N|£UWS Duannekes van 9 a 10 jaar? Hoort, wij zullen het u gaan vertellen wat schoon manieren dat ze leeren in die civiele scholen, voor welke men Oostersehe Paleizen bouwt. D'ander week, er komt 'ne Pater Kapucien, 'ne venerabele man, in zijn habyt van boetveerdig- heden,langsdeVaartstraat,Brussel;juist wasd'officiéeleschooluit.en zoudt ge daar niet botsdood van vallen of in onmacht? die kin deren van christene Ouders beginnen, met hun vijftig in getal, te roepen en te huilen: Ahou! ahou! ahou Kapucien! en ze volgen hem, altijd scheldwoorden roepende. Aan den hoek der Groote Hospiciestraat wilden eenige personen die schandaalderij doen ophouden, doch 't was hun onmogelijk; er was geen doen aan! Die rampzalige schepselkes hadden een prooi en verlieten ze niet Wat zal er later van zulke kinderen geworden! Droeve steden en dorpen waar de civiele scholen bezocht worden!In 'toud-vrouw- kes huis van Au bel heeft een vrouwken Jubilé gevierd van 100 jaar en M. den Deken heeft in de kerk den lof der deugdzame Ou derlingen uitgesproken en aan 't oud moederken d'eeuwige Jubel- kroon gewensc'U. Do Statistieken bewijzen dat Belgenland vooruitgaat in moorden en in zelfsmoorden. Een vernielend ongedierte zit aan de Rhynsche wijnbergen deze vreeselijke vijand kan met 't bloot oog niet gezien worden. Te Parijs wordt er jaarlijks verbruikt 109,200,000 lieters melk. Te Brussel is er een nieuwe logie van Vrijmetselaars geopend. Dwang! dwang! altijd dwang! nu schrijven z'uit Gent dat zelfs de nachtwakers het voorwerp worden van schooldwang. Zonder dwang zouden d'offici- éele scholen, compleete graftomben zijn. BUITENLANDSCH- Aan de kust van Finland is een hevige storm op zee geweest6o schepen zijn gestrand; zaterdag waren reeds 16 lijken opgevischt; i— Te Barnsley, in Engeland, is een koolmijn ont" plok; van de25 werklieden zijnermaar 5 gered. In den OOSTEN is wederom een aardbeving geweest, namelijk te Alatza, alwaar de grond is opengescheurd en talrijke woningen ing-dolven. Meer dan 8 dorpen zijn verwoest;'t getal slachtoffers beloopt tot verscheide honderden. In een bank te Parijs is aangehouden de bureelover ste zekere W. beschuldigd van 375,000 Ir: ontvreemd te hebben. Te PlTSBURG, Amerika, is de Tentoonstelling afgebrand; o. a. is daar vernield d'eerste lokomotief die in Amerika was gemaakt;de schade beloopt tot 800,000 dollars. Te Londondery, in Ierland, is in 'ne Cirk een galerij ingestort met honderden personen. Er zijn geen dooden, maar veel gekwetsten. De CHOLERA herneemt in EGYPTETegen Marseilje is een groot oliefabriek afgebrand en de schade beloopt tot over de 5oo,ooo fr. NiEUWS uit Holland. Zondag avond verregaande balda digheden gepleegd te Tilburg, provincie Noordbrabant, ruiten in gegooid, met messen gevochten, enz. Vijf personen geboeid naar het kot gebracht. De soldaat die kapitein Bergé te Maastricht doodschoot, krijgt veertien dagen verlof, om zijn geschokt gemoed te herstellen; voor den krijgsraad komt hij niet te staan. De Prins van Oranje is ziek, de Kroonprins van Holland. De ont vanger der Registratie en Domeinen te Aarschot, de heer Sanner, stelt een nieuwe wet op het Notaris-Ambt te zamcn; die blijkt een kundig man te zijn. J. F. S. Verboeven, chef van surveillance op de tentoonstellingsterreinen t'Amstei dam, is schuldig verklaard aan diefstal, veroordeeld tot een jaar celstraf. De koning en de koningin van België min hier beter ontvangen dan Alphonse in Parijs. Te Bcrge:i-op-Zoom, tengevolge van storm, hoog water gehad, donderdagen vrijdag storm over gansch Holland, vele onge lukken zijn reeds bekend; wat zal het op zee zijn, men siddert nog over de ramp te Moddergat van verleden jaar, die arme visschers vader en zoon, te Blokzijl aan zee, poogden hun vee te redden dat in de