Op 8 September aanstaande, zal eene groote bedevaart en boetprocessie plaats hebben te Ertvelde, naar de aloudvermaarde kapel van Stoepe. Men aanroept er 0. L. V. der Bedrukten. Vijftien parochiën van 't omliggende zullen aan de godvruchtige plechtigheid deel nemen welke zal voorgezeten worden door 1. H. Mgr de Battiee, hulp-bisschop van Gent. Laat ons bidden, menschen, veel bidden in deze ongelukkige tijden HELDENDAAD TE WACHTEBEKE. Het dochterken van den alemgeachten gemeenteontvanger, M. Henry Pirsyn, was de meid ontloopen en op den ijze- renweg geraakt, 't Convoi kwam nabij, ging het kindje verpletteren, toen de barreelwachter, BernardusClapdorp, zijn leven waagt en het kindie redt dat hij vol vreugd in vaders armen terugdraagt. Doch het stoomtuig had den moe digen man geraakt; 4 maanden lag hij ziekte bed en iedereen dacht dat het met hem was gedaan. Maar, God lof! hij genas en ontving den 2o dezer te Brus sel het kruis van eer van le klas. 's Avonds ook te Wachtebeke was het feest van le klas. Sperrekens, lampions, venetiaansche lanteernen, verlichting van huizèn bij de statie, vuurwerk, etc. etc. De heer Pirsyn achtte het zich als plicht, met medehulp van den heer statie overste en andere bedienden, zijnen dank uit te drukken aan den redder zijns kinds. Welk hartroerend tooneelIn 't midden der toegestroomde menigte die het Statieplein vervulde, en na het uitvoeren van 't nationaal lied, zag men het zesjarig zoontje van den heer Pirsyn, nevens zijn gered zusterken verschij nen, en aan haren redder zeide hij deze eenvoudige maar aandoenlijke woer den Zonder u, o vriend, was mijn zusterken verloren; ontvang mijnen dank en dees geschenk. Alsdan werd de eerewijn geschonken, een ander kaboutermanneken deed ook een spreuk, en dan nam de heer Statieoverste het woord om op de deftig ste en schoonste wijze den edelmoedigen man te bedanken die van iedereen wordt geacht, en te toonen hoe een deftig werkman zich verheft door 't ver vullen zijner plidbt. Eindelijk werd de 6toet gevormd, en muziek aan 't hoofd ging men naar't huis van den heer Pirsyn, alwaar vrouw Clapdorp en beide kinderen nevens vader lekkerbekken aan chocolattafel. OVERLIJDENS. Twee overlijdens die veel gerucht maken; graaf de Chambord is na zijn lange ziekte zachtjes uitgegaan naar een beter Vaderland; hij was de eenige afstammeling van 't huis der Bourbons en heeft g'iieel zijn levea in ballingschap overgebracht; de stam der Orleans neemt zijne rechten ov(T. Chambord is op geenen troon gestorven, maar zijn leven is zooedel geweest, zoo deftig dat iedereen voor zijn lijk den hoed afneemt en hulde brengt aan zijne huiselijke en bur gerlijke deugden... Wat baat het ons, of wij veel en lang geleden hebben, als wij maar in 't eeuwig Vaderland aanlanden... Chambord is overleden vrijdag van d'ander week. DOOD VAN LOUISA LATEAU. Zij is gestorven, zaterdag laa'st, om 7 ure's morgens, de alomgekende kruiswonddragende van Réis d'Ilaine. Sedert eenige weken had ze veel in krachten verloren, zoodat het haar bijna onmogelijk was luidop te spreken. Dagelijks ontving ze de H. Cmmunie, zonder iets anders te nuttLen. De ziels verrukkingen en bloeden der handen hadden als naar gewoonte altijü plaats gehad. Den woensdag w s Louisa uiterst zwak geworden. Ze lag in haar bed op de rechterzijde gekeerd, met moeielijke ademhaling; hare