Brief van Macharis. Maar wat vrcerad voorkomt, is dat de Geuzen van Aalst en Iloïstade daar zulk een groot schelmstuk van maken, dat zij zich zoo verontvveerdigd toonen en zeggen dat er geen straf zwaar genoeg is, om zulke heiligschender» te straffen! Dat is al waar en goed; doch laat ons eens zien wie algemeenelijk de kerkhoven schenden en onteeren Zijn het niet de Geuzen die op zooveel plaatsen de gewijdde kerkhoven onteerd hebben en nog onteeren, met er de Vrijdenkers en Solidairs op te begraven, nadat ze gestorven waren zonder biechten of eenig teeken van Religie, ia die zelfs geen kruisteeken op hun doodkist willen, maar er twee beestenkoppen op zetten Wie heeft er te Gent een kerkhof gemaakt waar er geen kruis mag op ge plaatst worden? De Geuzen. Wie wilt op alle gemeenten zulke kerkhoven De Geuzen. Wie heeft over honderd jaren de kerkhoven onteerd, de kruisen van de kerktorens gedaan De Geuzen. Wie heeft nu in onze dagen scholen opgerecht waar geen kruisbeeld mag hangen? De Geuzen. Wie neen over vier jaar te Brussel in de Wetgevende Kamers gezegd Een kruisbeeld, esn beeld van Onze Lieve Vrouw in de school,is superstitie,dat mag daar niet zijn, het is goed om de kinders dommekoppen te maken De Geuzen. Wie is over een jaar in Frankrijk rondgereden met een kar en al de kruisbeelden uit de sehoel gelangen en zo op de kar geworpen als oud ijzer en zo dan in eenen hoek afgestort, gelijk als de voddemans hun oud ijzer en beenen in eenen hoek of ouden stal werpen; wie heeft dat gedaan De Geuzen. Ik zoude nog veel meer onteeringen en heiliuschendingen konnen aanhalen, maar deze zijn genoeg omdieswil, dat het van alleman genoeg gekend is. Hewel, mensehen,daar is niet oenen geus in onze tijden, die deze schanaige schendingen betreurt, niet eenen liberaal of geus die de scholen zonder God en zonder kruisbeeld vlucht, en als er een geus sterft zonder biechten en zon der religie, wie maakt daar eenen heiligen van, en wie wonen zulke delvin gen bij De Geuzen. En de Geuzen van Aalst en Hcfstade keuren al die god: delooze geuzorij goed. Zij staan die god delooze geuzen bij. En nu gebaren zij zich verontweerdigdü Maar ik zegdat het geveinsdheid is, en hunne tranen zijn krokodilletranen; want een kruis weg doen van een kerkhot op zulke wijze,is een GEL'ZEWERK 28 Juli 1883. Mijn allerliefste Vrienden, Ik kome thuis van voyagie, want alhoewel rustende, moet ik van tijd tot tijd de bijzonder ste kalanten eeDS gaan opzoeken, waarvan er velen terzel ver tijde mijn oprechte vrienden geworden zijn, dooreen eerlijke onderhande ling van vele jarenzeo zijn er een menigte huizen waar Maciiaris ontvangen wordt, gelijk 'een bloedverwant; hetgene ik mitsgaders zonder erkentenis Diet kanlaten voorbijgaan. 't Is onder andere naar Brussel dat ik mij op reis heb begeven. Wat staan de velden overal rijk beladen; nogtans in vele streken wordt er gezegd dat de oogst van tarwe, graan en haver opverre niet is geiijk dengeneD van 1882. Menschen van den Boerenstand; g haalt eere van uw werken en zwoegeD; laat ons God bedanken en Hem goed weêr vragen, opdat den oogst gelukkig moge in Van der Schuren zijn handen geraken, dat d'aardappelkes die zooveel belo ven, mogen een goei gezonde drooge warmte hebben; en dan En dan! wat vragen wij nogwat verzuchten wij Teerbeminde Vrienden,moet ik het zeggen; ga naar't Zuiden en naar 't Noorden van België, naar 't "Westen en naar 't OosteD, bij alle werkende en deftige lieden en ze zullen u zeggen: Och God, och God verlost ons toch van dat slecht Ministerie f Want het brengt ons geliefde Va derland ten onderen 1 Te Brussel aangekomen, na eemge zaken van affaire verricht te hebben, ben ik gegaan bij den vriend Maohiel, die justement thuis was en altijd denzelfden ronden braven Brusselaar is, tevreden in zijnen staat en met consideratie zijn druppelken en zijn glazeken bier drinkende; 't was vrijdag en na wat geklapt te hebben met zijn vrouw en zijn kinders, want 't is daar een gelukkig paisiebel huis houder), zijn wij de stad ingegaan, hier en daar een glazeken faro drinkende en niet vergetende ons drij Weesgegroeten te gaan lezêh in'de kapel van Ons Lieve Vrouw in Sinter Qoelie, die gedurig open is en vol treffende gedenkenissen van devotie en van gunsten aldaar verkregen. Na dees bezoeK, waaraan wij, te Brussel zijnde, nooit mankeeren, zijn wij