ü'Aardbeving. Brief van Macharis. fWAT IS ER NU GESTEMD? 16 Miljeen hebben de Ministers gestemd gekregen, in plaats van 23 a 24 gelijk zij vroegen,maar ze kunnen daar- meè toch voort; dit geld dient toch maar om verkwistte worden; en die schoon liberalen zullen Hegeen die deftig werken, aftrekken, om bunnen stommen schoolwinkel van miljoenen te voorzien. Die nu nog liberaal kiest, heeft hij 'nekop «p zijn lijf? Is hij geen vijand van alle publieke en bijzondere welvaart Men bemerkt,'l is te zien op de Kasboeken van den Staat, dat sedert 1830, al de Katho lieke Ministeriën, Overschot hebben gelaten, en al de De Konunandant der troepen, zijn rekening makende volgens de opgave zijner officiers, rekent't getal dooden op 6000. Menschen endieren lijden groot gebrek en honger. Reeds zijn 50 soldaten gewond en 2 dood, niet aan de puinhoopen te werken. Er zijn te Casamicciola veel dieven verschenen,die snuffelen aan d'ingestortte huizen en rond de lijken. Gedurig vallen er nog huizen in de stank is onverdragelijk; hier en daar vindt men nog tusschen de lijken, levende personen; zoo meldt, men dat een grijsaard van 92 jaar op een wonderlijke wijze werd gered. Een ander Familie bleef 32 uren zonder eten of drinken. De Geestelijk! eid geeft edelmoe dige blijken van zelfsopoffering, benevens ander person.en zoo schrijft men van een priester uit Ischia die te Casamicciola als een arbeider werkte, veel stervende heeft getroost en gekwetste gehol pen, van een dienstmeid die, met wonderen van heldhaftigheid,het leven, van 3 vrouwen heeft gered, enzoovoorts. Sedert zondag avond valt er op 't eiland 'ne stortregen. Men twijfelt of de ver woeste steden nog zullen herbouwd worden. 'j X., 7 Augusti i883. Mijn teergeliefde Vrienden, Wat droef en ong lukkig weer, en hoe spij tig dat die scboone oogst op zulke kadukke- lijke wijze moet binnengedaan worden, terwijl d'aardappelkes in 't nat liggen te zwemmen; langs ons kanten zijn ze nog gezond, maar ze berichten langs ander plaatsen teaken van plaag ofte ziekte. Zatur- dag was er hoop van schoon weer. maar rond den avond is 't schof gekeerd langs den Westen, dat is langs den zeekant, waaruit er in dees saisoen gedurigregenste verwachten zijn. Nogtans, mijn woord gegeven hebbende, ik heb mij op reis begeven en onderwege een bezoek gedaan in de Vl^msche Kermis te Lokeren, alwaar ik moest bewonderen den geme en de ie/erigheid waarmeê deze feest is samengesteld en voorspocdiglijk g lukt, tot ondersteuning der Katholieke Scholen. Een gedacht kwam mij te binnen, als ik die aangename en lustige Vlaamsche Kermis verliec.... In tijden van vervolging, schrijft de geleerde pater Hazart, in zijnen Triomf der Pauzen, dan geelt Ons Heer aan zijne Kerk buitengewone midde len; en moest Pater Hazart in dezen tijd leven, hij zou een sterk kapittel van zijn Boekdeel schrijven, ter eere van de katholieke Jonkbeden die met zulke gespierde en aanhoudende kracht, hun Moeder d'H. Kerk ter hulp snellen, voor 't Christelijk Onderwijs der kinderen.... Bara en Van Humbeeck, daar kunt gij niet tegen op; terwijl gij met alle moeite der wereld uw geld voor de scholen gestemd krijgt, terwijl van uw eigen volk zeggen dat het een afper sing en een rooverij is, de katholieke scholen worden vrijelijk en met liefde onderhouden; 't Katholiek Bloed is almachtig; en de Volkeren roepen uit, gelijk De Konink in 't Senaat: Gij zult 't Ge loof uit ons harten niet rukken zelfs niet door de giljotien! In deze dagen heb ik veel koopmans gesproken en allen zeggen dat er sedert i83oin België geen slechter Ministerie is geweest, als het tegenwoordige, dat de belangen van Handel en Nijverheid een spoedige verandering eischen. Zoo zien wij, achtbare Vrienden en Lezers, dat d'hooveerdige koppen zelfs in dit leven gestraft worden. Ze zullen vallen, niet alleen als kerkvervolgers, maar als Volksver drukkers en landruineerders. Z'hebben reeds te Brussel de verma- ledijding