gelaatstrekken drukten angst en onzeglijke smarten uit. Soms kwam het schokken van een lichten hoest haar lijden nog vermeerderen. Den vrijdag morgend, na de Communie, had de gewone verrukking niet plaats. Louisa,haar einde voelende naderen, deed hare zusters, Rosina en Adelina komen.en sprak met haar over hare laatste schikkingen. Om 3 ure namiddag, was zij bijna levenloos uitge strekt, en de eerste maal sedert 800 vrijdagen, werd zij niet in verrukking vervoerd. Om 7 ure diende de heer Pastoor haar de II. Olie toe, hetgeen haar hevige vreugd en welzijn scheen te veroorzaken. De nacht was droevig en akelig. Het arme meisje leed onuitdrukkelijke smarten, zonder dat echter een enkel teeken van ongeduld of geknor haar ontsnapte. De oogen gesloten, de hijgende borst, het aangezicht met koude zweet bedekt, en soms het bijna on zichtbaar verroeren der biddende lippen, gaven haar het aanzien van een ziel togende slachtoffer. De twee zusters en eene vriendin, Egida De Smet, hadden haar geen oogen- blik verlaten. Om 6 ure des zaterdags, wilde Rosina naar de dorpsmis gaan, doch Louisa deed haar een biddende teeken om te blijven. Eens fluisterde zij hoorbaar deze woorden St Louis! wat schoone bloemtuilHet was haar patroondagjuist. Om 7 ure hoorde men eenzachte langzame zucht en Louisa was niet meer. Hare ziel was ten hemel. Arme en vrome maagd, sedert jaren in uwe onschuld en lijden, begekt en bespot door haat en ongeloof, welk was uw leven hier op aarde?... Louisa werd geboren op 30 Januari 1850. In hare kinderjaren leed zij dikwijls aan honger en koude. Braaf en godvruchtig was ze steeds, beminde en hielp armen en zieken. 6p 24 April 1868 verschenen de Kruiswonden, en op 17 Juli,dertien weken nadien, greep de eerste geestonthefting plaats, En dit gebeurde weke lijks, eiken vrijdag, gedurendemner dan 'S jaren dus. of 8'"0 vrijdagen. Sedert 30 Maart 1871, heeft Louisa noch eten noch drinken gebruikt, dit blijkt uit def tige geloofbare getuigenissen: Dagelijks ontving ze de H. Communie, en het Brood der Engelen verleende haar krachten macht voor ziel en lichaam. Woensdag 29 dezer, had hare begraving plaats. Voorzeker zal de toeloop van volk ontzaglijk geweest zijn. Moge zij ons een machtige voorspreekster zijn bij God in den hemel. RECHTBANKEN. Vergeten hebben wij van te melden dever- oordeeling uitgesprokentegen Remi Van Neder- velde, oud 25 jaar, en die te St Antelinckx zijn vrouw van 24 jaar had vermoord Hij is verwe zen tot levenslangen dwangarbeid en de Presi< dent heeft hem een sture berisping gegeven, omdat hij, maar 25 jaar oud, reeds onderzijn derdeen definitieve veroordeeling was gekomeD, lietg ne hem nog door anderen was voorzegd, want hij verkeerde in groote slechtig heid, bleef koppig en is nu in de miserabelste positie der wereld: Zonder eer, zonder vrede, zonder vrijheid; opgesloten als eeD ge vaarlijk gedierte.Dat zijn gevarendheden die totvoorbeeld en spiegel dienen voor anderen, op St Antelinckx, die denzelfden weg van on geregeldheid bewandelen en die spotten en lachen als zij van hun Geestelijke of wereldlijke Overheid eenige vermaning krijgen. Nu is *t lachen bij Van Nedervelde uit; de opene vrije wereld bestaat voor hem niet meer; 't is zwijgen, werkeD, gehoorzame®, niemand kennen, achter een tralie bezoek ontvangen, e denprisonskost eten. Wnll