langsheen de kerk den berg opgegaaD, dan linksaf, dan nogmaals links, de grilje op ons recht hand latende liggen en kwamen uit aan 't Paleis der Natie, voor de Kamers der Volksvertegenwoordigers. G'heel 't plein stond volk volk! ge zaagt gemakkelijk dat er iets buitengewoons om doen was; wij boorden zeggen dat de plaatsen in de Kamers gestampt vol zaten,en dat z'er bleven zitten gelijk gevan genen voor hun leven; Machiel vertelde mij dat daags te voren de Ministers schrikkelijk waren uitgejouwd, wegens de belasting op de sterke dranken; hij vertelde mij nog dat van de duizend man die daar stonden, er misschien 900 liberalen waren, die hun eigen Mi nisterie nu vervloeken en verwenschen.... Zoo ziet men, bij degeen die met d'Ondeugden aanhangen, dat er 'ne moment komt, op welke zii die Ondeugd verrloeken als de bronne en d'oorzaak van bun on geluk;... Ik hoorde daar ook, dat 't leven van 't Ministerie aan een rot draaidje had gehangen; den ouden Rogier, die nauwelijks nog tot drij kan tellen, is komen afgepikkeld om door zijn stemming een laatste weldaad aan Vlaanderen te bewijzen; 2, 3 ander zieken zijn met de dood op hun lijf, dien priem in 't hert van 't Volk komen spijkeren.... Er zit in de Geuzerij een arragie om de miljoenerite verkwisten.... Zoo al klappendeen al peizende en al ziende, hoorden wij zeggen dat de wet gestemd was en dat de mannen gisgen uit komen. Inderdaad, de poorten gaan open; de faktionDarissen slaan aan en met groepkes komen ze buiten .jg; G'hoort een gemor en gesidder van verontweerdiging in de me nigte. Daar zijn de 7 Gentenaars die in 1882 proklameerden dat er geen spraak kon zijn van nieuwe lasten eD die nu alle zeven voor de Belastingen hebben gestemd. Er gaat tegen die 7 een gedonder van afkeuring op, een precursatie van hetgeen hun bij d'eerstekiezing te wachten staatWel, sapristi! ze spreken altijd van den wil der Volkeren dat ze 'ne keer hun demissie geven en een kiezing laten plaats hebben! Men heeft hen nu aan 't werk gezien en hun leugens zijn ten blakke gekomen. Machiel toonde mij de Ministers, tusschen ander mannen verborgen of nevens de kelderkeukens van d'huizen wegüeemende; zij hoorden en zegen deteekens der publieke verma- ledijdiDg; Frère was niet t'hooren of te zien en Machiel had wel te kijken, hij kon mij 't frank waleDgezicht van Bara niet toonen. Te Brussel zelf zich moeten wegsteken, langs hoek en kant naar huis moeten vluchten, zoover is 't Vrijmetselaars-Ministerie in Bel gië geraakt. Is 't hun straf die van op deze wereld begintWant z'hetben toch op die 5 jaar zoo eeuwig veel kwaad gedaan! Kerk hoven onteerd en de graven onzer ouders en vrienden door gen* darms doen vertrappelen; de Kerk te kort gedaan overal, in den persoon van geestelijk en van wereldlijk, van grijsaarden van kind van moeder en van weduwe en van wees 't Was met zulke droeve gedachten dat Machiel mij naar de statie vergezelde, want het was tijd om te vertrekken, om vrijdag avond nog te konnen zijo, en alwaar ik hem d'hanci drukkende, dat wij malkaar opgewekt hebben ende getroost, mitsgaders dat die wel doet, niet moet vreezen, dat wij in de Strijdende Kerk leven en dat er nu occasie is, om'ne rijken oogst van verdiensten op te doen, waarmede ik ook van d'achtbare Vrienden en Lezers, mijn afscheid kom te nemen en al teekenende mij noem, Uw Dienaar en Vriend, MACHARIS. P0STCR1PTUM. "Wij spraken hooger van den oogst; alles kan altijd niet om te best gelukt zijn; en 'l zou schijnen dat het graan maar 'nen halven oogst zal leveren; de rogge die reeds afgemaaid is, gaat tot 3/3 van verleden jaar; de wintertarwe weinig schof, doch zware aren; d'haver en de zomertarwe rede lijk. En'k verneme uit Parijs dat de Kardinaal-Aartsbisschop in de Kerk der Vlamingen is gaan Vormen en daarna gesproken heeft in't lokaal, met onze Landgenoten en hun kinderkes gezegend; en te Berchem, bij Oudenaerde, werd den 16 Juli op aandoenlijke wijze het Allerheiligste uit het oude klooster (waar de Zusters verjaagd zijn) naar het nieuwe overgebracht. De Bcrchemsehe Geuzerij had voor die stille plechtigheid gendarms doen komen, maar als er den 22 Juli Geuzen-kortege was en dat er geloopen werd al tierende en hui lende en vloekende en zelfs gevochten werd, dan waren er geen gendarms te zien! Dat toont de manieren en d'intentiën, en elk kan er zijn konklusiën uit trekken. Wie herinnert zich niet de wreede misnuad in December ge pleegd te Meulebeek op bet onschuldig kind Marieken Walschatrt! hoeveel tranen zijn er sedertdien niet gestort wegens die misdaad en hoeveel vermaledijdingen niet naar den booswicht en moorde naar geslingerd! Een menigte personen werden beticht, doch allen vrijgelaten, maar eindelijk komt er te Parijs 'ne kadé ontdekt te worden op wieu erge vermoedens blijven wegen, dat hij de moor denaar of een der moordenaars zon zijn. 