weide liep, gedurende den storm, de «zee overstroomde alles, samen vonden ze hun graf in het zeewater; veel vee verdronken. De koopman K. G. Van Middelburg sliep in een logement te Dordrecht, reeds voor hij zijn slaapje uit had, stonden twee politie mannen bij zijn bed; nog veertien dagen moest hij het kot in, te veel druppels gedronken; dit wordt hier streng gestraft. Men kan zich geen gedacht maken van de Misdaden welke in de Walen gebeuren! En zoo eeuwig veel, dat er ongestraft moet blij ven; zooveel tegen zeden en eerlijkheid! Hoe min Religie, hoe meer schelmstukkerij, dat volgt gelijk de pijn op den slag! dat moet vol gen gelijk de nacht op den dag! Dieven hebben gestolen te Brussel in de Loxumstraat, 40 hoeden van madammen vooreen weerde van-2000 fr. te Merxek tegen Antwerpen, bij den her bergier Roels, 5 flesschen iikeur, 1 kruik met 17 lieters genever en een kas sigaren; PAnt werpen in d'Herderin, Tavernierskaai, juweelen en geld; teBoRGEnnouT, Turnhoutscfiebaau 74,zondag nacht bij den leerverkooper M. Voordraeck, voor 4 ii 500 fr. bot- tinnen en leêr; op Stuyvenberg, Antwerpen, het zinken dak der gemeenteschool, en zijn de platen gaan verkoopen in een vodden- huis der Zavelstraat. Convoi-Rampen: Treins ontriggeld, tusscben Fleurus en Lanbu- sart, en op de linie van Terneuzeu, teLangerbrugge, zonder groöte malheuren; te Braquenies, in Henegauw, liep zaturdag een kind over de rails en ging verbrijzeld worden, als de barreelwachter Louis Jeaulin liet kind wegtrok, maar zelf overreden werd en zijn been gebrokenVoor zulke slachtoffers hunner edelmoedigheid zou 'tgeld niet mogen gespaard worden. Zaturdag nacht was de zee boven Ostende in volle woede en de visscber Philodon Vroome is dooreen baar overboord geslagen en verdronken. Te Brussel, rue de Ia fourche, was M. E. Brassinne zondag thuis gekomen van een begrafenis der garde-civik; M. Brassinne was van de compagnie die moest schieten; zijn wapen was niet afgegaan en thuis komende had hij de kapsul afgenomen en zijn geweer in 'nen hoek gezet. Ten 5 ure komt zijn schoonzuster Mad. Goossens; een jongen van 13 jaar neemt al spelende 't geweer; Josephien, zegt hij, ik zal u eens leeren hoe men schiet! Hij neemt 't geweer, legt aan, er gaat een schot los en d'arme vrouw valt bloedende ten gronde; bet schot had haar aangezicht getroffen en ze zal verminkt zijn voor haar leven.... Hoe is dat mogelijk zal men vragen,als dekupsul weg was?Men veronderstelt dat eenige graant jes poeier, in de laaf bus gebleven, zullen ontploft hebben en 't vuur aan de kartoucke gesteken... Met vuurwapens kan er niet voorzichtig genoeg omgegaan worden. Vorst, Vorst tegen Brussel, hoort wat er daar is gebeurd; het was er d'ander week kermis geweest en de Brusselaars gaan er nog al veel naartoe, om plattekees te eten; als 't volk weg was, ging een bazinne den overschot der boterhammen aan d'arme men- scben geven; zonder zelfs te weten waarom, doet zij een der boter hammen openenvalt bijna in applexie van sehrik:er staken kopkes in, van fosforkes! Een brusselsch stekelverken had die gruweldaad bedreven. Spijtig dat ze de grouwelijke prij niet kennen! Maar, gelijk ze te Meulebeek uitroepen: Er is een opperste Justicie voor al die ongestrafte schelmerijen. In 't zelfste Vorst is op de rails gevonden 't verminkt lijk van eenen arbeider, zekeren Van den Berghe, werkende aan de gaz te Vorst, en verongelukt terwijl hij van Ukkel naar zijn werk ging. Een schrikkelijk geval in Antwerpen: de schilderaar op glas P. De Craene, ten 6 ure 's avonds thuis gekomen, was met de petrollarap op den trap gevallen, daarna op zijn kamer gegaan; want iiij woont moederziel alleen; <fë meesteresse des huizes vond 's morgends de stukken glas en reinigde den trap, zonder eenig vermoeden van