«mm De Mannekes uit de Maan, der plaats en de vreemdelingen den grootsten eerbied hebben. Nie" mand die O. L. Yr. genegen is, trektdien scboouen breeden steenweg door, zonder eens op te klimmen naar de liefelijke kapel, van waar het oog uitrust op die uitgestrekte meerschvlakte. Onlangs is de Z. E. H. Deken van Deinze te Astene een prachtige standaard van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, komen inwijden. Van Astene over stappende naar Nazareth, vernemen wij dat er aldaar groote vreugd is, omdat de E. H. Loontjens, de alombeminde Volksvriend, hersteld is; de Armen in 't bijzonder en al zijn vrienden zullen den Heer bid den, opdat zijn brave Dienaar nog lange jaren moge gezond blijven. BUITENLANDS. D'aardbeving op 't eiland Ischia blijft het schrikkelijk voorwerp der algemeene aandacht. Nog altijd sterven er slachtoffers in d'hospitalen! Nog altijd worden er lijken opgegra ven. Er zijn ijselijke doodstrijden geweest: de jonge Bisschop van Casamicciola lag in eenen afgrond; men hoorde hem roepen en blijven roepen: langs hier! langs hier! doch onmogelijk hem te redden; 24 uren na de ramp werd zijne stem niet meer gehoord. Met duizende rijke familiën, in druk en rouw! met duizende fami- liën gekraakt, en op dit eiland een eindeloos en onvergetelijk wek! Nu schrijft men uil Napels dat een hagelbui veel onheilen heeftver- oorzaakt. Te New-York is de werkstaking der Telegrafisten ge ëindigd. Te Salomka, buiten Constantinopelen heeft een bende Brigands den Gouverneur Ghazi-Mehemed Pacha opgelicht, na 2 van zijn mannen gedood te hebben. In Egypte sterven er nog altijd veel van den Cholera, maar 't is er afgrijselijk vuil; d'Euro- peanen hebben er gedreigd van te zullen vertrekken, als men geen maatregels van gezondheid neemt. Te Ryssel is aangehouden zekeren Pieter Monthierry, schoenmaker van Brussel en beschul digd van medeplichtigheid in den diefstal der 100,000 fr.te Ethe. Te Boulogne zijn 2 exprestreinen opeen gebotst. DOKSKEN. Jantje, !wel, wat was dat schoon in Lokeren a JANTJEN. Effektief, w'bebben ons verre reis niet moeten beklagen. Loksken. Sc! oon, dobbel schoon, omdat alles uit Vrijheid en 7 elfsopoffering geschiedt: Jantjen, elk is lieber, maar den dezen roept Vivan de katholieke Belgenl en ge zult zien, dat Volk zal wel varen. Jantjen. We noemer, Lokeren, maar overal is den iever groot en nu zijn 't de Prijs.!eelingeh Doksken. Ja, welke beweging rond de Vrije Scholen Jantjen. En hoe dat iedereen zich gereed maakt tot deze Fresten! Doksken, dat Pieter Van Humbeeck hier nevens ons in de maan kon staan. ÜOKSKEN. En dat hi) eens kon zien wat er overal gebeurt en wie d'aar.hangers van zijn scholen zijn. Jantjen. Hij zonk van schaamte, los door den macadam en de stadsgoren. Doksken. Jantjen, een schoon tijdstip voor Belgenland 't Zal in d'historie figureeren JANTJEN. Een Volk dat tegen zijn Gouvernement met wet tige middelen opstaat "ZtfET"'" om zijn Vrij Godsdienstig Onder wijs te bewaren 1 Doksken. En Godsdienst en Vrijheid die officiéelderij en Geuzerij vergruizen Jantjen. We moeten niet vragen, Doksken, hoe zal 't later gaan: het ijzer gesmeed als het heet is, en gewerkt in den tegen woordigen tijd. Doksken. Jantjen, welke vreugd, welk