w.-v mm S^S^Éjfe Mer k weerdigheden Leest en Oordeelt De weldaden van 't Liberaal Gouvernement; 3* plank. Tan 1840 tot 1848. Katholiek bestuur en 36 miljoen overschot. Van 1848 tot 1855, Liberaal bestuur en 22 miljoen te kort. Van 1855 tot 1857, Katholiek bestuur en 4,781.200 overschot. Van 1857 tot 1869. Liberaal bestuur en 9,829.451 te kort. Van 1870 tot 187 Katholiek bestuur en 2,204 584 overschot. van 1879 tet 1883, Liberaal bestuur en 95 miljoen te kort. Die laatste jaren geven den doorslag. Nu iets anders. In 1853, liberaal bestuur, en in plaats van ^8000 moeten er jaarlijks 10,000 soldaat wor- <deinl868, liberaal bestuur, en de 10,000 3 worden 12,000. ionen In 1879, liberaal bestuur en de 12,000 «worden 13,0C0. ,Qnnn 5 In 1682, liberaal bestuur en de 13,000 worden 13,600. Bijgevolg de liberhators en de Geuzen zijn «de uapuouA en de saanaopiojjv van het «Volk. TWAALFDE JAAR. - N® 567. - 3i Augusti 1883 Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 0,05 centiemen. Met de Post of te huis gebracht, 2,50 'sjaars- V oor Frankrijk en Holland 4,50, P. DA*ENS-MAYART, Achterstraat, AALS TE KOOP IN ONZE BUREELEN. De hedendaagsche kookkunst, door Maria Haezebroeck Betje de Hollandsche keukenmeid Belgische keukenmeid MO Kabinet-Sckretaris L'O Nieuwe troost der armen o,50 De Hel, door Pat.er Schouppe o,25 Uitgezochte gebeden van den H. Alphonsius in bana, met vergulde sneê Acht Bloemen uit St-Alphonsius werken in band 1,50 Afzonderlijke boekjes uit dewerken van St Alphonsius 0,1 i. - VW' Raadsel Prijskamp uit Zele. 1. Een en twee een vlaamsche rivier Drie een schrikkelijk dier, En 't heel een dorp alhier. 2. Toen Cesar hier verscheen, met zijne herden, Dierf ik 't slagzwaard aan mijne zijde gorden; Kap nu mijn staart maar af, nooit ziet ge m'hangen Daar waar koude en honger prangen, Onthoofd mij nu dan hebt ge een maat die vroeger werd gebruikt maar nu niet meer bestaat. 4. Vraag. God had het niet, de duivel wilde het niet, de knecht gaf het aan zijn meester en hij had het zelf niet. Leg dit uit. 5. Cijferraadsel. Drie personen moeten 23998 fr. verdeelen. A. moet 1/2 hebben, B. 1/3. C. 1/4. Hoeveel moet elk hebben Prijzen. 1° Prijs, Gilbert en Mathilde. 2«De grootste stap naar de Gevangenis. 3e Jesus in zijne kindschheid. Voor het schoonste geschrift Drij bladzijden uit het leven van twee menschen. Een schoon boekwerk van 500 bladzijden ge titeld Het smertelijk lijden van Jesus Christus zat onder de oplossers van het cijferraadsel ver- lot worden. VoorwaardenDe oplossingen moeten binnen de 14 dagen franco gezonden worden aan Edmond Tomboy, in het dorp, te Zele. SPREEKPLAATS. Afwezig; er zal de naaste week geantwoord worden. VVV/WW 't Is naar Mechelen dat er volk gaat voor de Tentoonstelling, die een maand open blijft. En iedereen roept uit Hoe wonder hoe merkweerdig! Nooit zal ik mijn reis beklagen Concert te PoLLAHEdoor Appeltersche,den 16 September en te Oultre, door Aalstenaars. Zondag 9 en Maandag 10 September, Buitenge woon Concerto; wie vermakelijke uren wil overbrengen; nu is t de tijd; daarbij, 't is voor 't nuttigste werk van onzen tijd. Op zon dag 2 September 1883, ten 3 ure stipt, geeft de katholieke School penning van Meerendré een Groot Concert, watrm verschelde nieuwe stukken uitgevoerd worden, o. a. Een wederroepene Testa ment, Eerste Bedrijf van de Drie Jans, en verschelde Kluchten en Alleenspraken. Plaatsen van 2,00 van 1,00 en van 0,50 c. Men zal kunnen terugkeeren met de treins van Brugge en Gent. Zondag 23 September, Groot Concert te Herdersem. Twee groote stukken, het vermaard drama: De zoon van den Vrijdenker en een levende versch historisch stuk: Een belgisch huisgezin ra den geuzentijd dat in den tijd in 't Collegie van Aalst gespeeld is... Voor t muziek en de rest mag men gerust zijn, want al wie verleden jaar te Her dersem geweest is, weet dat ze daar gist in de schoenen hebben. De kaarten zijn te bekomen van na af. Ef LOOPENDE NIEUWS. In Italië heeft 't Gouvernement voor 574 243 572 fr. kerkelijke goederen aangeslagen. En de schuld is aangegroeid en de belastingen zijn verzwaard. Onrechtveerdig goed gedijdt niet. 