aliolrmnon Ontvangen uitlseghem9e Jaarlijksch v uiiiovLiuityai. Verslag over deSpaar-en Lijfrenlkas, deze schoone en onschatbare Instelling, onder alle opzichten, en die ondereen ieverig en ordelievend Bestuur, van jaar tot jaar in bloei toeneemt Gelijk het Soeksken der Spaarzaamheid t'Isêghem uitge geven en te koop aan 0,30 c. zoowel leert: De Spaarzaamheid is de bron van allerharde deugden. En 'tis van jorgsaf dat deze gedach ten mo ten ingeprent woi don en hoe kan zulks beter, dan met dit boeksken in huis te hel ben, en aan de kinderen te laten lezen. In 1878 had de Sociëteit van Iseghem 450 Spaarders; nu zijn er 1457; dan waren er 5802 stortirgen te samen voor de som van 31105 fr.; nu zijn er 30089 stortiDgen en 137,753 fr. De Leen- en Borggilde bij de Spaarkas gevoegd, levert ook de allerbeste uitslagen op. Eer, lof en dank aan deze nuttige VolksinrichtingeB; veel wordt er van Volksliefde gesproken; dèt is de Volksliefde in daadzaken. Ziet ga daar, riep een moeder uit, in de presentie van baren man en van hunnen zeon, pas 12 jaar oud, ziet ge daar dien schoonen passant! Hij wilt niet te biechte gaan en 't is 7 weken dat hij niet geweest is. Ha, dat is alzoo; ge zult gaan, jongen; ik wil het. De jongen doet teeken dat hij niet zal gaan! Ha.ga zult met uwen kop spelen; welnu van den avond zult gij gaan, of den duivel zal de keers hou den; ik zal u de beenen afslaan, ik zal u.... en d'een bedreiging ver wachtte d*ander niet, totdat eindelijk het kind zegde: Welnu, vader, ik zal gaan, maar eens dat ik groot ben, ga ik op Paschen en daar- naeê uit! En waarom maar op Paschen, vroeg de vader; Wel, vader, g'en gaat gij ook maar éenen keer 's jaars te biechte!... Wat kon de vader daarop zeggen?... Woorden wekken, voorbeelden trekken!... De kinders zien alles af en prenten het diep in hun memorieken... Zulke vraag, zulke antwoord, zoo de oude zongen, zoo piepen de jongeD; bij kreupelen leert men mank gaan.... Indien die vader een weinig eergevoel bezat, wat grievend verwijt voor hem, zulke antwoord te verdienen uit den mond zijns zoons!!! Ouders, dit diene u tot les. Te OLSENE gebeurde verledene week een wreede moordpoging. Maandag avond, rond 6 ure, trokken twee schelmen 't hof De Braekeleer binnen. De oude SCjarige Francisca was alleen binnen; ze vroegen een glas water; de oude wees een glas aan. De laplander sloeg hevig met hetzelve op het hoof der vrouw en daarna ook met 'ne patatterstamper. Op haar noodgeschrei komt de broeder Petrus op't achterhof werkende, hinnengeloopen. Hij wordt seffens ge grepen en ook met den stamper getrakteerd, zoodat beide levenloos op den grond lagen. Eene gebuurvrouw, Melanie De Vos, had het lawijd der worsteling gehoord en kwam zien wat er daar toch om ging; een der hooswichten greep haar bliksemsnel hij de borst en bracht haar door een geweldigen vuistslag twee wonden in't aange zicht toe; ze sleurden haar dan in de kamer, legden haar op 'nen haskul en terwijl de eene haar hoofd vasthield, begon den anderen haar den hals af te zagen met een botte en beroeste heenhouwers- zaag. Het geschreeuw der vrouw was gehoord, volk kwam toege- loopen en de schelmen poetsten de plaat, terwijl Melanie steeds riep: Moordenaars! houdt ze vast!., 't Volk was weldra in groot getal toegesneld met rieken, vlegels, stokken, en de hooswichten, seffens aangehouden, werden