zalig geluk voor al de Minnaars, Verdedigers en Ondersteuners van 't Vrij Katholiek Orderwijs, als ze later op dit tijdvak zullen peizen. JANTJEN. Dat zeg ik met u, konfrater DOKSKEN. En Casamicciola Jantjen. Hoe dat iets kan veranderen; over 14 dagen was 't daar zingen en klingen, dansen en springen, schinken en drin ken, 'ne gloriamundi zonder weêrga. Doksken. En nu Alles dood! alles kapot! Gelukkig, Jantjen, die in'ne stillen vrede zijn leven kan passeeren. De men» schen zien dat niet, maar aan hoeveel rampen is 't groot volk niet blootgesteld JANTJEN. En wat zullen we zeggen, Doksken, van de Ka mers in Belgenland Ze zijn nu uiteen DOKSKEN. Z hebben iets schoons uitgerecht laat ons 'ne keer rekapituleeren Wat heeft de Meerderheid daar gedaan 1 Jantjen. Primo, veel geblasfemeerd 1 DOKSKEN. De gewoonte van alle Geuzen en Vrijmetsers. JANTJEN. Ten tweeden,voor circa 20 miljoen lasten gestemd! DOKSKEN. Zonder eenige noodzakelijkheid 1 Jantjen. Want die durft zeggen dat al die officiéele school paleizen zonder leerlingen met vetbetaalde meester? er noodig zijn, dat al die schoolkijkers en schoolmeesters moeten dobbel en dik betaald worden, zonder iets te doen, die dat durft zeggen, heeft hij hersens van 'ne redelijken mensch in zijn kop? Doksken. Bijgevolg, lasten gestemd die er niet noodig zijn, eri hoe noemde d'Elhougne van Gent dat Jantjen. Afstrooperij 1 Doksken. Maar hij heeft voor die strooperij gestemd !l! De liberalen zijn mannen van hun woord. Jantjen. Gelijk den Burgemeester van Antwerpen die be loofde TEGEN de lasten te stemmen, en die JA knikte met Frère. Wat hebben ze daar nog gedaan in de Kamers Doksken. Peerdenkrachten gebruikt om tegen den wil van 't Volk, die lasten gestemd te krijgen. JANTJEN. In de plaats van Koning Leopold, ik teekende daar niets van, niets 1... Om voort te gaan, Doksken, de tweede thema der liberhaterkes is geweest van al hun bedienden Kiezers te maken. Doksken. Een schoon lafhertigheid 1 Jantjen. En maandag i3 Augusti.als de Kamer maar eenige uren meer te zetelen had, dan heeft Lippens van Gent, met een Zebedeus-gezichl, een wet voorgesteld die aan i3,ooo buitenmen- schen hun kiesrecht zou afnemen. Doksken. C'est ga, 'k zou effenaf zeggen Niemand zal kiezen dan die als Geus gekend en ge stempeld is Jantjen, Jantjen, dat Volk durft alles Jantje. - Ja, durft al les om aan 't schotelken te kunnen blijven om te kun nen lekken en sloebberen dat 't vet van hunnen baard loopt, terwijl ze den armen braven Belg maar 't velover de beenen zoudenfa- ten. Hun volk kie- zer zon-- |§:der eenigen préambule en de katholieken maar aan jjt't Kiesrecht door d'oog van een 'naaide. flIP Doksken. 't Roept wraak, en wat hebben de Katholieken gedaan Jantjen. Allen de Kamer verlaten en daarmeê konden de Geu zen niet voort! Doksken. En wat deden ze? Jantje. Sakkeren en op hun slagtanden bijten, dat de Brusse laars voor een aardbeving begonnen te vreezen. Doksken. En wat is er dijnsdag gepleegd? Jantjen. Dijnsdag! dan is de wet gestemd. Tot nu toe rekende het derde foncier meê aan den pachter; nu niet meer! Doksken,Maar de Ministers zegden dat ze 't getal kiezers gingen vermeerderen Jantjen. Ja langs hunnen kant; maar let er op, kameraad, hun