't Gaat pik-ü-pik in Oostenrijk tusschen de verschillige volksstammen, die nijdig en barsch worden, deen te gen d'andere. Keizer Frans heeft zware bekommernissen, en ze spreken dat een zijner prinsessen zou trouwen met den kroonprins van Portugaal. Als alles in deftigheid gaat, w'en hebben daar mets tegen. Maar in Aalst begint men veel t'hooren, onderwerkende volkeren, van slechte huishoudens, die na korten tijd huwelijk, vaneen gaan, en van beider kanten, in wanordelijken staat gaan leven-dat is een helle op de wereld. In Aalst wordt er te veel 's avonds en 's nachts geloopen; een dochter die zich daartoe be geeft is een verlorene dochter en mag een kruisken maken op haat eer en reputatie en op 't geluk van haar leven. Zells degene, die de Dansorgelderij aanmoedigen, zouden geen dienstmeid willen van die soort. Foei, zeggen ze, avarie van volk in huis nemen, neen wii willen treffelijke dochters, van welke ons kinders geen slechte manieren leeren... Ach, er zijn er zooveel, die lichtzinnig spotten en lachen met goeden raad, en die na korten tijd een ander liedje zingen g'accoropagneerd door droeve thresiaantjes en eilaas er is vergiffenis voor alle zonden, maar door die avond- en nachtloo- mo vnn srVinndfi en tormentatie, terwijl de jonk- wijze, is veiKiuoiuo .«v., perij in simatiën die van schande en tormentatie, terwijl d heden van 't ander geslacht, dikwijls op een onverwachte naar 't graf wordt gesleept voor hunnen tijd en door een soort van zelfsmoord. Bemint uw eer en uw gezondheid en vlucht de geva- rcn 't Gaat er bliksems lief in de civiele Hospitalen van Parijs. In 't hotel St Antonius, zaal Corvisart, lag een vrouw van 24 jaar met een uitteering en haar einde naderde; daags voor hare dood vroeg 't mensch aan de civiele ziekendienster ne Priester, doch men zegde den tijd niet te hebben 'ne Priester te halen. De zieke vrouw bleef vragen en verzuchten en viel eindelijk zonder spraak, op haar uiterste z'ontvangt 't bezoek van haren man, die ziet dat zijn vrouw iets betrachtte; haar handen hield zij te samen en haar oogen gloeiden naar iets dat zij begeerde; hij vraagt in de zaal wat er mag zijn: Uw vrouw, zegde men, heeft sedert 24 uren 'ne Pries ter gevraagd en men wilt er geenen halen. Een zieke durft een woord van verontweerdiging uitspreken, doch haar wordt gezegd dat zij moet zwijgen, of uit 't Gasthuis zal gejaagd worden. De botertarieven van M. Avoux, uit Geeraardsbergeii, worden langsom meer geprezen, ze kosten maar 50 c. en op 'ne pink weet ge de prijzen der boter van alle cijffers en gewichten. 't Begint er weêrom aardig te doen, in 't Glazen Huis te Brussel Machiel wat is dat? reformeert 'ne keer. C'est ?a! de Vrijdenkers gaan nu een civiel doopsel inrichten! T'Aken is er zondag een groote zangfeest geweest. Een vrij en eerlijk Volk moet deftig wezen in zijn vermaken. T'Ostende is gestolen en 6gendarmen en 9 agen ten zijn in de zee geweest van 9 ure 's morgens tot 's middags, op jacht achter de dieven, maar niets gevangen. In al die woelige fees ten der groote steden en der badsteden: Gare aux pikpokets! Voor zichtig van niet bestolen te worden. Er zijn er zooveel, die er hun geld kwi't geraken en zwijg-en uit eerlijke schaamte. Ze verkoo- pen te Brussel hondenvleesch voor schapenvleesch, een beenhou wer had aangekondigd dat er geen concurrentie mogelijkwas; maar kadé is gesnapt als falsaris en zit vast. Koning Leopold is zatur- dag naar Gent geweest voor de tentoonstelling derschilderijen. Van daar heeft hij den trein voor Ostende genomen en zal er eenige dagen blijven. In de Walen begint, al wie treffelijk is, den zon- dagwerk te verwenschen. De Cholera treft er nu velen in Alex andria. —In Brazilië hebben in 1882, 25,854 personen uit Europa hun verblijf gevestigd. Uit Engeland varen ze nu op 8 dagen en 10 uren naar New-York. Ze vroegen aan Macharis: Wat doet gij als gij niets te doen hebt? En onze vriend antwooidde. Ik over weeg, ik lioude mijnen geest met nuttige zaken bezig of ik lees eenige tientjes van mijnen paternoster. En hoe komt het, Ma charis, vroegen ze, dat gij altijd zoo gerust en tevrede zij t En we derom antwoordde Macharis voornoemd: lk tracht van niemand kwaad te zeggen, ik neme 't goed met t kwaad en peize op de ver gankelijkheid van alles wat hier bestaat.... Overal waar ge komt en ge spreekt roet vrije onafhankelijke lieden, ghooit klachten over de Ministers die alles verwaarloozen voor hunnen officiéelen schoolbottik; de gemeenschappen voor de Commercie zijn op den Buiten zeer ellendig; er zouden nieuwe treins moeten zijn, betere voorzorgen, eu in plaats van te verbeteren, 't verslechtert; ai de Belgen zouden zich moeten vereenigen voor Vrijheid, Recht en Ge. spaarzaamheid. Boven Thienen staat er nog veel oogst te velde.

De Werkman | 1883 | | pagina 1