met moeite aan de wraak der menigte ontrukt.... Diefstal was hunne drijfveer; in verscheide haizen van 't omliggende hadden ze gestolen en in hunnen zak vond men den sleutel van Braekeleers kas. De twee schurken zitten nu vast; het zijn twee Franschmans, Louis Bernard, 24 j.,ar, mandemaker, ge- horen te JNeumenil en Louis Balance, 30 jaar, geboren te Parijs en wonende laatst te Ryssel. Ze zijn terugstootend van leelijkheid, Balance bijzonderlijk heeft een echte galgentronie.... De staat der drij slachtoffers is niet verslecht. De aardbeving van 't eiland Ischia, hij Napels, heeft 2443 dooden gemaakt waaronder 1000 vreemdelingen.Een draaiwind heeft dijnsdng, in Amerika 500 huizen derstad Rochester verwoest, 26 personen gedood en 51 gekwetst.Een bankier van den Ohio, heeft zich vergiftigd door zijnen inktpot uit te drinken. Men vindt in zijne kas een te kort van 25 miljoen. Dat rioemt mendóór stelen. En d'ander week, te Ostende hoorde men in een hotel een wreed geschreeuw; men liep zien en brak de kamerdeur open: daar stond een heer, met verwilderden blik, gansch met bloed bedekt, zich met een scheersmes wreed in de borst klievende. Ontwapend werd hij naar 't gasthuis gedragen, 't Was een speler, een verkwister; hij had niet alleen zijnen laatsten eens verloren, maar nog 50 duizend franks op handteeken. Gisteren namidJag heeft eene moordpoging plaats gehad te Brussel. De genaamde P... was in gezelschap zijner dochter Na thalie, oud 18 jaar, uitgegaan: Rond 2 ure bevouden zij zich op de Place du Jeu-de-Balle. P... scheen zeer opgewonden; eensklaps haalde hij een revolver uit zijn zak en loste een schot op zijne dochter, die gelukkig een stap achteruit deed en daardoor niet gekwetst werd. De moordenaar wilde eene nieuwe paging doen, doch hij werd door voorbijgangers ontwapend en naar het policie- bureel gebracht, van waar men hem naar de kleine Karmelieten gevoerd heeft. De drijfveer van deze misdaad is niet gekend. VEBVIERS, 26 aug. Onlangs hebben wij de aanhouding gemeld van twee Amerikanen of Engelschen, door de policie van Verviers Deze aangehouden kerels werden beschuldigd van poging tot diefstal in eene hank. M. Poinboeuf, polieie-kommissaris te Courcelles, heeft in september laatstleden hestatigd dat een dief stal van 35,000 fr. gepleegd was ten nadeele der glasfabriek en heeft thans onmiddellijk naar Verviers getelegrafeerd en de por tretten gevraagd der twee kwaaddoeners, benevens eenige inlich tingen. De portretten werden gezonden. Een der twee schurken (Sherby Meifort) werd, volgens de verklaring van verscheidene persenen, herkend voor dengene die daags voor den diefstal, in den omtrek de" glasfabriek rondzwierf. CHAMBOKD. De armen van Frehsdorf en Neusladt, wier weldoener Chambord was heb ben kroonen geofferd voor zijne begrafenis. De Paus Leo XIII, de keizer van Oostenrijk en alle Staatshoofden van Eurojja hebben der gravin brieven van rouwbeklach toegezonden. Frans-Jozef zal in persoon aan de weduwe een be zoek brengen. De begraving zal plaats hebben te Gürz, op 3 september om 9 ure. Het lichaam zal in den grafkelder der Franciscanerkerk worden neêr- gelegd. De Paus zal in de plechtigheid vertegenwoordigd worden dooï Mgr Vannutelli. De lijkwagen zal aangetrokken worden door zes witte Deer den, den graaf toebehoorende.

De Werkman | 1883 | | pagina 2