Brief van II ach ar is, JÖ1II ghers; juist als de trein uit Sottegeiu van 8,4o ging passeeren, zag zij een harer kinderen aan den anderen kant der route; ze loopt haar schaapken halen, blijft met haar holleblokken aan eender rails hangen, 't Convoi is daar, eilaas! 't inensch valt en wordt doodgereden; haar kind is er afgekomen met eenige lichte kneu- zingskes. En op Aalst-Mijlbeke, Moorselsche baan is maandag een kind van 5 jaar op den steenweg doodgereden; elk heeft op rechte compassie met de brave Ouders, die zulke smartelijke be proeving onderstaan. Wegens de moord te Laken, alwaar zekeren Deltour, wedu wenaar met 4 kinderen en die in ondertrouw was, van zijn geld is beroofd en in de vaart geworpen aan den Allée Verte, alwaar het een gevaarlijke plaats schijnt, bij avond en ontijden, veel slecht volk dat aldaar rodeert, wegens die moord is 'ne vent aange houden, die in een herberg te veel had gebabbeld; nu is er nog een ander persoon aangehouden, op wie men een stuk der horlogieke- ting van 't slachtoffer heeft gevonden. T'Antwerpen, het depêchendragerken Dieudonné Persoons, oud 15 jaar, wilde zondag op den rijdenden tram aan de Nationale Bank springen, trapte mis, gleed uit en een der wielen reed over zijn lichaam, dat de dood er op volgde.... Voorzichtig zijn, niet t'haastig aan convois en trams, dat is de boodschap, en ook voor zichtig in 't spreken, dat geeft de beste rust des herten en een zoete gerustigheid. Ge vindt er die alles slecht uitleggen bij anderen en hun zeiven op een onredelijke wijze verschoonen. 't IS WREED gelijker in Antwerpen jonge knapen van 16, 17 jaar in slechte koten zitten en hun Ouders bestelen voor walge lijke slemperijen, in verderfholen. Een zaak is zeker: Dat veel Ouders, die naar de goede vermaningen wegens scholen en opvoe ding niet luisteren, schrikkelijk zullen gestraft worden in de per sonen hunner kinderenGe zijt treffelijke Ouders en g'hoorten ge ziet dat uw kind van 15, 16, 17 jaar naar vuile koten loopt en u rechts en links besteelt, om dit geld aan slonsen en slawellen, aan Jesabels en ander slechte posturen te gevenWat valt er u te doen? Uw kind als dief aanklagen of hem buitenwerpen, of blij zijn dat hij soldaat moet wordenDe verblinde Ouders, die niet willen gelooven, zullen voelen en ondervinden. De preuven zijner menigvuldig in Antwerpen, in Brussel, in Gent, ja overal.... We zullen 'ne keer de muren doen spreken, 't is noodig De Soldaat van 't 3C linie, H. J. De Ridder, ging zondag in de vesten van 't fort 7 t'Antwerpen zwemmen en is er ingebleven. Te Lessen zijn zaturdag avond twee schuwe bedelaars geweest die dreigden te moorden en te branden als zij niets kregen. De Commissaris is door die schurken bedreigd, waarvan er eenen is aangehouden. MOERBEKE-KOEWACHT. Op Zaterdag 18den, zoo omtrent zeven ure des avonds,is er bij Joseph Vanniers landman te Stekene wijk (Berg) door een onbekend persoon binnengedrongen en heeft er een groote hoeveelheid kleedingstukken, en ook het goudwerk der vrouw mede genomen,maar dank aan goede geburen zoo heeft men den dader nog denzelfden avond in de handen der policie te Stekene kunnen leveren, en waar hij des s'anderdaags ter beschik king is gesteld van den Heer Procureurdes koningsteDendermonde. Maandag 20sten is het veertienjarig zoontjen van Charel Steenaart arbeider alhier, bijna verongelukt met achter wagens het blijven ^liggend graan op te rapen op de landen van den heerGalle landman te Akselnu zijn de geruchten bij ons verspreid als zou het reeds overleden zijn, God gave dat de geruchten valsch waren, maar ik vrees. IN DE WALEN is'ne percepteur van de post aangehouden, zekere Van C...., die groote bedriegerijen heeft gepleegd, ja, ze sprekende globale som uit,van 300,000 fr. Hij had medeplichti gen; ze spreken van een koopman te Duinkerke, die er in