet, in een paleis te vinden Men staat er stijl en trotsch, met pointiljeus gemoed, En zijde en fluweel, bedekt een hert in bloed. In 't Oosten van IERLAND komt hongersnood opdagen, En Ierlauder CAREY, dien wij verrader zagen, Is nu als schelm en dief gevlucht naar vreemde streek MijD herie doet mij zeer, als ik van Ierland spreek En 'k boore uit Parijs van de civiel Gasthuizen, 'ne Mensch zou er half dood. van schrik nog uit verhuizen 't Vervloekt Vrijmetsersras ligt er roet zijnen hiel Te stampen op het volk, te stampen op hun ziel De werkmensch die daar ligt, in zijne laatste stonden En die den troost verwacht, waar allen troost in vonden, In Jesus zijnen Heer, wat ziet hij rond zijn bed Een stomme Geuzerij, door Satan zelf gezet, Om alle goed gevoel uit d'herten te verstikken, Om't menschdom aan te gaan, tot aan zijn laatste snikken. De CHOLERA gaat voort, in 't Land van Arabi, En randt nu Kaïroaan, geweldig, zoo ik zie, Maar 't Westorland blijft vrij, ten minste toch tot heden; En 'k hoor van Feesterij in twee Belgische steden; Te MECHELEN alwaar met iever wordt bereid, Een Expositiefeest, een wonder voor den Tijd, En BRUGGE, Breydel's stad, heeft brieven rondgezonden, Om heel ons België door, alomme te verkonden, Dat in de maand van Oogst, het Davidsfonds geacht, Aldaar in groot getal gevraagd wordt en verwacht Maar 'k hoore van rond Gent, dat er Aalstwaarts gelegen, In zeker deftig dorp, een man komt opgestegen, Met honing aan den mond, met schaapsvel om zijn lijf, Maar die al HOOPEND doet, een recht Satansch bedrijf Die al wie iever heeft voor 't Goede, zou verlammen En die al huichlend blaast in Satans helsche vlammen. In California, de oogst is wel gelukt En straks, men in BRABANT, de hoppebelle plukt Mocht hagel, wind en storm toch onze velden sparen Totdat Van Schuregem dien rijkdom komt vergaren, En mocht elkeen in vreugd en blijheid van gemoed Genieten wat God schenkt, waarmeê ik allen groet. 3SS® ftffPfSjfjrr - MSSRmbSsShEs&cL - r In 't Seminarie van Gent ii d'ander week gevierd de Ju belfeest van den E. H. Kanu- nik Ost, als 50 jaar Professor in 't Seminarie; benevens an dere Plechtigheden is er een Feestgezang uitgevoerd met woorden van E. H. Claeys en muziek van M. dePastoorvan Appelterre. De jonge hulp-Bisschop van Zijn Hoogweerdigheid heeft dit Feest kun- n en bijwonen, God zij gelofd, en een sterke gezondheid zij den bemin den kerkvoogd gewenscht. Een werk van grondige geleerdheid en van heideren uitleg, is de verklaring van den Mechelschen Catechis mus, door den E. H. Lambrecht, Kanunnik en Professor in 't Semina rie, 't is in 3 deeleu en een onschatbare Vlaamsche Theologie.Heden Vrijdag, Feestdag van den H. Pantaleo, Geneesheer en Martelaar, Zondag, 29, II. Martha, maagd; dijnsdag, H. Ignatius van Loyola, Stichter van 't Gezstschup Jesu, dat zoovele roemweerdige mannen aan de Kerk heeft g^.everd. De H. Ignatius muntte bijzonderlijk uit door zijne krachtdadigheid. Woensdag 1 augusti Portiuncula, de groot ste aflaat is verkregen door den nederigsten der Heiligen, Franciscus van Assisen; Donderdag St Alphonsius de Liguori, bisschop en kerk leeraar en Stichter van 't Orde der Redemptoristen; de werken van St Alphonsius zijn overgezet in alle talen der wereld en worden dagelijks meer bewonderd; ze zijn een bronue van devotie, van zedeleer en van theologie; de volledige werken zijn in 't Vlaamseh verschenen te Sint Truidon; maar pater Theelen van Brussel heeft uit de werken van zijn gecstelyken Vnderallerbande boekjes geknipt,die als een oprecht# wel daad voor de SamenleviBg, overal «et dankbaarheid worden opge nomen en met zoete devotie gesmaakt. Om Sint Alphonsius te vereeren geven wij hier nogmaals de lijst der werken die wij te koop stellen, tot profijt van 't Katholiek Onderwijs: deze profijtige en nuttige werkskes kunnen in elk Huisgezin bewaard worden: 't Boekje der Mis 0,1.1 Naar den Hemel 0,16 Het wapen der Christenen 0,15 Het Heilig Hert Jesu 0,15 Jesus, in zijn H. Sakrament 0,15 De namen onzer Moeder 0,15 •ver hetdikwijlsCommunioeerenO.lo iSSW^P^Deze 7 boekjes te samen in fraaien band aan 1,50 c. Overwegingen op de Feestdagen, ge brocheerd 1,00 gebonden 1,50. Keuze van een levensstaat, Raadge vingen aan de Christene jeugd 0,50 De weg der goddelijke liefde, een kort begrijp van godsgeleerdheid over dit vak, met overwegingen, gebeden en raadgevingen, gebeden voor de Mis, Litauiën, enzoovoorts, gebrocheerd 1,0' gebonden 1,50. Uitgezochte gebeden van«*|g|jgK|£ den H. Alphonsius, kerk- boek, gebonden in basaan met vergulde sneê 1,50 BUITENLANDS: 't Zijn schrikkelijke miseriën met die civiele ziekendienders