van 't Volk achter hen hooren dommelen; ze moeten door alle laagheden kruipen om de wetten van belasting gestemd te krij gen, en hun val zal 't signaal zijn van een algemeene vreugd. Ge weet ongetwijfeld dat de gazetten van de Volksverdrukkers veel lawijt maken over dit proces van Doormjk, alwaar Z. H. den Bisschop tegen een van zijn Kanunnikken moet getuigen; de jonge Geestelijke Bernard was gelast met de kas van 't Bisdom, met de gelden der fondatiën voor goede werken, met de Spaarpenningen voor de noodwendigheden van 't Bisdom dit droef geval van Mgr Dumont die moest afgesteld worden, had plaats; en Bernard, verleid door dit geld gelijk vroeger Judas, maakte gebruik van de wanorde, om met dit geld naar Amerika te vluchten de wettige Bisschop had veel geduld met dees verloren schaap, doch Bernard bleef koppig en eindelijk staat hij als dief voor de Justicie. Een les voor elk, om zijn driften te temmen en d'occasie te vluchten. Maar als Judas verrader en dief werd, is er éen Jood opgestaan om Ons Heer of zijn Leering daarmeê te belasten NEEN; en we sien dus dat de Geuzen van hedendaags slechter zijn dsn de Joden en de Smousen en onredelijker; eilaas! hun beetje verstand, Satan gaat er mee weg, en ze razen gelijk 'ne snoek op 'ne zolder, en ze zeggen er is geen lichtl omdat zij, van 't licht des Geloofs beroofd, in 'nen donkeren toegemetsten kelder zitten. Ach, laat ons die Geuzenj verfoeien en verwenschen, want zij het vergif en 't fenijn van de wereld is,en een zaad van de schrikkelijkste misdaden. Mijn achtbare Vrienden,'t en is niet genoeg van te leven, wij moeten nazien en overwegen en de lessen der ondervinding bestu- deeren. Ik hoore daar die wreede feiten te Charleroi en Marcinelle: 'ne jonge fies van 17 jaar, die valsche handteekens maakt om 25,000 lr. te stelen; dat bediedt dus; de geleerdheid uder braaf heid is allerverderlelijkst; en wat vinden wij daar verder? de jonge dief woont bij zijn oom, een getrouwd man, welstellend, veelgeld winnend en met 2 kinderen; een huishouden dat gelukkig zou moe ten zijn; de diefte wordt daar bekend gemaakt; zekerlijk, dat is droef en pijlijk, dat is een wreede tegenspoed; dat is een les om de kinderen christelijk op te brengen,dat ze de Vreeze Gods in hun hert zouden bewaren. Doch. wat doet de menonkei 'ne mensch zijnde zonder Geloof, hij zegt: Ik ga mij kapot maken; zijn vrouw is van 't zelfde gedacht en hun twee kinders wilien dit voorbeeld volgen. Z'hebben dan eerst genever gedronken om bedwelmd te zijn, dan hun aders open gesneden, dan de dood door verstikking gezocht en eindelijk zich in 'nen diepen put gesmeten, alwaar het jongste kind, r3 jaar oud, begon te kermen en dat de geburen toe. snelden, maar de moeder was reeds dood. Bij menschen van chris. telijke gevoelens brengt oe tegenspoed tot God, en namate 't li chaam geslagen wordt, de ziele verheft zich en smaakt onzegbare zoetigheden, maar als de Religie ontbreekt, dan brengt de tegen spoed tot de wildste en wreedste gevoelens. Dat zijn de feiten en de gevallen; en 'k leze uit Spanje dat er al daar 'ne Pronunciamento van krijgsmans is geweest, te Badajoz, niet ver van 't ongelukkig Sarragosjz'hebber geschreven dat Onzen Heiligen Vader de Paus ziek was; dat zou kunnen gebeuren met al de droefheden waarmeê zijn hert overladen is; doch de koeriers uit Roomen stellen ons gerust en Zijn Heiligheid vindt grooten troost in de vrome houding van zijn katholiek Volk, in alle landen der wereld; en 'k hoore dat er onder de slachtoffers der wreede ramp tegen Napels, een onzer landgenoten is.M.Camil De'amorte, van Verviers; ach, wat de grootheid en den rijkdom met perijkelen omringd; 'k heb overlest te Laken Zijn Majesteit gezien, maar ge kunt de zorgen den druk opzijn wezen lezen, en misschien ook de knaging over den toes and van ons Vaderland... Langs verschillige kanten wordt Macharis gevraagd; doch mijn gezondheid is maar schrabeus en