ongeluk; maar 's namiddags werd zij ongerust over den schilderaar, ging zien en vond hem, doodgebrand; aan den muur zag men, dat De Craene wanhopige pogingen had gedaan, om zijn zeiven te blusschen. Gaz-diefte: De baas van den Café-Concert nabij de Zuiderstatie te Brussel, had een middel gevonden om zijn huis goedkoopte verlichten; hij had, namelijk, op eigen privée, zijnen g3z genomen vóór den Aanteekenaar en brandde bijna voor niet;maar de Gazerij, bemerkende dat sieur L. zoo veel licht gaf en zoo weinig betaalde, heelt een onderzoek gedaan en de bedriegerij is ontdekt. Kerkdieverij: Te Manage in de Walen is er in den nacht van 16 tot 17 in de Parochiekerk gebroken, gestolen en gesacrilegieerd met d'H. Oliën en de Ciborie. In de sakrïstij hebben de schurken ook alles overhoop gesmeten. De Parochie is stomgeslagen van die grouwelijke kerkonteering. De buitengewone Oproep van den Paus van Boomen om inde maand October ge- zamentlijk den Roozenkrans te bidden, zal in de Jaar boeken als.een groote gebeurtenis vermeld staan. Nimmer zal men kunnen beschrijven wat er in al d'huisgezinnen der Christene We reld is gepleegd, om dezen Oproep te beantwoorden; maard'Op- perste Almacht weet en ziet het, en gelijk in de Natuur geen gras pijltje vernietigd wordt, zoo is er geen wees-gegroet uit d'armste verlatendste hut. die niet hemelwaarts stijgt en er geen rijke vruch ten draagt.... October gaat eindigen; nog eenige dagen! 't islde laatste uur voor degene die ten achteren zouden gebleven zijn, om hunne schade in le halen en met g'heel de Roomsch-Katholieke Wereld op Allerheiligen den Te Beum te zingen, en daarna met rust en zielsvreugd, de GEDACHTENIS DER OVERLEDENE ZIEL- KES te vieren. De grootste dichter van Holland Bilderdyk, hoewel Protestant, heeft zich in een beroemd dichtwerk, bij de Katholieken vereenigd, om de zinverwantschap na dood en graf te bezingen. Neen, roept hij uit, het Graf breekt de banden niet, die ons hier vereenigden; wij leven dooi''t Geloof en in den geest, met d'Oud.ers, met de Zusters en Broeders, met de Kinderen en Vrienden die wij hier verloren hebben. ALLERHEILIGEN en ALLERZIELEN zijn en blijven in de treffelijke wereld,eerbiedwaardige dogen,op welke de Overledene Vrienden gevierd en herinnerd worden, gelijk wij verhopen, dat er later, als wij d'Eeuwigheid zijn ingetreden, dat er voor ons zal gedaan worden. De Werkhan wenscht van nu af, aan zijn Vrienden- en Lezers-Gezelschap eenen zaligen Hoogdag. —In 't Congres van LUIK is gezegd dat het gebed der kinderen een bijzondere kracht heeft en dat men de kinderen naar de kerk moet leiden van het oogenblik af, dat zij den dienst niet meer sfooren, opdat zij in hnn jonge hertekes eerbiedig de Ceremoniën des Godsdienstes zouden prenten en zoo dicht mogelijk bij hunnen Heer en God zouden zijn. Een groote Missionuaris,als bij zondaars moest bekeeren, deed de jonge kinderen'tot die intentie bidden; en wonderlijk waren d'uitwerksels. D'H. Kerk toont een bijzondere zorg voor de kinderen, van hun eerste levensstonden af en vermeerdert deze zorg, namate de moeiolijkhe4en en de gevaren; in dezen tijd, in ons Land hebben w;j gezien dat de Vrijmetselarij, een schoolwet gericht bad fegen de Volkskinderen, en d'H. Kerk is opgesprongen gelijk een Moeder, die haar weerloos kind in «en dreigend gevaar ziet de slagen der Vrijmetselaars zijn gevallen op dan Paus, op de Bisschoppen, op d'ander leden der Geestelijkheid maar de kinders zijn gered, daarom is het Te Deum! verheugt UI... Geen grooter schelmstuk is er dan kinders te verergeren of te ont stichten; daarom moet er bijzonderlijk, opgepast worden, als er kinders omtrent zijn, en die moedwillig deze lieve schepselkes verergeren, 't zijn duivels in menschenvleesch

De Werkman | 1883 | | pagina 2