in d'hospitalen van Parijs. Voor dit werk is er zelfs- opoffering noodig en d'eenigste bron der zelfsopoffering is do Godsdienst. Te Roubaix zijn er nogmaals onlusten geweest; verscheide zatte Anarchisten zijn rondgeloopen als stekelverkcs en hebben geroepen: Dood aan de Burgerij! en huizen en personen mishandeld. Ze zijn nuchter geworden in 't Gevang. Over Italië zijn schrikkelijke onweders losgeborstea, met kagelsteerien gelijk duiveneiers; langs Daverio zijn vele huizen ingestort en diereu erg gewond; in de vallei Intelvi is de oogst vernield. Ze zeggen dat 't zeeschip Kolstrup, uit Antwerpen vertrokken naar Sanghai, ver gaan is. Te Warschau, in Polen, is de theater afgebrand; te St Petersburg is een poeierfabriek in de lucht gesprongen, waarbij 9 personen gedood werden; in Gallicië, onder Oostenrijk, zijn in 't stedeken Chodorow 12o huizen afgebrand; 1000 personen zonder dak; dikwijls hoort men dat er in gevangenissen uiTge- broken wordt; maar te Haren in Holland, is er nu in de nieuwe gevangenis iNgebroken en 8ooo fr. gestolen. Men spreekt van te Roubaix een sterk garnisoen te leggen, want de zaken zijn nog niet stil en men verwacht een groote werkstaking. In de fransche departementen Meurthe en Moselle heeft het zoodanig gehageld dat de schade in de velden op 2 miljoen fr. wordt geschat. Wat angst dat de buitenmenschen toch afzien! Een enkele vlaag kan al de vrucht van hunnen arbeid vernielen. Slimme filous bedrogen sedert eenigen tijd den Post met da mandaten te verhoogen; ze zijn g'attrappeerd; 't waren vreemde lingen, die zich uitgaven als eêldom. Ze zijn nu g'eêldomd en go- numeroteerd, in afwachting der sententie. Te Gent is d'ander week 'ne man dronken thuis gekomen en over een brandende petrollamp gevallen, dat men hem 's morgen# vond liggen met 'ne verkoolden arm.... Dat. komt ervan, en alsdan is het te laat beklaagd. T'Antwerpen op den Mechelschen steenweg, is 'nen os eens klaps dul geworden, en een uur lang hebben de naacekliers er jacht op gemaakt. Zondag nacht is er t'Antwerpen aan de beenhouwerstraat wreed gevochten en ijselijk gevloekt door jonge passanten, die uit een danszaal kwamen.... Ze moesten op die ruststoorderseen streng proces-verbaal toepassen, om aan al dezelfde walgelijke comparan ten een goede les te geven. Langs Lier is een schip gepasseerd geladen met dynamiet voor Griekenland en al zavel stekende heeft men op Hagebroek een menschelijk geraamte ontdekt.:., 'ne Ponk met oude kroonen war# beter gewees' Te Mkchelen zijn er ook 2 aangehouden, die postnaandaten verwisselden, ze waren in betrekking met 2 geuzinnen uit Antwer pen.... De geuzerij brengt tot dieverij, dat staat vast, en wie komt het loochenen? Hoort wat Kardinaal Dechamps daarover schrijft in zijn werk: La morale universelie et indépendante: Wat is, vraagt Zijn Eminentie, de groote plicht van den mensch jegens zijn zei ven? ïs 't niet van zijn driften t'overwinnen, van dezelve aan de red# te onderwerpen? Maar is 't niet hard van zijn eigen te bevechten? En om ons daartoe aan te zetten, moeten er geen redens van Geloof en Godsdienst zijn? Te Leuven is 'ne student die 's morgens vrceg naar buiten ging studeeren, op Steenbrug aangerand door twee bandieten, di« hem zijn horlogie, keting en geld afnamen en in de Dyle wierpen. Gelukkig kon hij zich aan 'nen balk vasthouden. Die student is er ziek van ea geen wonder! Zijn naam is Hector Falies en hij stu deerde de genie. Wij kenden reeds de 18 per centen, de vrolijke krijsschers, van Caprycke, er bestaat nu ook een kwekkers gilde. Deze week heeft men te Caprycke n'en vreemden priester tot viermaal met den roep van kwek, kwek, kwek bejegend. Kleinenleeren dat van groo- ten. Kwek is den dag van vandaag de kreet der HelSpotters, beelt er staat geschrevenDie U aanraakt, raakt den appel mij ner oog. De Oppermeester spreekt zoo van zijne Priesters. En er zijn er 't is gebeurd, die zeggen dat er eenige Priesters zouden moeten den nek gekraakt worden tot heilzaam voorbeeld van ande ren, en dat zij er zouden willen in medehelpen. Zoo ver gaat de ra zende woede I En peinzen die mannen op geen sterven? Wij schre ven laatst van CapriJKE, dat er daar sedert 't begin van 't jaar al een half dozijn subiete dooden zijn, en wij waren zondag tot Escloo en wij hoorden daar niet spreken dan van 't wreed geval van eene subiete dood. Eene Caprycksche vrouw,gekomen naar de begrave- nis van een lid van hare familie, geslegen en ook dood. Dus nu mero 7. Zeven subiete dooden op een half jaar en eene bevolking van 3oooa 4000 zielen. Heerc! ondoorgrondelijkzijnuwe inzichten!

De Werkman | 1883 | | pagina 2