eischt veel voorzorgen, om nog eenige jaarkes voort té doen, zoolang als 't God blieft; bijgevolg, ik zou geerne mijn vrienden gaan d'hand drukken en aan de BOORDEN DER LEIE be. nevens de Vrienden, dit vermaard zachtliggende, devotieus kapel, leken van Lourdesgaan bezoeken, alwaar men gelijk aan de Pyre- neën, het gemurmel der waters hoort en het zacht geruisch der boomeu rond de kapel en in de nabijliggende bosschen. Dat zal daar een bedevaartplaats worden; maar uit KNESSELARE verneem ik dat er sedert lang spraak was van een nieuwe kerk, ja de plans zijn gemaakt en d'entreprise is gedaan, maar nu komen de Vrij metsers van Brussel zeggen dat de kerk groot genoeg is 11! Gaat daarmeê op Och, God, wat zijn wij siecht geregeerd; en vergeten wij toch niet van alle avonden te bidden, van in de Mis te bidden en op de Pelgrimagiën, en van de kinderen te doen bidden, om zoohaast mogelijk verlost te zijn, van dit schandaleus en volksler- gend Governement, waarmede ik dezen brief sluit met de pen maar niet met het hert en mij tituleerende blijf Uw toegenegen Vriend en Dienaar, MACHARIS. 0p Aalst-Mijlbeke moorselsche baan is d'ander week een kindje on gelukkiglijk in een kuip water verdronken...:. De moeder, och armen, had er geen schuld in; doch men kan niet voorzichtig genoeg zijn en mag niet ver zuimen voor d'Engelen Bewaarders der kinderkes te bidden. BRUSSEL: In deH theater Alcasar is een jonge bediende aange houden, voor dieften van parapluies, muziek, kleeren, die sedert lang duurde en tot nu toe ongestraft bleven. Zaturdag nacht, ten 11 ure, is er aan de Vlaamsche poort batailje geleverd door Marolsche en Molenbeeksche; ze waren wel met 50 man en er was vrouwvolk onder; de Marolsche trokken op tegen Meulebeek. De Polic'.e heeft al de moeite der wereld gehad, om dien kleinen oor log te bedwingen. Pieter Xavier gaat uitgeleverd worden; er liggen op hem zware vermoedens, nopens die grouwelijke misdaad, die monsterachtigheid welke van dag tot dag gemeiner wordt; zo moesten de schavuiten die daarmeê bevonden worden, maar effenaf op de galgetien brengen; z'en zouden geenen voet uit hun plaats zijn. T'Elsene rodeert een dievenbende, genaamd De bende der grauwe klakken. Veledieftens worden op hunnen kap gelegd. ANTWERPEN. Die tot Antwerpen en Brussel en Gent moet logceren, dat liij wel naar een hotel van confiëntie vrage, want er zijn veel huizen van strooperij en van schelmerij, waar men uit komt met geldverlies en met schandelijke ziekten, die er zoovelen naar 't graf slepen en met onrust en knaging der ziel. In een hotel der Pelikaanstraat is gezocht naar kerelsdie valsche postman daten maakten; de venten waren weg, doch op hun kamer vond men sterk water, stiften en ander verdacht gereedschap.Zondag avond is er gevochten op den engelschen stoomboot Gora Maria en de hofmeester werd in de Schelde geworpen; eruitgehaald door twee schippers, terug op den stoomboot gedaan en wederom afge rammeld door den 2de stuurman en den machinist die aangehouden zijn. In een logement der loosstraat zijn 2 Franschmans aange houden, onder presumptie van medeplichtigheid in de diefte der 80 horlogiën te Brussel. Een antwerpsche schippersknecht is zondag nacht, terwijl hij naar zijn schuit wilde gaan, in 't water gevallen en verdronken. T'Antwerpen is zaturdag gesnapt, een Duitsehman, brandstichter in zijn land en die naar Amerika ging vluchten. Hij gaat uitgeleverd worden. TeStPieters-Woluwe is afgebrand den molen van sieur Van Hoof. Te Contich is er gestolen in 't klooster een zilveren horiogie en 300 fr. Moord te Farciennes. De weduwe Lossignol keerde terug naar huis, zaturdag avond ten 5 ure, toen zij aangesproken werd door zekeren Narcisse Museur, die haar verweet dat ze d'oorzaak was van zijn armoede, en die 't mensch met een bijl bijna deod- kapte.... Op 't geschrei van de weef,is de moordenaar gevlucht en sedert niet meer gezien.

De Werkman | 1883 | | pagina 2