't Is Pieler Xavier, oud 45 jaren, drukte op steen,in December gewerkt hebbende op Meu lebeek, aldaar op logist liggende bij een zekere weef Klaes. Juist op den moment der moord was hij op zijn werk niet, kwam 's a- vonds thuis, gansch ontsteld, is beginnen zijn werk te negligeeren, werd 8 dagen daarna weggezonden en stuk op naar Frankrijk; op zijn kamer te Meulebeek, rue du Bereau, zijn verscheide etfekten gevonden die hem zwaarlijk belasten. Hij zit gevankelijk te Parijs en zal overgeleverd wor, en. Wij zeggen dus: zware vermoedens wegen op hem; doch om er bij te voegen Hij is de moordenaar hij is 't monster! daarvoor is nader onderzoek en bevestiging noo- dig Wij raden de Volkeren van Meulebeek aan,van de Justicie in kalmte te laten haar werk verrichten. Op den trein van Brussel naar Namen is zaturdag 'ne reiziger die in slaap gevallen was, van zijn gouden horlogie en geld be roofd. Te St Genesius-Rode werd hij wakker en zag 'ne vent van den trein stappen,als hij de diefte gewaar werd. Te Waterloo deed hij den telegraf spelen, en er werd bevonden dat er te Rhodes in een herberg 'ne vent zat champagne te drinken, gelijk 'ne Minister. De gendarms hadden rap den diep vast.Wakker zijn en voorzichtig op 'tconvoi en in de nabijheid van groote steden niet seffens kennis maken, om niet te varen gelijk een duitsch meissen t'Antwerpen, die 'ne kompatriot ontmoette, en meê klapte en aanstonds waren d'akkoorten gemaakt om te trouwen 't meissen ging naar de Spaarbank haar penningskes halen, maar de compatriot was al rap met een goed deel weg en verdwenen. Twee zatlappen kochten d'ander week te Meenen in hunnen diaprastus 'ne revolver om malka&r dood te schieten ze voerden een deel van hun kontrakt uit en liggen nu alle twee ziek en lijdend in 't Gasthuis... Zoo gaat hetin '1 Rasphuis of in 't Hospitaal 81 Horlogiën zijn te Brussel gestolen, bij M„ Willems, Kool- markt 89; 72 zilveren en 9 gouden. 5 lappers zijn voor 't feit ge snapt en hadden nog 25 horlogiën op zak. D'ander zijn abossè. Meulebeek loopt overeen door 't nieuws uit Parijs en d'hor- logiedieven van Brussel zijn 2 franschmans en 1 italjaner,voyageurs en hotelknechten, doch:eed veroordeeld en deelmakende van een dievenbende. Een vrouwmensch van gemein gedrag is ook aange houden, want als een dochter haar gemeia gedraagt, dan geraakt zij allicht onder suspicie van diefte en een half woord is genoeg ora zulke personen in 't gevang te brengen. Te Kessel-Loo is door 't schieten op een zilveren bruiloft een kind van 12 jaar gekwetst, dat ze 's anderdaags stierf; Te Diest is ontdekt dat een dienstmeid, een Hasseltsche, bij den mees ter metser J. M. kon stelen met pratijk de bankbriefkes uit de kas. Ze woont al 20 jaar in Diest en 't schijnt dat ze nog op ander plaat sen al te lange vingers had... Eindelijk 't komt toch uit, en welk# schande voor een vrouwmensch van als schelm en dief geboekt ta staan en voor eenige jaren te moeten vastzitten. Wie wilt u nog, als ge daaruit komt Diefte te Charleroi: Den 28 Juli kwam te Charleroi in den Union du Crédit'ne jongeling 20,000 fr. ontvangen, met liet hand- teeken van M. Helin-Castiau die op voorhand verwittigd had. 't Was een valsch handteeken en de Rank was bedrogen door drij jonge fieskes, sterk geleerd in lezen schrijven en cijfferen en desal niettemin grove filous. De jonge dieven maakten deel van een water- societeit, niet om water te drinken, maar om op sierlijke bootjes te varen en lekker te eten en te drinken. Pirson,maar 17 jaar oud, was hun President; er ging een groote feest zijn; veel geld was er noodig; en de 20,000 fr. zouden wel te pas komen. Het handtee- ken was zoowel nagebootst dat M. Helin er stom van stond... Ja, ja, liberalen, laat de jonkheid maar sludeeren en civielijk opvoeden, en ge zult er later staalkes van zien

De Werkman | 1883 | | pagina 2