rijk zal niet lang meer duren! België is nog te treffelijk om ouder hun juk te staan... Kom, we trekken naar ons kasematten. Te Montenaken, in Limburg is de peerdekneeht Lefert door een peerd dat hij strafte, doodgeslagen. T'Anderlecht op Scheut- veld, heeft 'ne landbouwer, terwijl hij zijnen oogst afdeed, 't lijk van een vrouwmensch gevonden; 't moeit er al 3 dikke maanden inliggen, niemand kent haar en de kleeren zullen g'exposeerd wor den; te Lokeren, juist op de kermis, is vermoord in baar buis aan de kleine kaai, de weduwe De Geider; de geburen waren ver wonderd dat ze niet te zien was, of niet opendeed, ze gingen haren zoon verwittigen die in de stafie werkt, hij kwam zien en vónd zijn arme moeder in haar bloed badende, en bijna dood geslagen; ze leefde nog, heeft de laatste Sacramenten ontvangen en is 's ander daags overleden. De afgrijselijke schelm en moordenaar moet, na zijn misdaad langs achter door den bleekmeersch gevlucht zijn; een kas is opengevonden, doch niets was er uit; mocht de boos wicht welhaast in d'hauden van 't Gerecht vallen; in alle geval, geen rust voor hem, noch dag noch nacht, tenzij als hij dronken is of in een razende goddeloosheid verkeert; in alle geval, gelijk de menschen te Brussel deden sch. ij ven op Y graf van Marieken Wal- schaert: Er is een Opperste Gerecht, dat alles ziet en alles weet, en tot dit Opperste Gerecht naderen gedurig de Booswichten; eiken stap dien ze verzetten, is 'ne stap naar de Rood en naar 't Oordeel. Dat ze daarop peisden, er zouden geen schelmstukken zijn. Pater Schouppe heeft een allerbeste boeksken gemaakt over d Helle; dat hij nu ook d'ander 3 Uitersten wilde behandelen, de Samenleving zou hem eeu eeuwige dankbaarheid verschuldigd ziju.... Menschen van Lokeren, hebben ze nog den moordenaar niet? Te Wetteren is d'ander week een lichte poeierontploffing geweest, gelukkiglij k zonder iemand te verongelukken T'Ant- werpen is een hollandsch juweel aangehondea. Te Verviers is zaturdag nacht in de Bank gebroken, door twee Engelschmans die in een rijk hotel logeeren en 's avonds nog met 'ne Juge gedineerd hadden. Te Wilzele zijn twee vorsenslagers aangehouden die nabij den Eekerschen steenweh eenen os hadden gestolen en hem van 300 l'r. bij den beenhouwer P. Kwilden verkoopen. In plaats van te betalen, ging de eerlijke beenhouwer om de policie; T'Austruweel zijn gestolen een peerd en 'newagen die voor een herberg stonden. Als JanGuens buitenkwam,waren peerd en wagen verdwenenTe Berlaer, bij Lier, is afgebrand de hoeve der weduwe Vervloesem, 21 koeibeesten dood! De oogst vernield, en zelfs de kleêren der dienstbodendeschade wordt gerekend op 38,000 fr. Te Lokeren zijn afgebrand den 10 augusti op wijk Krikte, 2 hoeven bestaande in vijf woningen met stallingen. Verscheide be woners hebben brandwonden bekomen, o. a. devrouw van zekeren Van Havermaat, 't schijnt dat een kind van 9 h 10 jaar in 'ne stal vuurkes heeft gemaakt 0111 patotters te braden en aldus den brand veroorzaakt; en wegens de moord te-Lokeren is aangehouden ze keren Ch. Van de Vijver bijgenaamd den Tuker, linnenbieekers- knecht van beroep en in dienst op den meersch achter de woning der vermoordde weduwe.

De Werkman | 1883 | | pagina 2