zit voor 20,000 fr. Nabij Charleroi,dicht tegen de koolmijnen Bois de la Haye, heeft 'ne werkman een zijns gelijken die te bed lag, den kop open- gekloven met een bijl. Ze zeggen dat er rond de koolmijnen een ijselijk en grouwelijk bederf komt en dat immer opgestookt wordt door de Geuzerij. Een ijselijke Brandramp te Houffalize; een groote hofstee afgebrand; 3 ossen, 12 melkkoeien en 2 varkens, oogst, meubels alles is er ingebleven. Een kudde schapen is met veel moeite gered. ZELE. Zondag, ten 12 ure 's middags, is afgebrand, gansch d'hofstede van P. Van Damme, met g'heel den inhoud: peerd, koeien, verkens, enz. alsook de stallagien van Th. Coppieters; en kel het huis is gered, doch is grootelijks beschadigd. Terwijl de puinen dezer hoeven nog rookten, zag men 's maandags ten 11 ure 's avonds damp en vlam opstijgen aan de wijk Hoek; hier heeft 't vuur 3 woningen vernield,d'hoeve van De Keyzer en Govaerts, stal lagien, waarin verscheidene beesten o. a. het paard erin gebleven zijn; de overige zijn 2 werkmanswoousten; met moeite heeft men de bijgelegene hoeven kunnen redden. Is er aan te twijfelen of er moet kwaadwilligheid tusschen zijnt'Aalst zegt men: Gelukkig Baardegem waar 't nooit en brandt! maar te Zele zijn de brandram pen tcehzco menigvuldig; nu tusschen dijnsdag en woensdag nacht was het de beurt der hofstede Van de Wiele, wijk Veldeken, 4 beesten zijn erin gebleven en 2 werkmanshuizen zijn mede door 't vuur vernield. Te Laken is 'ne vent aangehouden, die gewapend was met ne zesloop en zeer verdachte manieren had. j X.. 21 Augusti 1883. c - Mijn achtbare Vrienden, T Weêral op reis geweest, 'ne mensch van ja- i? ren mag rusten, doch zonder overdrevenheid, V i 't is te zeggen dat de spieren moeten in bewe- ging gehouden worden door wandelingen; en dikwijls kan 'ne mensch er niet uit, van op reis te gaan als het eenigzins mogelijk was. -- Zoo was ik geroepen bij 'ne mensch van mjjn naaste bestaans, in een dorp, langs de Polderstreken die ziek ligt en in groot gevaar van sterven verkeert. Ik ben er geweestmijn bloedverwant, 'ne man van 59 jaren, had reeds zijn Heilige Rechten ontvangen en ik heb hem bevonden in een groote overgeving aan den wille Gods: geerne genezen, want van zijn familie scheidèn is lastig, geerne ge nezen, maar nogtans flat, de wil des Heeren geschiede, en bereid om kloekmoedig den laatsten strijd te onderstaan. Ik heb hem in die gevoelens ondersteund, en gezegd, o. a. dat de tijd toch zoo snel ver gaat en wat het ons baat eenige jaren min of meer te leven. En wij hebben eenigen tijd met moderatie geklapt en zijn getroostigheid verrukte mijach, ziekelijk op een sterfbed liggen is lastig, maar die alsdan kan zeggen: Ik heb nooit verergernis gegeven, nooit ge lasterd of bedrogen, nooit mij tegen d'H. Kerk gesteld, bijzonderlijk in dezen tijd; die alzoo kan spreken, welke gerustigheid 1 Want dat ze daar op uw bed al de brevets en decoraliën van dewereld legden, met de titels'van miljoenen, wat solaas of baat kan u dat brengen niets 1 niets! laat ons hopen van, gelijk mijnen bloedverwant uit de Polders, op ons uiteinde te mogen spreken ende gedenken; maar zoolang er leven is, is er hoop en in deze gevoelens, na nog eenige uren bij mijn familie gebleven te hebbeu, ben ik vandaar vertrok ken, en zal in volgende missieven de gelegenheden bekend maken. En wat zullen wij zeggen van de gebeurtenissen? Welke schoone feest daar te Rijssel, bij ons Vrienden en Landgenoten! Hoe edel en treffend en gelukzalig! en wat verschil met de werkiDgen der Vrijmetselarij, die tot niets strekt als om de Volkeren te veriagenen in 't slijk der vuilste ondeugden te doen ploDsen. Wee de kinders en de jonkheden overgeleverd aan d'handen der Vrijdenkerij;ze komen er uit, dat zij op geen redelijke menschen meer trekken en moesten wij weten wat er in Geuzen-kamperijen omgaat,we zouden ons twee armen van schrik in d'hoogte slaan en beschaamd zijn over het meDSchdom. Leopoldus I heeft het zoo wel geschreven naar zijnen hoveling Conway, en dat hij nu eens moest terugkomen, nu dat de Vrijdenkerij en de Solidairderij zoo sterk is geworden!.. Mjj is gezegd dat er een school is in ons land, waar de meester scholieren heeft, hij in hun presentie een afgrijselijk gevloek durft aftrekkeD, en wij zien principalijk in de groote steden dat de Liberaalderij er geen doekskes aanhangt, maar zegt gelijk een harer gazetten geschreven heeft: Ja, wij bevechten't Christen Bloed I Ja, wij werken, opdat er niemand den voet in een kerk zou zetten of tot de Sacramenten naderen... Dat is geschreven en gedrukt; en kan er nu nog iemand verekskuseerd wordeD, die met de Liberaalderij meedoet Ondertusschen, 'k heb op mijn reizen gehoord, dat de Landbouw, bijzonderlijk in de Polders ten achteren gaat; en als de Landbouw lijdt, elk lijdt; door de schuld der ongehoorde verkwisterijen is het zooverre gekomen dat veel pachters met wel te werken, nog ten achteren gaan en hun pachthof verlaten, zelfs zijn er reeds karava nen naar Amerika vertrokken; zoodat alle proprietarissen de stom me zottigheden der Geuzerij uitboeten; en laat ons hier bijvoegen dat als d'inwoners van een Land, met deftig te werken,niet treffelijk aan hun brood komen, dat dit land onder een groote plaag en straf moet liggen. Verder op mijn reize heb ik vernomen dat de Vrijdenkerij haar orders gegeven heeft, in de steden waar de forsatie er in gelukt is, leerliBgen in d'offlciéele scholen te krijgen,haar orders om een soort van stoet te maken en met pouplala van linten en strikken en bloe men, tot'no zekere pompadour te geraken, om aldus eenige licht zinnige Ouders zand in d'ooaen te werpen. Aldus zal men aan ouders geld geven en witte kleeren leenen, om hun kinders in een extra zotte pracht te zetten, die niets dan kwaad kan doen aandekinde- ren... Een arme rat die maar een hol heeft; Pieter Van Humbeeck is aan de laatste pottekes van zijnen kwakzalverswinkel; en hoe verde ren weg, hoe droeveren vent en hoe taeer veracht, gelijk ik op mijn reis heb gezien, alle vrije lieden die met gramschap enverontweerdiging zijn scholen to on en, dezelve aanziende als een kolossale oorzaak van pu- blieken twist en iinantieele rene- weeriQg, gelijk ze wezentlijk zijn- laat ons verhopen dat er betere tij dén zullen komen van peis en vrede en gespaarzaamheid veel onkruid is erin ons geliefde Vaderland, bij zonderlijk langs denfranschen kant hetgene een rede is om onze Moeder lijke taal in eerachting te houden; eel kwaad, zeg ik, maar ook veel zelfopoffering en burgerliike en godsdienstige deftigheid 'k" hebbe g'hoord o. a. langs Eiversele dat de pastoreele installatie er zoo troostend en treffend is geweest, en dat er bijzonderlijk uitblonk hoe dat de Burgerlijke Overheid de gevoelens deelt en durft veropenbaren van al de Medeburgers. Mij is daar ook medegeiee! 1 datdees jaar de Processie tot Hamme,altijd zoo schoon, nog 1 uisterIijker en beweeglijker is geweest door het order en den eerbied, al de deelnemers verstaande dat zij het Aller heiligste vereeren en vergezellen. Een zaak ontbreekt er, en als wij te Luik gezien hebben dat graven en markiezen den Hemel van't Allerheiligste droegen, en als wij in Antwerpen al dat achtbaar Volk de Processie zien vergezellen, dan moet er ons in 't Katholiek Hamme iets verwonderen, en Iaat ons om te eindigen, daarbij voe gen dat iemand in overheid of in aanzien gesteld, en die opentlijk hulde brengt aan den Allerhoogste, dat hij zijn ei go a verheft en on vergankelijke verdiensten bijeengeert, waarmede ikd'eer en't geluk heb U allen zeer vriendelijk te groeten en mii noemen Uwen toegenegen MACHARIS.

De Werkman | 1883 | | pagina 2